MİDE YANMASINA NE İYİ GELİR? ZEYTİN, SÜT MİDE YANMASINA İYİ GELİR Mİ?

03/08/2018 - Sağlık

Birçok kişinin zaman zaman yemeğini fazla kaçırması ya da aşırı baharatlı, salçalı, ekşi ve asitli yiyecekler tüketmesi sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Mide yanması, mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması sonucunda gırtlağa doğru uzanan yanma veya ekşime hissidir. Başta yetişkinler olmak üzere bütün yaş grubundaki insanlar tarafından yaşanabilmektedir. Sıklıkla 20 ve 50 yaş aralığındaki kişilerde görülür. Aslında midede değil boğazda ve göğüste bir hıçkırıkla beraber gelen yanmadır. Yemeklerden hemen sonra mide yanması yaşıyor iseniz öncelikle buna neden olan yiyeceklerin tespiti yapılmalı ve bunlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi de bu şikâyetlerin azalmasına neden olacaktır.

Mide Yanması Nedir, Neden Olur? Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

MİDE YANMASI NEDEN OLUR?

Mide yanması kronikleşmediği sürece zor sindirilen ve ağır olan besinlerin tüketilmesinden kaynaklı oluşmaktadır. Aşırı alkol tüketimi ve aşırı sigara tüketimi de mide yanmasını etkileyen faktörlerdendir. Asitli ve gazlı yiyecek- içeceklerin tüketimi, yağlı, kızartma benzeri yemeklerin fazla tüketilmesi, yoğun baharat ve acı kullanılması mide yanmasının başlıca nedenlerindendir.

Mide Yanması Nedir, Neden Olur? Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Ayrıca yiyeceklerin çok fazla çiğnenmeden yutulması midede asit oluşturup rahatsızlığa neden olmaktadır. Ağır beslenme alışkanlıkları, uzun aralıklarla ve çok fazla yemek tüketimi, düzensiz bir uyku hali mide yanmasını tetiklemektedir. Bunun yanında soğuk algınlığı, midenin ve sırtın uzun süre rüzgâra maruz kalması da mide problemleri oluşturabilmektedir. Yemeklerden hemen sonra yapılan egzersiz, gece yemek yeme alışkanlıkları da mideyi rahatsız ederek ekşime ve yanmaya sebep olmaktadır.

MİDE YANMASINI ARTTIRAN BESİNLER:

Domates, soğan, sarımsak, kafeinli içecekler, portakal, narenciye, kızartmalar, çikolata, limon, köri, muskat, fesleğen, yabani mercanköşk, turunçgiller ve turunçgillerden yapılan meyve suları içlerinde asit barındırdığından mide yanmasını tetikleyici etki yaratmaktadır.

İYİ GELEN BESİNLER:

Mide asidini tutan ve sindirilmesi kolay olan çiğ sebzeler, muz ve şeftali gibi içinde lif olan meyveler, uzun süre tokluk hissi yaşatan tam tahıllı gıdalar mideye iyi gelmektedir.

Mide Yanması Nedir, Neden Olur? Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

EVDE KOLAY TEDAVİ:

Mide yanmasından muzdaripseniz ilk yapacağınız şey üstünüzdeki kıyafetleri çıkarıp bol ve rahat kıyafetler tercih etmek olmalıdır. Kemerinizi gevşetip de rahatlık sağlayabilirsiniz. Çünkü bol kıyafetler tercih edilince mide üzerindeki baskı azaltılmakta ve rahatlatılmaktadır. Su tüketimi de mide için önemlidir. Yanma esnasında bir bardak soğuk su içilmesi biraz olsun rahatlatıcı etki yaratmaktadır. Daha sonra ayağa kalkılarak hareket edilmelidir. Çok fazla oturmak ve hareketsiz kalmak midede yanmalara neden olur. Duruşunuzun da dik bir şekilde olması gerekmektedir. Dik oturma pozisyonunu kendinize adet edinmelisiniz. Ayrıca midede gaz oluşmuş ve bundan kaynaklı mide problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bunun önlenebilmesi için sırtın dik tutularak mideye dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Sakız çiğnemek de midedeki asidin bir kısmının nötrleşmesini sağlamaktadır. Bağırsaklardaki birikmiş olan asidin yoğunluğunu azaltıp, vücuttan atılma sürecini hızlandırmaktadır.

UZAK DURULMASI GEREKEN ŞEYLER

Öncelikle sigara kullanıyorsanız bunu mide rahatsızlığı yaşarken minimuma indirmelisiniz. Normalde de vücuda büyük hasarlar veren bu madde, mide problemi yaşarken ağrılarınızın artmasına neden olacaktır.

Mide Yanması Nedir, Neden Olur? Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

YEMEKTEN SONRA UZANMA

Gece yemek yedikten sonra hemen yatağa girip uyumak mideye zarar vermekte olup aynı şekilde yemekten hemen sonra uzanır pozisyonda oturmak da mide yanmasına neden olmaktadır. Yemeklerden en az 3 saat sonra uykuya geçilmelidir.

AĞIR YİYECEKLER

Mide ağrısını çekmeye başladıktan sonra asitli yiyecek ve içeceklerden, kafeinden yeşil çay ve aşırı çay tüketiminden uzak durmalısınız. Midenin öğütmekte zor olacağı ağır gıdalardan, kırmızı et, derili tavuk eti ve fast-food gibi yiyeceklerin tüketilmesi durdurulmalıdır.

Mide Yanması Nedir, Neden Olur? Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

KİLO KONTROLU

Kilonuzu sağlıklı bir düzeyde tutmak ve gerekiyorsa diyet yapmalısınız. Fazla olan kilolar sıklıkla mide yanmasına neden olmaktadır.

MİDE YANMASINA NE İYİ GELİR? BİTKİSEL ÇÖZÜMLER:

Papatya, meyan kökü ve kekik çayı: Yemekten hemen sonra papatya ve meyan kökü çayı tüketildiğinde gıda asitlerini engelleyerek yanma oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Kekik çayı ise sindirimin daha kolay yapılmasını sağlamaktadır.

Zencefilli bal, zencefil çayı: 1 tatlı kaşığı bala 1 çay kaşığı kadar toz zencefil katılarak yutulması veya 1 bardak suya zencefil ve bal karıştırılarak içilmesi mide yanmasına birebir uygulanan çözümlerdendir.

Tarçınlı bal: Mide asidi ve mide ülseri rahatsızlıkları için kullanılan bu karışım yenildiği zaman mideyi sakinleştirmektedir.

Mide Yanması Nedir, Neden Olur? Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Muz ve kavun: Muz ve kavun meyveleri içinde lif barındırdığı için mideye iyi gelmektedir. Aynı zamanda sindirimin kolay yapılmasını sağlamaktadır.

Mide Yanması Nedir, Neden Olur? Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Patates: Patatesin çiğ veya haşlanmış olarak tüketilmesi sindirim sistemindeki problemleri azaltmaktadır.

Ispanak: Ispanakta lifli sebzeler arasına girmektedir. Bu nedenle çiğ olarak veya haşlanmış olarak tüketilmesi mide sorununa iyi gelecektir.

Maden suyu: Doğal bir içecek olan maden suları içeriğinden dolayı sindirim sistemini kısa süreli de olsa rahatlatmaktadır.

Nane: Sakinleştirici etki yapan nanenin hazımsızlık, mide ekşimesi ve mide yanmasına iyi geldiği bilinmektedir. Bir bardak suyun içine iki üç tane nane yaprağı atılarak 30 dakika dinlenmeye bırakılır. Daha sonra süzülerek içilir. İsteğe bağlı olarak nane yaprakları çiğ de tüketilebilmektedir.

Elma sirkesi: Elma sirkesi, asit seviyesinin yükselmesini engellemektedir. Yemeklerden önce içilen bir bardak suya 1 çay kaşığı kadar eklenen elma sirkesi, mideyi rahatlatmaktadır.

Mide Yanması Nedir, Neden Olur? Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Badem: Bademin yarım saat içinde mide ağrısını geçirdiği tespit edilmiştir. 15-20 tane badem yemek mideye iyi gelmektedir. Düzenli olarak yemeklerden hemen sonra 1 kaç adet tüketildiğinde mide problemi yaşanmaz.

Elma: Günde bir tane elma tüketimi hem mideyi rahatlatmaktadır hem de faydalı olmaktadır. Eğer mide ekşimesinin hemen engellenmesini istiyorsanız bir tane elma tüketerek bu işi halledebilirsiniz. 4-5 dakika için ağrıların dindiğini göreceksiniz.

Aloe Vera suyu: Mide ağrılarının ve iltihabın geçmesini ağlar. Ancak mutlaka taze ve doğal olarak tüketilmelidir.

Rezene tohumu: Bu tohumlar mide asidi üretip dengelemekte aynı zamanda sindirim sisteminin sağlığını korumaktadır. 1 bardak suya serpiştirilen rezene tohumları kaynatılarak suyu içilir ve sorunlarınız çözülür.

Adaçayı: Yemeklerden sonra içilen adaçayı, mideyi rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Üzüm: Üzüm, meyveler arasında mide yanmasına en iyi gelen yiyeceklerdendir. 15-20 adet tüketilmesi mide problemini azaltacaktır.

Hardal: Özellikle reflüye iyi gelen besinlerden biridir. Yarım bardak suyun içine 1 çorba kaşığı sarı renkteki hardaldan konulup yanma esnasında içilmesi iyi gelecektir.

SÜT, ÇAY, SODA, KARBONAT MİDE YANMASINA İYİ GELİR Mİ?

“Süt içmek, mide yanmasını geçirir mi?” en çok merak edilen sorulardan birisidir. Sütün içinde az miktarda asit bulunmasına rağmen mide yanması sırasında içilen sütün mide asidini yatıştırdığı düşünülmektedir. Süt, mide asidine karşı bir bariyer oluşturmakta ancak asit üretimini de teşvik etmektedir. Bu özelliklerinden dolayı kısa süreli bir rahatlama söz konusu olur ancak uzun vadede şikâyetler tekrarlanmaktadır. Sadece süt değil aynı reaksiyonlar kahve, çay ve birada da görülmektedir. Bira, süt ve çayın asit salgısını arttırıcı özellikte olduğu test edilerek onaylanmıştır.

Mide Yanması Nedir, Neden Olur? Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Soda da mide yanmasına karşı etkili olarak kullanılan bir üründür. Ancak onun da süt ve çay gibi etkisi kısa süreli olmaktadır. Kullanıldıktan sonra midede ferahlık ve rahatlama hissedilir ama bu yanmanın tekrarlamayacağı anlamına gelmemektedir. Eğer anlık bir rahatlama hissedilmek isteniyorsa bir bardak sodanın içine birkaç damla limon suyu sıkılarak içilmesi yararlı olacaktır.

Karbonatın içinde bulundurduğu bazik yapısı sayesinde sindirim sistemini koruyarak, kimyasal dengeyi nötrleme özelliği vardır. Midedeki asidin bir kısmının yok edebilmektedir. Bir bardak suyun içine 1 çay kaşığı karbonat katılarak tüketilmesi, hidroklorik asidin etkisini azaltarak yanmaya iyi gelmektedir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+