Çeşitli Menemen Tarifleri ve Menemen Yapmanın İncelikleri

09/08/2018 - Beslenme

Ülkemiz zengin bir yemek kültürüne sahip olsa da pratik yemeklerin yeri her zaman başka olmuştur.

Öğrencilik hayatınızda veya günün kamaşasından zaman bulamadığınız dönemlerde evinizde pratik yemekleri pişirmiş ve dostlarınızla birlikte mutlaka yemişsinizdir.

Pratik yemekler içinde yer alan ve yaz kış herkesin mutlaka yapıp yediği bir yemek türü olan menemen ülkemizin her bölgesinde farklı pişirilen bir yemek türüdür.

Yapılışı kısa süren ve pratik malzemeler ile yapılan menemen tarifi herkes tarafından farklı verilse de aslında belirli bir tarifi vardır. her bölge de ağız tadına göre farklı tatlar ekleyerek pişirdiği için menemen tarifi tartışma konusu olmuştur.

Menemen Nasıl Yapılır ?

Menemen yapmak için öncelikle şu malzemeleri hazır bir şekilde bulundurmalısınız:

  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 3 adet yeşil biber
  • 3 orta boy domates
  • 1/2 (yarım) çay kaşığı tuz
  • 3 adet yumurta
  • 200 gram Kaşar peyniri

Hazırlanışı

Bir tava veya tencere içine sıvı yağı döküp altını kısık ateşte olacak şekilde açın. Yağ bir taraftan ısınırken sizde bu arada biberleri sapından ayrın ve ince ince olacak şekilde doğramaya başlayın.

Kızarmış olan yağın içinde saplarından ve çekirdeklerinden ayırmış olduğunuz doğranmış biberleri atın ve renklerini kaybedinceye kadar kavurmaya devam edin. Domatesleri küp küp veya istediğiniz ölçülerde doğrayabilirsiniz.

Menemen Çeşitleri Nelerdir? Menemen Nasıl Yapılır?

Doğramış olduğunuz domatesleri biberlerin üzerine ekleyin ve kavurmaya devam edin. Kavurma işleminden sonra tavanın kapağını kapatın ve kısık ateşte pişirmeye devam edin. Domateslerin piştiğinden emin olduktan sonra Üzerine baharat olarak istediğiniz baharatlar ile birlikte tuzu ekleyin.

Son olarak farklı bir kap içinde kırıp çırptığınız yumurtaları tavaya ekleyin ve kısık ateşte iyice karıştırın. Eğer isterseniz üzerine rendelediğiniz kaşarı ekleyebilir veya kaşarı hiç eklemeden de yiyebilirsiniz. Menemene soğan katılması tamamen güneydoğu anadolu bölgesine özgü bir gelenek olmuştur.

Menemen Çeşitleri

Menemen yemeğinin bir tek tarifi olmasına farklı bölgelerde farklı tatlarda pişirildiği için çok sayıda menemen türü ortaya çıkmıştır.

İçine eklenilen gıda türüne göre isimlendirilmiş olup bilinen 15 farklı menemen türü vardır. Bunlardan bazıları şöyle;

Sucuklu Menemen

Menemen tarifi yapılırken sucuk eklenecekse bu menemenin adı sucuklu menemen olmaktadır. Yumurtadan önce menemeni pişirdiğiniz tava veya tencerenin içine doğranmış sucukları ekleyerek pişirdiğinizde sucuklu menemen yapmış olursunuz.

Menemen Çeşitleri Nelerdir? Menemen Nasıl Yapılır?

Çakallı Menemen

Menemen yaparken içine istediğiniz gıda maddesini ekleyebilirsiniz. Eğer menemen tarifine pastırma eklerseniz pastırmalı menemen yapmış olursunuz. Pişirdiğiniz bu menemeni çakallı pide ile sunduğunuzda Ege bölgesine çakallı menemen yemiş olursunuz.

Menemen Çeşitleri Nelerdir? Menemen Nasıl Yapılır?

Salçalı Menemen

Menemen pişirirken biberi kavurmaya başlamadan önce kızmış yağın üzerine domates salçası ekleyip tatlandırdığınızda menemeni salça ile pişirmiş olursunuz.

Menemen Çeşitleri Nelerdir? Menemen Nasıl Yapılır?

Akdeniz bölgesinin batı taraflarında daha fazla tercih edilen salçalı menemen türüdür. Salçalı menemen yaparken tercih edeceğiniz salça domates veya kırmızı biber salçası olabilir.

Kuru Menemen

Menemen yaparken taze domates yerine kurutulmuş domates kullanabilirsiniz. Keskinliğini artırmak istediğinizde biraz ekşimsi bir tat sağlayacak olan kuru domates ile yapılan menemen türü daha çok ege ve trakya bölgelerinde yaygındır.

Kuru menemen, menemen türlerinden biri olduğu gibi trakya bölgesinde ana yemek olarak yapılan bir yemek türü olarak da kabul edilmektedir.

Kışlık Menemen

Menemen yaparken biberi yağda kavurmadan yapabilirsiniz. Memeni bibersiz pişirip sadece domates ve yumurtadan oluşan pratik bir yemek hazırlayabilir, yeşil biberi menemenin üzerine doğrayarak menemeni servis edebilirsiniz.

Bu şekilde servis edeceğiniz menemen türüne kışlık menemen denilmektedir.

Sosisli Menemen

Menemenin içine her türlü gıda ekleyebilir, farklı tatlar oluşturabilirsiniz. menemen türleri içinde yer alan ve sosis le yapılan menemene sosisli menemen denilmektedir. Sosisi ister haşlayarak menemene dahil edebilirsiniz isterseniz de yağda kavurup menemene dahil edebilirsiniz.

Menemen Çeşitleri Nelerdir? Menemen Nasıl Yapılır?

Sosislerin boyutları büyük olduğu için küçük dilimler halinde veya julyen şeklinde doğrayarak menemene dahil etmek görsel açıdan da akıllıca olacaktır.

Kıymalı Menemen

Sosisli menemen yaparken sosis yerine kıyam kullandığınızda yaptığınız menemenin adı tavuk kıymalı menemen olacaktır.

Menemen Çeşitleri Nelerdir? Menemen Nasıl Yapılır?

Kıyma kullanırken yağsız kıyma kullanmak menemenin çok yağlı olmasını önleyeceği gibi ağız tadınız açısından da faydalı olacaktır.

Tavuk Kıymalı Menemen

Kıymalı menemen yaparken kıyma yerine tavuk göğüsünü kıyma haline getirerek halini kullandığınızda tavuk kıymalı menemen yapmış olursunuz.

Menemen Çeşitleri Nelerdir? Menemen Nasıl Yapılır?

Tavuk göğüsünden elde edilen kıyma daha yumuşak olacağı için göğüs etini tercih etmek gereklidir. Tavuk eti normal ete göre yağlı olacağı için daha az sıvı yağ kullanarak menemen yapabilir veya kullanacağınız tavuk etini ölçeklendirerek kullanabilirsiniz.

Menemen Yapmanın İncelikleri

Yemek yapmak bir sanat olarak kabul edildiği için menemen yapmak da bir sanattır. menemen yaparken dikkat edilecek bir çok ince nokta vardır.Menemene soğan katılıp katılmaması başlı başına bir soru işareti gibi dursa da menemen asla soğanla yapılmaz.

Soğanlı menemen bir menemen türü olarak yapılır ve belirli bir coğrafyaya özgüdür. Menemen soğan katmadan pişirmek ve servis etmek bir inceliktir.

Menemen pişirilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da menemenin içinde yer alan gıdaların pişirilmesi sırasıdır. Menemen yapılırken öncelikle biber pişirilmelidir. Binerin ardından pişirilmesi gereken ikinci besin domates olmalıdır. eğer tavuk , sosis, kıyma ekleyerek bir menemen pişirecekseniz domatesten önce biber ile birlikte pişirebilirsiniz.

Domates pişirme işleminden sonra baharatlarını ekleyip kavurmalı ve son olarak yumurtaları menemenin üzerine eklemelisiniz. Menemen servis edilirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de süslenmesidir.

Menemen asla süslenerek servis edilmez. Menemen doğal bir yemek olduğu için olduğu gibi servis edilmelidir. Hangi tür menemen yapmış olursanız olun süslemeden servis etmelisiniz.

Konserve Menemen

Menemeni evde kendiniz yapıp hazır konserve şekline getirebilirsiniz. Konserve menemen yaz sebzeleri ile yapılan ve kış aylarında dolaptan çıkarıp 10 dakika pişirdikten sonra yiyebileceğiniz bir yemek olacaktır.

Konserve menemen yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar var. Bu noktaların başında kullanacağınız besinlerin gramajları geliyor.

Öncelikle 1 kilo domates için 500 gram biber kullanmalı yani 1/2 oranında biber kullanmalı, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile, bir çay kaşığı tuz eklemelisiniz.

Bu karışımı yaptıktan sonra 45 dakika kadar kısık ateşte pişirmeli ve soğumaya bırakarak kavanoza doldurmalısınız. elde edeceğiniz konserve size kış aylarında pratik yemek imkanı sağlayacak olan menemen konservesidir.

Menemen Çeşitleri Nelerdir? Menemen Nasıl Yapılır?

Menemeni doldurduğunuz kavanozun ağzını iyice kapatmalısınız. Ağzını iyice kapatmadığınız konserve hava alacağı için bozulacak ve sağlığınızı tahdit edecektir. Konserve menemen, hazır olarak da satılan bir yemek türü olduğu için evde yapmak yerine hazır olarak da alabilirsiniz.

Konserve menemeni dolapta muhafaza edebilir, soğuk hava deposunda saklayabilir veya evinizin bodrumu varsa bodrumda serin bir alanda da muhafaza edebilirsiniz. Burada önemli olan çok sıcak alanlarda bekletilmemesi, gıdaların bozulmaması gereklidir.

Ayrıca muhafaza edileceği alanda dış etkilere maruz kalmaması ve kapağının gevşememesi gereklidir. Konserve bozulduğunda ciddi sağlık problemleri oluşturduğu için bu hususlara dikkat edilmesi hayati öneme sahiptir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+