Melisa Çayı Nasıl Tüketilir? Bebeklere Verilir Mi? Melisa Çayı Zayıflatır Mı?

28/08/2018 - Sağlık

Bazı bölgelerde oğul otu ya da limon nanesi olarak da bilinen melisa otu kökeni Batı Asya ve Akdeniz ‘in doğu bölümü olan şifalı bir bitkidir.

Faydalı içeriği nedeniyle birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılan melisa otunun en yaygın kullanım alanlarından birisi bitki çayı şeklinde demlenmesidir.Bunun yanında bazı yörelerde melisa otu yemeklere katılarak pişirilebilir ya da melisa yapı yapımında da kullanılabilir.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Demlenir?

Melisa otu B1, B2 ve C vitaminleri ile sodyum, bakır, potasyum, karotenoidler, demir, magnezyum, krom, kalsiyum, selenyum ve çinko gibi mineralleri içeren oldukça faydalı bir bitkidir.

Melisa çayı metabolizmayı hızlandırıcı özelliğinden dolayı genellikle kilo vermek isteyen kişiler tarafından kullanılsa da astım, bronşit, kalp ve damar rahatsızlıkları, romatizma, eklem ağrıları, hazımsızlık, mide yanması ve daha birçok sağlık problemine iyi gelen bu bitki çayının faydaları saymakla bitmez.

Melisa Çayının Sağlımız Üzerindeki Faydaları

 • Melisa çayı sahip olduğu faydalı vitamin ve minerallerle bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun bakteri ve virüslere karşı direncini arttırır.
 • Güçlü bir balgam söktürücüdür.
 • Günde bir bardak melisa çayı içilerek özellikle kış aylarında görülen grip, nezle, boğaz ağrısı ve öksürük gibi hastalıklara yakalanma riski azalır.
 • Astım, bronşit ve çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korunma sağlar.
 • Stres azaltıcı bir özelliği bulunduğu için her gün melisa çayı içmek hem günün yorgunluğunu atmanıza yardımcı olur hem de uyku sürecine kolay bir şekilde geçmenizi sağlar.
 • Cilt hücrelerini yenileyerek yaşlanma belirtilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ayrıca cildi besler, kırışıklıkları önler, cilde daha parlak ve taze bir görünüm verir.
 • Kan şekerini düşürücü bir etki yaptığı için kan şekeri yüksek olan kişilerin içmesi önerilir.
 • Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür.
 • Melisa çayı solunum yollarını temizleyen ve rahatlatan bir çay olduğu için zor nefes alan kişilerin tüketmesi kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olur.
 • Şiddetli migren ağrısı çeken kişilerin ağrılarını kısa sürede dindirir.
 • Güçlü bir idrar söktürücü olan melisa çayı idrar yolu enfeksiyonlarını ve çeşitli böbrek rahatsızlıklarını önler.
 • Bayanların adet dönemlerinin daha rahat ve ağrısız geçmesine yardımcı olur.
 • Böcek ısırmaları, egzama, alerji ya da çeşitli nedenlerden dolayı deride oluşan tahrişin ve doku bozukluklarının iyileşmesinde önemli bir yere sahiptir.
 • Mideyi rahatlatır, hazmı kolaylaştırır, sindirim sistemi ve bağırsakların çalışmasını düzenler.
 • Özellikle gelişim çağındaki çocukların kemik gelişimini desteklediği için boyunun uzamasına yardımcı olur.
 • Günde iki bardak melisa çayı içmek kalp krizi ve damar tıkanıklığı başta olmak üzere çeşitli kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimalini en aza indirger.

Melisa Çayının Yan Etkileri

Melisa çayının içerdiği bazı bileşenler sedatif ya da tiroid ilaçlarıyla çeşitli reaksiyonlar verebileceği için bu ilaçları kullanan kişilerin tüketmesi önerilmez.

Aynı şekilde tiroid ya da glokom hastalığı bulunan kişilerin doktorlarına danışarak onun belirttiği miktarlarda melisa çayı içmesi gerekir.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Demlenir?

Hamile olan ya da bebek emziren bayanların da herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşmaması adına bir uzmana danışmadan melisa çayı tüketmesi tavsiye edilmez.

Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

Melisa çayı için öncelikle yarım litre kadar içme suyunu kaynatın.Su kaynadıktan sonra 10 gram kurutulmuş melisa otunu suyun içerisine atarak birkaç kez karıştırın ve 5 dakika boyunca kısık ateşte bekletin.Süre dolduktan sonra çayı ocaktan alın ve yaklaşık 10 dakika boyunca demlenmeye bırakın.

Hazırladığınız çayın artan kısmını buzdolabında muhafaza ederek 2 gün boyunca tüketebilirsiniz. Melisa çayını tüketeceğiniz miktara göre belirtilen oranları dikkate alarak daha az ya da daha çok miktarda yapabilirsiniz.

Melisa çayını bunun haricinde sıcak suyla demleyebileceğiniz gibi soğuk suyla da yapabilirsiniz. Bunun için içerisinde 1 litre su bulunan tencere ya da kavanoza yaklaşık 30 gram melisa otu koyun ve üzerini örtün.

Daha sonra melisa otunun içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve diğer besleyici maddelerin suya geçmesi için tencereyi buzdolabına koyarak 24 saat boyunca bekletin. Süre dolduktan sonra melisa otlarını süzerek çayınızı soğuk şekilde içebilirsiniz.

Melisa Çayı Nasıl İçilir ve Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Melisa çayı genellikle zihin yorgunluğunu gidermek ve stresi önlemek amacıyla içildiğinden onu sabahları tüketmek daha uygun olacaktır.

Yapılan araştırmalarda sabahları kahvaltının ardından bir bark melisa çayı içen kişilerin günlük hayatında hem ruhsal hem de bedensel yönden daha verimli oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca işyerinizde küçük molalar vererek de bu çayı içebilir ve zihninizi toplayabilirsiniz.

Melisa otu kullanılarak yapılan bu çay şifalı bir özelliğe sahip olsa da günde 2 bardaktan fazla tüketmek bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Bu nedenle tüketimde aşırıya kaçılmamalı ve herhangi bir sağlık problem yaşandığında vakit kaybedilmeden bir doktora gidilmelidir.

Melisa Çayı Zayıflatır Mı?

Genellikle sinirleri yatıştırmak ya da uyku problemlerini önlemek amacıyla tüketilen bir bitki çayı olan melisa çayı çoğu kişi tarafından fazla kilolardan kurtulmak için de içilebilmektedir.

Melisa çayı düzenli olarak içildiğinde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olduğu için yağ yakımını da aynı doğrultuda hızlandırmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalarda her gün bir bardak melisa çayı içmenin kişinin daha kolay kilo vermesini sağladığı tespit edilmiştir.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Demlenir?

Ancak melisa çayı kilo vermek için bir etken olsa da sadece onu içerek etkili sonuçlar almayı beklemek doğru olmaz. Bu çayı kullanırken aynı zamanda günlük egzersizlerle de desteklemeniz gerekir. Bu uygulamayı düzenli olarak birkaç ay boyunca tekrarladığınızda hem sağlıklı hem de hızlı bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Melisa Çayı Bebeklere Verilir Mi?

Melisa çayı tüketim miktarına dikkat edildikten sonra her yaş grubuna verilebilen şifalı bir bitkisel çaydır. Melisa çayının stres önleme ve uyku sürecine rahat bir şekilde geçmeyi sağlama gibi özellikleri bulunduğu için bazı durumlarda bebeklere de verilebilmektedir.

Bebekler hem zihinsel hem de bedensel yönden iyi bir şekilde gelişebilmek için günlük olarak dinlenmeleri gereken süre boyunca uyumalıdır. Aksi durumda yeterli miktarda dinlemeyen bebeklerde stres ve aşırı yorgunluğa bağlı olarak sürekli olarak ağlama ve yemek yememe gibi bazı olumsuz davranışlar ortaya çıkabilmektedir.

Ebeveynler genellikle doğumdan sonraki ilk 3 ay boyunca bebeklerinin uyku düzenleriyle ilgili herhangi bir sorun yaşamazlar. Ancak bazı bebekler 3 aydan daha önce ya da ilerleyen aylarda çeşitli nedenlere bağlı olarak uykuya dalmakta güçlük çekerler.

Uykusuzluk sonucunda da huzursuz olan bebek hem kendisini hem de ailesini zor durumda bırakabilir. Böyle bir durumda bebeğin rahat bir şekilde uyuması amacıyla melisa çayı içirilebilir. Ancak melisa çayını 6. aydan itibaren bebeğinizin uyku düzenini sağlaması amacıyla günde en fazla bir kez ve az miktarda olmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Melisa çayı bebeklerde uyku düzenini sağladığı gibi gaz giderme, bağışıklık sistemini güçlendirme ve hazımsızlık problemlerini önleme gibi işlevlerde de bulunur. Melisa çayı her ne kadar şifalı bir bitki çayı olsa da yine de bebeğinize içirirken mutlaka doktorunuza danışarak vermeniz bebeğinizin ileride herhangi bir sağlık problem yaşamaması adına önemlidir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+