Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

18/09/2018 -

Karaciğer yağlanması, karaciğerde bulunan hücrelerin fazladan yağ depolamasıdır. Normal şartlarda bir insanın karaciğerinde çok düşük seviyede yağ bulunsa da, eğer bu yağ seviyesi %5'in üzerine çıkıyorsa karaciğer yağlanmasının var olduğu kabul edilebilir.

Yağlanma oluşumu, beraberinde birçok sorunu getirir. Vücudumuzdaki protein ve yağı sindirmede, safra üretip kanı filtrelemede; bunlarla birlikte daha birçok görev yapan karaciğer yağlanma çoğaldıkça görevinde de aksaklıklar meydana getirmeye başlar.

Genellikle yanlış beslenme ve fazla alkol tüketimi gibi nedenlere dayanan karaciğer yağlanması kolestrol ve tansiyonun yükselmesi, fazla kilo alımı, diyabet ve dengesiz-az beslenme gibi nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Karaciğerde meydana gelen yağlanma, ilk evrelerinde pek fazla anlaşılmamakla birlikte zaman ilerledikçe ve yağlanma oranı artışa geçtikçe karın ve karaciğerin olduğu bölgede bir rahatsızlık hissi, zaman zaman hafif ağrı, yorgun ve iştahsız hissetme, hazımsızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Şeyler

Karaciğerde oluşan yağlanmanın önüne geçmek ve yağlanma oluştuktan sonra azalmasını sağlamak için yapılabilecek en önemli şey beslenme şeklinde ve hareketlilik seviyesinde yapılabilecek değişikliklerdir.

Bununla birlikte bazı bitkisel kürler de bu davranışlara destek olarak yağlanmanın azalmasını sağlayabilir.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

'Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir' diyorsanız; bu ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

Düzenli Bir Şekilde Spor Yapın

Karaciğer yağlanmasının artmasına neden olan bir etken de hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemektir.

Düzenli bir şekilde spor yapmıyor, üstüne üstlük yemeklerden sonra hemen oturup uzanıyor ya da gün içinde olabildiğince hareketsiz kalıyorsanız; büyük risk grubunun içinde yer alıyorsunuz demektir.

Hem karaciğerde yağlanma oluşumunu önleyebilecek hem de oluşmuş olan yağlanmayı daha az seviyelere düşürebilecek en önemli şey kesinlikle düzenli spor yapmaktır.

Bunun için ağır sporlara yönelmeniz ya da bir sporcu kadar hareketli olmanıza gerek yok; kendinizi fazla yormadan her gün yarım saat yürüyüş yapabilir ya da yüzme gibi tüm vücudu hareket ettirebilen bir sporu uygulayabilirsiniz.

Hiç değilse evin içinde kas açıcı hareketler yapıp adım atarak bile hareketli bir yaşam tarzına geçiş yapabilirsiniz. Böylece sadece karaciğerinizde değil, tüm vücudunuzdaki yağ oranını dengeleyebilirsiniz.

Doğru ve Düzenli Beslenin

Birçok hastalıkta olduğu gibi karaciğer yağlanmasında da direkt olarak etki eden etmen beslenme şeklidir. Doğru ve düzenli beslenerek yağlanmanın azalmasını sağlamanız mümkün.

Yağlı, tuzlu, şekerli, unlu gıdalardan; hamur işi ve tatlılardan, fast food ürünlerden olabildiğince uzak durmaya çalışın. Akşam 6'dan sonra bir şey yememekle birlikte sabahları mutlaka kahvaltı yapmaya özen gösterin.

Günde üç öğün yemek yemenin yanı sıra ara öğünler için enerji verici, meyve ya da sebze gibi doğal besinlerle düzeninizi destekleyin. Olabildiğince antioksidan özelliği olan yeşil çay, sade kahve ya da ıhlamur gibi içeceklerden tüketin.

Alkolün karaciğer yağlanmasını en tetikleyici içecek olduğunu söylemiştik; alkolden olabildiğince uzak durarak yine yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.

Bol Su ve Sıvı Tüketin

Her insanın günde birkaç litre su içmesi bir gerekliliktir. Vücudumuzun dengesini ve sağlığını koruması, biriken toksinleri atabilmesi, yaşayabilmemiz için en gerekli şey sudur. Birçok hastalık az su tüketmek nedeniyle meydana gelir.

Karaciğer yağlanması için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri de düzenli olarak su içmek ve sıvı tüketmektir. Günde mutlaka 2-3 litre civarında su içmeye ve doğal sıkım meyve ve sebze suları, soda, ayran gibi besleyici sıvı gıdaları tüketmeye önem verin.

Fazla Kilolardan Kurtulun:

Fazla olan her kilo, vücuda başka bir hastalık olarak geri dönecektir. Vücuttaki kilo ne kadar fazlaysa yağ oranı da o kadar artar; yağ oranı ne kadar artarsa sadece karaciğerle kalmaz ve bütün organların etrafında yağ oluşumu başlar.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Şeyler

Bu durum kişinin yavaş yavaş birçok hastalığa yakalanmasına; hatta malesef ki ölümüne kadar ilerleyebilir. Bu nedenle fazlalıklarınızdan olabildiğince kurtulmaya çalışın. Bunun için yukarda bahsettiğimiz beslenme ve hareketli yaşam maddelerinden destek alarak kendinizi yormadan, sağlıklı bir şekilde kilo vermeye çalışabilirsiniz.Yapamıyorsanız bir uzmandan destek alın.

Organik Elma Sirkesinden Yardım Alın

Elma sirkesinin iyi geldiği rahatsızlıklar saymakla bitmiyor, 'Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir' sorusuna da cevap olarak karşımıza çıkıyor. Karaciğer yağlanmasında uygulanabilecek bitkisel tedavilerin başında gelen elma sirkesi, organik olarak satın alındığında ekstra işe yarıyor.

Karaciğerin etrafını saran ve hücrelerinde birikmiş olan yağların dışarı atılmasına destek olan organik elma sirkesi, ayrıca metabolizmanın hızlanmasını ve vücuttaki fazla yağın da yakılmaya başlamasını sağlıyor.

Bununla da kalmıyor; karaciğerde ilerde oluşabilecek olan iltihap ve hastalıkların önüne geçmede de etki yaratıyor. Tüm bunlar için yapmanız gereken sadece suyun içine bir kaşık elma sirkesi eklemek! Bardağınızın boyutlarına göre elma sirkesini iki-üç tatlı kaşığı çokluğunda ekleyebilirsiniz.

Tadını beğenmezseniz ufak bir tutam da bal katıp yemek öncelerinde içeceğiniz bu mucizevi içeceğinizden, bir iki ay süresince yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Bol Bol Limon Tüketin

Limonun içinde bulunan C vitamini değerlerinin yükse olması sayesinde, karaciğerde yararlı olan glutatyon üretimi artarak vücut daha sağlıklı bir şekle ulaşır. Bu enzimin görevi fazla toksini azaltmak, nötr hale getirmek olduğundan limonun bunu daha da aktif hale getirmesi, bu şekilde karaciğer yağlanmasının da azalmasını sağlar.

Yapılmış olan bazı araştırmaların sonucuna göre, limonun karaciğerde ve vücudun diğer bazı yerlerinde meydana gelen iltihapları kurutmada da etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Karaciğeriniz için salata ve çorbalarınıza bol bol limon sıkabilir ya da şu kürü yapabilirsiniz: Limonu ortadan ikiye bölüp yarısını bir fincan suyun içine katın.

İyice karıştırdıktan sonra için. Bu limonlu su karışımını bir ay boyunca her gün iki kez olmak üzere tüketebilirsiniz. Dilerseniz, limon aromasının daha etkili olabilmesi için gece yatmadan hazırlayacağınız limon dilimi katılmış suyu sabah da içebilirsiniz.

Zerdeçal Mucizesi

Sadece 'karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir' sorusunun değil, birçok hastalık sorusunun cevabı niteliğini taşıyan bir diğer mucize de zerdeçaldır.

Antioksidan bakımından en zengin baharatlardan biri olan, karaciğerde meydana gelen yağlanmaya fazlasıyla etki sağlayan ve yapılan araştırmalara göre bu yağlanmanın oluşumunun da önüne geçebilen bu değerli besini sık sık tüketmeye dikkat edin.

Vücutta fazladan biriken yağı yakmada da etkili olduğu için zayıflamaya dair birçok bitkisel kürün içeriğinde yer alan zerdeçalı karaciğeriniz için kullanmak isterseniz, 2 bardak suyun içine yarım çay kaşığı zerdeçalı döküp iyice kaynamasını sağlayın.

Bu karışımı bir ay boyunca her gün için. Dilerseniz aynı karışımı su yerine sütle de yapabilirsiniz.

Karahindiba

Günlük hayatımızda çok yeri olmayan bir bitki olsa da, birçok konuda etkili olan karahindiba, karaciğerdeki fazla yağı dışrı atmada ve sindirmede rol oynar. Hatta karaciğerin eskisine göre daha iyi çalışmasına ve güçlenmesine de yardım edebilir.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Şeyler

Yine bazı araştırmaların sonucuna göre karahindibanın yaprağından çıkan öz suyun alkol bazlı karaciğer yağlanmalarını önleyip gidermede büyük bir yarar sağladığı ortaya çıkmıştır.

'Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir' sorusunun cevabı olarak karanhindibayı tercih edeceksiniz; bir bardak sıcak suya iki çay kaşığı kuru hindiba katarak 10 dakika demlenmesini sağladıktan sonra, birazcık bal ekleyerek bu karışımı bir aya yakın bir süre boyunca günde 1-2 fincan olarak tüketebilirsiniz.

Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var; tüm bu bitkisel karışımları içmek için hamilelik, diyabet, tansiyon gibi sorunlarınızın ve kronik bazı rahatsızlıklarınızın olmadığından emin olmanız en iyisi olacaktır.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+