Zerdeçal ve Suyunun Faydaları, Tüketimi, Hangi Yemeklerde Kullanılır?

03/08/2018 - Sağlık

Günümüz yaşam tarzında yemeklerde baharat niyetine kullanılan zerdeçal, doğal olarak üretilen bitkisel ürünlerden biridir. Doğu Hindistan’da üretilen bu bitki, hemen hemen her yerde bulanabilmektedir. Sarı renkte olan çiçeklerin yanında yetişmekte ve safrana benzeyen boyalı bir madde çıkartmaktadır. Bitkinin sap kısmında bulunan ve köke benzeyen uzantılardan zerdeçal tozu üretilmekte ve yemeklere renk verme amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca demir, potasyum, B6, C vitamini ve manganez değerlini de içermektedir.

Zerdeçalın İnsan Sağlığına Faydaları

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir? Neye Yarar?

Çok eski tarihten itibaren kullanılan ve günümüze kadar gelen zerdeçal, şifa kaynağı olarak değerlendirilmektedir. İnsan sağlığına sayısız faydası olan bu bitkinin, kolan kanserine, meme kanserine ve cilt kanserine iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca prostat kanserinin de bir numaralı düşmanıdır. İçerdiği Kurkumin sayesinde, kansere yakalanan hastaların kanser hücrelerin vücut içerisinde yayılmasını da önlemektedir. Özellikle belirli bir yaşın üstünde olan bireylerde görülen bunama ve unutma gibi vakalara yakalanma riskini büyük ölçüde azaltmaktadır. Zerdeçal bitkisi, anti bakteriyel özelliği barındırmaktadır. Bu nedenle cilt üzerinde bulunan yaraları, lekeleri ve kesik izlerini tedavi etmektedir. Antioksidan etkisi sayesinde de, insan vücudunda bulunan zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlamakta ve kanı temizleyerek damar tıkanmasının önüne geçmektedir.

Zerdeçalın Kanser Tedavisine Faydaları

Günümüzün en tehlikeli hastalıklarından biri olan kanser, doğal yollar ile de hastalığının tedavisine destek sağlanmaktadır. Bu gibi hastalıklarda kullanılan ve tedavi sırasında akla ilk gelen zerdeçal, kanserli hücreler ile mücadele etmekte ve hasarlı hücrelerin yenilenmesi sırasında gerekli olan süreyi kısaltmaktadır. Özellikle de prostat kanseri, kolon kanseri ve meme kanseri gibi, Türkiye’de sık görülmekte olan kanser türleri ile mücadele noktasında en etkili olan doğal çözüm yöntemlerinden biridir.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir? Neye Yarar?

Zerdeçal Romatizma Ağrılarını Giderir

Zerdeçal içerdiği anti entienflamatuar özelliği sayesinde romatoid arterit sorunlarını yüzde yüz tedavi etmektedir. Ayrıca içerdiği antioksidanlar sayesinde de, insan vücudunda bulunan hücrelere zarar veren serbest maddeleri yok etmektedir. Tüm bu faydaların yanında, hafif eklem ağrılarını, romatizma sonucu oluşan ağrılarını ve iltihaplanmaları ortadan kaldırmaktadır.

Zerdeçal Diyabeti Dengeler

Zerdeçal, orta düzeyde olan diyabet sorunlarına da iyi gelir ve insülin görevi görür. Bu sayede kan şekerini istenilen değerlerde tutar. Söz konusu bitkinin diğer bir özelliği ise, tip iki diyabetinin oluşumunu önler. Ayrıca kolesterol seviyesini dengeler. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, tüketilen gıdılar arasında zerdeçalın kolesterol seviyesini anlık olarak dengelediği kanıtlanmıştır.

Bağışıklık Sistemi Güçlendirir

Vücudun bağışıklık mekanizmasını harekete geçirmek için yardımcı madde olarak bilinen Lipopolisakkarit, zerdeçal bitkisinin içeriğinde bulunmaktadır. Bu madde sayesinde bakteriler, iltihaplar ve serbest radikaller kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırılır. Eğer bir soğuk, öksürük ve grip gibi sorunlar yaşayan bireyler, ılık bir bardak süt ile bir çay kaşağı miktarında olan zerdeçal tozunu karıştırıp içtikleri taktide, kendini daha iyi hissedeceklerdir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Zerdeçal bitkisinin en büyük faydası, insan vücut ağırlığının korunmasına katkı sağlamasıdır. Obezite ve diğer kilo alma rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Yemekten sonra bir bardak içilen zerdeçal çayı, alınan kalorinin yakılmasını kolaylaştırır.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir? Neye Yarar?

Alzheimer Hastalıklarını Önler

Unutkanlık ve beyin hastalığı olan Alzheimer, söz konusu bitki sayesinde tedavi edilebilir. İnsan beyninde bulunan oksijen miktarını arttırıl ve hastalığın ilerlemesini durdurabilir.

Sindirim Sistemini Korur

Safra kesesine büyük ölçüde daydaları olan zerdeçal bitkisinin şişkinlik ve gaz sorunlarını da tedavi ettiği kanıtlanmıştır. Bu gibi sorunlar yaşayan hastaların çiğ bir şekilde söz konusu bitkinin çayını içebilir ve sindirim sistemindeki sıkıntılarının ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Zerdeçal Suyunun Faydaları

Zerdeçal bitkisinin güçlü bir kaynak olmasını sağlayan etken, içerisinde 300’den fazla bulunan antioksidandır. Bu bitkinin ham bir şekilde tüketilmesi insan sağlığı açısından çeşitli faydalar sağlamaktadır.

 • Tıbbı müdahale gerektirmeyen kemik rahatsızlığı olan Artir, zerdeçal suyu ile tedavi edilebilir veya oluşumu engellenebilir.
 • Unutkanlık sorunu yaşayan bireyler, düzenli olarak zerdeçal suyu tüketebilir ve yaşamış olduğu hafıza kaybını önleyebilir.
 • İçerdiği zengin asitler, midenin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlarken, yine aynı midenin ihtiyaç duyulan asit ve asit oranını dengeler,
 • Kan şekeri düzenler ve karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olur.

İltihaplı yararlarda oluşan enfeksiyonun tedavisinde kullanılan zerdeçal, farklı hastalık türlerinin de yaratmış olduğu ağrı ve acıyı azaltır. Özellikle yemeklerde kullanılan bu bitki, eczaneler de kapsül şeklinde de satışa sunulmaktadır. Zerdeçal bitkisi, uzmanlara göre ılık bir su veya bal ile karıştırılıp içilmesi gerekir.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir? Neye Yarar?

Zerdeçal Tüketmenin Yolları

 • Sabah kahvaltısında tüketilen omlete bir tutam zerdeçal eklenebilir. Ayrıca yumurtanın rengini ve kokusunu daha çekici bir hale getirdiği gibi, tadına da ayrı bir lezzet katar.
 • Patates, karnabahar ve kök sebzeler ile hazırlanan yemeklerde kullanabilir.
 • Pirince katacağınız bir miktar zerdeçal, hem yemeğin tadını güzelleştirecek, hem de sertliğini ortadan kaldıracaktır.
 • Bir kase sebze ya da yoğurt çorbası ile de tüketilebilir.
 • Süt ve bal gibi içeceklere de karıştırılabilir. Ayrıca bir ölçü toz zerdeçal il 3 ölçü balı karışımı, soğuk algınlığına da iyi gelecektir.
 • Bir miktar zerdeçal ile karabiber karıştırabilir ve yemekten sonra içilebilir.
 • Yine kimyon, kişniş ve tuz ile karıştırılan zerdeçal, yemeklerin üstüne serpilebilir.
 • Sağlıklı ve baratalı bir başlangıç yapmak için sabah kahvaltısında da zerdeçal tüketilebilir.

Zerdeçal Hangi Yemeklerde Kullanılır?

 • Hemen hemen tüm Hint yemeklerinde zerdeçal kullanabilir. Ayrıca patates püresi gibi katı besin değerlerinin tadını lezzetlendirebilir.
 • Safranlı yemek tariflerinde, söz konusu safran yerine zerdeçal bitkisi kullanabilir.
 • Evde hazırlanan peynir ve sürmelik yağ besinlerinde renklendirme görevi görür.
 • Farklı sebze yemeklerinde, türlü çeşitlerinde ve sulu et tarzı yiyeceklerde de, zerdeçal kullanılabilir.
 • Sebzeden hazırlanan tüm çorbalara ve balık yemeklerine de bir tutum zerdeçal atılabilir.

Zerdeçal bitkisini yemeklerde kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Örneğin söz konusu bitkinin güçlü bir baharat olduğunu unutmamak ve yemeklerin içine azar azar atmak gerekir. Aksi halde yemeğin tadı bozulabilir. Sarı renkte olan ve çıkarması zor gibi görünen zerdeçal bitkisinin insan cildine değmemesine dikkat edilmelidir. Yemeklerine hardal tadı vermek isteyen bireyler, bir bardak çay kaşağı kadar zerdeçal kullanabilirler.

Kimler Zerdeçal Tüketmemelidir?

 • Hamile bayanlar ve emziren anneler için yüksek miktarda tüketilen zerdeçal bitkisi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu durumda olan anne adaylarının doktor kontrollünden sonra bu bitkiyi tüketmesinde yarar var.
 • Safra kesesi problemi yaşayan kişilerde zerdeçal tüketimine dikkat etmesi gerekir. Ayrıca safra taşı ya da safra kanalı tıkalı olan hastaların uzak durması gereken bir bitkidir.
 • Zerdeçal bitkisi bazı kişilerde mide bulantısına neden olabilir. Midesi çok hassas olan bireylerin aşırı miktarda söz konusu bitkiyi tüketmemesi gerekir.
 • Demir yetersizliği yaşayan kişilerinde zerdeçal tüketmemelidir. Nedeni ise yüksek miktarda zerdeçal tüketimi, vücutta bulunan demir miktarını daha da azaltabilir.
 • Herhangi bir alerji sorunu olan bireylerinde uzman bir doktor kontrollünde zerdeçal bitkisini kullanması önerilir.
 • Özelliklede bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin, bu bitkiden uzak durması gerekir. Çünkü erkeklerin ağız yolu ile söz konusu bitkiyi vücuda alması durumunda, sperm hareketsizliği sorunu ile karşılaşmasına neden olabilir.

Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+