Farklı Lohusa Şerbeti Tarifleri ve Prafik Bilgileri

17/09/2018 - Sağlık

Lohusa Şerbeti Nasıl Napılır ve Kullanılan Malzemeler Nelerdir?Lohusa şerbeti, geçmişten günümüze kadar gelmiş, unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimizden biridir. Son zamanlarda lohusa şerbeti, eskiye nazaran daha fazla uygulanmaya başlanmış ve kullanılmaya başlanmıştır.

Lohusa şerbeti, yeni doğum yapan kadınların, tebrik için gelen arkadaş ve akrabalarına ikram ettikleri şerbetin ismidir. Osmanlı döneminde lohusa şerbeti, saraya gelen misafirlere ikram edilen bir içecek olarak görülmekteydi.

Ancak zamanla lohusa şerbeti halka yayılmış ve farklı amaçlarla kullanılmaya başlanıp, yeni doğum yapan kadınların evini süsleyen bir içecek haline gelmiştir. Lohusa şerbeti, doğum yapmış kadınların sütünü arttırıcı özellikte olduğu ve faydaları nedeniyle içilmesi gereken bir içecektir.

Yeni doğum yapmış kadınların, doğumdan sonra lohusa şerbeti içmeleri durumunda sütlerinin daha kaliteli bir şekilde olduğu ve sütün artması sağlandığı bilinmektedir.

Lohusa Şerbeti İçin Kullanılan Malzemeler

Yeni doğum yapmış kadınların doğumdan sonra içmeleri gereken Lohusa şerbeti için kullanılacak olan malzemeler şöyledir;

 1. 3 litre kadar su,
 2. 6 su bardağı kadar şeker,
 3. 300 gram lohusa şekeri,
 4. 6 tane çubuk tarçın,
 5. 2-3 tane kuru zencefil,
 6. 10-15 tane karanfil kullanılmaktadır.

Lohusa Şerbeti Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir tencerenin içine, 6 su bardağı kadar şeker, 300 gram kadar lohusa şekeri ve3 litre kadar da su konulur. Geri kalan malzemeler temiz bir tülbendin içine konularak tülbendin ağzı sıkıca kapatılır.

Tarçının tadının daha fazla gelmesini isteyenler, çubuk tarçınları ortadan ikiye bölerek tülbendin içine sarabilirler. Tülbende sarılan baharatlar, tenceredeki karışım kaynadıktan sonra içine atılır ve 20 dakika kadar kısık bir ısıda kaynatılmaya devam edilir.

Lohusa şerbeti, şekeri fazla olan bir içecek olduğu için ikram edilirken çok fazla tatlı tadı gelmesin diye bardakların yarısına kadar doldurulup, diğer yarısına isteğe bağlı olarak sıcak veya soğuk su eklenebilmektedir.

Yapımı bu kadar kolay ve basit olan lohusa şerbetini servis yaparken, badem ve çeşitli kuruyemişlerle servis edebilirsiniz.

Lohusa Şerbetinin Faydaları

 • Lohusa şerbetinin annelere en büyük faydası, sütün artmasını ve sütün kalitesinin artmasını sağlamasıdır.
 • Lohusa şerbeti, anne ve çocukta gazı önleyerek, doğum yapan kadınların vücudunda doğumdan sonra oluşan çeşitli yaraların iyileşmesinde yardımcı olmaktadır.
 • Lohusa şerbeti, anne sütünün tadına hoş bir tat ve koku katılmasını sağlamaktadır.
 • Lohusa şerbetinin içindeki malzemeler dolayısı ile anne dışında içen diğer kişilerin de sağlığını korumaktadır.
 • Lohusa şerbetinin bilinen bir diğer faydası ise mideye iyi gelmesidir.
 • Lohusa şerbeti aşırı soğuk bir şekilde tüketilmediği takdirde boğaz ağrılarına iyi gelip, iyileştirmektedir.
 • Lohusa şerbetinin en eski zamanlardan gelen ve bilinen faydası ise kızamık ve zatürree gibi hastalıkların tedavisinde iyileştirici etki yarattığıdır.

Lohusa Şerbetinin Zararları

Lohusa şerbetinin bilinen bir zararı veya yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak bazı durumlara ve hastalıklara sahip insanların kullanmadan önce bir doktora başvurmaları gerekmektedir.

Şerbetin içinde bol miktarda şeker bulunduğu için şeker hastalarının tüketmemesi gerekmektedir. Devam eden ve ciddi bir hastalığa sahip kişilerin kullanımına uygun olmamaktadır.

Lohusa Şerbeti Nasıl Napılır ve Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Lohusa şerbetinin içinde çeşitli baharatlar bulunduğu için bu baharatlara karşı alerjisi olan kişilerin içmemesi gerekir. Bir bardak lohusa şerbetinin içinde 360 kalori bulunduğu için kilo vermek isteyen kişilerin kullanmaması gerekmektedir.

Lohusa Şerbetinin Dayanma Süresi ve Kalorisi

Lohusa şerbeti yapıldıktan sonra 2 hafta kadar buzdolabında muhafaza edilebilmektedir. Lohusa şerbetinin içinde bol miktarda şeker bulunduğu için bir bardak şerbette toplam 360 kalori bulunmaktadır.

Farklı Lohusa Şerbeti Tarifleri

Lohusa şerbetinin sadece klasik şekilde yapılması gerekmemektedir. İsteğe ve tercihe bağlı olarak şerbetin içine koyulacak olan malzemelerde değişiklik yapılabilmektedir. Farklı lezzet ve tatta lohusa şerbeti içmek isteyenler için aşağıdaki lohusa şerbeti tariflerine göz atabilirsiniz.

Kakuleli Lohusa Şerbeti:

Kakuleli lohusa şerbeti için kullanılacak olan malzemeler; 5 litre kadar su, 2 kibrit kutusu kadar lohusa şekeri, 3-4 tane çubuk tarçın, 7-8 tane kuru karanfil, 5-6 tane kakule, 2-3 minik kök zencefil, 2-3 parça havlıcan, 4-5 tane anason, 4-5 tane yenibahar, 1-2 kilo arasında toz şeker ve cevizdir.

Yapılışı: Derin bir tencerenin içine şeker ve su konulur. Daha sonra bir tülbendin içine geri kalan bütün baharatları sarılır, ağzı sıkıca kapatılır ve tencerenin içine konulur. Bu şekilde olan şerbet ortalama 30 ile 45 dakika kadar kaynamaya bırakılır.

Oluşan şerbet ocaktan alındıktan sonra oda sıcaklığında bırakılarak bekletilir. Ilımaya başlayan kakuleli şerbet, 2-3 saat kadarda buzdolabında bekletildikten sonra servis edilmeye hazır hale gelir.

Servis edilirken şerbetin üzerine cevizleri dövüp sunum yapabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken bir durum var ki o da tülbendin içindeki baharatların şerbete dökülmemesi gerektiğidir. Eğere kaynama esnasında baharatlar şerbete yayıldı ise şerbet süzülüp, o şekilde soğumaya bırakılır.

Bol Baharatlı Lohusa Şerbeti:

Birçok baharat kullanılarak yapılan bu şerbet, lohusa şerbetine farklı bir tat ve lezzet getirmektedir.

Baharatı bol olan bu lohusa şerbeti için kullanılacak olan malzemeler; kibrit kutusu boyutunda kızamık şekeri, 8 su bardağı kadar su, 3 tane çubuk tarçın, 12 adet karanfil, 3 kök zencefil, 2 kök havlıcan, 2 kök zerdeçal, 2 adet muskat, 5-6 adet karabiber, 5-6 adet yenibahar, 1 su bardağı kadar toz şeker ve serviste kullanılmak üzeri dövülmüş badem bulunmaktadır.

Yapılışı: Baharatların hepsi bir tülbendin içine sarılarak ağzı sıkıca bağlanmaktadır. Bir tencerenin içine de su ve tülbent konularak 30-40 dakika kadar kaynamaya bırakılır. Bir tutam kadara kaynayan tenceredeki karışımın içine şeker ve kızamık şekeri ilave edilerek, şekere eriyene kadar kaynamaya bırakılır.

Karışım bütünleştikten ve malzemeler eridikten sonra tencere ocaktan alınır ve tülbent, tencerenin içinden çıkarılır. Tencerede baharat kalmamasına özen gösterilmeli, sızan baharat var ise süzgeç yardımı ile süzülmelidir.

Oluşan karışım ılıdıktan sonra 2-3 saat kadar buzdolabında bekletilip, üzerine badem dökülerek servis edilebilmektedir.

Muskatlı Lohusa Şerbeti:

Muskat ile yapılan lohusa şerbetinin içinde, klasik yapılan lohusa şerbetinde farklı olarak bir tek muskat baharatı bulunmaktadır.

Muskatlı lohusa şerbeti için kullanılacak olan malzemeler; yarım kilo kadar lohusa şekeri, 3 su bardağı kadar toz şeker, 20 su bardağı su, 2 adet çubuk tarçın, 7-8 adet kuru karanfil ve 1 adet muskat yer almaktadır.

Yapılışı: Derin bir tencerenin için 20 bardak kadar su, 3 su bardağı kadar şeker ve yarım kilo lohusa şerbeti eklenerek orta ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başlayıp, şekerler eridikten sonra 20 dakika boyunca daha kısık bir ateşte kaynama işlemine devam edilir.

Daha sonra bir tülbendin içine karanfil, tarçın ve muskat konularak ağzı kapalı bir vaziyette tencerenin içine atılır. Tülbent, tencereye atıldıktan sonra karışım, ocakta 15 dakika daha kaynatılır ve daha sonra ocaktan alınarak ılımaya bırakılır.

Şerbet ılıklaştıktan sonra servis edilmeye hazır hale gelir. Öncelikle lohusa şerbetinin tadına bakılır. Şerbetin çok tatlı geldiği durumlarda servis için bir bardağın yarısına kadar konulup, üzerine sıcak veya soğuk su eklenerek servis edilir.

İsteğe bağlı olarak şerbetin üzerin, dövülmüş, ceviz, badem veya fındık eklenerek hoş bir görüntü oluşturabilir. Yine isteğe bağlı olarak lohusa şerbetinin yanında kuruyemiş ikram edilebilmektedir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+