Karnabaharın Besin Değerleri ve Barındırdığı Vitaminler

06/08/2018 - Beslenme

Karnabaharın Faydaları Nelerdir ve Nelere İyi Gelir?Yemeklerde sıklıkla kullanılan bir sebze olan karnabahar içerdiği birbirinden değerli mineral ve vitaminlerle sağlığımız için oldukça önemli bir besindir. Turpgiller familyasından olan beyaz çiçekli bu sebze kendisine has aroması ve tadıyla çoğu kişi tarafından çok fazla tercih edilmese de güçlü bir bağışıklık sistemi için kesinlikle tüketilmesi gereken bir gıdadır.

İçeriğindeki sülfür bileşenleri zararlı toksin maddeleri etkisiz hale getirerek karaciğer dokusunun zarar görmesini engeller. C, K ve A vitaminleri ile potasyum ve kalsiyum gibi minerallerce de zengin bir besin olan karnabaharın genel olarak faydaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

Karnabaharın Sağlığımız Üzerindeki Faydaları

 • Düşük kalorili ve yağ yakımını hızlandıran bir besin olduğu için kilo vermek isteyenlerin diyet listesinde mutlaka bulunmalıdır.
 • Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için gerekli olan A, B1, B2, E ve C vitaminleri yönünden zengin bir besindir.
 • Güçlü bir idrar söktürücü olan karnabahar aynı zamanda ödemin atılmasına da yardımcı olur.
 • Mide kanseri, ülser, gastrit, hazımsızlık ve mide yanması gibi çeşitli mide rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır. Ayrıca midenin koruyucu duvarını güçlendirir.
 • Bağırsaklarda biriken toksin maddelerin atılmasına yardımcı olur.
 • Şeker hastalarının kan şekerini dengelemesi amacıyla tüketmeleri gereken bir besindir.
 • Karaciğerdeki zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak karaciğerin çalışma fonksiyonlarını düzenler ve doku kayıplarını önler.
 • Cinsel gücü, üreme hücrelerinin ve üreme organlarının sağlığını arttırır.
 • Bir porsiyon haşlanmış karnabahar günlük ihtiyacımız olan folik asidin büyük bir kısmının alınmasını sağlar.
 • Kalp krizi, damar tıkanıklığı ya da kap ritminde bozukluk gibi çeşitli kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimalini azaltır.
 • İçerdiği manganez adlı maddeyle yapısal olaylara katılan enzimlerin sağlık bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Kalsiyum yönünden zengin bir besin olduğu için kemik erimesini engeller ve özellikle gelişim çağındaki çocukların kemik ve dişlerinin güçlenmesini sağlar.
 • Akciğer kanseri, bağırsak kanseri, lenf kanseri ve göğüs kanseri başta olmak üzere birçok kanser hastalığına karşı güçlü bir vücut direnci sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun mikroplara karşı savunma mekanizmasını arttırır ve bakteriyel hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltır.

Karnabaharın Besin Değerleri ve Barındırdığı Vitaminler

Karnabahar birçok hastalığa karşı korunma sağlayan ve vücudun zararlı mikroorganizmalara karşı direncini arttıran oldukça faydalı bir sebzedir.

Karnabaharın besin değerleriyle ilgili yapılan araştırmalarda 100 gram karnabaharın içerisinde 5 gram karbonhidrat, 0,2 miligram kolesterol, 2 gram protein, 2 gram lif, 30 miligram sodyum, 300 miligram potasyum, 22 miligram kalsiyum, 0,6 miligram A vitamini, 48,5 miligram C vitamini, 0,45 miligram demir ve 0,25 gram yağ olduğu tespit edilmiştir.

Karnabaharın Faydaları Nelerdir ve Nelere İyi Gelir?

Bu maddelerin dışında karnabahar K vitamini, float, riboflin, tiamin, niasin, magnezyum, bakır, selenyum, fosfor, manganez ve E vitamini yönünden de zengin bir besin kaynağıdır.

Karnabahar Nerelere İyi Gelir?

En sağlıklı sebzelerden birisi olan karnabahar kalsiyum, potasyum mineralleri ve lif yönünden zengin bir besin kaynağıdır. Bu yönüyle kalp, damar, akciğerler, kemik ve karaciğer sağlığını olumlu yönde etkileyen karnabaharın vücudumuzda şifa dağıttığı daha birçok yapı ve organ vardır. Peki karnabahar nerelere iyi gelir?

Kalp Sağlığını Korur

Karnabahar kalp sağlığının korunması ve kalbin çalışma fonksiyonlarının düzenlenmesi amacıyla uzmanlar tarafından tüketilmesi gereken bir besindir. Kardiyovasküler sistemin ve kalbin yapısının korunabilmesi için düzenli olarak bir porsiyon haşlanmış karnabahar yemek büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Gebelik Döneminde Tüketilmelidir

Karnabahar içerdiği folik asit, A ve B vitamini gibi maddelerle hücre büyümesini hızlandıran ve dokuların gelişimini düzenleyen bir besindir. Böylece hamilelik döneminde gelişmekte olan embriyonun sağlık bir şekilde büyümesine yardımcı olur.

Sinir Sistemi, Kemik ve Dişlere Faydalıdır

Karnabahar kalsiyum yönünden zengin bir sebze olduğu için uzun süreli tüketiminde sinir sistemini güçlendirir. Aynı zamanda kalsiyum başta olmak üzere kemik ve dişlerin yapısına katılan birçok maddeyi içerdiği için bu yapıların daha sağlıklı olmasında önemli bir yere sahiptir.

Cilt Sağlığını Korur

Karnabahar vücut sağlığını koruduğu gibi içerdiği faydalı bileşenlerle cilt sağlığı için de oldukça önemli bir yere sahiptir. Karnabaharda bol miktarda bulunan C vitamini, potasyum ve manganez kandaki zararlı maddeleri yok ederek oksijen oranını arttırırlar.

Aynı zamanda metabolizma faaliyetlerini de düzenleyerek ciltte biriken toksinlerin seyreltilmesine yardımcı olurlar. Böylece cilt hücrelerinin hem daha çok oksijen hem de daha fazla besin almasını sağlarlar. Bu yönüyle de sivilce, akne, koyu lekeler, kırışıklık, siğil, döküntüler, egzama, ben ve cilt lekelerini önleyerek cildin daha taze ve canlı görünmesine yardımcı olur.

Saçları Güçlendirir

Karnabahar A, E, C, K vitaminleri ile sodyum, potasyum, manganez, kalsiyum, çinko ve bazı bitkisel yağlarca zengin bir gıda olduğu için düzenli olarak tüketildiğinde saçların güçlenmesine ve daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

Aynı zamanda saç dökülmelerini önler, kafa derisindeki kaşıntı, kuruluk ve kepek gibi problemlerin oluşma ihtimalini azaltır.

Bağırsakları ve Mideyi Korur

Karnabahar içeriğinde bol miktarda su ve lifler barındırması yönüyle sindirim sistemi için oldukça faydalı bir besindir. Mide de ülser, gastrit, hazımsızlık, mide yanması ve mide ekşimesi gibi problemlerin yaşanmasını engeller.

Aynı zamanda bağırsaklarda biriken toksin maddelerin atılmasına yardımcı olur ve bağırsakların çalışmasını düzenleyerek kabızlık probleminin yaşanmasını önler. Bunun yanında karında oluşan şişkinliği azaltır, safranın vücuttan atılmasını sağlar ve içeriğindeki liflerle kolon kanseri oluşumunu önler.

Beyni Güçlendirir

B vitamini yönünden zengin bir besin olan karnabahar beyin gelişimi için en önemli besinlerin başında gelir. Beyin fonksiyonlarını güçlendirerek zekayı arttırır, unutkanlığı önler, konsantrasyon eksikliğini giderir ve Alzheimer hastalığına yakalanma ihtimalini düşürür.

Karnabaharın Faydaları Nelerdir ve Nelere İyi Gelir?

Eklem Ağrılarını Giderir

Yapılan bazı araştırmalarda karnabaharda bulunan çeşitli bileşenlerin romatizmayı önlediği ve eklem ağrılarını giderdiği tespit edilmiştir. Ayrıca romatoid artrite karşı korunma sağlar ve kalsiyum atılımını azaltarak osteoporoz hastalığını önler.

Kanseri Önler

Karnabahar içerdiği vitamin, mineral ve bazı aktif bileşenlerle kanser hücrelerinin üremesini ve yayılmasını engellemektedir. Anti kanser özelliği bulunan bu sebze düzenli olarak tüketildiğinde yumurtalık, prostat, mide, kolon, meme, akciğer ve mesane kanseri gibi çeşitli kanser türlerinin oluşma ihtimalini en aza indirger.

Karnabaharın Zararları

Özellikle gelişim çağındaki çocuklar, hamile ve emzirme dönemindeki bayanların tüketmesi gereken besinlerin başında karnabahar gelir. Ancak karnabahar her ne kadar faydalı bir sebze olsa da çok fazla yendiğinde bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Karnabaharın yanlış tüketiminden kaynaklanan bazı zararları;

 • Karnabahar karbonhidrat ve bazı kompleks bileşenler içerdiği için fazla tüketildiğinde bağırsaklarda gaz oluşumuna ve karın bölgesinde şişkinliğe neden olabilir.
 • İçeriğinde ürik ait bulunduran bir sebze olduğu için özellikle gut ve böbrek taşı hastalığı olan kişilerde rahatsızlıklarının daha da artmasına neden olur.
 • Ayrıca çok fazla karnabahar tüketmek bazı hassas bünyelerde çeşitli alerjik reaksiyonlar meydana getirerek kaşıntı, nefes darlığı ve vücudun çeşitli bölgelerinde kızarıklıklar gibi bazı sağlık problemlerinin çıkmasına neden olabilir.

Yukarıda belirtilen yan etkiler görüldüğünde daha ciddi rahatsızlıkların oluşmaması adına hiç vakit kaybetmeden bir doktora muayene olmak gerekir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+