1-2-3 VE 6-12 AYLIK BEBEKLERİN UYKU DÜZENİ NASIL OLMALIDIR?

02/08/2018 - Aile

4-5 aylık bebeklerin ilk dönemlerinde beslenme ihtiyaçları nedeniyle, altlarını ıslattıklarında ya da gazları olduğunda geceleri sıklıkla uyanmaları çok normal karşılanan bir durumdur. 5 ’inci aydan itibarense bebeklerin geceleri en az 7 saat aralıksız uyumaları gerekir. Ancak bebekler önceden kalma sık sık uyanma alışkanlıklarını bırakmayarak hem ailelerini hem de kendilerini uyku sorunu ile baş başa bırakmaktadır.

‘Bebeğim Uyumuyor’ Diyen Anneler İçin Öneriler

Yapılan araştırmalarda dünya genelindeki bebeklerin yaklaşık olarak yüzde 25-30 ’unda uyku sorunu görülmektedir. Bunun yanında uyku problemi 1 yaşından küçük bebeklerde daha sık karşılaşılan bir durumdur. Uykuya dalma güçlüğü 1 yaşından küçük bebeklerde %25 ile %50 oranında, 1-2 yaş aralığında ise bu oran % 15 ile %20 arasında değişmektedir. Bebeklerin uyku döngüsü 50-60 dakika arasında değişirken çocuklarda bu süre 90-110 dakikaya kadar çıkabilmektedir.

Uyumayan Bebekler İçin Ne Yapılabilir?

Bebekler 3 ayı tamamladıkları zaman normalde hafif bir uyanıklık süresinden sonra tekrar uykuya rahatça geçebilmektedir ve bu şekilde uyku düzenleri rayına oturmuş olur. Eğer bu dönemlerde uyku döngüleri arasındaki kısa uyanmalarda emzirme ve sallama gibi uyku destekleyicileriyle müdahale edilirse bebekler buna alışır ve her uykuya dalma evresinde bu uyku araçları olmadan uyuyamaz. Bu şekilde de çeşitli uyku sorunları ortaya çıkar. Bunun yanında ailelerin bebeklerine olan hassasiyeti nedeniyle sık sık kontrol etmek amacıyla yanlarına gitmeleri de bebeği uyandıran bir diğer etkendir. Ailelerin bebeğin uyku düzeninin oluşmasını sağlayacak teknikleri bilmemeleri veya bilmelerine rağmen tam olarak uygulamamalarının sonucunda uyku bozuklukları meydana gelmektedir.

Uyumayan Bebeklerin Rahat Bir Şekilde Uyuyabilmesi İçin Neler Yapılabilir?

Bebeğinizi doğduğu günden itibaren uyuyup uyumamasına bakmadan yatağa bırakın ve kendi kendine uykuya dalmayı öğretin.

Bebek uykudayken gece boyunca uykusunun derinleşip hafiflediği anlar vardır. Bu yüzden her hareketi için müdahale etmeye çalışmayın.

Bebeğiniz uykulu bir haldeyse hemen beşiğine veya yatağına yatırın, eğer huzursuzsa onu biraz sakinleşinceye kadar sallayabilirsiniz ancak tam uyku haline geçmeden bunu bırakın. Bu sayede bebeğiniz sallamak, emzirmek ya da kucağa almak gibi uykuya yardımcı etkenler olmadan da tek başına uykuya dalmayı öğrenir.

Uyumayan Bebekler İçin Ne Yapılabilir?

BUNU DA İNCELE
Bebek Uyutan Ninniler

Bebek Uyutan Ninniler

Kendini güvende ve rahat hissederek uykuya dalması için sevdiği bir oyuncağı veya sevdiği bir nesneyi yanına koyarak uyumasına izin verebilirsiniz.

Uyku saatlerini bebeğinizin ihtiyaçlarını takip ederek siz belirlemelisiniz ve her gün bu saatlerin düzenine mutlaka uymalısınız. Gece uykusu saatleri erken başlamalı ve gündüz saatlerinde bebeğiniz uyanık olmalı.

Uykudan önce yaptıracağınız ılık banyo, masal anlatma ya da ninni gibi çeşitli etkinlikler bebeğinizi fazlasıyla rahatlatacaktır.

Bebeğinizin karnını kesinlikle tok tutmalısınız. Emzirme süreci içindeyseniz sizde kendi yiyip içtiklerinize dikkat etmelisiniz.

Odasında 1 dakikadan fazla kalmayın. Işıkları açmayın ve eğer uyanırsa fısıltı şeklinde evdeki herkesin uyuduğunu belirten ifadeler kullanarak onu sakinleştirdikten sonra tekrar uyuması gerektiğini söyleyin. Uyumadığı için ona kızmayın veya cezalandırmayın.

Uyumayan Bebekler İçin Ne Yapılabilir?

Bebeğinizi ağladığı ilk anda kucağınıza almayın eğer 10 dakikadan daha fazla ağlamakta ısrarcı olursa kucağınıza almalısınız aksi takdirde yatağına dönmek istemeyecektir.

Yeni Doğan Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır? (1-2-3 Aylık Bebekler)

Bu dönem ebeveynler için en zorlu süreçlerden birisidir. Bu dönemde bebeğinizin refleksleri geliştiği için oldukça hareketlidir. Uyuyan bebeğinizi yatağa koyarken havada asılı gibi tutmak yerine vücudunuza yakın tutarak ve sizin de eğilerek onu yatağa bırakmanız onun uykusunun bölünmemesine yardımcı olur.

Bebeğiniz 2. ayında başını dik tutabilir ve bu sayede farklı pozisyonlarda rahatça uyuyabilir. 3 aylık bebeğinizin uyku düzeni içerisinde 4 kez gündüz uykusu çok normaldir ancak gerekirse bir tane daha şekerleme yapması çok fazla uyuduğu anlamına gelmemektedir.

Uyumayan Bebekler İçin Ne Yapılabilir?

Bebekler tanıdıkları insanların özellikle de annesinin kokusunu tanır. Bu yüzden de uyuyacakları zaman kendilerini güvende hissetmek için bu kişileri yanlarında isterler. Bunun yanında bebeklerin en güçlü duyularından birisi de dokunmaktır. Tene temas etme ve kucakta taşınma bebeğe güven veren diğer durumlardır. Bebekler kucak ve ten teması ile şımarmazlar bunun aksine ilerleyen yaşlarında kendi başlarına bağımsız bir şekilde hareket etmek için kendilerinde olması gereken yeterli özgüveni depolarlar.

Bu dönemde ağlamak bebeklerde normal bir davranış şeklidir. Ancak bazı durumlarda bebeğinizin neden ağladığını çözmek çok zor olabilir. Bu durumlarda sakin kalmak ve bebeği öncelikle anne kucağı gibi tanıdığı bir yere koymak gerekir. Kucakta sakince tutmak, ses ve ten teması ile ağlamasına cevap vererek ondan olumlu bir yanıt beklemek tek çözümdür.

6 Aylık ve 12 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Bu dönemde bebekler desteksiz oturma ve emekleme gibi bazı temel motor becerileri edinerek ellerini kullanmaya başlar ve nesneleri tutarak birbirine vurabilme, oyuncakları parmaklarıyla tutabilme ve bazı eşyaları etrafa fırlatabilme gibi eylemlerde bulunabilir. Bu gelişmeler ile birlikte uyku öncelerinde hareketlenmeler daha fazla olabilmektedir. Bu nedenle aileler için bebeğin uyku güvenliği daha önemli bir hale gelecektir. Bazen de bu hareketlilik bebeğinizin uykuya dalmasını engelleyebileceği için onu yumuşak ve sakin hareketler ile yönlendirmeniz gerekir. Bunu başardıktan sonra onun hareket özgürlüğünü birazda olsa sınırlayabilmek uykuya dalmasını büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Uyumayan Bebekler İçin Ne Yapılabilir?

Bunun yanında bebeğinizi uykuya hazırlamak için çeşitli aktivitelere başvurabilirsiniz. Enerji harcatma yöntemi ile bebeğinizin gün içinde yeterince harcamadığı enerjiyi karın üzeri egzersiz, yerde emekleme, oyuncaklarıyla oynatma, açık havada size eşlik etmesi ya da el çırpma gibi etkinlikleri yaptırarak onu yorabilirsiniz. Ancak bebeğinizin enerjisini boşaltırken onu çok yormamaya da özen göstermelisiniz. Çünkü onlarda yetişkin insanlar gibi aşırı yorgunken daha çok huysuzlanarak uyuyamayabilirler.

Bebeğinize uyku saatinden 1,5-2 saat önce akşam yemeğini yedirmelisiniz. Akşam yemeği uyku saatine çok yakın olursa enerji yüklemesi yapacağı için gaz, hazımsızlık ve uyku sorunu yaratabilir.

Bebeğinizin uyku saatinden en az 1 saat öncesinde ışık, televizyon, radyo ya da çeşitli elektronik aletler gibi onun ilgisini çekebilecek uyarıcıları kapatın. Bunun yanında etraftaki fazla oyuncakları da toplamayı ihmal etmeyin.

Uyku saatinden yarım saat öncesinde onunla birlikte odasına giderek bebeğinizin günlük kıyafetlerini çıkartın ve pijamalarını giydirin. Bunu yaparken eviniz aşırı soğuk değilse pijamanın üstüne onu bunaltacak başka giysiler giydirmemeye özen gösterin.

Bebeğiniz mızmızlanırsa onun yataktan çıkmasına ve ayağa kalkmasına izin vermeyin. Eğer sizin uyku konusunda kararlı olduğunuzu anlarsa 10-20 dakika içerisinde kendini uykunun tatlı kollarına bırakacaktır.

Eğer bebeğiniz 10 dakikadan daha uzun süre ağlıyor ise uyku öncesi aktivitelere geri dönerek bebeğinizin durumuna göre yaklaşık 1 saat daha onunla oynayabilirsiniz.

Uyumayan Bebekler İçin Ne Yapılabilir?

Bebeğiniz eğer sorun çıkartmadan sizinle birlikte uyuduysa 5 dakika kadar uykusunun derinleşmesini bekledikten sonra onu kendi yatağına almalısınız.

Ayrıca bebeklerin rahatlaması ve gelişimi için önemi bir etken olan bebek masajını da öğrenerek onun daha huzurlu bir şekilde uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin kollarını omuzlarından bileklerine doğru kaldırın ve önce bir elinizle sonra da diğer elinizle sıvazlayarak masaj yapın. Daha sonra bebeğinizin ellerini açıp bütün parmaklarını sırasıyla ovun. Ellerinin üstünü ve avuç içlerini de dairesel hareketlerle ovduktan sonra son olarak bacaklarını yukarı kaldırıp ellerinizi birbirine zıt yönlerde çevirerek bacaklarını ovun. Yaptığınız bu hareketler onun için hem egzersiz yerine geçecek hem de kaslarını gevşetecektir. Bunun yanında bebek masajı ile ilgili çeşitli kurslara giderek bu konuda daha detaylı teknikler öğrenebilirsiniz.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+