Su Çiçeği Nasıl Olur, Aşısı, İlacı ve Tedavisi Nedir? Nasıl Bulaşır?

17/09/2018 - Sağlık

VZV virsüsünün ( varicella zoster virüsünün ) ana etkeni olduğu ve ciltte kızarıklıklar, benekler, düküntü oluşturan, halsizlik ve ateşli bir kuluçka dönemi sonrasında ortaya çıkan, bulaşıcı olma özelliği ile bulaşan, vücudunuzun her tarafında kırmızı lekeler oluşturan bir hastalıktır.

VZV virüsünün anavatanı Afrika olmasına karşı dünyanın her tarafına dağılmış, bulaşıcı olma özelliği ile herkeste görülen bir hastalık türü haline gelmiştir.

Vücut bel üstü bölgesi ve yüz bölgesinde hafif pembe lekeler halinde ortaya çıkan, ateş yükselmesi ile birlikte kırmızı döküntü halini alan su çiçeği hastalığı kabarcıklar halinde oluşup 12 saat sonra döküntü halini almaya başlar.

Su Çiçeği Belirtileri

Su çiçeği hastalığı ortaya çıkmadan önceki kuluçka döneminde kendini belirten izler gösterir. Kaşınma ile başlayan belirtileri pembe lekeler, kızarıklıklar ve kabarcıklar alır. Kabarcıkların oluşmasından sonra yüksek ateş ve aşırı halsizlik görülür.

Kuluçka döneminden sonra döküntü oluşması ve döküntülerin geçmesi ortalama olarak iki hafta kadar sürer. Aşırı halsizlik belirtisinin yanında burun akıntısı, burun sıvısında koyulaşma, boyun bölgesi, sırt kısmı, bel çevresinde kas ağrıları meydana getiren su çiçeği virüsü, son olarak döküntü ile kendisini gösterir.

Su Çiçeği Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Eğer virüs çok etkili bir kuluçka dönemi geçirmiş ise vücutta oluşan pembe lekeler direk sulu kabarcık haline dönüşür. Bu kabarcıklar patladığında sıvının temas ettiği her bokta da yeni bir kabarcık meydana gelecektir. Bu nedenle sıvı dolu kabarcıklar patlatılmamalıdır.

Su Çiçeği Nasıl olur ?

VZV virüsü, vücudunuza girdiği andan itibaren kuluçka süresi başlar. Kuluçka süresi boyunca yaşam alanı oluşturan virüs vücudunuzun belirli bölgelerine cilt altı sıvısı aracılığı ile yayılır.

Yayıldığı noktalarda cilt altı işleyişinde farklılıklar oluşturan VZV virüsü bu alanlarda pembemsi noktalar oluşturur. Cilt hassasiyetiniz yüksek ise pembeleşen alanlar zamanla kaşıntı oluşturur ve sizi rahatsız etmeye başlar.

VZV virüsü daha sonra bu alanlarda kabarcıklar oluşturur ve kendi yaşam alanındaki hastalık etkeni taşıyan cilt altı sıvısı kabarcıklar içine dolar. 12 saatlik hastalık süresince bu kabarcıklar kırmızı beneklere ve döküntülere dönüşür.

Ayrıca bu süre de kişilerde halsizlik, ateşlenme ve eklem ağrıları görülecektir. Su çiçeği hastalığı oluşum süresi içinde doktora gidip su çiçeği aşısı yaptırıldığında hastalık kuluçka döneminde tedavi edilebilir.

Su Çiçeği Nasıl Bulaşır ?

Yüksek derece de bulaşıcı hastalık olma özelliğine sahip olan su çiçeği virüsü kişiden kişiye solunum yolu, hapsirme sırasından burun mukoza sıvısı ile, kişilerde meydana gelen deri döküntülerinin teması ile, su çiçeği kabarcıkları içinde yer alan virüslü sıvının cilde temas etmesi ile, toz partikülleri aracılı ile bulaşır.

Hava da 1 - 2 saat yaşayabilen ve solunum yolu ile bulaşma su çiçeği hastalığı virüsünün bulaşma hızı çok yüksektir. VZV virüsü temas ettiğiniz andan itibaren ilk yarım saatte kuluçka sürecine girer ve hastalık etkenlerini oluşturup yaymaya başlar.

Su Çiçeği'ne Ne iyi gelir ?

Su çiçeği virüsüne ve hastalık etkenlerine karşı doğal ve bitkisel tedaviler uygulayabilirsiniz. Sirke, bal, aloevera, misket limonu, karbonat gibi iyi gelen tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Aloevera; aloeveranın rahatlatıcı etkisi ile su çiçeği kabarcıklarının cildinizde oluşturduğu kaşıntıyı yok edebilir, kabarcık bölgelerinde oluşan ağrıları hafifletebilir, virüsün etkinliğinin kırılmasını sağlayabilirsiniz.

Misket limonu; misket limonu C vitamini ve antioksidan açısından çok zengin bir içeriğe sahiptir. Misket limonu suyunu sıkarak bir kaşık ılık su ile karıştırın. Bir pamuk yardımı ile su çiçeği virüsünün oluşturduğu kabarcık, benek veya döküntülerin üzerine yavaş ve nazik bir şekilde sürün.

Antioksaidan içeriği ile bu kabarcıkların iyileşmesini sağlayan ve iyileşme sürecini hızlandıran misket limonu oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Karbonar; karbonat sahip olduğu yakıcı etki ile cilt üzerinde meydana gelecek olan kaşıntı ve döküntülerin etkisini kırar.

Su Çiçeği Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Karbonatı bir bardak su içinde eritip karıştırın ve pamuk yardımı ile kabarcıkların oluştuğu alana sürün. kaşıntılarınızın azaldığını ve cildinizin rahatladığını göreceksiniz. Yulaf ezmesi; 500 gram yulaf ezmesini ezerek ufalayın.

Bir litre su içine koyun ve tülbent yardımı ile bu karışımı muhafaza edin. Bir küvet içine bu karışımı koyarak bu karışımın içine uzanın. yaralarınızın ve kabarcıkların hızlı bir şekilde iyileştiğini göreceksiniz

Su Çiçeği İlacı

Özellikle okul çağındaki çocuklarda görülen su çiçeği için doktorların verdikleri ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır.Bulaşıcı hızı yüksek olan su çiçeği için doktorlar ağrı kesici ve ateş düşürücü şurup ve hapların yanında kalamin maddesi yoğunluklu losyonlar verir.

Bu losyonlar su çiçeği kabarcıklarının oluşturduğu kaşıntıları ve akıntıları tedavi edici özelliğe sahiptir. Ayrıca ileri derece su çiçeği olmuş hastalarda virüsler akciğer ve karaciğere etki etmişse doktorlar spektrumlu antibiyotik ilaçlar verebilirler.

Bu ilaçların yanında doktorlar tarafından verilen su çiçeği ilaçları şu şekildir: Kalamin içeriğine sahip clindoxyl, antibiyotik özelliği ile bilinen geosol, deri hastalıklarının vazgeçilmezi olan terramycyn, permerrin, mepradox ilaçlarıdır. Doktorun vereceği bu ilaçları aksatılmadan kullanılmalı, hastalık iyileşme sürecine girmemişse tekrar doktora başvurulmalıdır.

Su Çiçeği Aşısı

Bulaşıcı hastalıkların başında yer alan su çiçeği hastalığından korunmanın en etkili yöntemi aşı olmaktır. Su çiçeği aşısı olarak çocuklarınızı ve kendinizi hastalık virüsünden koruyabilirsiniz. Su çiçeği aşısı 12 ayını dolduran her çocuğa yapılabilir.

1 yaşına basmış olan her bebeğe bir doz su çiçeği aşısı yapılmalıdır.Bir yaşındaki çocukların dışında daha büyük çocuklar ve yetişkinler de su çiçeği aşısı olmalıdır.Su çiçeği aşısı olarak Sağlık bakanlığının belirlemiş olduğu Subcutan ( cilt altı uygulama ) aşısı kullanılmaktadır.

Su çiçeği hastalığını geçirmemiş olan her potansiyel hasta adayı, 13 aylık olan tüm çocuklar, kreş çağındaki çocuklar,bağışıklı sistemi direnci düşük olan her birey, kronik hastalığı bulunanlar, organ nakli hastaları, çocukluk çağında su çiçeği aşısı olmamış yetişkinler, gebeler ve gebe kalmayı düşünen anne adayları su çiçeği aşısı olmalıdır.

Su Çiçeği Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Su çiçeği aşısı olmak bakanlıkça zorunlu hale getirilmiş olsa da aksaklıklar ve yetersizliklerden dolayı çocukluk çağında aşı olamayan kişiler en yakın sağlık kuruluşuna giderek aşı olmalıdır.

Su Çiçeği Aşısı Yan Etkileri

  • Su çiçeği aşısı olacak çocuk başka bir hastalığa yakalanmışsa aşı olmamalıdır. Su çiçeği aşısı olması durumunda diğer hastalığın aşısı etkisiz hale gelebilir.
  • Bağışıklık sistemi hastalıklardan birine yakalanmış olan bireylerde bağışıklık sisteminin direncinin düşmesine neden olabileceği için bu kişilerin aşı olmasına doktor karar vermelidir.
  • Aşı sonrası hemen gebe kalınmamalıdır. Aşı sonrası oluşan gebeliklerde çocukların sağlıklarının bozulması gibi olumsuz durumlar ile karşılaşılabilir.
  • Akut hastalıkları bulunan kişilerde aşı etkisini yitirebilir. Bu nedenle akut hastalığı bulunan kişilerin aşı olması yeterli olmayabilir.
  • Salisilat kullana hastalarda aşı yapılması kişinin sağlığını tehlikeye atabilir. Bu nedenle aşı yapıldıktan sonra 6 hafta salisilat kullanılmamalıdır.
  • Farklı bir deri hastalığına yakalanmış kimselere yapılacak olan aşı yeterince etki etmeyebilir, ve cilt altında yer alan antikorların direncini de düşürebilir.
  • Sürekli aşı olmak zorunda olan çocuklarda psikolojik olarak travma oluşturabileceği için aşı uygulaması doktor kontrolünde ötelenebilir.

Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+