Hangi Bitkiler Sinüzit ve Baş ağrısı İçin Etkilidir? Bu Bitkilerin Diğer Faydaları Nelerdir?

10/09/2018 - Sağlık

Sinüzit, boğaz ve burnun birleşimindeki hava boşluklarında oluşan iltihaplanmalar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Genellikle sinüzitin belirtileri; baş ağrısı, burun tıkanıklığı, şeffaf renkte burun akıntısı, boğaz ağrısı, halsizlik, öksürük ve ateş olmaktadır.

Sinüzitin belirtilerini evde bitkisel tedavi yöntemleri uygulayarak hafifletmek mümkündür. Ayrıca evde uygulanan bitkisel tedavilerle sinüzit gibi enfeksiyon, iltihap nedeniyle oluşan hastalıkları önlemek mümkün olmaktadır.

Sinüzit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sinüzit ve Baş Ağrısı İçin Etkili Besinler ve Bitkiler

Sinüzit ve baş ağrısı hastalıkları için doğada birçok besin bulunmaktadır. Bu besinler şöyledir;

Siyah Üzüm:

Siyah üzüm çekirdeklerini çiğnemek, tüketmek sinüzitle mücadelede faydalı olmakla beraber aynı zamanda vücutta oluşan ağrı ve iltihaplanmalara iyi gelmektedir. Vücutta oluşa mikrobik hastalıkları uzaklaştırarak, burundaki toksinleri temizlemede yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda siyah üzümü düzenli tüketmek, kalp hastalıklarına iyi gelmekte, zayıflamak isteyen kişiler için kilo kaybına neden olmaktadır. Siyah üzüm vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir ve bu nedenle iştah azaltıcı özelliği de bulunmaktadır.

Elma Sirkesi:

Elma sirkesi, sinüzite iyi gelen besinlerden olup, doğal bir antibiyotik görevi görmektedir. Elma sirkesi, sinüzitin yanında sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmekte ve cilt, saç bakımı için sıklıkla kullanılan faydaları bir bitkisel tedavi yöntemidir. Sinüzit için kullanıldığında, burunda mukusun doğal yollarla akmasına olanak sağlamaktadır.

Bal:

Bal, her hastalık için hemen hemen kullanılan vitamini bol olup zararı hiç olmayan besinlerden biridir. İçerdiği anti bakteriyel, antifungal özellikler ile sindirim ve akciğer hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Sinüzite iyi gelen besin kaynaklarındandır.

Yeşil Çay:

Yeşil çay, vücuttan toksinleri atmada yardımcı olan bir bitkidir. Vücudun hastalıklar nedeniyle kaybettiği direncin yerine getirilmesinde rol oynar ve sinüzit dışında birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda yeşil çay, vücuttaki yağın hızlı bir şekilde yakılmasını sağlayarak, kilo vermede yardımcı olur.

Zencefil:

Zencefil, çay haline getirilip tüketildiğinde sinüzit için birebir olmaktadır. Çay haline getirilip tüketildiğinde, içine limon ve bal ekleyerek de rahatlıkla kullanılabilir ve böylece etkisi arttırılmış olur.

Zencefil ayrıca sindirim sistemi hastalıkları ve akciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Yemeklere ve salatalara da toz halinde kullanılabilmektedir. Günde birkaç bardak tüketilmesi uygundur.

Zerdeçal:

Zerdeçalın güçlü bileşenleri sayesinde, vücuda şifa verici bir bitki olmaktadır. Antioksidan, antiseptik, antifungal, antienflamatuar ve antibiyotik özelliklerine sahip olduğu için sinüzitle beraber soğuk algınlıklarında, gripte sıklıkla kullanılmaktadır.

Ayrıca zerdeçal, mantara, tırnak mantarlarına da iyi gelmektedir.

Maydanoz ve Nane Çayı:

Bitki çayları içinde sinüzite en iyi gelen ve burundaki sinüslerin rahatlamasını sağlayan maydanoz ve nane çayı olmaktadır. Sinüs nedeniyle yüzün herhangi bölgesinde oluşan ağrıların hafifletilmesinde rol oynar ve iltihap giderici özellik taşımaktadır.

Et Suyu:

Et suyu, soğuk kış aylarında tüketildiğinde, vücudun üşümesini engellemektedir. Aynı zamanda sinüzitin ve iltihap nedeniyle oluşmuş diğer hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Bu nedenle yemeklerde kullanılan et suyunu dökmek yerine o suyu içmek vücuda direnç kazandırıp, hastalıklardan korumaktadır.

Soğan:

Soğan doğal antibiyotik olduğundan dolayı hastalıklarla mücadelede tüketilmesi gereken besinlerdendir. Sinüzite ise soğanın suyu iyi gelmekte ve cildin rahat nefes almasını sağlamaktadır.

Ayrıca soğan suyu cildi besleyerek, güzel bir görünüm elde etmenizi sağlar. Enfeksiyonlarda ve sinüzitte rahatlıkla kullanılabilir. İsteğe bağlı olarak sarımsak suyu ile karıştırılıp içilebilir. Böylece etkisi daha fazla artmaktadır.

Limon Suyu:

Limon C vitamini açısından zengin meyvelerden biri olup, sürekli tüketilmesi gerekmektedir. Çeşitli bakterilerin neden olduğu, iltihaplanma ve enfeksiyonların tedavisinde limon ve limonun suyu kullanılmaktadır.

Sinüzit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Limon suyu sinüzit nedeniyle kapanan burunların açılmasına neden olur ve burnu rahatlatır. Ayrıca cilde de güzel bir görüntü kazandırmaktadır.

Zeytinyağı:

Zeytinyağı, pek çok hastalığın tedavisinde olduğu gibi sinüzitin tedavisinde de kullanılmaktadır. Ayrıca sinüzitin vücutta ağrı oluşturması nedeniyle, ağrıyan bölgelere zeytinyağı ile masaj yapılması, ağrının geçmesine yardımcı olmaktadır.

Toz Kırmızıbiber:

Toz kırmızıbiber, sinüzit tedavisinde burnun açılmasına yol açarak içinde toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücutta iltihap varsa iltihabın atılmasına yardımcı olur ve kan dolaşımını arttırır.

Toz kırmızıbiberi, bir çay kaşığı kadar alıp kaynamış olan bir bardak suyun içine atın ve bu karışımı günde 2 veya 3 defa uygulayın. Bu şekilde uygulanan tarif, sinüzitlere iyi gelmektedir.

Sarımsak:

Sarımsak, hasta olmadan da günlük hayatta sıklıkla tüketilmesi gereken bol vitaminli ve doğal antibiyotik özelliği taşıyan besinlerden biridir.

Sinüzit veya başka hastalıklarla mücadele etmek için kullanıldığında vücuttaki bakteriler ile savaşarak, onların vücuttan dışarı atılmasını sağlamaktadır. Sarımsak, gün içinde 2-3 diş yutulup, suyu çıkarılıp içilip veya yemeklerde, salatalarda mutlaka tüketilmelidir.

Şeytan Pençesi Otu:

Şeytan pençesi otu, sinüzitle beraber gelen baş ağrılarını dindirmede kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, burundaki mukusun incelmesini sağlamaktadır. Vücutta var olan iltihabın atılmasını sağlarken aynı zamanda burunda ve başta oluşan baskıların, ağrıların hafiflemesini sağlamaktadır.

Gümüş Düğme bitkisi:

Gümüş düğme bitkisi, baş ağrılarına ve kadınların adet sancılarına iyi gelmesiyle bilinen bir bitkidir. Gümüş düğme bitkisi tüketildiği takdirde iltihapların akmasını ve sinüs kanallarının temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Greyfurt Meyvesinin Çekirdeği:

Greyfurt C vitamini açısından zengin bir meyve olup, greyfurt çekirdeği de kronikleşen sinüzit hastalığına iyi gelmektedir. Ayrıca mantar tedavisinde de kullanılmaktadır.

Havuç Suyu ve Salatalık Suyu:

Havuç ve salatalığın suyunun düzenli olarak tüketilmesi durumunda sinüzit hastalığına ve sinüs kaynaklı enfeksiyonlarına iyi gelmektedir.

Sandal Ağacı:

Sandal ağacı bitkisi hem toz olarak hem de yağ olarak kullanılmaktadır. Tozu ile salatalık ve neem yaprakları karıştırıldığında bir hamur elde edilir ve bu hamur buruna yapıştırılır. Bir müddet beklettikten sonra ılı su ile durulanır ve böylece sinüslere iyi gelir.

Sinüzit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sandal ağacı bitkisinin yağı da bulunmakta olup, bu yağ ile ağrıyan bölgelere masaj yapılması, sinüzit hastalığının neden olduğu hastalıklara iyi gelmektedir.

SİNÜZİT İÇİN EVDE YAPILMASI GEREKEN ÖNERİLER:

  • Sinüzit hastalığının etkilerini azaltmak ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamak için bol su tüketilmelidir. Vücut susuz kaldığında, bakterilerle savaşma oranı düşmektedir. Hastalıkla mücadele ederken günde 2 litre kadar su içilmelidir. Su, sinüzitin neden olduğu belirtilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Sinüzit hastalığının neden olduğu burun tıkanıklığının geçirilmesi için öncelikle buhar banyosu yapmak şarttır. Buhar banyosu için bir tencerede su kaynatılması yeterli olacaktır. İsteğe bağlı olarak bu tenceredeki su kaynayınca içine okaliptüs yağı veya nane yağı gibi rahatlatıcı yağlardan atılabilmektedir.Kaynayan suyun altı kapatılır ve başın üzerine bir havlu alınarak tencerenin kapağı açılarak, buhar teneffüs edilir. Başın üzerindeki havlu ile de buharın dışarı çıkması engellenir. Bu şekilde yapılan buhar banyosu ile sinüs kanalları rahatlamakta ve mukus incelmektedir.
  • Sinüzit ve grip ile mücadele ederken beslenmen düzenli olarak yapılması ve vücudun direncinin azalmaması için sağlıklı besinler tüketilmelidir. Sinüzite iyi gelmeyen yiyeceklerin, boğazı ve burnu tahriş edecek yiyeceklerden kaçınmak gerekmektedir.
  • Hasta olan kişinin bulunduğu ortamın, odamın sürekli olarak havalandırılması gerekmektedir. Kuru bir ortamda bulunan hastaların, sinüziti ilerlemekte ve kuru hava sinüs kanallarının kapanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kuru bir iklimde yaşanıyor ise odanın neminin kazanılması için bir tencerede su kaynatılıp buharını odaya vermek veya odanın nemlendirmesini yapacak cihazlara sahip olunmalıdır.
  • Sinüzite sıcak kompres yapmak da iyi gelmektedir. Sıcak kompres, sinüzit nedeniyle vücudun herhangi bir yerinde oluşan ağrı ve halsizliklerin alınmasında etkili olmaktadır. en çok ağrıyan bölgeye bir havlu veya bez yardımı ile sıcak kompres yapılabilmektedir.

Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+