HIZLI SAÇ UZATMA YÖNTEMLERİ? SAÇ UZATMA MASKESİ TARİFİ VE EVDE SAÇ UZATMA YÖNTEMLERİ

06/08/2018 - Güzellik

Uzun saçlarınızı bir anlık karar ile kestirdiniz ve artık bu kısa saçlardan sıkıldıysanız evde hızlı saç uzatma yöntemleri uygulayarak kısa sürede saçlarınızı uzatabilirsiniz.Saçlarınızın hem sağlıklı olmasını istiyorsanız hem de hızlı bir şekilde uzamasını istiyorsanız doğal ürünleri kullanabilirsiniz.

Saçlarınız için kullanabileceğiniz uzamasına yardımcı olacak birçok kimyasal içerikli ürünü piyasada bulabilirsiniz. Ama bu ürünlerin uzun süreli kullanımı sırasında saçlarınızın uzamasını sağlarken bir yandan da saçlarınıza zarar verebilirsiniz.

Bunun yerine evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz doğal maskeler ile saçlarınızı uzatabilirsiniz. Bunun dışında güzellik uzmanlarının saç uzatmak için verdiği tarifleri de uygulayabilirsiniz. Sizler için evde saç uzatmanızı sağlayacak doğal maske tariflerini bir araya getirdik. Hızlı saç uzatma yöntemleri için sizlere vereceğimiz tarifleri uygulayabilirsiniz.

Hızlı Saç Uzatmak için Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Yumurta maskesi İle Saç Uzatma

Sağlık açısından oldukça faydalı olan yumurta saçlar içinde çok faydalıdır. Yumurta yeni saç oluşuma yardımcı olan ve saçların uzamasını sağlayan birçok proteini içerir. İçerisinde bulunan çinko, selenyum, fosfor, demir, kükürt ve iyot ile de saçların sağlıklı olmasını sağlar.

Yumurta maskesi yapmak için saçların uzunluğuna göre 1 veya 2 yumurta kırılır. İçerisine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile 1 tatlı kaşığı bal ilave edilir. Bütün malzemeler birbiri ile karıştırılır.

Hazırlanan bu maske saça ve saç derisine uygulanır. Bu şekilde 20 dakika beklendikten sonra önce soğuk su ile saçlar yıkanır ve maske çıkartılır daha sonra ise şampuan ile saçlar yıkanır.

Saç Uzatma Yöntemleri: Evde Yapılabilecek

Soğan Suyu İle Saç Uzatma

Saçları doğal yollardan uzatmak için en çok kullanılan en eski maskelerden birisi soğan suyudur. Sülfür bakımından zengin olan soğan suyu dokularda kolajen üretimini teşvik eder. Buda saçların uzamasına yardımcı olur.

Soğan suyu ile saç uzatma maskesi yapmak için kırmızı soğan veya arpacık soğan kullanırsanız daha etkili olacaktır. Soğan küçük parçalar halinde doğrandıktan sonra rondodan geçirilip suyu çıkartılır.

Soğanlar süzülüp suyu çıkarıldıktan sonra bu su kafa derisi üzerine sürülür ve 15 dakika bu şekilde beklenir. Daha sonra saç şampuanlanarak yıkanır.

Patates Suyu İle Saç Uzatma

A, B ve C vitamini bakımından zengin olan patates saçların uzamasını sağlarken sağlıklı olmalarına da yardımcı olur. Rondodan veya katı meyve sıkacağından geçirilen patatesler iyice sıkılarak suyu çıkartılır. Çıkan bu su kafa derisine sürülür. 15 dakika beklenir ve şampuan ile yıkanır.

Acı Biber İle Saç Uzatma

Acı biber içerisinde bulunan kapsaisin maddesi sinirleri etkinleştirir ve saç derisindeki kan akışını arttırmaya yardımcı olur. Bu sayede saçların kısa sürede uzamasını sağlar.

Acı biber maskesi için; 1 tatlı kaşığı acı biber tozu içerisine 2 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenerek karıştırılır. Daha sonra saç derisine özellikle saçın az olduğu bölgelere sürülerek bir süre beklenir. Soğuk su ile yıkandıktan sonra şampuan ile yıkanır.

Saç Uzatma Yöntemleri: Evde Yapılabilecek

Çemen Tohumu İle Saç Uzatma

Saç için kullanılan oldukça etkili baharatlardan birisi de çemen tohumudur. Saçın büyümesine yardımcı olan çemen tohumu saçın doğal rengini korumaya da yardımcı olur. Çemen tohumu ile maske yapmak için 1 tatlı kaşığı çemen tohumu akşamdan suya atılarak yumuşaması sağlanır.

Daha sonra suyu süzülür ve blenderden geçirilir. Bu çemen tohumu içerisine 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi sütü eklenir ve iyice karıştırılır. Hazırlanan bu karışım saçlara ve saç derisine uygulanarak 30 dakika beklenir. Daha sonra önce soğuk su ile yıkanır maske çıkarıldıktan sonra ise şampuan ile yıkanarak durulanır.

Elma sirkesi İle Saç Uzatma

Cilt için oldukça faydalı olan elma sirkesi saçlar ve saç sağlığı için de çok faydalıdır. Sirke saç derisine sürüldüğünde saç derisini mikroplardan ve bakterilerden temizler. Bu sayede saç derisini daha sağlıklı bir hale getirip saçların hızlı uzamasına yardımcı olur.

Aynı zamanda elma sirkesi saçların sağlıklı ve parlak olmasını da sağlar. Duşa girdiğiniz zaman son durulama suyunuz içerisine bir miktar elma sirkesi ekleyip saçlarınızı bu su ile durulayabilirsiniz.

Kına Paketi İle Saç Uzatma

Kına daha çok saçlara renk vermek için kullanılsa da kuru ve mat olan saçların daha sağlıklı, pürüzsüz ve ışıltılı görünmesine yardımcı olur. Kına saç köklerini güçlendirmeye yardımcı olur. Bu sayede saçlar daha çabuk ve sağlıklı bir şekilde uzar.

Kına paketi yapmak için; 1 fincan kına tozu içerisine yarım fincan yoğurt eklenerek karıştırılır. Hazırlanan maske saçların dip kısımlarından başlanarak tüm saça uygulanır. Bu şekilde kına kuruyana kadar beklendikten sonra yıkanarak çıkartılır.

Hindistan Cevizi Yağı İle Saç Uzatma

Saç Uzatma Yöntemleri: Evde Yapılabilecek

Katı Hindistan cevizi yağı saçlar için oldukça faydalı olan doğal bir saç kremidir. Saçların uzamasında etkili olan bu yağ saç bakımı için kullanılabilir. İçerisinde yüksek miktarda potasyum bulunur. Bu sayede saç derisinin sağlıklı olmasını sağlar.

Hindistan cevizi yağı hasarlı saçları onarıp saç büyümesini teşvik eder. Saçtaki kepek oluşumunu önler. Saçların dökülmesini ve kırılmasını önler. Katı haldeki Hindistan cevizi yağı benmari usulü ısıtılır. Isıtılan bu yağ saç diplerine sürülür. Saçlar üzerine bone geçirildikten sonra 1 gece boyunca bu şekilde beklenir. Sabah saçlar yıkanarak yağ çıkartılır.

Güzellik Uzmanı Suna Dunamkaya’dan Saç Uzatma Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • 75 gram kasaptan alınacak sığır iliği
 • Çam terebentin
 • Alkol

Sığır iliği suda pişirildikten sonra suyu süzülüp havan içerisine koyulur. Üzerine ise iliği geçecek kadar alkol eklenir. Birde içerisine 1 çay kaşığı çam terebentin eklendikten sonra merhem kıvamına gelene kadar malzemeler dövülür.

Hazırlanan karışım saç diplerine masaj yapılarak sürülür. Saçlara streç film sarılarak üzerine de sıcak havlu sarılıp 1 saat boyunca bu şekilde bekletilir. 1 saat sonunda saça uygun olan bitkisel içerikli bir şampuan ile saçlar yıkanır.

Havuç Suyu İle Saç Uzatma Maskesi Yapılışı

Saç Uzatma Yöntemleri: Evde Yapılabilecek

Malzemeler

 • 1 su bardağı havuç suyu
 • 1 su bardağı katı halde olan Hindistan cevizi yağı
 • Yarım su bardağı taze sıkılmış limon suyu

Havuç suyu yapmak için havucu katı meyve sıkacağında veya rendede rendeleyip sıkarak suyunu çıkartın. Havuç suyu hazırlandıktan sonra içerisine yarım limon suyu ve Hindistan cevizi yağını da ekleyip uygun bir tencere içerisine alın.

Tencereyi ocağa alın ve 20 dakika kaynatın. Kaynadığı anda ara sıra karıştırın ki maske yanmasın. Daha sonra soğuttuğunuz maskeyi bir kavanoz içerisine süzün. Maske ılıdıktan sonra saçınıza sürüp 1 saat kadar bekletin ve saçlarınızı yıkayın.

Havuç ile yapılabilecek saç uzatma maskesi 2. Tarif

Malzemeler

 • 2 tane orta boy havuç
 • 1 tane yumurta
 • 3 su bardağı su

Su tencere içerisine alınır. İçerisine rendelenmiş havuçlar eklenerek 25-30 dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra havuç suyu süzülür. İçerisine çırpılmış olan bir yumurta eklenir ve karıştırılır. Hazırlanan bu karışım saçlara sürüldükten sonra 1-1,5 saat bekletilir. Daha sonra saçlar yıkanarak maske çıkartılır. Bu maske haftada 1 sefer uygulanabilir.

Sinameki Otu İle Saç Uzatma Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • 1 tutam sinameki otu
 • Badem yağı
 • Bemiks ampul
 • Su

1 çay bardağı su içerisine sinameki otu atılıp kaynatılır. Kaynadıktan sonra suyu süzülüp ılımaya bırakılır. Su ılık hale gelince 1 tatlı kaşığı badem yağı ve bir tane bemiks ampul eklenerek karıştırılır. Bu karışım ile saç köklerine masaj yapıldıktan sonra yarım saat beklenir. Süre sonunda ılık su ile yıkanarak maske çıkartılır. Bu maske haftada bir sefer yapılabilir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+