AKUT, KRONİK VE PAN SİNÜZİT NEDİR? TEDAVİSİ NEDİR, NASIL GEÇER?

01/08/2018 - Sağlık

Her insanın yüz bölgesinde, burun ve göz çevresi etrafındaki kemiklerin içinde boşluklar vardır. Bu boşluklara sinüs adı verilir. Yüz kemiklerinin içindeki boşlukların iltihap kapması ve enfeksiyon kapması sonucu sinüzit hastalığı oluşmaktadır. Sinüzit, sinüslerdeki boşlukların kaplayan mukoza isimli örtünün virüs, bakteri veya çevresel faktörler nedeniyle iltihaplanması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır.

Sinüzit doğru tedavi edilmediği takdirde, kronik farenjit, gastrit, reflü, göz çevresi enfeksiyonları ve menenjit gibi ciddi hastalıklara yol açmaktadır. Sinüzit, akut sinüzit ve kronik sinüzit olarak ikiye ayrılmaktadır.

AKUT SİNÜZİT:

Akut sinüzit, kış aylarında sıklıkla görülen ve genellikle soğuk algınlığa dayalı olarak oluşan sinüzit şeklidir. Akut sinüzitin iyileşme süresi herhangi ekstrem bir olayla karşılaşılmadığında ortalama 10 gün olmaktadır. Sinüs bölgesinin çeşitli faktörlerden dolayı iltihaplanması sonucu oluşmaktadır. Akut sinüzit, toplumun yarısından fazlasında görülen ve soğuk hava şartlarında hemen hemen herkesin karşılaşabildiği en yaygın sinüzit şeklidir.

Sinüzit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? Sinüzit Türleri

AKUT SİNÜZİT BELİRTİLERİ:

Akut sinüzit belirtileri hemen hemen herkeste aynı şekilde izlenmektedir.

 • En yaygın görülen belirtilerinden biri ise burun tıkanıklığı ve burun akıntısıdır. Burun akıntısı, sarı-yeşil renklerde olabilmektedir.
 • Geniz akıntısı, boğazda ağrı ve yanma hissi de akut sinüzitin belirtilerindendir.
 • Baş ağrısı sıklıkla görülebilmektedir. Özellikle ağrı, yüz bölgesine yayılabilmekte, gözde, burunda, alında ve yanakta şiddetli ağrı sezilebilmektedir.
 • Yüzde basınç hissi oluşmaktadır.
 • Yenilen yiyeceklerin tadını alma duyusu azalabilmektedir.
 • Gözde hafif bir görme bozukluğu da akut sinüzitin belirtilerindendir.
 • Bu rahatsızlık, bazı kişilerde ağız kokusuna neden olmaktadır.
 • Ateş ve halsizlik görülebilmektedir.
 • Çenede ve dişlerde ağrı oluşmaktadır.
 • Burnun tıkanıklığından kaynaklı koku alma duyusu zayıflamaktadır.
 • Öksürük olmakta ve öksürürken tıkanmalar yaşanmaktadır.
 • Burundan nefes almakta zorluk yaşanması da akut sinüzit hastalığının belirtilerindendir.

KİMLERDE GÖRÜLME RİSKİ FAZLADIR?

Akut sinüzit, iltihaplanma ve soğuk algınlığından kaynaklı bir rahatsızlık olduğundan dolayı alerjik hastalığı olan kişilerde daha çok görülmektedir. Toza veya herhangi dış etkenlere alerjisi olan kişiler, diğer insanlara göre daha hassasiyette olmakta bu nedenle akut sinüzite yakalanma oranı daha yüksek olmaktadır. Burun yapısı eğri olan kişilerde görülebilmektedir. Sigara içenlerde veya sigara ortamına çok fazla maruz kalan insanlarda görülme oranı fazladır. Geniz eti büyüklüğü normalden daha büyük boyutlarda olan kişilerde görülebilmektedir. Ayrıca bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu bölgelerde, yerlerde, iş ortamlarında çalışan kişilerde de sıklıkla rastlanmaktadır.

AKUT SİNÜZİT TEDAVİSİ:

Akut sinüzitin tedavisi ilaçlarla yapılabilmektedir. Tedavi süreci 10 gün sürmektedir ve 10 gün boyunca ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. İlaçların tam kullanılmaması, akut sinüzitin ilerleyerek kronik sinüzite dönüşmesine neden olmaktadır. Tedavi edilme yolları, uzman doktorun önerdiği antibiyotikler, dekonjestan ilaçlar ve burun spreyleri ile olmaktadır. Uzman doktorun tespit ettiği bir alerjik durumu söz konusu olan kişilerde antihistaminik ilaçlarla tedaviye devam edilmektedir.

KRONİK SİNÜZİT:

Kronik sinüzit, ilaç tedavisine cevap vermeyen ve 12 haftadan uzun süren sinüzittir. Sıklıkla tekrarlayabilmekte, mevsim geçişlerinde olmakta ve mevsim alerjisi olan kişilerde görülebilmektedir. Sinüslerin fazla bir şekilde iltihaplanması sonucu ile oluşmaktadır.

Sinüzit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? Sinüzit Türleri

Kronik Sinüzit Belirtileri

Kronik sinüzit, belirtilerini devamlı olarak gösteren ve uzun bir süre zarfında devam eden bir rahatsızlıktır.

 • Devamlı olarak burun akıntısı görülmekte ve burun tıkanıklığı oluşmaktadır. Bu en yaygın olarak görülen belirtiler, kronikleşmiş ve uzun süredir devam eden niteliktedir.
 • Burun tıkanıklığından kaynaklı olarak koku alma duyusu zayıflamakta olup aynı zamanda tat alma duyusunda da problemler oluşmaktadır.
 • Gece uykudayken şiddetli öksürük krizleri olabilmektedir.
 • Geniz akıntısı görülmektedir.
 • Boğaz bölgesinde ağrı ve yanma hissi oluşmaktadır.
 • Burun tıkanıklığından dolayı nefes almakta zorluk çekilmekte ve ağızdan nefes alınmaktadır.
 • Ağız kokusu oluşmaktadır.
 • Yüzün her bölgesinde şiddetli ağrı görülebilmektedir.
 • Sinirlilik, halsizlik ve baş ağrısı devamlı olarak seyretmektedir.
 • Tat alma duyusunun bozukluğundan dolayı mide bulantısı oluşabilmektedir.
 • Dişlerde hassasiyet, sızı ve ağrı görülmesi de kronik sinüzit belirtilerindendir.

KRONİK SİNÜZİT TEDAVİSİ:

Kronik sinüzit hastalığı, mutlaka uzman doktora başvurularak tedavi edilmelidir. Uzman doktor, kronik sinüzite neden olan durumu tespit edip tedavi uygulamasını ona göre başlatmaktadır. Tedavi yöntemleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu nedenle öncelikle hastalığın neyden kaynakladığı tespit edilmektedir. Burun eğriliğinden kaynaklı durumlarda, burundaki eğriliğin düzeltilmesi için cerrahi müdahale yapılmaktadır. Alerjik reaksiyona sahip bir kişide görülüyorsa eğer, antihistaminik ilaç tedavisi başlatılır veya alerjinin türüne göre aşı uygulaması yapılabilmektedir. Kronik sinüzitte kullanılan diğer tedaviler ise burun spreyi, antibiyotikler ve ağrı kesicilerdir. Eğer tedavi de geç kalınmış ve hastalık ilerlemiş ise ameliyat söz konusu olabilmektedir.

PANSİNÜZİT NEDİR?

Pansinüzit, kafa boşluğu içindeki tüm sinüslerin iltihaplanması, enfeksiyon kapması sonucu ile oluşan sinüzittir. Yeterli bir tedavi yöntemi uygulanmaması sonucu iltihabın bütün sinüslere yayılması ile oluşmaktadır. Diyabet hastalarında, hormon bozukluğu olan kişilerde, fazla alkol kullanımı sonrasında ve yanlış ilaç kullanan kişilerde görülebilmektedir.

Sinüzit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? Sinüzit Türleri

PANSİNÜZİT BELİRTİLERİ:

Akut pansinüzit belirtileri keskin bir şekilde gözlenmektedir.

 • 39-40 derece ateş görülmektedir.
 • Şiddetli bir baş ağrısı oluşmaktadır.
 • Burunda tıkanıklar olmaktadır.
 • Ses tonunda değişiklik gözlenebilir ve ses kısıklığı yaşanabilmektedir.

Kronik pansinüzit de ise belirtiler benzemekte ancak daha yumuşak bir şekilde görülebilmektedir.

 • Vücut ısısı değişkenlik gösterip, 37 dereceye kadar ulaşabilmektedir.
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi oluşmaktadır.
 • Baş ağrısı oluşmakta ve ağrının şiddeti değişebilmektedir.

PANSİNÜZİT TEDAVİSİ:

Akut pansinüzit ve kronik pansinüzit tedavisinde çeşitli ilaçlara başvurulmaktadır. Bunlar, antibiyotikler, damla ve burun açıcı spreyler ve burun lavajıdır. İlaç tedavisi dışında lazer ile müdahalede bulunulabilmekte, fizik tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Bu uygulamaların yetersiz kaldığı durumlarda ise ameliyata başvurulmaktadır. Tedavi süresi 2-3 haftalık bir zaman diliminde olmaktadır.

SİNÜZİTİ AZALTMA VEYA GEÇİRME YOLLARI:

Sinüzitin etkilerini ve vücuda verdiği rahatsızlıkları aşmak için evde uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar şöyledir;

Sinüzit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? Sinüzit Türleri

 • Su Tüketme:

Günde 10-12 bardak su tüketimi sinüzitin meydana getirdiği baş ağrılarını hafifletmektedir. Vücuda fazla sıvı girdiğinde mukuslar incelmekte ve daha rahat boşalım sağlamaktadır.

 • Buhar Solumak:

Sinüzitin, evde uygulanan en yaygın tedavi yöntemlerinden biridir. Kaynayan bir tenceredeki suyun içine damlatılan birkaç damla nane yağı, rahatlatma sağlamaktadır. Baş üzerine havlu konulup dışarıdan hava girmesi engellenmeli ve o tenceredeki buhar solunmalıdır. Günde 3-4 defa yapılması uygundur.

 • Domates Çayı:

2 bardak domates suyunun içine 2 veya 3 diş sarımsak ezip, 2 çorba kaşığı limon suyu ilave edilip ılık bir şekilde içilmesi sinüzite iyi gelen tariflerdendir. Günde 2-3 bardak kadar tüketilmelidir.

 • Tarçın:

Tarçın, anti bakteriyel özelliğe sahip bir üründür. Bu nedenle burun kanallarının açılmasını şişkinliklerin giderilmesini sağlamaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirip, rahat nefes almayı kolaylaştırmaktadır. Ağrıların giderilmesi için kullanılacaksa, 1 yemek kaşığı tarçının içine yarım tatlı kaşığı sandal ağacı tozu ve bir miktar su eklenip macun haline getirilir, ağrıyan bölgeye sürülür. 5-8 dakika bekletildikten sonra yıkanmaktadır.

 • Hava Nemlendiricisi:

Kuru hava sinüzitin dostudur. Bu nedenle bulunulan ortamların kuru ve kirli olmasından kaçınılmalıdır. Kuru havaya sahip bölgede yaşanılıyor ise havayı nemlendirici özelliğe sahip cihazlar kullanılmalıdır. Eğer hava nemlendiricisine sahip değilseniz, ısıtma sisteminin üzerine yani soba veya kalorifer peteğinin üzerine bir tas su konulması ile de nem dengesi oluşturulabilmektedir.

 • Sıcak-Soğuk Şok:

Sıcak bir suyun içine batırılan bir havlu sıkılıp baş bölgesine 3 dakika boyunca konulur. Daha sonra aynı havluyu soğuk bir suya batırıp baş bölgesinde 3 dakika bekletirseniz, sinüzitin getirdiği baş ağrısı ve çeşitli rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz.

 • Tuzlu Su:

Burun tıkanıklığı yaşayan ve burunun açılmasını isteyenler, tuzlu su hazırlayıp bu suyu buruna çekerek uygulayabilmektedir. Tuzlu su, burundaki mukusu inceltip boşaltmasını sağlamaktadır. Ancak tuzlu su soğuk bir şekilde uygulanmamalı, ılık bir su ile yapılmalıdır.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+