Koyu ve Mat Renk Ruj Nasıl Sürülür?

17/09/2018 - Güzellik Makyaj

Dudaklar, yüzde en çok dikkat çeken bölge olduğu için her zaman canlı bir görüntüde olmalıdırlar. Doğru bir yöntemle sürülmüş olan ruj hem dudakları daha dolgun göstermeyi sağlarken hem de dikkatleri dudaklara çekmeyi başarmaktadır

Ruj sürmek kolay gibi görünse de aslında incelik gerektiren ve makyajın en zor kısımlarından biri olmaktadır. Peki, yüzümüzü daha iyi bir görüntüye kavuşturmak için ruj nasıl sürülmelidir?

Ruj Nasıl Sürülür?

 • Ruju dudaklara uygulamadan önce yapılması gereken ilk iş, dudakları nemlendirmektedir. Özellikle mat rujlar, dudak çizgilerini çok fazla gösterdiği için kusursuz bir makyaj oluşması için dudakların nemli olması gerekmektedir.
 • Dudaklardaki kırışıklıklar ve ince çizgiler çok fazla ise ruj sürülmeden önce cilde uygulanan fondöten, ince bir tabaka halinde dudaklara sürülebilmektedir. Fondötenin kapatıcılık etkisi dudaklara da yansıyacak ve böylece ruj sürüldükten sonra pürüzsüz bir görünüm elde edilecektir.
 • Dudaklara ruj sürülmeden önce isteğe bağlı olarak dudak peelingi yapılabilir veya diş fırçası yardımıyla dudaklardaki ölü derileri atabilirsiniz.
 • Dudakları makyaja hazırladıktan sonra sürülecek olan rujla aynı renkte olan dudak kalemi ile dudak çevresine çerçeve yapılmalıdır. Bunun için öncelikle dudakların üst kısmından başlanır ve bütün dudak çizgisi dudak kalemi ile çerçeveye alınır. Böylece ruju sürmek daha kolaylaşır ve rujun taşma ihtimali azalmaktadır. İsteğe bağlı olarak, rujun daha kalıcı olmasını istiyorsanız dudakların içini de dudak kalemi ile boyayabilirsiniz. Böylece rujun akması zorlaşacaktır.
 • Çerçeve işleminden sonra sıra, ruj sürmeye geçmektedir. Ruj, önce alt dudağın iç kısmına, sonra üst dudağın iç kısmına ve en son bütün dudağa sürülür. Alt ve üst dudağa aynı oranda ruj sürülmesine dikkat edin ve dudakları birleştirerek ruju dudağa yedirmeye çalışmayın. Ruju dudağa yedirmek, rujun yapısını bozacaktır.
 • Ruj sürme bittikten sonra dudakların daha düzgün görünmesi ve ön planda olması için dudağın etrafına likit kapatıcılar uygulanabilmektedir.
 • Dudakların daha dolgun görünmesini isteyenler, dudağın orta kısmına parlatıcı uygulayabilirler.
 • Rujun bütün dudağa eşit derecede yayılması dudakları daha güzel göstermektedir. Bu nedenle dudağın kenarlarındaki kıvrımlara kadar rujun güzel sürülmesi gerekmektedir.

Dudak Şekline Göre Ruj Sürme

Her yüz farklı olduğu gibi dudak şekilleri de birbirinden farklılık göstermektedir. Bazı kadınlar, düşük dudaklı, bazıları ince dudaklı, bazıları normal, bazıları ise kalın dudaklara sahiptir. Bu nedenle her dudak şekline yakışacak olan ruj renkleri ve her dudağı daha güzel gösterecek ruj sürme teknikleri bulunmaktadır.

Normal dudaklara sahip kadınlar, en kolay ve rahat bir şekilde ruj sürülebilen dudaklara sahiptir. Normal büyüklükte olan dudaklar için ekstra bir çaba sarf etmeye ve ufak makyaj hileleri uygulamaya gerek yoktur.

Ruj Nasıl Sürülür? Dudak Şekline Göre Ruj Sürme

Yapılması gerekenler, makyajdan önce dudakları hazırlamak, dudak çerçevesi oluşturup, ruju sürmekten ibarettir. Ayrıca ruj sürme işleminden sonra dudak kenarlarına, çevresine kapatıcı uygulandığında rujun ve dudakların güzelliğini ortaya çıkarmış olursunuz. Ruj tonlarında ise her renk kullanılabilmektedir. Normal dudakların avantajı, her renk ruju rahatlıkla taşıyabilmeleridir.

Üst dudağın, alt dudağın üstüne doğru hafif düşük olduğu dudaklara düşük dudaklar denir. Bu dudaklarda düşüklük nedeniyle üst dudak, alt dudaktan daha küçük görünmektedir. Bu nedenle ilk yapılması gereken iki dudağın eşit bir görüntü oluşturmasını sağlamaktır.

Öncelikle dudak çevresine fondöten veya kapatıcı uygulanır. Daha sonra dudakların üzerine toz pudra sürülmelidir. Dudakların daha pürüzsüz görünmesi ve dudak çizgisinin rahat çizilebilmesi için gereklidir. Daha sonra dudak kalemi ile dudak çizgisinin bir tık yukarısından başlanarak çerçeve yapılmalıdır.

Bir tık yukarıdan çizgi yapmak iki dudak arasındaki eşitsizliğin kapanmasına yardımcı olacaktır. Alt dudakta ise normal dudak çizgisi etrafından dudak kalemi ile çizilmelidir. Dudak çizgisinin yukarı doğru yapılması da üst dudağın daha büyük bir görünüm elde etmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle çizgiler çizilirken dikkat edilmesi gerekmektedir.

Dudakların büyük bir görünüm elde edilmesi istenmiyorsa mat tonlardaki rujlar sürülebilir, daha dolgun bir görüntü yaratılmak isteniyor ise pastel ve açık tonlar bu dudak şeklini en iyi gösteren renklerdendir.

Kalın dudaklara sahip kişilerin dudak kalemi ile dudak çizgisinin üzerinde bir kat gitmelerine gerek yoktur. Kalın dudakların daha çekici görünmesi için daha doğal tonlar tercih edilmelidir. Dudak kalemi ile dudak çevresi çizilmeli ancak taşırmamaya dikkat edilmelidir.

Dudak kenarlarına, sınırlara çok fazla dudak kalemi uygulamaya gerek olmamaktadır. Zaten büyük olan dudakları, dudak çerçevesi yaparak daha iri göstermeye gerek yoktur.

Kalın dudaklara sahip kişiler, dudak çizgisinin olduğu bölgelere daha koyu, iç kısımlara ise daha açık tonlar sürerek kontrast yaratabilirler. Bu sayede dudaklar daha normal bir görünüme kavuşacaktır.

En zor ruj sürülen dudak şekillerinden biri ise ince dudaklardır. İnce dudakları dolgun göstermek için dudak çizgisinin özenle çizilmesi gerekmektedir. İlk yapılması gereken dudak kalemini, dudak çizgisinin biraz üstünden çekerek çerçeve oluşturmaktır.

Yalnız çok fazla yukarıdan yapılmamasına özen gösterilmelidir. Çok fazla yukarıdan çizilen dudak çizgileri yanlış makyaj yapmanıza ve kötü bir görünüm elde etmenizi sağlar. Dudak çizgisi yapılmadan önce dudaklara pudra sürülür, daha sonra çerçeve yapılır ve en son ruj sürme işlemine geçilir.

Ruj hafif dışarı taşırılarak sürülmelidir. Koyu renk rujlar, ince dudakları daha ince göstereceğinden mümkün olduğunca koyu renklerden uzak durulmalıdır. İnce dudaklı kişiler, soft tonlar, açık renkli rujlar ve şeffaf parlatıcılar kullanmalıdır. Mat rujlarda bütün dudağı sardığı için ince dudaklı kadınlara önerilmemektedir.

Mat Rujlar Nasıl Sürülür?

 • Mat rujlar sürmek, diğer rujlara göre daha zor olmaktadır. Mat rujlar bütün dudağı sarıp, kırışıklıkları gösterdiği için makyajdan önce dudakların bakımının yapılması gerekmektedir. Bunun içinde öncelikli olarak dudaklara peeling uygulanmalıdır. Esmer şeker, bal ve zeytinyağı ile yapılan peeling dudaklardaki ölü deriden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bütün malzemeleri karıştırıp, dudaklara masaj yapılarak uygulanır ve birkaç dakika kadar bekletilir. Bu süre sonunda dudaklar temizlenir ve daha yumuşak, pürüzsüz dudaklar oluşur.
 • Ölü derilerden arındırılan dudaklar bir nemlendirici ile nemlendirilmelidir.
 • Mat rujun gerçek rengini ortaya çıkarmak için nemlendirme işleminden sonra dudaklara cilde sürülen, fondöten veya pudradan uygulanabilmektedir.
 • Daha sonra dudak çevresi, dudak kalemi ile çerçevelendirilir. Ancak dudak kalemi ile rujun aynı renk olmasına dikkat edilmelidir.
 • Mat rujlar tercih edilirken mümkün olduğunca fırçalı modeller kullanılmalıdır. Çünkü mat rujları, dudakları birbirine sürterek yedirmek mümkün değildir.
 • Mat rujlar genellikle iki kat sürülmelidir. İlk kat sürüldükten sonra kuruması beklenip, ikinci kat uygulanabilmektedir. İki kat sürülen rujların kalıcılığı daha fazla olmaktadır.
 • Mat rujları özenle sürmek önemlidir. Taşırıldığında temizlemesi diğer rujlara göre daha zor olmaktadır. Ancak yinede taşırıldıysa kulak çubuğu ile temizlenebilmektedir.

Koyu Renk Rujlar Nasıl Sürülmelidir?

Koyu renk ruj sürmek, mat rujlar kadar zor olmasa da sürülmesi özen isteyen rujlardır. Koyu renk rujlar, bütün dikkati yüz bölgesinde dudaklara çektiği için özenle sürülmesi gerekmektedir.

İlk önce yapılması gereken dudakların kırışık ve cansız görünmemesi için dudak peelingi yapmaktadır. Dudaklardaki ölü derilerden kurtulduktan sonra dudaklar nemlendirilmeli ve cilde uygulanan kapatıcıdan bir miktar dudaklara uygulanmalıdır.

Ruj Nasıl Sürülür? Dudak Şekline Göre Ruj Sürme

Daha sonra dudak şekline göre uygun çerçeveleme yapılır ve iç kısımdan başlanarak ruj sürülür. Daha sonra bütün dudaklara eşit derece ruj sürülür ve yayılır. Eğer mat ruj görünümü elde edilmek isteniyor ise pudra rujun üzerinden dudaklara hafif bir şekilde uygulanabilir.

Parlak dudaklar yaratılmak isteniyor ise ruj renginde veya şeffaf rujlar ile koyu renk rujun üzerinden parlatıcı sürülebilmektedir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+