TÜY DÖKÜCÜ KREMLER KISIRLIK YAPAR MI, VAJİNAYA ZARAR VERİR Mİ?

03/08/2018 - Sağlık

Tüy dökücü kremleri kullanarak hiç acı çekmeden ve hızlı bir şekilde tüylerinizden kurtulmak mümkündür. Tüy dökücü kremlerin içinde bulunan bazı kimyasallar uygulandığı bölgede kıl köklerine nüfuz ederek var olan tüylerin kopmasına neden olur. Bu uygulamada jiletten farklı olarak tüyler daha zayıf ve geç çıkmaktadır. Peki tüy dökücü kremlerin zararları nelerdir?

Tüy Dökücü Kremlerin Zararları

  • Tüy dökücü kremlerin bilinen çok büyük bir zararı olmasa da bazı hassas bünyelerde çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bu nedenle kullanmadan önce cildinizin bu kremlere karşı alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini kontrol etmelisiniz. Bunu anlamak için öncelikle kremi vücudunuzun küçük bir bölümüne sürüp hassasiyetinizi kontrol edebilirsiniz.
  • Tüy dökücü kremler genital bölgede kullanılması durumunda yanma hissi ortaya çakabilir. Özellikle cildi hassas kişilerde bu yanma hissi 2-3 gün boyunca devam edebilmektedir.
  • Hamile bayanların bu tür ürünleri kullanması tavsiye edilmez.
  • Uygulanacak bölgede tüy yoğunluğu fazlaysa bu durum deri yüzeyinin daha fazla etkilenmesine neden olur. Buna bağlı olarak da tüy köklerinden deriye nüfuz eden kimyasallar deride kızarma ve tahrişe sebep olabilir.

Tüy Dökücü Kremler Zararlı Mı? Nasıl Kullanılır?

Bazı durumlarda krem uygulamasından sonra tüylerin yeterli oranda dökülmediğini düşünen kişilerin tekrar tüy dökücü krem uygulamasını tekrarlaması deri hücrelerinin tahribatına neden olmaktadır. Herhangi bir zarar görmemek adına iki uygulama arasında en az 3 gün geçmesi gereklidir. Ayrıca işlem tamamlandığında cildinizi tahriş etmeden kremi güzelce temizlemelisiniz. Bu sayede tüy dökücü kremlerin cildiniz üzerindeki olumsuz etkilerinden büyük ölçüde korunmuş olursunuz.

Tüy Dökücü Kremler Tüyleri Çoğaltır Mı?

Bilinenin aksine tüy dökücü kremler ve tüyü keserek uygulanan diğer işlemlere oranla tüyleri çoğaltmaz ya da kalınlaştırmaz. Tüy kısmen de olsa canlı bir yapıdır ve herhangi bir yöntemle kesilmesi tüy köküne uyarıda bulunarak kalınlaştırır. Ancak tüy dökücü kremler kılları kökünden aldığı için böyle bir durumla karşılaşma ihtimaliniz ortadan kalkar.

Tüy Dökücü Kremler Kısırlık Yapar Mı?

Tüy dökücü kremlerin kısırlık yapıp yapmadığı hakkında bir araştırma ve buna bağlı kesin bir sonuç yoktur. Ancak herhangi bir zarar görmemek adına kullanılan ürünlerin Sağlık Bakanlığı onayını almış olması en önemli unsurdur. Ayrıca çatlamış, tahriş olmuş ya da güneşte yanmış cilt üzerine tüy dökücü krem uygulanması kremlerin içerisinde bulunan kimyasalların deri içerisine geçmesine neden olabilir. Bu da özellikle genital bölgede yapılan uygulamalarda bazı üreme organı problemlerine yol açabilir.

Tüy Dökücü Kremler Zararlı Mı? Nasıl Kullanılır?

Tüy Dökücü Krem Kullanımı Sonrası Ciltte Yanma ve Kızarıklık Neden Olur?

Tüy dökücü kremler tüylerin köklerini zayıflayarak kopabilecek hale gelebilmesi için çeşitli kimyasallardan yapılır. İçreğindeki etken maddelerden birine alerjiniz ve hassasiyetiniz olduğu durumlarda ciltte yanma ve kızarıklık meydana gelebilir. Ayrıca uygulama yaptığınız bölgede kremin beklemesi gereken süreden daha uzun bırakılması derinin altına kimyasal maddelerin daha fazla işleyeceği anlamına geldiği için kızarıklık şikayeti oluşabilir. Eğer bu tür şikayetleriniz varsa ve ürünü bırakmanıza rağmen geçmezse mutlaka bir dermatoloğa görünmelisiniz.

Genital Bölgede Tüy Dökücü Krem Kullanımı Zarar Verir Mi?

Genital bölgeler vücudumuzun tahrişe en müsait olan hassas bölgelerinden birisidir. Be sebeple tüy dökücü kremleri bu tür tahrişe yatkın deri yüzeylerinde kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Bu bölgelere uygulama yaparken içeriğinde çok fazla kimyasal madde bulundurmayan, bitkisel içerikli ve uygulama yapıldıktan sonra bekleme süresi uzun olmayan kremler tercih edilmelidir. Eğer bu konuda gereken özen gösterilmezse genital bölgede çeşitli deri problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Tüy Dökücü Kremler Zararlı Mı? Nasıl Kullanılır?

Tüy Dökücü Kremler Nasıl Kullanılır?

Tüy dökücü kremleri marketlerden veya eczanelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Özellikle eczanelerden alınan tüy dökücü kremlerin çoğu bitkisel bir içeriğe sahip olduğu için alerjik reaksiyonlara ve beklenmedik yan etkilere karşı koruma sağlamaktadır.

Öncelikle tüy dökücü krem ile vücudunuzun hangi bölgesindeki tüyleri almak istediğinize karar vermelisiniz. Buna uygun olarak da tüylerin kalın ve sık oluşuna bağlı olarak yapısı değişen tüy dökücü kremlerden satın almalısınız. Yüz, vücut ya da genital bölge gibi her alan için farklı içeriklere sahip tüy dökücü kremler bulunur. Bu konuda bazı uzmanlar tarafından önerilen markalar; Sesu, Veet, Epiten ve Bioder gibi markalara ait ürünlerdir.

Tüy Dökücü Kremler Zararlı Mı? Nasıl Kullanılır?

Tüy dökücü kremler sadece krem formunda değil köpük veya sprey formunda da olabiliyor. Kullanım sırasında hangisi daha kolayınıza gidiyorsa onu tercih edebilirsiniz.

Tüy dökücü kremler ciltte çıkan tüylerin keratin yapısını bozarak kolayca ciltten ayrılarak temizlenebilmesini sağlar. Tüy dökücü kremler duş esnasında tüy olan alanlara sürülür ve yaklaşık 20 dakika kadar beklenilir. Süre dolduktan sonra kutusunun içinden çıkan aparat ile deri yüzeyi kazınarak tüyler atılmış olunur.

Tüy dökücü kremler bacaklar gibi geniş yüzeyli alanlar veya genital bölge gibi küçük alanlı ve kıvrımlara sahip zor yüzeylerin de üstesinden gelebilmek için oldukça idealdir. Ancak tüy dökücü kremler ağda gibi uzun süreli çözümler vermediği için uygulama yapıldıktan en az 1 hafta sonra tüyler tekrar aynı sıklık ve kalınlıkla çıkmaya başlar. Bunun yanında tüy dökücü kremler kıl köküne çok yakın uygulandığı için ileride çıkan tüyler daha yumuşak ve yuvarlaklaşmış köklerle çıkmaktadır.

Tüy Dökücü Kremler Zararlı Mı? Nasıl Kullanılır?

Eğer tüylerinizden kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız bunun tek yolu lazer epilasyondur. Ancak lazer epilasyonun maliyetinin yüksek oluşu ve uzun süreli bir işlem olması kişileri tüy dökücü krem ya da jilet gibi kullanımlara itmektedir. Tüy dökücü krem kullanmak jilet kullanırken oluşan kesik korkusunu da yok eder.

Ağda 1-1,5 aylık periyotlar süresinde tüysüz kalmayı vaat ettiği için tercih edilen bir yöntem olmasına rağmen çok acılı ve ağrılı olduğu için korkulan bir yöntemdir. Bunların yanında vücudumuzdaki tüylerden doğal yollarla tamamen kurtulmanın bir yolu olmaması ve tüy dökücü kremlerin pratikliği kişileri tüy dökücü krem kullanımına yöneltir.

Erkekler İçin Tüy Dökücü Krem Kullanımı

İstenmeyen tüyler sadece kadınların değil erkeklerinde en büyük sorunlarından birisi olduğu için acısız ve pratik bir çözüm olan tüy dökücü kremler erkek içinde en ideal uygulamalardan birisidir. Erkekler genellikle göğüs ve sırt bölgelerindeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için ağda gibi dayanılmaz ağrılara neden olan bir yöntem yerine tüy dökücü kremlere yönelebilmektedir. Bunun yanında erkeklere özel genital bölge, koltuk altı ve bacak gibi vücudun her yerinde kullanılabilen çeşitli kimyasal formüllere sahip tüy dökücü kremler piyasada mevcuttur. Bunların erkeklere özel formüle edilmesinin sebebi erkeklerde görülen tüy yapısının kadınlardakine oranla daha sert, kalın ve köklü olmasıdır. Cinsiyet belirtmeyen markaların tüy dökücü kremleri de tabii ki erkekler için kullanılabilir ancak kadınlarda olduğu kadar etkili sonuçlar yaratmayabilir.

Tüy Dökücü Krem Fiyatları

Çeşitli markalar için tüy dökücü kremlere ait fiyat bilgisi vermek gerekirse;

Tüy Dökücü Kremler Zararlı Mı? Nasıl Kullanılır?

Bioder markasının erkekler için özel tasarlanmış tüy dökücü kremi Fiyatı; 13,99 TL

Tüy Dökücü Kremler Zararlı Mı? Nasıl Kullanılır?

Veet markasının mavi renkli sprey formunda hassas ciltler için olan tüy dökücü kreminin Fiyatı; 20,49 TL

Tüy Dökücü Kremler Zararlı Mı? Nasıl Kullanılır?

Sesu markasının hassas ciltler için köpük formundaki tüy dökücü kreminin (150 ml) Fiyatı;

20,50 TL

Tüy Dökücü Kremler Zararlı Mı? Nasıl Kullanılır?

Veet markasının duşta kullanım için geliştirilen hassas ciltlere uygun tüy dökücü kreminin (150 ML) Fiyatı;

26,90 TL

Tüy Dökücü Kremler Zararlı Mı? Nasıl Kullanılır?

Lapiden markasının genel kullanım için olan tüy dökücü krem (40 ML) Fiyatı;

7,90 TL


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+