EVDE KOKOREÇ NEDİR, NASIL YAPILIR? İZMİR USULÜ KOKOREÇ NASIL YAPILIR?

02/08/2018 - Sağlık Beslenme

Kokoreç, birçok kişinin bağımlısı olduğu ve tadından vazgeçemediği bir sokak lezzetidir. Seveni çok olduğu kadar sevmeyeni olsa da tutkunlarının gecenin bir yarısı harıl harıl arayıp yedikleri bir lezzettir. Her ne kadar kokorecin dışarıda köz üstünde yapılanı güzel olsa da bu lezzetten mahrum kalmak istemeyenler ve kirli olacağını düşünenlerin bu lezzeti evde de yapması mümkündür. Kokoreç evde yapıldığında tabii ki közde yapılanın tadını vermez. Ancak kokoreçten vazgeçemeyenler için her zaman bir alternatif yaratılır. Bu nedenle ortaya çıkan bu tarif şöyledir:

Kokoreç Nasıl Yapılır? Kokorecin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Evde Kokoreç Yapımı:

Evde Kokoreç Malzemeleri:

1 kilo kuzu işkembe

2 tane acı biber

3 adet domates ve

2 çay kaşığı, kekik, kimyon

Evde Kokoreç Yapılışı:

Kokoreç Nasıl Yapılır? Kokorecin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Alınan işkembeler güzelce sudan geçirilerek yıkanır. İsteğe bağlı olarak kuşbaşı şeklide dilimlenebilir. Dilimlenmek istenmiyor ise bir düdüklü tencerenin içine dilimlemeden konulur ve pişirilir. Düdüklü tencerede işkembenin pişmesi 45 dakika ya da 1 saati bulmaktadır. Daha sonra pişen işkembeler alınır ve kuşbaşı halinde kesilerek bir tavaya koyulur. Tavada kavrulmaya başlanan işkembelerden patlamaya benzer sesler geldiğinde ocaktan alınarak üzerine domatesler eklenir. Domateslerin daha önceden robottan geçirilmiş olması ve bir püre haline dönüştürülmesi gerekmektedir. Üzerine domates döküldükten sonra baharatları ilave edilir ve domatesle işkembe özdeşleşene kadar tavada kavrulur. Kavrulma işlemi bittikten sonra kokoreç yenilmeye hazır hale gelmiştir.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, işkembe daha önceden süt içinde bekletilirse, lezzeti artmaktadır.

Kokoreç dışarıda da aynı şekilde hazırlanmaktadır yalnız tek farkı, dışarı bir şişe işkembeler sarılıp manga üzerinde pişirilmektedir.

KOKORECİN FAYDALARI:

Kokoreç Nasıl Yapılır? Kokorecin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 • Kokorecin ana maddesi olan bağırsak ve beynin içinde serotinin bulunur ve serotinin vücutta mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayan bir hormondur. Bu nedenle kokoreç yenildiğinde mutluluk hormonu salgılanmaktadır.
 • Kokorecin alerjilere iyi gelme özelliği bulunmaktadır.
 • Kokoreç, bağırsak problemlerine iyi gelir ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
 • Kokoreç, otizm ve romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Kokoreç, denge bozukluğu ve denge problemleri yaşayanlara iyi gelmektedir.
 • Kokoreç, çocuklar için faydalı ve besleyici bir gıda olmaktadır.
 • Kokoreç, içerdiği bağırsak, beyin ve çöz ile etten daha besleyici bir özellikte olmaktadır.
 • Kokorecin haftada 2 veya 3 kere tüketildiğinde kilo verdirici etkisi vardır. Ekmeğin içi alınıp ve yağa batırılması istenmezse geri kalan kısım protein açısından faydalı bir besine dönüşmektedir. Üzerine konulan baharatlar da metabolizmanın çalışmasını teşvik eder.
 • Kokorecin içinde A vitamini, demir, folik asit, fosfor ve potasyum bulunduğu için vitamin deposudur.

KOKORECİN ZARARLARI:

 • Kokoreç, sağlıklı pişirme yöntemleri kullanılmadığı takdirde zararlı bir besine dönüşebilmektedir. Uzun süre közde ve açık havada bekletilmesi nedeniyle üzerine bakteri oluşabilir ve sağlıklı bir besin olmaktan çıkabilir.
 • Kokorecin hijyen olan ortamlarda yapılması ve satılması gerekir. Hijyensiz ortamlarda hazırlanan kokoreçler gıda zehirlenmesine neden olmaktadır.
 • Kokorecin çok ve iyi pişirilmesi gerekir. Az pişirilen kokoreçler midede problemlere neden olmaktadır. pişirilirken içinin çiğ kalmamasına özen gösterilmeli ancak yakılmamalıdır.
 • Mikrobik özellikler taşıması nedeniyle hamilelikte tüketilmemesi gerekir.
 • Kokorecin aşırı tüketimi, kalp hastalıklarına sebebiyet verebilmekte ve içerdiği yağlar ile kolesterolü yükseltebilmektedir.

KOKOREÇ NASIL SARILIR?

Kokoreç Nasıl Yapılır? Kokorecin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kokoreç için gerekli olan çöz ve bağırsaklar sudan geçirilerek, temizliği yapılır. Daha sonra mangala koyulmak için kullanılan kokoreç şişlerine çözler geçirilir. Her çöz birbirine sıkıca tutunması için iyice geri doğru itilir. Daha sonra bağırsaklar, çözün üzerini kaplayacak şekilde şişin etrafına dolandırılmaya başlanır. Bağırsakları dolandırırken aynı zamanda şişte bir el ile çevrilir ve döndürülür. Bu şekilde bağırsaklar çözün üzerini kaplayacak biçimde sarılırlar. Sarma işlemi biraz tecrübe gerektiren bir işlemdir ve bu nedenle birini yaparken izlemek faydalı olacaktır.

İZMİR USULÜ KOKOREÇ NEDİR?

Kokoreç Nasıl Yapılır? Kokorecin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İzmir usulü kokoreç, normal tandır adı verilen kokoreçten daha farklı yapıldığı için bu ismi almıştır. Tandır kokoreç, közden alınıp, minik minik doğranarak domates ve baharat ile harmanlanıp bekletilir. Müşteri geldiğinde iste sacın üzerinde ısıtılarak ekmeğe önce yağı batırılır daha sonra da eti konulur ve servis edilir. Ancak İzmir usulü kokorecin yapılışı bu şekilde değildir. İzmir usulü kokoreç, közün üzerinden alındıktan sonra minik parçalara bölünmez, birkaç bıçak darbesiyle parçalanır ve ekmeğin arasına konulur. Üzerine domates rendesi koyulmaz ve baharatta isteğe bağlı olarak konulur. İzmir kokoreç domates ve baharat sevmeyenler için ideal bir tercih olurken, tandır kokoreç baharat tutkunları için idealdir. Ayrıca tandır kokorecin içine ufak parçalar halinde biber dilimlenirken İzmir kokoreçte bu olmamaktadır.

Tandır kokoreç yerken kokorecin ağır bir tadı oluşmaz, baharat, domates ve biberler etin tadını bastırırlar. Anca İzmir kokorecin içinde hiçbir şey olmadığı için tadı daha yoğun gelir. Özü aynı olsa da yapılışlarının farklı olmasıyla kinin tercihene bağlı olarak tüketilmektedir. İzmir usulü kokorecin üzerine tereyağı sürülüp servis edilirken tandır kokorecin üzerine bir şey sürülmez. Bu da aralarındaki farklardan biridir.

Tandır kokorecin sarılışı ile İzmir usulü kokorecin sarılma şekilleri de farklılık göstermektedir. Tandır kokoreç 2 farklı şekilde sarılmaktadır. Bunlardan birinde ortası yağ dışı bağırsak şekilde sarım iken diğeri ise ortası çöz dışı bağırsak olacak şekilde sarılmaktadır. Sarılma işleminden sonra üzerine domates, baharat ve biber eklenerek yağın ağır tadı bastırılmaya çalışıyor.

Kokoreç Nasıl Yapılır? Kokorecin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İzmir usulü kokorecin sarılması 4-4, 4-3,3-3 şekillerinde olmaktadır. Bu rakamların açılımı ise 4 bağırsağa 4 bumbar olacak şekilde dizimini anlatmaktadır. 3 bağırsak konulduğunda 3 de bumbar eklenerek sarılır ve tandır kokoreçten daha büyük olur. 1 şişin içine toplam 4 ince bağırsak ve 4 kalın bağırsak konulduğunda tandır kokoreçten çok daha büyük bir kokoreç elde edilir ve yaklaşık olarak 6-7 kilo civarında kokoreç oluşur.

Tandır kokoreç ve İzmir usulü kokoreç bu şekilde birbirinden ayrılmaktadır. Daha büyük ve baharatsız tercih edenler İzmir usulü kokoreci denemeli, baharattan vazgeçemem diyenler için de tandır kokoreç yemeleri tavsiye edilmektedir.

İSTER İZMİR USULÜ İSTER NORMAL KOKOREÇ OLSUN

Kokoreç sevdalıları için, kokorecin İzmir usulü oluşu veya tandır usulü oluşu fark etmez, seven her koşulda sevmektedir. Yalnızca kokoreci yapmak usta ve maharetli eller ister. Her yemeğin olduğu gibi kokorecin de yapılmasında ufak püf noktalar bulunmaktadır.

Kokoreç yapılmadan önce mutlaka bağırsaklar ve çöz süt içinde bekletilmelidir. Süt kokorecin daha yumuşak ve lezzetli olmasını sağlamaktadır. Mutlaka kokoreç taze olarak hazırlanmalı ve yapılmalıdır. Uzun süre ocakta bekleyen ve tekrar tekrar ısıtılan kokoreçler sağlıksızdır ve üzerinde mikrop oluşmaktadır. Kokorecin tadını etkileyen bir diğer unsur ise kuzunun cinsi olmaktadır. Kuzunun cinsinin güzelliği ile bağırsakların lezzeti de daha güzel bir hal almaktadır. Ayrıca kokorecin taze olması da lezzeti büyük ölçüde etkilemektedir. Taze olarak hazırlanan kokoreçler hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olmaktadır.

Kokoreç Nasıl Yapılır? Kokorecin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kokoreci seven ve deneyen bir daha bırakamazken, yapılışı ve kullanılan malzeme nedeniyle tercih etmeyenlerde sevmemekte ısrar etmektedir. Bu nedenle kokorecin ortası yoktur, seven tam sever ve hep yer sevmeyende hiç yemez. Kokorecin faydaları olduğu kadar zararları da olduğu ve fazla tüketildiğinde sağlık problemlerine neden olacağı unutulmamalıdır. Yurdumuzun her lezzetinden tadılmalı ancak her şey de olduğu gibi fazlasını tüketmekten kaçınmalısınız.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+