Saç Çıkartma ve Çoğaltma İçin Bitkisel ve Doğal Yöntemler Nelerdir? Saç Çıkaran Maske Yapımı

03/08/2018 - Sağlık Güzellik

Özellikle bayanların güzellik sırlarından birisi de canlı ve hacimli saçlardır. Aynı zamanda saç modelimiz sosyal hayatımızda da karşımızdaki kişiyi etkileyebilmek için önemli faktörlerden birisidir.

Vücut sağlığımız hakkında da bize bazı bilgiler veren saçlarımız tüm bu etkenler düşünüldüğünde bizim için en önemli yapılardan birisidir. Ancak saçların sürekli boyanması, jöle kullanımı, yanlış şampuan seçimi, dengesiz beslenme alışkanlığı ve olumsuz çevre koşullarına bağlı olarak saçların yapısı zarar görebilir ve bunun sonucunda da saçlar dökülebilir.

Saç dökülmesini önleyebilmek için bunun temel kaynağının iyi derecede bilinmesi gerekmektedir. Bunu tespit ettikten sonra da gerekli olan çözüm yolları uygulanarak saç dökülmesi engellenebilir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saçlarımız aslında her gün belirli miktarda dökülürler. Ancak bazı nedenlere bağlı olarak bu dökülme sayısı çoğalabilir ya da azalabilir. Kişiden kişiye bu miktar değişse de çoğunlukla sağlıklı bir gelişimi olan saç teli günde 3 ile 5 mm arasında uzamaktadır.

Saç Dökülmesine Nedir ve Ne İyi Gelir?

Ayrıca saç kökleri bazı dönemlerde uzarken belirli periyotlarla da kendisini dinlendirmektedir. Özellikle de bu dinlenme süreci saç dökülmelerinin en sık görüldüğü andır.

Günlük olarak 50 ile 100 arasında saç teli dökülebilirken bazen bu 150 hatta 200 adet saç teline kadar çıkabilmektedir. Saçların çok fazla dökülmesindeki temel neden kişinin dengesiz beslenme alışkanlığı ve uyku düzenine dikkat etmemesidir. Bunun yanında aşırı miktarda sigara, alkol ve diğer zararlı maddelerin kullanımı da saç köklerini yıpratır ve onların keratin yapısına zarar verir.

Ayrıca saç tipine uygun olmayan veya içerisinde diğerlerine göre daha fazla kimyasal barındıran şampuanlar kafa derisinin kurumasına, kepeklenmeye ve saçların kırılmasına yol açabilir. Bunların yanında yaşlanma, kemoterapi, protein bakımında yetersiz beslenme, bayanların doğum süreci, tiroid hastalığı, saç kıran, mantar enfeksiyonları ve bazı parazitlere bağlı olarak da saçlar dökülebilmektedir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saçların dökülmesini önlemek isteyenler öncelikle beslenme düzenlerine dikkat etmelidir. Saçların sağlığını arttırmak ve dökülmeleri engellemek için çinko yönünden zengin bir besin kaynağı olan somon balığı başta olmak üzere deniz ürünlerinin mutlaka tüketilmesi gerekir.

Saç Dökülmesine Nedir ve Ne İyi Gelir?

Öğünlerinizden çıkarmamanız gereken diğer besinler ise brokoli, yulaf, barbunya, yumurta, havuç, süt, yumurta, peynir, kırmızı et, ıspanak ve marul şeklinde sıralanabilir. Bunun yanında fındık, badem, ceviz ve yer fıstığı gibi kuruyemişleri de yanınızdan asla ayırmamalısınız.

Saç dökülmesinde en temel nedenlerden birisi vücuttaki demir oranının eksilmesidir. Bu nedenle özellikle hamile ya da yeni doğum yapmış bayanların demir ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bu minerali bol miktarda içeren yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeleri gerekir. Ayrıca c vitamini yönünden zengin meyveler olan mandalina, portakal ve greyfurtun da tüketilmesi saç dökülme oranını büyük ölçüde azaltacaktır.

Saç Çıkaran Maske

Estetik bir bütünlük için saçların bakımlı ve gür olmasının önemi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Bunu sağlamanın yolu ise saçımıza güçlenmesi için ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri vererek onu beslemektir. Bu yazımızda sizlere tam da bu noktada işinize yarayacak harika bir saç çıkaran maske tarifi vereceğiz.

Saç Dökülmesine Nedir ve Ne İyi Gelir?

Gerekli Malzemeler

 • 1 Çorba Kaşığı Defne Tohumu Yağı
 • 1 Fincan Zeytinyağı
 • 1 Çorba Kaşığı Maydanoz Tohumu
 • 1 Çorba Kaşığı Çörek Otu Yağı

Yapılışı ve Uygulanışı

Öncelikle yukarıda belirttiğimiz malzemelerin tamamını uygun bir kaba alın ve birbirleriyle özdeşleşinceye kadar karıştırın. Maske istenen kıvama geldikten sonra öncelikle bir miktar elinize alın ve saç diplerinize masaj yaparak maskeyi güzelce yedirin. Daha sonra maskenin kalan kısmını da alarak saçlarınızın tamamına sürün ve kafanızı streç filmle kaplayın. Bu şekilde yaklaşık 2 saat boyunca maskeyi saçlarınızda beklettikten sonra ılık suyla saçlarınızı yıkayın. Bu maske uygulamasını haftada bir kez düzenli olarak yaptığınızda saçlarınızdaki dökülmeler azalacak, saçlarınız güçlenerek daha canlı ve gür bir hale gelecektir.

Saç Dökülmesini Engelleyen Doğal Bakım Kürü

Gereken Malzemeler

 • 2 Yemek Kaşığı Çam Terebentin Yağı
 • 2 Yemek Kaşığı Bal
 • 3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
 • 2 Yemek Kaşığı Badem Yağı
 • 2 Adet E Vitamini Kapsülü

Yapılışı ve Uygulanışı

Saç Dökülmesine Nedir ve Ne İyi Gelir?

Öncelikle zeytinyağı, badem yağı ve çam terebentin yağlarını uygun bir kaseye dökün ve hepsini güzelce karıştırın. Daha sonra yağ karışımının üzerine toz hale getirdiğiniz E vitaminini ve balı da ilave ederek tüm malzemeyi özdeşleşinceye kadar karıştırın. Hazırladığınız maskeden bir miktar alarak saç diplerinize ve saçlarınıza masaj yaparak iyice yedirin. Bu şekilde bütün karışım bittikten sonra kafanızı streç filmle kaplayın ve yaklaşık 30 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Bu maske uygulamasını düzenli olarak yaptığınızda saç kırıklarınız düzelecek ve dökülmeler azalacak.

Saç Dökümesini Önleyen ve Saç Çıkaran Doğal Yöntemler

Saç dökülmesini önleyen ve saç çıkaran doğal yöntemler arasında; maskeler, kürler ve elma sirkesi gibi doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler birçok insan tarafından denenmiş olup birçok insan tarafından faydası onaylanmıştır.

Saç Dökülmesini Önleyen ve Saç Çıkaran Bakım Maskesi

Gereken Malzemeler

 • 5 gr Çam Terebentin Yağı
 • 5 gr Badem Yağı
 • 5gr Zeytinyağı
 • 5 gr Isırgan Yağı
 • 5 gr Biberiye Yağı
 • 5 gr Sarımsak Yağı

Yapılışı ve Uygulanışı

Saç Dökülmesine Nedir ve Ne İyi Gelir?

Malzemelerde belirtilen bütün yağları uygun boyuttaki küçük bir cam şişenin içerisine koyun ve hepsini güzelce çalkalayın. Hazırlamış olduğunuz saç bakım kürünü her gece sadece saçlarınıza yedirerek sürün. Bu uygulamaya bir hafta boyunca devam ettikten sonra aynı işlemi bu sefer bir hafta boyunca iki gecede bir yapın. Üçüncü haftaya geldikten sonra yağ karışımını 3 gecede bir hem saçlarınıza hem de saç diplerinize masaj yaparak sürün. Bu aşamadan sonra yaptığınız saç bakım kürünü 3 günde bir uygulamaya devam edebilirsiniz.

Hindistan Cevizi ve Aloe Vera Kürü

Saç Dökülmesine Nedir ve Ne İyi Gelir?

Hindistan cevizi sütü saçların güçlenmesi ve daha parlak bir görünüme sahip olmasında etkili bir üründür. Aloe vera jeliyle karıştırıldığında ise etkisi daha da artmaktadır. Bu işlem için öncelikle Hindistan cevizini rendeleyerek sütünü çıkartın. Bunu bazı marketlerden hazır olarak da bulabilirsiniz. Daha sonra 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi sütünü ve 1 tatlı kaşığı aloe vera jelini güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımı saç diplerinize masaj yaparak yedirin ve 2 saat boyunca beklettikten sonra ılık su ile saçlarınızı durulayın.

Soğan ve Sarımsak Kürü

Saç Dökülmesine Nedir ve Ne İyi Gelir?

Sarımsak ve soğan saç köklerinin güçlenmesi için gerekli bir madde olan kükürt yönünden zengin iki gıda olduğu için kür şeklinde saçlara uygulandıkları zaman saç dökülmelerini büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu uygulama için öncelikle soğan ve sarımların kabuklarını soyun ve ince şekilde rendeleyin. Daha sonra rendelemiş olduğunuz her iki malzemeyi de güzelce ezerek suyunu çıkarın. Soğan ve sarımsak özlerini karıştırdıktan saç diplerinize masaj yaparak sürün. Bu uygulamayı haftada 3 kez yaptığınızda ve buna bir süre devam ettiğiniz saç dökülme probleminiz zamanla yok olacaktır.

Elma Sirkesi

Saç Dökülmesine Nedir ve Ne İyi Gelir?

Elma sirkesi kafa derisinde oluşan mantar ve kepeklenme problemlerini önlemeye yardımcı olduğu için saçları güçlendirir, parlaklık verir ve saç dökülmelerini önler. Bu uygulama için yarım litre ılık suyun içine yarım bardak elma sirkesi ekleyip karıştırdıktan sonra bu karışımı banyodan önce saçlarınıza sürün. 15-20 dakika boyunca kafanızda beklettikten sonra normal şekilde duş alın.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+