Vajinada Kaşıntı Nasıl Geçe? Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi?

18/09/2018 - Sağlık

Vajinada kaşıntı, çeşitli sebeplerle meydana gelen ve kadınların sıklıkla yaşayabildiği sorunlar arasında yer alır. Ayrıca kadınları en tedirgin ve rahatsız eden kaşıntı türlerinden biridir.

Bazı zamanlarda dönemsel olup hemen geçse bile bazen daha farklı bir sorunun belirtisi olan, enfeksiyon temelli bir kaşıntı da söz konusu olabilir.

Bu nedenle vajinal kaşıntı görüldüğünde zaman kaybetmeden bir jinekologtan yardım almak çok önemlidir.

Vajinada Kaşıntı Neden Olur?

Vajinada kaşıntı birçok farklı sebep yüzünden olabilir. Bunların neler olduğunu merak ediyorsanız inceleyelim:

Mantar Yüzünden Vajinada Kaşıntı

Mantar yüzünden vajinada kaşıntı, en çok rastlanılan kaşıntı türlerinin başında gelir. Bunun nedeni vajina bölgesinin enfeksiyon kapması ve PH değerlerinin değişime uğrayarak vajinadaki bakterilerin çoğalmaya başlamasına neden olmasıdır.

Vajinada Kaşıntı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Bunun nedeni ise ilk akla geldiği gibi her zaman hijyen eksikliği değildir; aksine vajina bölgesinin aşırı temizleniyor oluşu, temizleme esnasında yanlış ve asidik ürünlerin kullanılması, beslenmede görülen dengesizlikler ya da sürekli dar ve sıkan giysiler giymek gibi çok çeşitli şekillerde nedenler yüzünden görülebilir.

Mantarın vajinada rahatsız edici derecede kaşıntıya ve kötü bir kokuya yol açması da bu rahatsızlığın en olumsuz yönlerinden biridir.

Tahriş Yüzünden Vajinada Kaşıntı

Vajinada kaşıntı her zaman bir hastalık değildir; bazen sadece tahriş olduğu için de kaşınabilir. Özellikle sürekli temizlenen ve temizleme ürünleri kullanılan vajinalarda alerji başlangıcı ya da tahriş oluşumu gözlemlenebilir.

Bununla birlikte sıcak yaz aylarında giyilen yanlış giysiler ya da hareketli bir yaşam tarzı da pişik gibi tahriş çeşitlerini meydana getirerek yine kaşıntıya yol açabilir. Son olarak kadınların sürekli tercih ettiği farklı epilasyon yöntemleri de tahrişin ve buna bağlı gelişen vajinal kaşıntının başlıca nedenlerindendir.

Tıraş etmek ya da epilatörleri tercih etmek, vajinanın hassas yapısına zarar verebilir ve rahatsız hissettirebilir. Bunun için epilasyon yaparken tercih ettiğiniz yardımcı aleti cildinize fazla bastırmamanızda yarar olduğunu söyleyelim.

Cilt Sorunlarıyla Meydana Gelen Vajinal Kaşıntı

Egzama tarzındaki birçok cilt sorunu her insanın başına gelebilir. Vücudunuzun farklı yerlerinde böyle bir cilt sorunu görülüyorsa, elinizi değdiğinizde bu sorun rahatlıkla diğer bölgelere de bulaşabilir.

Bunun yerine direkt olarak vajina bölgesinde bu şekilde bir rahatsızlık da meydana gelir. Eğer vajina bölgenizde pul pul dökülme, lekeler, kızarıklık ve yara gibi gözle görülür cilt sorunları fark ettiyseniz, vakit kaybetmeden doktorunuzdan yardım alın.

Cinsel Hastalıklarla Oluşan Vajina Kaşıntısı

Vajinada kaşıntı söz konusu olduğunda en tehlikeli nedenlerden biri de cinsel hastalıklardır. Buna rağmen saydığımız nedenler arasında en nadir görülenlerden biridir.

Yine de böyle şüpheleri göz ardı etmemek ve her nedeni düşünmek çok önemlidir. Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıkların ilk belirtileri vajinada kaşıntı olmakla beraber, aynı zamanda kırmızı yara ve sivilce benzeri yoğun şiş bölgeler de görülür.

Vajinada Kaşıntı Hamilelik Belirtisi mi?

Vajinada kaşıntı hamilelik belirtilerinden biri değildir. Hamilelik döneminde farklı nedenlerle görülebilen bir rahatsızlık olsa da, bazı kişilerin inandığı gibi hamile olunduğunu gösteren bir işaret değil, aksine bir sorun göstergesidir.

Vajinada Kaşıntı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Hamilelik belirtisi genellikle göğüslerde aşırı hassasiyet, karında bir rahatsızlık ve şişlik hissi, mide bulantısı ve baş dönmesi, sürekli halsiz hissetme ve yerli yersiz uykunun gelmesi gibi durumların bir arada görüldüğü belirtilere sahiptir.

Vajinada Kaşıntı Nasıl Geçer?

Vajinada kaşıntı nasıl geçer, vajinal kaşıntıya ne iyi gelir, vajinada kaşıntı olmaması için neler yapabilirim diyorsanız; bu yöntemleri hayatınızın bir parçası haline getirmeniz çok işinize yarayacaktır:

İç Çamaşırlarını Değiştirmek

Zaten düzenli olarak iç çamaşırlarınızı değiştiriyor olabilirsiniz fakat bunu daha sık yapmaya özen gösterin. Sadece kirlenmesi değil iç çamaşırının ıslanması ya da siz görmeseniz de bakteri biriktirmesi olası; bunlar da mantar oluşumunu tetikleyen faktörler arasında bulunuyor.

Doğru Epilasyon Yöntemini Seçmek

Epilasyon sonrası tahriş gözlemliyorsanız belki de bu işlem türü cildiniz için uygun olmayabilir. Örneğin tıraş yöntemini kullanıyor ve kaşıntı yaşıyorsanız, bunun yerine lazer epilasyonu deneyebilirsiniz ya da epilatörleri kullanırken fazla bastırıp tahrişe neden oluyor olabilirsiniz.

Bu yüzden cildiniz için en uygun işlemi tercih ederek vajinada kaşıntı yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

Dar Giysilerden Uzak Durmak

Moda trendlerinin bir getirisi olarak skinny jean pantolonlar hayatınızın bir parçası olabilir fakat dar giysiler, vajina bölgesine baskı uygulayarak tahriş ve kaşıntıların meydana gelmesine neden olurlar.

Bu sorunları zaten yaşıyorsanız daha da fazla artmasına yol açmaları da mümkün.

Doğru İç Çamaşırını Seçmek

Vajinada kaşıntı görülmesinin fark edilmeyen en büyük sebeplerinden biri de yanlış iç çamaşırı tercihidir. Belki çok güzel göründüğü için ya da rengi hoşunuza gittiği için aldığınız iç çamaşırınız kaşıntıya neden olabilecek sert bir kumaşa sahip olabilir.

Bu nedenle olabildiğince pamuklu olan modelleri kullanmaya çalışın.

Fazla Antibiyotik Kullanmamak

Bu madde belki biraz alakasız gibi görünebilir fakat sık sık antibiyotik kullanan kadınlarda, vajina bölgesinde aslında bulunması gereken ve vücuda zararı değil aksine faydası olan bazı organizmaların azaldığı görülmüştür.

Vajinada Kaşıntı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Bu organizmalar görevlerini yapamayınca vajinada mantar ve kaşıntı oluşması kaçınılmaz hale gelecektir.

Vajinayı Yıkamamak

Sürekli hijyenden bahsetmişken bu maddenin nereden çıktığını sorduğunuzu duyar gibiyiz. Evet, hemen hemen her kadın duş alırken ya da günlük hayatında vajina bölgesini yıkayıp temizler ve bunu yapınca kendini hijyenik hisseder.

Vajina, aslında kendini temizleme özelliğine sahip olduğundan, onun su ve kimyasal malzemelerle temizlenmesi görevini yapamamasına ve PH dengesinin bozulup vajinal rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Eğer yine de temizlemek istiyorsanız, kadınlara özel üretilmiş vajinal temizlik ürünlerinin güvenilir olanlarını tercih edebilirsiniz.

Kimyasallardan Uzak Durmak

Çoğu zaman fark etmeden krem ya da vücut spreyi gibi kokulu kimyasal ürünleri vücudunuzun her bölgesine uyguladığınız oluyorsa, bunu yapmaktan vazgeçmeye çalışın.

Vajina bölgesine bu tarz ürünleri kullanmamanız, aynı şekilde iç çamaşırlarınızı yıkarken kimyasal ağırlıklı ürünleri tercih etmemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Vajinada Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Vajinada görülen kaşıntıya iyi gelen bitkisel çözümleri merak ediyorsanız; doktorunuzun uygun gördüğü ilaç tedavisinin yanı sıra bu bitkisel çözümlerden de yardım alabilirsiniz:

Yoğurt

Vajinada kaşıntı için en çok tercih edilen yöntemlerin başında yoğurt gelir. Yoğurdun bakterileri öldürebilen bir özelliği bulunur; bu nedenle direkt olarak vajina bölgesine sürülüp bir süre bekledikten sonra temizlendiğinde işe yaradığı görülmüştür.

Elma Sirkesi

Antibakteriyel olduğundan birçok hastalığın bitkisel tedavisinde kullanılan elma sirkesi, mantar gibi vajina kaşıntılarında da etki sağlar. Bir litre suyun içine 3-4 yemek kaşığı kadar elma sirkesi katıp iyice karıştırdıktan sonra bu su yardımıyla vajina temizliği yapabilirsiniz.

Bu işlemi her gün bir ya da iki kez uygulayabilir, böylece bakterilerin hızla yok olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Sarımsak

Kötü kokusunun aksine bitkisel çözüm olarak oldukça işe yarayan sarımsak, ezilip ince bir bezin içine koyulduktan sonra kaşıntının görüldüğü bölgelerde gezdirilse bakterilerin daha çabuk azalmasını sağlayabilir.

Papatya Çayı

Kurutulmuş birkaç papatyayı kaynayan suyun içine atarak iyice kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra 5-10 dakika demlenmeye bırakın; ardından soğuması için bekledikten sonra bir pamuk yardımıyla papatya çayını vajina bölgesine sürebilirsiniz.

Bu yöntemlerin hepsini denerken unutmayın ki bunların hepsi vajinanın dış bölgesine uygulamak içindir. Ne olursa olsun vajinanın iç bölgesine bitkisel bile olsa hiçbir yabancı malzemeyle tedavi uygulamaya çalışmayın.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+