PDW YÜKSEKLİĞİ, DÜŞÜKLÜĞÜ VE NORMAL DEĞERLERİ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

03/08/2018 - Sağlık

PDW, trombosit dağılım genişliği anlamına gelmektedir. Kanda bulunan trombositlerin büyüklüğünün ve dağılımını gösteren bir kan testidir. Trombositler, kemik iliğinde bulunur ve pdw testi ile kemik iliğindeki trombositlerin ne kadarının çalıştığının tespiti yapılır. Düşük değerde trombosit çıkması, trombositlerin büyük bir şekilde olmasına ve kemik iliğinin üretiminin artış gösterdiğine işaret eder.

PDW TESTİ NEDEN YAPILIR?

PDW Nedir ve Neden Yapılır? PDW Değeri Nedir?

Pek çok rahatsızlığın tespitinde pdw testinden yararlanılır. Ciltte nedeni belli olmayan morarmalar yaşanması durumunda, küçük kesik ve yaraların olması durumunda, sürekli burun kanamaları gerçekleştiğinde ve iç kanama yaşanan durumlarda pdw testi yapılmaktadır. Ayrıca deride döküntü olması, kanın pıhtılaşması ve ciltte kızarıkların meydana gelmesi sonucunda da pdw testinden yararlanılır. Kadınların adet dönemlerinde aşırı kanama görmeleri sonucunda da nedeninin araştırılması için pdw testine başvurulur.

PDW NORMAL DEĞERLERİ:

Pdw testinde sağlıklı bir kişinin değerleri; 9,0 ile 14,0 fl arasında çıkmaktadır. Bu da yaklaşık olarak trombositlerin D ile V oranında oldukları anlamına gelmektedir.

PDW YÜKSEKLİĞİ:

Pdw değerlerinde artış olması trombositlerin gereğinden fazla büyüdüğünün göstergesidir. Kanda çok sayıda genç ve yaşlı trombositin bir arada bulunması da pdw yüksekliği ile oluşmaktadır. Bu nedenle olumsuz sonuçlar doğurmaması için hemen ek testlere başvurulmalıdır.

PDW Nedir ve Neden Yapılır? PDW Değeri Nedir?

PDW YÜKSEKLİĞİ NEDENLERİ:

 • Doğum kontrol hapının düzenli kullanılmasından dolayı trombositler büyüyebilir.
 • Kanser türlerinden bazıları ile pdw değerlerinin yüksekliği ilişkilidir.
 • Vücutta herhangi bir enfeksiyon oluşması sonucunda yüksek değerlere ulaşılabilir.
 • Bulaşıcı hastalıklar nedeniyle trombositler büyüme gösterebilir.
 • Kansızlık ve anemi kaynaklı olarak pdw değerleri yükselebilmektedir.

PDW YÜKSEKLİĞİ BELİRTİLERİ:

 • Vücudun herhangi bir yerinde sebepsiz yere morluklar oluşur.
 • Birden fazla olarak burun kanaması görülebilmektedir.
 • El ve ayaklarda titreme görülmektedir.
 • Kalp çarpıntısı da pdw yüksekliğinde görülebilmektedir.

PDW YÜKSEKLİĞİ TEDAVİSİ:

Pdw testinin yüksek çıkması durumunda öncelikle değerlerin yüksek çıkmasına neden olan hastalığın tespit edilmesi gerekmektedir. Hastalığın tespiti için başka testler uygulanır. Testlerin sonucuna anemi veya demir eksikliğinden kaynaklanan bir yükseklik var ise demirin yükselmesini sağlayacak takviyeler yapılır ve vücudun vitamin alması sağlanılır. Anemiden farklı olarak başka bir rahatsızlıktan dolayı yüksek değerler oluşmuşsa değerlerin düşürülmesine yönelik doktor bir tedavi yöntemi uygular. Pdw değerlerini düşürülmesi için uygulanacak tedavinin ve ilaçların düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Düzenli olarak ilaçlar kullanılmalı ve birkaç ay boyunca doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

PDW Nedir ve Neden Yapılır? PDW Değeri Nedir?

Tedaviyi desteklemesi için trombositi yükseltici olan bazı besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Bu yiyeceklerin içinde ıspanak, Antep fıstığı, kereviz ve mercimek tüketilmemelidir. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekir. Trombosit yüksekliğine iyi gelen bitkisel ürünlerden biri ise kuşburnudur. Kuşburnunun kuru olarak veya çayı yapılarak günde 2 fincan kadar tüketilmesi pdw değerlerinin düşmesinde rol oynamaktadır.

PDW YÜKSEKLİĞİNE İYİ GELEN KUŞBURNU ÇAYI:

Pdw değerlerinin düşmesini sağlayacak bitkisel tedavi yöntemlerindendir. Çok fazla kaynatılmadan ve besin değerleri düşürülmeden kullanılmalıdır.

PDW Nedir ve Neden Yapılır? PDW Değeri Nedir?

PDW YÜKSEKLİĞİNE İYİ GELEN KUŞBURNU ÇAYI HAZIRLANIŞI:

Bir cezvenin içine 1 su bardağı kadar su eklenir ve kaynatılır. Kaynayan suyun içine 7 adet kuşburnu atılarak 5 dakika daha kısık ateşte kaynatılmaya devam edilir. 5 dakika sonunda ocaktan alınarak 10 dakika kadar ağzı kapatılarak dinlenmeye bırakılır. Dinlendikten sonra çay süzülür ve içilmeye hazırdır. Günde iki bardak kadar içilmesi uygundur ve her içildiğinde taze olarak hazırlanmalıdır. 1aylık süre boyunca düzenli tüketildiğinde etkisi görülecektir.

PDW DÜŞÜKLÜĞÜ:

Pdw testinin düşük sonuçlarda çıkması, kandaki trombositlerin yetersiz olduklarının ispatı niteliğindedir. Trombositlerin düşüklüğü birçok hastalığa bağlı olarak gerçekleşebilmektedir.

PDW DÜŞÜKLÜĞÜ NEDENLERİ:

 • Kadınların adet dönemlerinde yoğun kanama geçirmelerinden kaynaklı olarak görülebilmektedir.
 • Vücudun yetersiz besin alamaması veya dengesiz beslenmesi sonucunda pdw değerleri düşebilmektedir.
 • Kızamıkçık ve kabakulak gibi hastalıkların geçirilmesi nedeniyle değerlerde düşüklük meydana gelebilir.
 • HIV kaynaklı bir düşüş söz konusu olabilir.
 • B12 eksikliği ve folik asit eksikliğinden kaynaklanabilmektedir.
 • Herhangi bir virüsün vücuda yerleşmesi sonucunda değerler düşük olabilir.
 • Kanser türlerinden bazıları pdw değerinin düşmesine neden olmaktadır.
 • Hepatit hastalığı nedeniyle değer düşüklüğü olabilir.
 • Kemoterapi ilaçlarının kullanımından kaynaklı olarak pdw değerlerinde düşüş yaşanabilir.

PDW Nedir ve Neden Yapılır? PDW Değeri Nedir?

PDW DÜŞÜKLÜĞÜ BELİRTİLERİ:

 • Kişinin halsiz ve yorgun hissetmesi en çok görülen belirtileridir.
 • Sürekli üşüme hali ve eller ile ayaklarda soğukluk görülebilir.
 • Zihinde karışık durumlar yaşanabilmektedir.
 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri görülebilmektedir.
 • Baş dönmesi değer düşüklüğü yaşandığı zaman görülen belirtilerdendir.
 • Kişide unutkanlıklar görülebilir.
 • Kulak çınlaması da pdw değerleri düştüğünde görülebilmektedir.
 • Cildin genelinde bir solgunluk görülebilir.
 • Sinirli olma ve asabiyette pdw düşüklüğü yaşandığında görülen belirtilerdendir.

PDW DÜŞÜKLÜĞÜ TEDAVİSİ:

Öncelikle pdw değerlerinin düşük olmasının nedenleri araştırılır ve tespit edilmesi için gerekli kan testlerine başvurulur. Daha sonra tespit edilen hastalığın üzerinden bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Düzensiz ve yetersiz bir beslenmeden kaynaklı bir düşüş var ise doktor yeni bir beslenme önerilerinden oluşan program yazar. Virüs, kanser veya hepatitten kaynaklı bir değer düşüklü söz konusu ise bu hastalıklara yönelik tedavi yöntemleri uygulanır.

PDW Nedir ve Neden Yapılır? PDW Değeri Nedir?

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NUN PDW DÜŞÜKLÜĞÜNE ÖNERİLERİ:

İbrahim Saraçoğlu, pdw değerinin düşüklüğü için Antep fıstığının yenilmesini tavsiye etmektedir. Antep fıstığının işlem görmemiş, tuzsuz ve çiğ olarak tüketilmesinde fayda vardır. 15-20 gün içinde Antep fıstığı tüketimi devam ederse, pdw düşüklüğü de yükselecektir. Antep fıstığı uygulandıktan sonra 15-20 gün boyunca da yeşil mercimek yenildiği takdirde pdw düşüklüğü ortadan kalkacaktır.

DÜŞÜKLÜĞE İYİ GELEN BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ:

Papaya meyvesi ve yaprakları: Papaya meyvesinin ve yapraklarının çiğ olarak tüketilmesi pdw değerinin yükselmesini sağlamaktadır. çiğ yenilmesi tercih edilmiyor ise suyunun içine 2-3 damla kadar limon suyu eklenerek içilebilmektedir.

Buğday çimi mucizesi: Buğday çimi ile pdw değer düşüklüğüne son verilmektedir. Buğday çimi, hemoglobin, kırmızı kan hücresi ve beyaz kan hücresini attırmada etkili olmaktadır. İçine limon suyu katılarak içilince faydası görülecektir.

A vitamini zengini Balkabağı: İçinde bol miktarda A vitamini bulunan balkabakları pdw değerlerinin düşük olduğu durumlarda değerleri yükseltici etki yaratmaktadır. Yapılışı ise çok kolaydır. Yarım fincan kadar balkabağı suyuna 1 çay kaşığı kadar bal eklenerek tüketilir. Balkabağı suyunu ayrıca çorbaların içine, yemeklere ve meyve sularına katarak da tüketebilirsiniz.

Pdw yükselten ıspanak: Ispanak yüksek olan pdw değerlerinde kullanılmaması gereken ana besin iken düşük olan değerlerde ise kullanılan ana besindir. K vitamini sayesinde hastalıklara iyi gelmektedir. Yapılışı; 4-5 tane ıspanağın yaprağı, 2 bardak su içerisine konularak kaynatılır. İçine de yarım bardak kadar domates suyu eklenerek karıştırılır. Oluşan bu karışım günde 3 kere içilebilmektedir. Yemeklere, salatalara, çorbalara konularak tüketilebilmektedir.

C vitamine deposu: Pdw değerlerinin düşük olduğunu öğrendiğinizde vücudunuzu c vitamini ile dolu olan besinler ile doldurmanız gerekir. Bu besinler arasında da limon, portakal, domates, kavun, biber ve brokoli bulunmaktadır.

Hintlerden gelen çözüm, Hint üzümü: Her sabah aç karnına bir miktar Hint üzümü tüketimi pdw düşüklüğüne iyi gelmektedir. 3-4 adet kadar tüketilmesi yeterlidir. Ayrıca Hint üzümü suyunun içine bal karıştırılarak günde 2 veya 3 kere tüketildiğinde de pdw düşüklüğüne iyi gelmektedir.

Susam yağı: Trombositlerin sayısının arttırılmasında rol oynayan bitkisel ürünlerdendir. Günde 1-2 kaşık kadar susam yağı içilmelidir.

Pancar bitkisi: Günde 3 kere olmak koşulu ile 1 yemek kaşığı pancar suyunun içilmesi trombositlerin arttırılmasında etkili olmaktadır.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+