Porselen Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır? Malzemeleri

03/08/2018 - Makyaj

Porselen makyaj, kişinin yüzünde onu rahatsız edecek şekilde bulunan yara, iz, lekeler ve çil gibi cilt kusurlarını kapatmak amacıyla yüzün belirli bir bölümüne ya da tamamına uygulanan bir makyajdır. Ancak ciltte herhangi bir iltihaplı bölge ya da akne problemi varsa bu durumda porselen makyaj kesinlikle önerilmemektedir.

Porselen makyaj nedir? Nasıl yapılır? Gereken malzemeler, adım adım yapımı, fiyatları

Porselen makyajı daha çok gelinler ve ekran önünde çalışan kişiler tercih etmektedir. Bunların yanında bu tür uygulamalardan bayanlar özel günlerinde de sıklıkla faydalanmaktadır. Eğer siz de yüzünüz ile ilgili bu tür problemlere sahipseniz porselen makyajı tercih edebilirsiniz. Ancak hassas bir cilde sahipseniz porselen makyajı çıkartması çok zahmetli ve zor olduğu için bu konuda bir profesyonelden yardım almanız önemli bir konudur. Tazelemesi ve düzeltilmesi kolay olmadığı için makyajın kullanılacağı mekan iyi belirlenmeli ve makyaj orada yapılmalıdır. Çünkü makyajın iç mekanda ya da dış mekanda yapılması farklı sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Porselen Makyajın Amacı

Porselen makyaj suyla teması halinde değişikliğe uğramayan ve toplam 42 saat süreyle kalıcılığını koruyan ürünlerle yapılmaktadır. Bu nedenle sıcak, soğuk ya da nemli ortamlarda makyajınız hiç bozulmadan aynı bütünlüğünü korur.

Porselen makyaj nedir? Nasıl yapılır? Gereken malzemeler, adım adım yapımı, fiyatları

Porselen makyajdaki temel amaç ciltteki kusurları kapatarak daha pürüzsüz ve canlı bir görünüm elde etmektir. Bu canlılığı verirken de yüz hatlarındaki doğallık korunarak sanki hiç makyaj yapılmamış hissi ortaya çıkarılmaya çalışılır.

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Porselen makyaj ciltten çıkarılması oldukça zor bir makyaj türü olduğu için bu konuda ileride sorun yaşamamak adına alanında profesyonel olan kişilerce yapılması gerekir. Porselen makyaja başlamadan önce cildin tamamen temiz olması gerektiği için ön hazırlık aşamasında uygulanacak deri temizlenir.

Ayrıca porselen makyaj uygulaması için yüzün kusursuz olması ve herhangi bir pütür oluşturarak tüylerin makyajın şeklini bozmaması için sir ağda ile tüyler tamamen alınmalıdır. Yoksa yüzünüzdeki en ufak bir çıkıntı ya da çukurlar porselen makyajın kalıcılığını önemli ölçüde etkiler ve zamanla bozulmasına neden olur. Bu nedenle özellikle bıyık ve yanak bölgesindeki tüylerin tamamen alındığından emin olmanız gerekir.

Porselen makyaj nedir? Nasıl yapılır? Gereken malzemeler, adım adım yapımı, fiyatları

Bu aşama tamamlandıktan sonra cilt türüne uygun bir nemlendirici ile cilt güzelce nemlendirilir ve eğer cilt probleminiz varsa bunlara çözüm olacak bir makyaj bazı kullanılır. Örneğin gözeneklerinizde genişleme problemi varsa gözenek küçültücü bir baz ile bu sorun giderilebilir. Bunun yanında cildinizde kızarıklık, göz altlarınızda morluk, sivilce lekesi ya da çeşitli izleri örtmek için concealer kullanılır. Daha sonra ise cilt tonunuza uygun yoğun kapatıcılığa sahip likit olması tavsiye edilen bir fondöten uygun fırçalar yardımıyla cildinize sürülür. Bu noktada kullanılan fondötenin parlak bitişli olması önemlidir.

Porselen makyaj nedir? Nasıl yapılır? Gereken malzemeler, adım adım yapımı, fiyatları

Fondöten uygulamak için en uygun fırçalar yassı uçlu ve sık kıllara sahip olan fırçalardır. Daha sonra bir aydınlatıcı ile yüzün gölge düşen bölgeleri aydınlatılarak gölgelendirme işlemi yapılır. Uygulanan pudra seçiminde mutlaka sert ve mat olanları tercih edilmelidir. Bu tür pudralar taş pudra olarak da adlandırılmaktadır ve su ile karıştırılarak kullanılır.

Porselen makyaj nedir? Nasıl yapılır? Gereken malzemeler, adım adım yapımı, fiyatları

Pudra sadece yüze değil dekolte ve kulaklara da uygulanarak ton eşitsizliğinin önüne geçilmiş olunur. Daha sonra göz ya da dudak gibi yüzde dikkat çekmesi istenen bölgeye karar verilir.

Göz makyajına başlanılmadan önce göz kapaklarına yağlanmayı dengelemesi ve farın daha belirgin durması için kalıcılığı arttıran far bazı uygulanır. Bu aşamada far eğer gelin makyajı olarak uygulanacaksa daha doğal tonlar tercih edilmesi önemlidir. Bunun dışında özel gün, davet ya da toplantı için göz makyajında daha koyu tonlar kullanılmalıdır.

Porselen makyaj nedir? Nasıl yapılır? Gereken malzemeler, adım adım yapımı, fiyatları

Far uygularken kullanılan fırçaların makyaj sabitleme spreyleriyle ıslatılması farın kalıcılığını artırır. Kirpiklerin daha uzun ve dolgun görünmesi için takma kirpikler kullanılabilir. Kirpikler takıldıktan sonra kuruması beklenir, dolgunluk ve son olarak da uzunluk veren bir maskara kirpiklerin tamamına uygulanır. Siyah renkli maskaralar kirpikleri daha dolgun göstermek konusunda daha başarılıdır. Bunun yanında allık seçimi için doğal tonlar tercih edilmelidir. Özellikle göz makyajı koyu renklerle yapılmış ise odak noktasının tekbir yerde kalması daha hoş olacaktır. Ruj rengi olarak göz makyajı koyu tonlarda ise dudaklar daha doğal tutulmalı, göz makyajı doğal tonlarda ise dudaklarda daha canlı ve koyu renkler kullanılabilir. Daha sonra makyajın uzun süre bozulmadan sabit kalabilmesi için makyaj sabitleme spreyi kullanılarak işlem tamamlanır.

Porselen makyaj nedir? Nasıl yapılır? Gereken malzemeler, adım adım yapımı, fiyatları

Porselen Makyaj Yapımında Kullanılabilecek Ürünler Ve Fiyatları

Makyaj bazı, fondöten, pudra, far bazı, maskara, allık, far paleti, ruj ve makyaj sabitleme spreyi bir yüksek fiyatlı birde daha uygun fiyatlı ve doğru uygulama ile porselen makyaj etkisi yaratacak uygun fiyatlı ürünler.

Porselen makyaj nedir? Nasıl yapılır? Gereken malzemeler, adım adım yapımı, fiyatları

 • Makyaj bazı ; Smashbox Photo Finish Primer : Boynerlerde bulunabilir. Fiyatı 89,00 TL
 • Makyaj bazı; Wet’n Wıld Coverall Primer : Gratislerde bulunabilir. Fiyatı 18,00 TL
 • Fondöten; Kroyolan HD MıcroFoundatıon Matıfyıng Lıquıd: Kroyolan mağazaları ülkemizde bulunuyor. Fiyatı 225,00 TL
 • Fondöten; Dermacol MakeUp Cover Fondoten. Online satışlardan ulaşabilirsiniz. Fiyatı 34,90 TL
 • Pudra ; Kroyolan Dual Fınısh Pudra : Fiyatı 239,00 TL
 • Pudra ; The Balm PhotobalmPudra. Gratislerden temin edebilirsiniz. Fiyatı 79,00 TL
 • Far bazı ; Urban Decay Anti-Aging Eyeshadow primer. Online alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Fiyatı 109,00 TL
 • Far bazı; Wet ’n Wıld Photo Focus Eyeshadow Primer. Gratislerden temin edebilirsiniz. Fiyatı 29,00 TL
 • Maskara; Yves Saint Laurent Vollume Effect Faux Maskara. Online satış yapan sitelerden temin edebilirsiniz. Fiyatı 114,00 TL
 • Maskara; Loreal Paris False Lash Superstar Red Carpet Black Maskara. Gratis, Watsons, Rossman, Eve gibi kişisel bakım marketlerden temin edebilirsiniz. Fiyatı 35,90 TL
 • Allık; M.A.C Mınaralıze Skınfınısh Allık. M.A.C kendi mağazalarından temin edebilirsiniz. Fiyatı 105,00 TL
 • Allık; Maybelline Master Blush Palette. Gratis,Watsons, Rossman, Eve gibi kişisel bakım marketlerden temin edebilirsiniz. Fiyatı 29,00 TL
 • Far paleti Anastasia Beverly Hills Modern Renaissance Far Paleti. Online alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Fiyatı 139,00 TL
 • Far paleti; W7 Color Me Nude palet. Eve adlı kişisel bakım marketinden temin edebilirsiniz. Fiyatı 39,00 TL
 • Ruj; Nars Powermatte Lip Pigment. Sephora mağazalarından ulaşabilirsiniz. Fiyat 130,00 TL
 • Ruj; Golden Rose Longstay Liquıd. Gratis, Watsons, Rossman, Eve gibi kişisel bakım marketlerden temin edebilirsiniz. Fiyatı 18,00 TL
 • Makyaj Sabitleme Spreyi; M.A.C Prep + prime Fix sabitleme spreyi. M.A.C kendi mağazalarından temin edebilirsiniz. Fiyatı 105,00 TL
 • Makyaj sabitleme Spreyi; NYX Makeup Setting Spray Matte. Boyner ve seçili Watsons mağazalarından temin edebilirsiniz. Fiyatı 35,99 TL

Porselen Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Porselen makyaj yaparken illaki çok pahalı ürünler kullanılmasına gerek yoktur. Doğru teknik bilgi ve düzgün uygulama ile herkes kendi evinde kişisel kozmetik ürünleriyle porselen makyaj yapabilir. Ancak gün sonunda makyaj çıkartılmak istendiğinde detaylı ve derin bir cilt temizliği gerekir. Kullanılan ürünlerin birçoğu suya dayanıklı ürünler olduğu için yağ bazlı ve çift fazlı micellair sular çözer ve daha sonra bir peeling uygulaması ardından tonik uygulaması ve nemlendirici ile cilt temizliği tamamlanmalıdır. Cildinizde açık yara varsa porselen makyaj uygulamasından kesinlikle kaçınmalısınız.

Porselen makyaj nedir? Nasıl yapılır? Gereken malzemeler, adım adım yapımı, fiyatları

Birçok kozmetik markası çalışanları gerekli ürünleri kendiniz satın aldığınızda size makyaj yapmayı seve seve kabul edecektir. Özellikle sadece kozmetiğe yönelmiş mağazalar özel make-up artist yetiştiriyor ve porselen makyaj, günlük makyaj gibi makyajlarınızı yapıyorlar. Porselen makyaj çok riskli ve özel bir makyaj tekniği olduğu için bir profesyonele yaptırmak en az riskle özel gününüzü geçirmenizi sağlayacaktır.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+