15 MANTAR TÜRÜ VE ÖZELLİKLERİ

03/08/2018 - Beslenme

Mantarlar, ülkemizde çok bulunmasa da birçok ülkede çok fazla bulunmakta ve tüketilmektedir. O kadar farklı renklerde ve özelliklerde mantarlar var ki gözlerinize inanamayacaksınız. Farklı desenleriyle bazıları tam bir görsel şov yaparken bazıları ise tatlarıyla dillerde hoş bir tat bırakmasıyla ünlüdür. Kimilerinin adına halk arasında komik isimler koyulmuş ve bizden biri haline getirilmiştir. Binlerce çeşit mantar türü bulunmaktadır ve her koşulda yetişebilen mantarlar bulunmaktadır. İşte o birbirinden farklı ve değişik mantar çeşitleri:

Şapkalı Mantarlar:

Mantar Çeşitleri Nelerdir ve Özellikleri

Şapkalı mantar denilince hemen hemen herkesin aklında bir mantar türü oluşuyordur. İşte bu tam da o aklınızda oluşan mantarlardandır. Birçok kişinin hayatında bir kere bile olsa gördüğü doğada bolca bulunan bir mantar türüdür. Humuslu topraklarda ve nemin olduğu her toprakta kendilerine yer edinmeyi başarmışlardır. Şapkalı mantarların en önemli kaynağı ise ışıktır. Işıklı ortamlardan beslenir ve spor ile ürerler. Her ne kadar zehirli türleri olsa da yenilecek olan türleri de bulunmaktadır. Ancak zehirli ve zehirli olmayanı birbirinden güzelce ayırmak gerekir. Zira ölümcül olabilirler.

Höbelen Mantarı:

Mantar Çeşitleri Nelerdir ve Özellikleri

Halk arasında höbelen mantarına “kuzugöbeği” demişler. İsminin anlamı ise içi boş bir sap üzerinde yine içi boş bir kafadan oluşup renginin de bej ile kahverengi arasında olan bir tipe sahip olmasından gelmektedir. Lamellerinin rengi bal peteklerinin o güzel görüntüsünü andırarak bizlere hoş bir görüntü sunmaktadır. Mantarlara konulan isimlerin çoğu hayvanlardan gelmektedir. Mantarların ilk bulundukları sıralarda, hayvancılığın yaygın olduğu bir toplumda olunduğu için, mantarların şekillerine de hayvanlardan yola çıkarak isimler uygun görülmüştür.

Halı Saçağı Mantarları:

Mantar Çeşitleri Nelerdir ve Özellikleri

Evet, halı saçağı mantarı diye bir isim mi olur diyorsunuz. Yapmışlar, olmuş. Halk arasında bu isimle anılmasından dolayı ismi halı saçağı olarak kalmış. Diyenlerde boşuna dememiş tabi ki. Görüntüsü bir kıvırcık marul edasında olduğu için bu isim ile yıllardır anılmaktadır. Bu mantarların özelliği ise çam ağaçlarının üzerinde yetişmeleridir. Ayrıca yenilebilen bir mantar çeşididir. Birçok kişi, görüntüsüne aldanarak halı saçağı mantarını yemek istemez. Ancak bir gün bir adaya düşerseniz, mutlaka bu mantarların yenilecek olduğunu hafızalarınızdan çıkarmayın.

Koçak Mantarı:

Mantar Çeşitleri Nelerdir ve Özellikleri

Asıl adı Latinceden gelen Lactorius Piperatus olmaktadır. Kesildiğinde veya kırıldığında içinden süt akan ve sütü de kendisi gibi bembeyaz olan bir mantar türüdür. Latince isminden de anlaşılacağı üzere yenildiğinde biberi andıran baharat tatlarını bünyesinde barındırır. Piperatus, biber anlamına gelmektedir bu nedenle acı bir biber aromasındadır. Oldukça lezzetlidir. Çok bulunan bir mantar çeşidi olmakla beraber dağlık bölgelerde, ağaçlık alanlarda kolaylıkla yetişir. Bir gün uçsuz bucaksız bir ormana yolunuz düşerse, mutlaka karşılaşırsınız.

Geyik Sırası Mantarı:

Mantar Çeşitleri Nelerdir ve Özellikleri

Geyik sırası mantarlarının geyikle bir ilgisi olduğu düşüncesini hemen aklınızdan çıkarın. İsminin nereden geldiği bilinmese de ve kimse bunun merak etmiş olmasa da tadı merak edilecek cinstendir. O kadar lezzetli bir tadı vardır ki, yiyen bir daha yemek ister. Şapkalı mantar türlerindendir. Diğer mantarlara göre daha değişik bir görüntüsü vardır. Düz ve uzun saplara sahiptir ve üzerindeki şapkası, özenle oraya yerleştirilmiş gibi düzgündür. Bej rengine sahiptir ve buralardan çok uzaklarda, kuzeyde yetişmektedir.

Balkadın Mantarı:

Mantar Çeşitleri Nelerdir ve Özellikleri

Balkadın mantarının ismi büyük ihtimal tadının bir kadın kadar bal olmasından kaynaklı olarak konulmuştur. Çünkü lezzeti dillere destan olmuştur ve lezzeti ile geyik sırası mantarı ile zirveyi kovalamaktadır. Geyik sırası ile aynı familyadan sayılabilecek balkadın mantarı da kuzeyde, balta girmemiş ormanlarda yetişmektedir.

Kavak Mantarı:

Mantar Çeşitleri Nelerdir ve Özellikleri

Kavaklar dökülürken, sonbahar mevsimlerinde çıkar karşımıza kavak mantarları. İsminden anlaşılacağı üzere kavak ağaçlarının yüz kısımlarında kendi kendine türerler. Her ne kadar görüntüsüyle çirkin ördek yavrusuna benzese de tadı ile bir kuğunun güzelliğini andırmaktadır. Hiçbir uğraş göstermeden kendi kendilerine bulundukları ortamda üreme özelliğine sahiptir.

Mıh Tepesi Mantarı:

Mıh tepesi mantarının yetişme yeri köyler ve açık alanlardır. Tadı bizlere yabancı olan bir mantar türü değildir. Sapının boyu uzunca olup üzerine minik, sevimli bir şapkası bulunmaktadır. Bazı köylerde çorbasının kaynatılıp içildiği de bilinmektedir. Mıh tepesi denilmesinin nedeni ise tepelerde ve köylerde yetişmesinden gelmektedir.

Mantar Çeşitleri Nelerdir ve Özellikleri

Kuzu Kulağı(Göbeği) Mantarı:

Mantar Çeşitleri Nelerdir ve Özellikleri

Yine halkın bir isim bulduğu mantar türlerindendir. Yalnız kuzukulağına nedense halk arasında kurt kulağı diyenlerde varmış. Herkesin algısı farklı tabi ki. İlkbaharda mevsiminde yetişerek, ağaç olan, çamlık olan her yerin altında yetişebilmektedir. Kuzukulağı denmesinin sebebi ise açıldığı anda bir kulak şeklinde görüntünün oluşmasıdır. Üzerinde çok fazla kum bulundurduğu için yıkaması da yenmesi de bir hayli zordur. Yemek yemek için emek sarf etmek istiyorsanız kuzu kulağı mantarını tercih edebilirsiniz.

Dil buran Mantarı:

Mantar Çeşitleri Nelerdir ve Özellikleri

Kadınların çok sevdiği pembe rengini üzerinde taşıyan bir şapkalı mantar türüdür. Renkleri sadece pembe olmamakta, içinde çok farklı renkleri barındırarak güzel bir görüntüsü olan asil mantarlardır. Sapının ve lamellerinin rengi beyaz olmaktadır. Tadı acımtırak olup yenmesi çok keyifli olmasa da bir suyun içinde haşlandıktan sonra tüketildiğinde acı tadı gitmektedir. Dil buran denmesinin nedeni de bu acımtıraklığından gelmektedir.

Geyik Mantarı:

Mantar Çeşitleri Nelerdir ve Özellikleri

Geyik sırası mantarından daha farklı bir mantardır. Şekilleri düzgün olmayan ve öylesine bir şekilde türemiş hissi uyandıran şekilsiz mantarlardır. Lamellerinin rengi kahverengi ve beyaz olabilmektedir. Ancak geyik kılına benzeyen cismi ile bu isme layık görülmüştür. Bazı köylerde kurutulup kışın yendiği bilinmektedir.

Ayı Mantarı:

Mantar Çeşitleri Nelerdir ve Özellikleri

Ayı mantarları doğada en fazla bulunup, zehirli olmamasına rağmen hiç tüketilmeyen nadir mantarlardandır. Bu da cıvık bir yapısı olması dolayısıyla iştah açıcı bir yapıda olmamasından kaynaklanmaktadır. İçinde kendine özel balı bulunmaktadır. Ormanların iç kısımlarında ve açık alanlarda kolaylıkla yetişebilirler. Şapkalı olan mantarlardan olan ayı mantarlarının lamelleri ise kahverengidir ancak lamellerinin şekli diğer mantarlara benzememekte ve değişik bir yapıda olmaktadır. Aslında ayı mantarından çok “ayı boku” ismiyle anılır. Bunun da nedeni çürüdüğü zaman bir ayı pisliğini andıran görüntüsüdür.

Kanlıca Mantarı

Mantar Çeşitleri Nelerdir ve Özellikleri

Halk arasında farklı isimler verilmiş bir mantar türüdür. Bazı yörelerde “kanlıca, eksek, ebisek” gibi isimlerle anılmaktadır. Latince adı Lactarius’dur. Diğer mantar renklerinden farklı olarak turuncu renkte olmaktadırlar. İçlerindeki sütün rengide turuncudur ve bu sayede çok dikkat çekmektedir. 150 den fazla alt türü bulunan zengin bir mantar türüdür.

Ağaç Mantarları:

Mantar Çeşitleri Nelerdir ve Özellikleri

Ağaç mantarları, Türkiye’den çok uzak bölgelerde, kuzey bölgesinde yetişir. Ağaç gövdelerinin içinde hevenkler halinde yetişmekte olup, rengi diğer mantar türleriyle aynı şekilde bej ve kahverengi olmaktadır. Lezzet olarak güzel bir tat bırakırlar ve yenilmesinde bir sakınca yoktur. Yiyen şişman, yemeyen pişman demişler.

Çayır Mantarları:

Mantar Çeşitleri Nelerdir ve Özellikleri

Çayır mantarları, bütün dünyada varlığını kanıtlamış ve zirveye oturmuş bir mantar türüdür. Dünyanın her yerinde bulunur ve “Kızıl mantar, Ak mantar” isimleriyle de anılır. Dünyanın her yerinde bulunması dolayısıyla isimleri de farklılık gösterebilmektedir. Lamellerinin renklerinin bazıları pembe bazılarının ise kahverengi olmaktadır. Etli bir yapısı olmadığından, kırılgan ve naiftirler. Yaşlandıkları zaman tamamen bir şapka görüntüsü haline bürünürler. Tat olarak lezzetli mantarlardır. Normal bildiğimiz mantar tadında, evimizde pişen normal mantar türlerindendir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+