Pratik Tabak Boyama Yolları ve Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

10/09/2018 - Aile

Evde eskiyen ve deseninin sade olduğundan şikâyetçi olunan tabakların desenleri, kolaylıkla değiştirilebilmektedir. Üstelik istenen desenler verilebilir, hayal gücünün sınırları zorlanabilir ve bunları yaparken de çok fazla para harcaması yapılmasına gerek olmamaktadır.

Ayrıca el emeği ile hazırlanan bu tabakları, salonunuzun köşesinde süs diye kullanabilirken bir de arkadaşlarınıza el emeği bir eşya olarak hediye edebilirsiniz. Tabak boyama yapmak için sanatsal beceri ve eğitim gerekmemektedir.

İstek ve biraz da merak olduktan sonra harika tasarımlar ortaya çıkabilmektedir. Ufak tabak ve objelerde el alışkanlığı kazanıldıktan sonra bütün yemek takımlarına istenilen şekiller verilebilmektedir.

Tabakları tasarlayıp, boyadıktan sonra üzerinde rahatlıkla yemek yiyebilir ve tabakları yıkayabilirsiniz. Bazı teknikler kullanılarak, tabaklar fırınlanır ve böylece desenler sabit kalması sağlanmaktadır.

Tabak Boyama İçin Gerekli Olan Malzemeler:

Fırın ısısına dayanabilecek düzeyde bir tabak, seramik boyası veya akrilik boya, boya kalemi, resim fırçası ve fırın.

Tabak Boyama Nasıl Yapılır?

Öncelikle kullanılacak olan tabağın temiz ve tozlardan arınmış olması için yıkanıp, kurulanması gerekmektedir. Daha sonra tabak beyaz değil ve desenli ise beyaz bir boya ile tabağın zemini beyaza boyanarak, desenler ve renk bütünleştirilir.

Tabak Boyama Nasıl Yapılır? Yabak Üzerine Desen Yapma Teknikleri

Tabağın kuruması için bir süre beklenir veya fön makinesi ile kurumasına yardımcı olabilirsiniz. Daha sonra beyaz tabağın üzerine istenilen şekiller, seramik fırçası ile çizilir ve 1 gün kadar tabak kurumaya bırakılır.

Kuruması tamamlanan tabaklar önceden 300 derecelik bir ısı ile ısıtılmış fırında 35 dakika kadar bekletilir. Fırınlama yöntemi ile boyanın ve desenlerin tabakta sabitleştirilmesi sağlanmaktadır. Fırından alınan tabak soğumaya bırakılır ve soğuduktan sonra isteğe bağlı olarak ince bir şekilde vernik sürülebilmektedir. Bu şekilde tabak boyama tamamlanır ve süs eşyası ya da hediyelik eşya olarak yerini alır.

Tabak boyama yapılırken hatalı bir çizimde veya bir taşırma işlemini temizlemek için alkol veya ıslak mendil kullanılabilmektedir. Boyanın kuruması için mutlaka 24 saat bekletilmelidir. Tabak boyama tamamlandıktan sonra tabaklar bulaşık makinesinde de gönül rahatlığı ile yıkanabilir.

Tabaklara sınırsız bir şekilde hayal gücüne bağlı olarak farklı desenler yapılabilmektedir. Eğer tabağa bir portre çizilecek ise birden fazla fırınlama yaparak boyanın sabitlenmesi gerektiği bilinmelidir.

Yeni başlayanlar için en kolay motifler, çiçeklerdir. Daha sonra insan ve hayvan resimleri, manzara desenleri, kuş desenleri yapılabilmektedir. Boya kullanırken birçok boya birbiri ile karıştırılarak değişik renk tonları elde edilebilir ve böylece özgün bir çalışma elde edilmiş olur.

Tabak Boyama Teknikleri

Birçok tabak boyamak tekniği bulunmaktadır. Ancak bunlardan başlıcaları: Dekupaj tekniği ile boyama, seramik hamuruyla boyama ve tamponlama tekniği ile boyamadır.

Dekupaj Tekniği ile Tabak Boyama:

Dekupaj tekniği ile tabak boyama sanatı icra etmek için, üstün çizim yeteneklerine sahip olmaya gerek yoktur. Dekupaj tekniği ile istenilen her desen ve motif, tabaklara kolaylıkla uygulanabilmektedir. Dekupaj tekniği ile tabak boyamada kullanılacak olan malzemeler; dekupaj tutkalı, ponpon fırça, normal boya fırçası, desenli kâğıt veya peçete ve vernik olmaktadır.

Yapılışı:

Tabağa uygulanacak olan desen, renkli olarak mürekkep püskürtmeli bir yazıcıdan çıktı olarak alınmalıdır veya desen yapmada kullanılacak olan peçete tedarik edilmelidir. Dekupaj tutkalı, tabağın deseni koyulacak bölgeye ince bir tabaka halinde sürülür ve üzerine desen yerleştirilir.

Tabak Boyama Nasıl Yapılır? Yabak Üzerine Desen Yapma Teknikleri

Kuruma süresi kullanılan ürüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kuruma süresini, kullanılacak olan tutkalın markası da etkilediği için kullanma talimatları okunmalı ve o süre boyunca kuruması için tabak bekletilmelidir.

Tabak kuruduktan sonra üzerine isteğe bağlı olarak mat veya parlak vernik sürülür ve bu şekilde tabak hazırlanmış olur.

Seramik Hamuruyla Tabak Boyama Tekniği:

Seramik hamuru ile yapılan tabak boyamalarında 3 boyutlu görünüm elde etmek ve ilginç tasarımlar ortaya çıkarmak mümkündür. Seramik hamuruyla tabak boyamak için kullanılan malzemeler; seramik hamuru, tutkal, renkli boyalar, çeşitli kalıplardır.

Yapılışı:

Seramik hamuru isteğe bağlı olarak elde hazırlanabilir ancak hamur hazırlamak ile uğraşmak istemeyenler için hazır olarak marketlerde 500 veya 1000 mg şeklinde paketlerde satılmaktadır.

Seramik hamuru ile tabak boyama daha önce hiç yapılmamış ise basit motiflerle başlamakta fayda vardır. Bunun için en yaygın kullanılan motifler, çiçek desenleri olmaktadır.

Yaprak deseni yapılmak istendiğinde ise bir yaprağı, seramik hamuruna bastırarak elde edebilirsiniz. Çeşitli desenler yaratılmak isteniyorsa, pasta yapmakta kullanılan kek kalıpları veya başka plastik kalıplardan faydalanılmaktadır.

Tabak isteğe göre renklendirilir ve sonrasında seramik hamuru tabağın üzerine yapıştırılır. Daha sonra tabağın üzerine bir kat vernik sürülerek tabağın boyama işlemi tamamlanmış olur.

Tamponlama Tekniği ile Tabak Boyama:

Tamponlama tekniği ile tabak boyama en kolay ve en eğlenceli boyama tekniklerindendir. Bu tekniği anneler, çocukları ile beraber etkinlik olması açısından uygulayabilmektedir. Tamponlama tekniği ile tabak boyama için kullanılacak olan malzemeler; büyük ve küçük boy boya fırçaları, su bazlı akrilik boyalar ve parmak yıldızlarıdır.

Yapılışı:

Öncelikle uygulanacak olan zemin isteğe bağlı olarak bir renge boyanır. Daha sonra zeminin kuruması için bir süre tanınır ve bu sürenin azaltılması için fön yardımı ile kurutulabilmektedir.

Daha sonra orta büyüklükte bir fırça alınarak istenen birkaç farklı renk karıştırılıp, fırçaya batırılır. Fırça boya fazlalığının alınması için tabağa uygulanmadan önce bir peçeteye fırça dokundurulur. Bu sayede farklı renklerin birleşiminden oluşan rengin anlaşılması da sağlanmış olur.

Daha sonra tabağa tampon yapar gibi ufak fırça darbeleri atılır. İsteğe bağlı ölçüde ve istenilen kadar bu işlem devam ettirilir. Sonra tabağın parlak bir görüntüde olması isteniyor ise parmak yıldızları ile parmaklar, parmak yıldızına batırılır ve tabağın üzerine parmak darbeleri atılır.

Bu şekilde tabağın ışıltılı bir görünüm kazanmasını ve boyanın daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. İnce fırçalarla isteğe bağlı olarak tabağa yazı yazılabilir, şekil verilebilir. Bu şekilde tamponlama yöntemi ile tabak boyama bitmiş olmaktadır.

Tabak Boyama Nasıl Yapılır? Yabak Üzerine Desen Yapma Teknikleri

Tamponlama yöntemi ile birçok ürü boyanabilmekte ve sandalyelerin, sehpaların dahi renklendirmesi yapılabilmektedir.

Tabaklara Desen Yapma

Tabaklara desen verme işlemi kontür yolu ile veya fırça ile yapılabilmektedir. Kontür yoluyla yapılan desenlerde, öncelikle kullanılacak olan boyaya tiner karıştırılarak boyanın akışkan olması sağlanmaktadır.

Daha sonra desen için kullanılacak olan kalem, bu boyanın üzerine batırılıp tabağın üzerine bir motif çizilir. Tabağın üzerine desen çizmenin diğer yolu olan fırçada ise hata yapma oranı daha yüksek olabilmektedir. İnce bir fırça kullanılması daha etkili olmaktadır.

Fırçanın üzerine alınan boya önceden kalem ile çizilmiş olan belirli belirsiz olan şeklin üzerinden geçilerek desen tamamlanır. Desenlerde hata yapılır ise tiner ile temizlenebilmektedir.

Tabaktaki Geniş Alanların Boyanması

Geniş alanların boyanması için kullanılacak olan boyaya birkaç damla lavanta yağı damlatılarak boyanın daha pürüzsüz ve akışkan bir görünüm elde etmesi sağlanmaktadır. Öncelikle tabakta desen yapılacak alanlar, desenin olduğu bir şekilde bir maske ile kapatılmalıdır.

Daha sonra hazırlanan boyaya fırça batırılarak bütün tabağın boyaması yapılmaktadır. Boyanın fazlalığının tabaktan alınması için, temiz ve kullanılmamış bir sünger tabağa tampon yapar gibi hareketlerle tabaktaki boya fazlaları alınır.

Daha sonra bir süre kadara boyanın kuruması beklenir ve kuruduktan sonra desenlerin üzerindeki maske bir bıçak veya ince uçlu bir alet kullanılarak çıkarılır. Tabaktaki geniş alanların tamamlanması da bu şekilde gerçekleşmektedir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+