SEBOREİK DERMATİT BELİRTİLERİ NELERDİR? KESİN ÇÖZÜMÜ VE TEDAVİSİ NEDİR?

01/08/2018 - Sağlık

Halk dilinde yağlı egzama olarak bilinen ve çok sık görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Yağ bezlerinden oluşan dolguya sebum denilirken yağ bezlerinden oluşan bu işleme de sebore denilmektedir. Seboreik dermatit rahatsızlığının tedavisi oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Genellikle kulak ve göğüs kısmının ortasında, saçlı deride ve göz kapaklarında görülür. Kırmızı renkte ve kaşıntı yapan bir döküntü şeklinde seyir eder. Vücudun başka yerlerinde, göğüs altı, kasıklar ve göbek çukuru gibi, görülebilir. Bu deri rahatsızlığı, ciltte kızarıklığa, pul pul dökülen bir cilde, kepeğe ve değişik alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Yapı olarak sedef hastalığı, egzama ve bazı deri hastalıkları ile benzer özellikler taşımaktadır. Seboreik dermatit bulaşıcı değildir.

SEBOREİK DERMATİT NEDEN OLUŞUR?

Seboreik dermatit rahatsızlığının oluşumunda temelde iki ana öğe vardır. Bunlardan biri cildin aşırı yağ üretimi olmaktadır. Bu cilt rahatsızlığı vücutta fazla oluşan yağlar dolayısı ile oluşmaktadır. İkincisi ise ciltteki yapın içinde bulunan malassezia isimli bir mantardan kaynaklıdır. Vücuda ait olan bu mantarın anormal bir şekilde büyümesi sonucunda cilt, normalden daha fazla yağ salgılamaya başlar ve seboreik dermatite neden olur. Bu iki temel öğenin yanında bu hastalığı tetikleyen diğer unsurlar ise, vücut dengesinin bozulması, stres, uyku düzensizliği ve aşırı kilo alma gibi durumlar olmaktadır.

SEBOREİK DERMATİT NEDİR VE NEDEN OLUR?

SEBOREİK DERMATİT BELİRTİLERİ:

Cilt hastalıkları zaman zaman kendini gösterip, kaybolabilmektedir. Bunun nedeni ise, vücudun dengesini bozacak durumların yaşanması ve günlük ritüelinden sürekli farklı durumlarda çalışan bedenden kaynaklı olmaktadır.

SEBOREİK DERMATİT NEDİR VE NEDEN OLUR?

 • Saçta kepeklenme ve saç dökülmesi
 • Kızarıklık, beyaz veya sarımsı pullarla kaplı olan yağlı bir cilt
 • Ciltte pul pul noktalar oluşması
 • Sürekli olmasa da saç derisinde kaşıntı ve kafa derisinde kepeğin birikmesi
 • Çok kuru, kızarık bir görüntüde olan deri veya bazı cilt tiplerinde deri rengi çok sarı ya da pembe olabilmektedir.
 • Yüzde t bölgesi dahil, göğüs kafesi, eklem yerleri ve sırt gibi normalde çok yağlı olan bölgelerin fazla kuru bir yapıda olması ve pul pul dökülmesi
 • Kulak içi, kulak kenarı gibi kuru yerlerde bakteri ve virüs üretimi oluşmuşsa enfeksiyon oluşabilmektedir.

SEBOREİK DERMATİT BELİRTİLERİ TETİKLEYEN DURUMLAR:

 • Ağır bir travma yaşama, duygusal stres veya depresyon durumları,
 • Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk problemleri,
 • Sürekli olarak çok kuru veya çok nemli ortamlara maruz kalma, aşırı klima kullanımı,
 • Sistemik enfeksiyonlar,
 • Kullanılan bazı ilaçlar,
 • Diğer bağışıklığa zarar veren faktörler nedeniyle belirtiler artabilmektedir.

SEBOREİK DERMATİT RİSK ALTINDA OLANLAR:

SEBOREİK DERMATİT NEDİR VE NEDEN OLUR?

Yeni doğmuş bebeklerde dahi görülebilen bir cilt problemidir. 3 yaşındaki çocuklarda sıklıkla rastlanırken aynı zamanda 30 ve 60 yaş aralığındaki yetişkinlerde de görülebilmektedir. Erkeklerin kadınlarda daha yağlı ciltlere sahip olmaları nedeniyle erkeklerde görülme oranı kadınlarınkine göre daha fazladır. Aynı zamanda obezite problemi olanlar, sürekli yorgunluk hissedenler, kötü cilt bakımına maruz kalmış kişiler, stres ve kötü hava gibi çevresel faktörlere maruz kalan kişiler risk altındadır. Sürekli akne ve sivilce problemi yaşayan, alkol içeren bakım ürünleri kullananlar ve HIV, inme, Parkinson gibi hastalıklara sahip insanlarda sıklıkla görülebilmektedir.

SEBOREİK DERMATİT TEDAVİSİ:

Seboreik dermatit hastalığı, tedavi edildikten sonra tekrar nükseden deri rahatsızlıklarındandır. Belli aralıklarla deride oluşan problemler tekrarlayabilmektedir. Net olarak belirlenen bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak tedavi de kepek şampuanları kullanılmaktadır. bu kepek şampuanların kullanımına dikkat edilmeli, kullanımda aşırıya kaçılmamalı ve saç yıkandıktan iyice durulandığından emin olunmalıdır. Korti kosteroid kremler kullanılmalı ve gerektiği durumlarda kalsinörin inhibitörü gibi kremler tercih edilmelidir. Bu kremler seboreik dermatit rahatsızlığının belirtilerini en aza indirmektedir. Doktora danıştıktan sonra pimekrolimus kremi ve takrolimus merhemi kullanılmaktadır.

SEBOREİK DERMATİT NEDİR VE NEDEN OLUR?

Tedavide uygulanan bir diğer yöntem ise fototerapi tedavisidir. Işık tedavisi ya da helyoterapi olarak da bilinen bu tedavi de ultraviyole ışınlarda dahil olmak üzere spektrumdaki birçok farklı ışının cilde uygulanması şeklinde yapılmaktadır. tedavi düzenli olarak yapılmakta ve uzun sürmektedir. Saç derisinde oluşan kabarmalara anti bakteriyel jeller kullanılabilmektedir. Tedavide tropikal ilaçlar kullanılması önerilmektedir. Korti kosteroid ve hidrokortizon içeren merhemler kullanılabilir. Bu ilaçlar kısa süreli kullanıma uygundur.

SEBOREİK DERMATİT ÖNLEMEK İÇİN:

Deri rahatsızlıkları kötü bir görüntü oluşturup, kaşıntıya neden olduğundan oldukça rahatsız bir durumdur. O yüzden bu rahatsızlıklara yakalanmamak için yapılan bazı ufak tüyolar bulunmaktadır. Bunlar şöyledir:

 • Kiraz, çilek gibi antioksidan bakımından zengin yiyecekler tüketilmelidir.
 • Kuru bir havaya sahip ortamlardan uzak durulmalı, çalıştığınız iş yeri veya eviniz kuru bir havaya sahip ise hava nemlendirici ürünleri kullanmalısınız.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için iyi bir uyku düzeninizin olması gerekir. Aynı zamanda spor yapmak ve gün içinde hareket içinde olmak da rahatsızlıkları engellemenin yollarındandır.
 • Vücuda D vitamini almak, elma sirkesi, sarımsak, hindistancevizi yağı ve muz gibi besinleri tüketmenizde fayda var.
 • Çinko eksikliğiniz varsa mutlaka çinko içeren besinler tüketmeli ve çinko seviyenizi dengelemelisiniz.
 • Kızartılmış yağlar, şekerli içecekler ve trans yağ içeren ürünleri hayatınızdan uzaklaştırmalısınız.
 • Paraben içeren cilt ürünlerini kullanmamalısınız.
 • Cilde bakım yapmak için doğal ürünlerden olan shea yağı, aloe vera, çay ağacı yağı gibi ürünler kullanılmalıdır.
 • Düzenli olarak kepek giderici şampuanlar kullanılmalıdır. eğer kaşıntı, kızarıklık şikayetleri geçmiyor ve iltihaplanma oluyorsa doktora başvurulmalıdır.

ŞAMPUANLAR:

İçinde ketokonazol, siklopiroks, selenyum sülfür, çinko priton, katranlı sabun ve solisilik asit bulunan şampuanlar kullanılabilir. Bu şampuanlar saç derisine iyi gelip, ağrıların dinmesine yardımcı olurken aynı zamanda da kepeği giderecektir. Haftada en az iki kere kullanılmalı ve en az 1 ay boyunca devam etmelidir. Önerilen bası şampuanlar şöyledir:

 • Prozinc Şampuan, Dcray Seboreik Dermatit Şampuan, La Roche Pasay Şampuan, Babe Şampuan, Ketonal Şampuan, Bionike Triderm Oil Şampuan, Organicum Şampuan, Otacı Seboreik Dermatit Şampuan, Bioderma Seboreik Dermatit Şampuan, Sebomed Şampuan, Konozol Seboreik Dermatit Şampuan, Head Shoulders Şampuan, Vich Seboreik Dermatit Şampuan, Cena Dolin Şampuan ve Dalin Bebe Şampuanıdır.

DOĞAL BAKIM YOLLARI:

Doğal bakım yolları tek başına etki etmemekte ancak belirtilerin azalmasına ve ağrıların dinmesine yardımcı olmaktadır. aynı zamanda tedaviyi destekler niteliktedir ve tedavi uygulanırken beraberinde uygulanılması önerilmektedir.

İyi Cilt Bakım Ürünleri: Etkilenen bölgeler sürekli olarak su ve sabunla yıkanmalı, cilt güneş ışınlarından faydalanabilir. Kömür katranı, solisilik asit, selenyum veya çinko piritiyon içeren kepek şampuanları kullanılabilir.

Balık Yağı: Balık yağında bulunan omega 3 yağ asitleri cilde iyi gelmektedir. Semptomların azalmasına yardımcı nitelikte olmaktadır ancak bir yaşın altındaki çocuklara doktora danışılmadan verilmemelidir.

SEBOREİK DERMATİT NEDİR VE NEDEN OLUR?

Aloe Vera: Anti enflamatuvar özelliklere sahip bir bitkidir ve ciltteki alevlenmelerin önüne geçer. 10 yaşın altındaki çocuklara doktor tavsiyesi olmadan verilmemelidir. Alerjinizin olup olmadığını test etmek için sağlıklı bir deride test edip ondan sonra hasarlı bölgeye sürmelisiniz.

SEBOREİK DERMATİT NEDİR VE NEDEN OLUR?

Probiyotikler: Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır bu nedenle vücuttaki iltihaplanmaları azaltır.

SEBOREİK DERMATİT NEDİR VE NEDEN OLUR?

Çay Ağacı Yağı: Anti bakteriyel, anti fungal ve anti enflamatuvar özelliklerine sahip olduğundan pek çok cilt hastalığına iyi gelmektedir. Kullanılırken beraberinde hindistancevizi yağı veya zeytinyağı kullanılmalıdır. 28 gram zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağının üzerinde 3-5 damla çay ağacı yağı karıştırılır ve hasarlı bölgeye sürülür.

SEBOREİK DERMATİT NEDİR VE NEDEN OLUR?

Elma Sirkesi: Elma sirkesinin içinde ana asit ve güçlü anti septik özellikler bulunmaktadır. Mantarların yok edilmesinde ve ph seviyesini dengelemekte kullanılmaktadır. eşit miktarda elma sirkesi ve su konularak uygulanır ve 10-15 dakika bekletilir.

SEBOREİK DERMATİT NEDİR VE NEDEN OLUR?

Sarımsak: Anti fungal, anti mikrobik madde içerir ve bakterilerle savaşır. Cildin mantarlarından arınmasını sağlar. 7-8 diş sarımsak ezilerek suyu çıkarılır ve aynı ölçüde su eklenerek merhem haline getirilir. Ocakta ılık kıvama getirilir ve geceden bölgeye sürülür. Sabah soğuk su ile yıkanır.

SEBOREİK DERMATİT NEDİR VE NEDEN OLUR?


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+