PIRASANIN FAYDALARI NELERDİR? PIRSANIN BESİN DEĞERİ

03/08/2018 - Sağlık Beslenme

Bir kış sebzesi olan pırasa faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bir besindir. Kış aylarında yetiştirilen ve farklı pişirim yöntemi ile çok sayıda yemek yapabileceğiniz pırasanın vitamin, mineral ve antioksidan içeriği de oldukça zengindir. İçerdiği yapı taşları ve antioksidanlar ile pırasanın faydalarını saymakla bitiiremezsiniz. Pırasa sahip olduğu sengin içeriği ile sağlığınızı koruyan temel yapı taşlarının tamamına sahiptir. Pırasanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Pırasanın Cilt Sağlığı İçin Faydaları

Pırasa zengin bir lif yapısına sahip olduğu için sindirim sistemini aktif olarak çalıştıran ve iyi bir idrar söktürücü olarak bilinen bir besindir. Cilt üzerinde yer alan ve kıl köklerinin tıkanmasına neden olan toksinleri idrar yolu ile vücuttan atarak cildinizin sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. Cilt altında yer alan ve kıl köklerinin beslenmesini sağlayan kılcallar üzerinden dolaşım sistemini de aktif olarak çalıştıran pırasa aynı zamanda sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Pırasanın Faydaları Nelerdir? Pırasanın Besin Değeri

Pırasa Kansere Karşı Korur

Pırasanın sapı olarak bilinen beyaz kısmı çok iyi bir beta karoten kaynağıdır. Beta karoten çok etkili bir antioksidan olduğu için vücut direncinizin yüksek olmasını sağlayarak çağımızın hastalığı olan kansere karşı sizi korur. İçerdiği C vitamini sayesinde kış aylarında salgın hastalıklara karşı sizi koruyan pırasa antioksidan içeriği ile farklı hastalıklara karşı dayanıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Pırasanın Kalp Damar Sağlığına Faydası

Pırasa sahip olduğu antioksidanların yanında zengin bir vitamin ve mineral içeriğine de sahiptir. Özellikle kalp ve damar hastalıklarına karşı sizi koruyan pırasa kalp damarlarının sertleşmesini, çatlamasını ve ölü hücreler oluşmasını önleyerek tıkanmasının önüne geçer. İçerdiği potasyum ve K vitamini ile kalp sağlığınızı da koruyan pırasa düzenli yenildiğinde kalp ve damar hastalıklarına karşı direnç kazanmanızı sağlıyor. Dolaşım sistemi ile kalp kasları ve damarları içinde yer alan zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak sağlığınızı koruyarak risk oluşmasının önüne geçiyor.

Pırasanın Faydaları Nelerdir? Pırasanın Besin Değeri

Pırasanın Saç Sağlığına Faydası

Pırasanın yeşil yaprakları özellikle folat ve profolat açısından çok zengin bir içeriğe sahiptir. Folar ve profolat özellikle saç bakımı ve saç beslenmesi için oldukça etkili olan bir mineraldir. Pırasanın düzenli tüketilmesi halinde saç kılları köklerine daha sağlıklı bağlanacak ve saç dökülmesinin önüne geçecektir. Saçlarınızın parlak ve canlı görünmesini de sağlayan pırasa mineralleri sağ sağlığınızın yanında kirpik sağlığınızı da koruyan etkili bir besin olarak bilinir. İçerdiği demir minerali sayesinde ölmüş saç köklerini canlandırarak kan dolaşımı oluşmasını sağlayan pırasa bu özelliği ile dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasını sağlar.

Pırasanın Damar Sağlığına Faydası

Vücudunuzda oluşacak serbest radikallere karşı koruma kalkanı oluşturan antioksidanların tümünü bünyesinde barındıran pırasa, damar içinde oluşan ve sağlıklı hücrelerin ölmesine neden olarak ölü hücreler haline getiren serbest radikallerin vücut dışına atılmasını sağlar. sağlıklı dolaşım sistemine sahip olmak için düzenli pırasa tüketmeli, K vitamini içeriği ile damar sağlığınızı korumalısınız.

Pırasanın Kemik Sağlığına Faydası

İçerdiği C vitamini ve K vitamini ile kemik sağlığını da koruyan pırasa kemik erimesine ve kemik çatlaması, kırılması gibi olumsuz durumlara karşı da sağlıklı kemiklere sahip olmanızı sağlıyor. K ve C vitaminleri kemik sağlığı açısından çok önemli olduğundan doğal yollardan bu vitaminleri sağlamak için pırasa tüketilmelidir.

Pırasanın Faydaları Nelerdir? Pırasanın Besin Değeri

Pırasanın Sindirim Sistemine Faydası

Lifli yapısı ve içerdiği su miktarı ile sindirim sistemini aktif olarak çalıştıran pırasa düzenli olarak tüketildiğinde sindirim sistemininde düzenli olarak çalışmasını sağlar. Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışması bağırsaklarda ve sindirim sistemi içinde yer alan zararlı bakterilerin de vücuttan atılmasını sağlayarak aktif bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlar.

Lifli yapısı ile çok uzun süre mide de kalan ve uzun sürelerde sindirilen pırasa sizi uzun süre tok tutan bir besindir. Bu özelliğinin yanında içerdiği su miktarı ile vücudunuzun susuz kalmasının da önüne geçerek kap damarlarının sertleşmesinin önüne geçer. Zayıflatıcı özelliği ile sağlıklı kilo vermenizi sağlayan pırasa aynı zamanda aktif bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlayarak zayıflama sürecinde oluşabilecek kabızlık hastalığının da önüne geçer.

Pırasanın Gözlere Faydası

Pırasa içeriğinde yer alan lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar ile mineraller sayesinde göz damarlarının sağlıklı olmasını sağlar. Göz damarlarının sağlığını koruyan pırasa aynı zamanda göz sağlığınızı da koruyarak katarak oluşmasının önüne geçer. Göz hastalıklarına karşın verilen etkin ilaçların temel yapı taşları pırasa içeriğinde yer alan zeaksantin olduğu için düzenli tüketilmesi gereklidir.

Pırasanın Karaciğere Faydası

Doymuş yağ asitleri ile kolesterolünüzü koruyan pırasa kötü kolesterolün düşmesini iyi kolestrerolün yükselmesini sağlayarak sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.Karaciğerde depolanmış olan yağ asitlerinin vücuttan uzaklaşmasını sağlayan pırasa karaciğerin büyümesinin ve yağlanmasının önüne geçiyor.

Pırasanın Faydaları Nelerdir? Pırasanın Besin Değeri

Pırasanın Solunum Yollarına Faydası

Solunum yolları üzerinde etkili olan pırasa grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmanızı sağlayan yapı taşlarına ve antioksidanlara sahiptir.Manganez, fosfor ve folat olarak çok zengin olması vücudunuzu ve sağlığınızı korumanızı sağlar.

Pırasanın İltihaplı Hastalıklara Karşı Faydası

Pırasa suyu içeriğinde yer alan kroten ve folat çok etkili bir iltihap urutucudur. Bu nedenle iltihaplı hastalıklarda kullanılan merhemlerin temel maddesi olan pırasa suyu sayesinde kanınızda oluşabilecek bir iltihaplanmanın önüne geçebilir vücudunuzu koruyabilirsiniz.

Pırasanın Gribal Enfeksiyonlara Karşı Faydası

Pırasayı kaynatarak içtiğinizde solunum yolu üzerinde etkili olurken yemek olarak tükettiğinizde ise sindirim sistemi, dolaşım sistemi, iskelet sistemi üzerinde etkili olur. Pırasayı ezerek zeytinyağı ile birlikte tükettiğinizde ise C vitamini açısından çok zengin bir içeriği vücudunuza almış olursunuz. Bu durumda soğuk kış aylarının yaygın enfeksiyonlarından, gribal enfeksiyonlardan korunmuş olursunuz.

Pırasanın Faydaları Nelerdir? Pırasanın Besin Değeri

Pırasa Besin Değerleri

Vücut sağlığınızı korumanızda çok etkili olan pırasanın besin değerleri de çok zengindir. Pıraa içeriğinda; protein, karbonhidrad, yağ, aminoasit, manganez, potasyum, fosfor, kalsiyum, potasyum fosfat minerali ile A; B3, B4, B6, dD, E, K vitaminleri yer alır. Pırasanın besin değerlerini inceleyecek olursak 100 gramında şu verileri elde edebiliriz.

  • Kalori içeriği olarak 100 gram pırasa da 60 kcal enerji bulunmaktadır.
  • Yağ oranı olarak 100 gram pırasa içeriğinde total olarak 0,3 gram yap bulunur.
  • Doymuş yağ asitlerine sahip olduğu için kolestrerol oranı 100 gram için 0 gramdır.
  • 100 gram pırasa içeriğinde toplam olarak 20 mg potasyum minerali bulunur.
  • 100 gram pırasa içeriğinde toplam 180 mgram potasyumfosfat minerali bulunmaktadır
  • 100 gram pırasa içeriğinde 14 gram karbonhidrad vardır.
  • Diyet lifi açısından çok zengin olan pırasa 100 gramında 4.8 gram diyet lifi barındırır.
  • 100 gram pırasa içeriğinde 3.9 gram şeker vardır.
  • 100 gram pırasa içeriğinde 2.7 gram protein bulunur.
  • 100 gram pırasa içeriğinde 1.66 mg A vitamini, 12 mg C vitamini, 59 mg kalsiyum minerali, 2.1 mg demir minerali, 20 mg B6 minerali, 28 mg magnezyum minerali bulunur.

Pırasa çok zengin bir içeriğe sahip kış sebzesi olarak tüketilmelidir. uzun süre dolapta bekletilmiş bir sebze olarak tüketildiğinde içeriğinde bulunan antioksidanlar özelliklerini yitirecek, vitamin ve mineral açısından oldukça fakir bir içeriğe sahip sebze haline gelecektir. Bu nedenle pırasayı satı aldıktan sonra en geç iki gün içinde tüketmelisiniz.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+