SAKIZ ÇİĞNEMENİN FAYDALARI ZARARLARI? SAKIZ ÇİĞNEMENİN YASAK OLDUĞU ÜLKELER

03/08/2018 - Sağlık

Sakız çiğnemek birçok kişide olan bir alışkanlıktır. Piyasada oldukça fazla sakız çeşidi bulunmaktadır. Farklı özellik ve lezzetteki bu sakızlar kimi zaman sadece tadı için çiğnense de kimi zamanda ağız kokusunu gidermek gibi nedenler için çiğnenmektedir. Aslında sakızın sağlık açısından çok fazla faydası yoktur. Tam tersine sağlık açısından zararlı birçok yanı vardır. Bu yazımızda sizlere sakız çiğnemenin faydaları nelerdir, sakız çiğnemenin zararları nelerdir bunlar hakkında bilgi verelim.

Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

Sakız Çiğnemek Zayıflatır

Sakız çiğnemek düzenli egzersiz ile birlikte yapıldığı zaman yağ yakımı hızlandırıp zayıflamaya yardımcı olur. İlerleyen yaşlarda hareket kabiliyeti kısılan kişiler için veya fazla kilolu kişiler için uzmanlar sakız çiğnemeyi önermektedir.

Sakız Çiğnemek Beyin Sağlığını Korur

Düzenli bir şekilde sakız çiğnendiği zaman beyne giden kan akışı hızlanır. Artan kan akışı ile birlikte beyne daha fazla oksijen gider ve beyin hücrelerinin sağlığı korunur. Bu sayede ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek olan bunama sorunu önlenmiş olur.

Sakız Çiğnemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sakız Çiğnemek Ağız Temizliğini Sağlar

Sakız çiğnemenin en önemli nedenlerinden birisi yemeklerden sonra hem ağız içini temizlemek hem de ağız kokusu gidermektir. Yemeklerden 20 dakika sonra sakız çiğnendiği zaman ağız ve diş dağlığı için fayda sağlar. Diş üzerinde plak oluşumunu önler ve bakterilerin çoğalarak dişe zarar vermesinin önüne geçer.

Sakız Çiğnemek Stresi Giderir

Sakız çiğnemek kişide motivasyonu arttırıp, uykunun giderilip odaklanmayı sağlar. Vücutta stresin neden olduğu fazla enerjinin boşaltılmasına yardımcı olur.

Sakız Çiğnemek Hafızayı Kuvvetlendirir

Sakız çiğnemeyi düzenli alışkanlık haline getiren kişilerde sakız çiğnemeyen kişilere göre daha iyi bir hafızaya sahip olurlar.

Sakız Çiğnemek Sindirim için Faydalıdır

Sakız çiğnemek bağırsak hareketlerinin artamasın ve sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Sakız çiğnenirken tükürük üretimi artıp ağız kuruluğu gider. Bu sayede mide asidinin de doğal yollar ile düzenlenmesine yardımcı olur.

Sakız Çiğnemenin Zararları Nelerdir?

Alerjik Reaksiyonlar:

Piyasada bulunan sakızlar içerisinde birçok katkı maddesi bulunmaktadır. Katkı maddesi ve kimyasal bileşen içeren bu sakızlar özellikle çocuklarda ciltte alerjilere yol açabilir. Sakız çiğnenirken güvenilir markalardan sakız almaya ve içerisinde fazla katkı maddesi bulunmamasına dikkat edilmelidir.

Sakız Çiğnemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sakız Çiğnemek Çene ve Baş Ağrısına Yol Açar:

Çok fazla sakız çiğnemek ilerleyen zamanlarda ağız ve çene kemiklerinin yorulamasına ve ağrıların başlamasına neden olur. Bu ağrılar gün geçtikçe artarsa o zaman tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmezse o zaman kronikleşen eklem rahatsızlıkları ortaya çıkar.

Karında ağrı yapar: Sürekli çiğnenen sakız karında ağrılara neden olur. Sakızın fazla çiğnenmesi sonucu sindirim sistemi bozulur ve bu da karında ağrıya yol açar. Sakız çiğnenirken ağız sürekli çalıştığı için sindirim sistemi de sürekli sindirime hazır halde bekler. Bu durumda da sürekli hazır halde bulunan sindirim sisteminde bozukluklar ortaya çıkabilir.

Sakız Çiğnemek Diş Dolgusunu Düşürebilir:

Sakız ilk başta serttir ama zaman içerisinde çiğnendikçe yumuşar ve yapışkan bir hal alır. Bu sakız çiğnenemeye devam edildiğinde dolguların düşmesine neden olur. Ayrıca sakız çiğnemek diş dolgusunun ömrünü de kısaltır.

Sakız Çiğnemek Yüz Kaslarını Etkiler ve Kırışıklığa Neden Olur:

Sık sık sakız çiğnemek yüzün deri yapısını bozar ve erken sarkmasına neden olur. Cilt kırışır ve kötü bir görüntü oluşur.

Sakız Çiğnemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sakız Çiğnemek Vücut Kimyasını Bozar:

Sakız içerisinde birçok kimyasalın bulunması ve sık sık sakızın çiğnenmesi kalp krizi başta olmak üzere birçok rahatsızlığa neden olmaktadır. Sakız ile vücuda giren kimyasallar sürekli olarak vücuda alındığı zaman vücut buna müdahale edemez ve vücutta kalıcı hasarlar oluşur.

Sakız Çiğnemek Mide Rahatsızlıklarına Yol Açar:

Sakız içerisinde bulunan Mannitol gibi maddeler vücuda aşırı alındığında mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Bunun yanında kalp hastalıklarının oluşmasına da neden olur. Sakız içerisinde birçok kimyasal olduğu için sakız ya tüketilmememledir ya da çok fazla çiğnenmemelidir. Bunların dışında doğal sakız bulunursa bunu tüketmek daha doğru olacaktır. Sakız içerisinde bulunan kimyasal maddeler ise şunlardır: Mannitol, Maltitol, Kalsiyum, Pepton, Kalsiyum Kazein, Akasya Sakızı, Fosfat, Acesulfame Potassiu BHT, Titanyum Dioksit, Sodyum Stearete, Candelilla Wax

Sakız Çiğnemek Kötü Nefes Kokusuna Neden Olur:

Sakız daha çok kötü nefes kokusunu yok etmek için çiğnense de uzun süreli ve devamlı olarak çiğnen sakız bir süre sonra kötü nefes kokusuna yol açacaktır. Sürekli çiğnendiğinde mide ve bağırsak enzimlerinin sürekli salınmasına neden olduğu için bu kötü nefes kokusunun oluşmasına sebep olur.

Sakız Çiğnemek Şişkinlik Yapar:

Uzun süre sakız çiğnendiği zaman ağızdan hava vücuda girer ve midede şişkinlik oluşur. Buda kişiyi hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak etkiler.

Sakız Çiğnemek Açlık Hissi Verip Kilo Almaya Neden Olur:

Sakız belirli süre çiğnendiği zaman herhangi bir sorun olmaz. Ama uzun süre çiğnendiği zaman bir süre sonra kişi açlık hisseder ve abur cubur tüketmeye başlar.

Sakız Çiğnemek Aşırı Yorgunluk Hissi Verir:

Bazı sakızlar üzerinde Laksatif Etki Yapabilir yazısı yer almaktadır. Burada bulunan laktik asit aşırı hareket edildiği zaman vücut tarafından salgılanıp, kaslara yeteri kadar oksijen gitmediği için durmamız ve dinlenmemiz gerektiğini bize belirten yorgunluk hissini veren bir maddedir. Üzerinde bu şekilde bir uyarı olan sakızın aşırı tüketimi bitkinlik, yorgunluk ve uykunun gelmesine yol açabilir.

Sakız Çiğnemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sakız Yutulursa Ne Olur?

Sakız yutulursa ne olur aslında çok merak edilen sorulardan birisidir. Çocuklar şekerli sakızları bir süre ağızlarında beklettikten sonra yutarlar. Yutulan bu sakız 2 ya da 3 günlük bir sürede sindirim sistemi ile vücuttan atılır. Çocuklarda yutulan bu sakız; şişkinlik, gaz ve ishal gibi yan etkilere neden olabilir. Sakızların çoğu içerisinde yapay tatlandırıcı ve kimyasal renklendiriciler bulunur bu nedenle sakızın yutulması tehlikeli olabilir.

Sakızların içerisinde tarçın, meyan kökü gibi farklı özler yer alır. Bunlar ağız içerisinde yara oluşmasına veya ülser oluşmasına dahi sebep olabilir.

Hamilelerin şekerli veya şekersiz sakız tüketmesi önerilmez. Şekerli sakızlar içerisindeki kimyasallar zararlıdır. Şekersiz sakızlar içerisinde ise sukraloz ve aspartam gibi maddeler bulunur. Bunlarda yüksek kan basıncına sebep olduğu için sakız çiğnemek hamileler için zararlı olarak kabul edilir.

Sakız günde en fazla 20 dakika çiğnenmelidir. Sakızın şekersiz olmasına özen gösterilmelidir. Bulabilirseniz eğer kenger sakızı gibi doğal sakızlar çiğnemeye özen gösterilmelidir.

Sakız Çiğnemenin Yasak Olduğu Ülke Hangisidir?

Uzak Doğu’nun gelişmiş ülkelerinden birisi olan Singapur’da birçok şaşırtıcı yasak bulunmaktadır. Sakız çiğnemenin yasak olması da bu şaşırtıcı yasaklardan birisi. Sakız çiğnemek burada yasak olduğu gibi sakız marketlerde ve bakkallarda satılmıyor. Sakız sadece eczanelerde satılıyor. Buradan almak için ise kimlik bilgilerinin verilmesi gerekiyor.

Sakızın burada neden yasak olduğuna dair kesin bir bilgi yok. Sakızın yasaklanmasına neden olan birkaç rivayet var. Mesela ülkede metro ilk açıldığı gün arıza yapıyor. Bu arıza ülkeye milyonlarca dolar zarar veriyor. Arızanın nedeni bulunduğunda ise metronun hassas bir noktasındaki sensörüne sakız yapıştırıldığı bu nedenle arızanın olduğu görülüyor. Böyle olunca da ülke yönetimi sakız çiğnemeyi yasaklıyor.

Bir diğer rivayet ise Singapur’da yaşayan kişilerin çiğnedikleri sakızı etrafa yapıştırarak çevre kirliliğine yol açmalarıdır.

Singapur’daki vatandaşlar dahi ülkede sakızın neden yasak olduğunu tam olarak bilememektedir. Sakız çiğnemek ülke yönetimi tarafından tamamen yasaklanmıştır. Sakıza ihtiyaç olduğunda sadece eczanelerden kimlik bilgileri verilerek alınmaktadır.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+