KAN TAHLİLİ LYM YÜKSEKLİĞİ DÜŞÜKLÜĞÜ NEDİR? NORMAL DEĞERİ NEDİR?

02/08/2018 - Sağlık

Lym testinin açılımı lenfosit olmaktadır. Lenfosit, bağışıklık sistemindeki hastalıklarla mücadele eden bir çeşit beyaz kan hücresidir. Bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitlere karşı vücudun savunmasını yaparak bir koruma kalkanı oluşturur. Lym testi kan testleri içinde en çok yapılan test olmaktadır. 3 tane temel lenfosit bulunmaktadır. Bunlardan biri T hücreleri, diğeri doğal öldürücü hücreler olurken en sonuncusu da B hücreleri olmaktadır. Bu hücreler, vücutta oluşan zararlı bakteri ve virüslerin gelişimini engelleyerek vücudun bağışıklık sistemine katkıda bulunurlar. Aynı zamanda T ve B hücreleri vücutta kanserli hücreler varsa bu hücrelerin büyümesini engellemektedir. Lenfositler vücuda giren zararlı maddeleri tanıyarak enfeksiyonlara karşı bünyeyi korur. Vücudu korumak için zararlı maddelere karşı bir kimyasal üretir.

Kan Tahlili LYM Nedir?

LYM (LENFOSİT) NORMAL DEĞERLİ TAHLİLLER:

Lenfosit değerleri vücuttaile @ arasında bulunmalıdır. Bu değerler yaklaşık olarak kanda 1000 ile 4800 mikrolite kadar lenfosit olduğunu gösterir. Lenfosit tahlillerinde bu değerlerin üzerinde veya aşağısında bir değer çıkarsa bu çeşitli hastalıkların belirtisi olabilmektedir.

KAN TAHLİLİ LYM DÜŞÜKLÜĞÜ NEDİR:

Lenfosit kan değerlerinin normal sayılan değerleri 1000 ile 4800 mikrolitenin aşağı düşmesi durumunda vücudun enfeksiyonlara karşı direncinin düştüğü görülmektedir. Ayrıca bu düşüş kanser ve tümör gibi hastalıkların da belirtisi olabilmektedir. Düşük olan lenfosit iyi değildir ve hemen tedavi edilmesi gerekir. Tedavisi yapılmadığı takdirde çeşitli organların zarar görmesine neden olur.

LYM DÜŞÜKLÜĞÜNÜN NEDENLERİ:

 • Doğuştan gelen Ottoimmün hastalıklar neticesinde görülebilmektedir. Bu hastalık ne kadar doğuştan gelse de çoğu zaman fark edilmez ve başka hastalıkların doğmasına neden olur.
 • Bulaşıcı hastalık geçiren kişilerde görülmektedir. Bulaşıcı hastalıklar sonucunda vücutta beyaz kan hücreleri zararlı maddelere karşı savaş açar ve bu nedenle güç kaybı yaşanır.
 • Streoid tedavisi gören hastalarda lenfosit değerleri düşük olabilmektedir.
 • Kan kanseri veya kan hastalıklarına sahip kişilerde lym düşük çıkar. Lenfosit bir kan hücresi olduğundan kanda görülen herhangi bir rahatsızlık doğrudan lenfosit değerlerini etkilemektedir.
 • Çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle radyasyon ve kimyasal tedavi gören hastaların değerlerinde düşüklük görülür. Vücuda radyasyon girmesi sonucunda başka hastalıklar da oluşabilmektedir.
 • İlaç ve terapi tedavilerinin yan etkileri oluşmuş olabilir ve bu nedenle lym değerleri düşük çıkmış olabilir.
 • DiGeorge anomalisine sahip insanlarda lym düşük çıkabilir.
 • Wiskott-Aldrich sendromu geçiren kişilerde lym değerleri düşüş gösterir.
 • Ataksi-telenjiektazi hastalığı nedeniyle kan değerlerinde düşüklük görülür.
 • Aşırı üzüntü yaşayan insanlarda da duygu değişimleri nedeniyle kan tahlili lym de düşüklük görülebilir. Aşırı üzüntü ve stres yaşanması birçok hastalığın tetikleyicisi olmaktadır bu nedenle stres yaratan olaylardan ve ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Aplastik anemiye sahip kişilerinde lym değerleri düşük çıkmaktadır.

LYM DÜŞÜKLÜĞÜ BELİRTİLERİ:

 • Dalakta büyüme yaşanabilir ve dalağın ameliyat ile alımı gerçekleştirilebilir.
 • Virüs enfeksiyonuna dayalı olarak burun akıntısı, öksürük görülebilir.
 • Lenf bezinde küçülme söz konusu olabilir.
 • Genetik yapıdan kaynaklanan bozukluklar sonucunda bademciklerde küçülme yaşanabilir.
 • Romatoid artrit ve sistemik lupus hastalıkları nedeniyle vücudun eklem bölgelerinde şişlik meydana gelebilir, ağrı oluşabilir ve kurdeşen oluşabilmektedir.

LYM DÜŞÜKLÜĞÜ TEDAVİSİ:

Öncelikle kan tahlilindeki düşüklüğün hangi hastalıktan kaynaklı olarak düştüğü tespit edilir. Daha sonra bulunan hastalık ile uygun olarak tedavi devam ettirilir. Enfeksiyondan kaynaklı düşmeler yaşanıyorsa eğer iltihapları kurutması için antibiyotik tedavisi uygulanır. Lenfosit düşüklüğünün nedeni kanserden kaynaklanıyor ise ışın tedavisine ve kemoterapilere başlanmaktadır. Hastalık ilerleyen bir duruma gelmiş ise cerrahi müdahale yapılması söz konusu olabilmektedir. Lenfosit düşüklüğü ciddi hastalıkların habercisi olabileceği için mutlaka tedavisinin yapılması gerekmektedir.

LYM SEVİYESİ NASIL ARTTIRILIR?

İçinde beta karoten içeren besinler tüketilmelidir. Beta karoten bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahipken aynı zamanda lenfosit oranını arttırmada etkilidir. Beta karoteni alabileceğimiz besinler; havuç, ıspanak, tatlı patates, marul, bal kabağı, kavun ve kuru kayısıdır.

Çinko bulunan yiyecekler tüketilmeli ve vücut çinkosuz bırakılmamalıdır. Erkeklerin gün içinde bünyelerine yeten çinko miktarı 11 mg olurken kadınlarda bu oran 8 mg olmaktadır. Kırmızı et ve fasulye yenilmesi çinko ihtiyacını karşılamaya yetmektedir.

Vücudu bakterilerden ve virüslerden korumak için C vitamini tüketilmelidir. Özellikle kış aylarında C vitamini açısından zengin portakal ve mandalina bolca tüketilmelidir.

D vitamini ve protein almak da çok önemlidir. Lenfosit oranını yükseltmeye yarayan de vitamini ve proteinleri, tavuk ve hindiden, lor peynirinden, yumurtanın beyazından ve balıktan alabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücuttaki toksinlerden arındırmak için kalp rahatsızlığınız bulunmuyor ise günde 2 bardak yeşil çay içmelisiniz.

Zararlı yiyeceklerden ve zararlı yağlar içinde pişirilen gıdalardan uzak durulmalıdır. Trans yağ ve doymuş yağların tüketimi tamamen beslenme düzeninden çıkarılmalıdır. Bu yağlar lenfosit oranını düşürdüğü için vücuda zarar vermektedir.

En zararlı alışkanlıklardan biri olan sigaranın da bırakılması bu aşamada çok önemlidir. Sigara içerdiği kötü maddeler dolayısı ile bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır.

Daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız hayatınızdan sporu ve egzersizleri eksik etmemelisiniz. Günde en az yarım saat egzersiz yaparak toksinlerden arınabilirsiniz.

KAN TAHLİLİ LYM YÜKSEKLİĞİ NEDİR:

Lenfosit değerlerinin U’in üzerine çıktığı durumlarda enfeksiyon kaynaklı bir durumun olabileceğinden şüphelenilmelidir. Lenfosit kan tahlil sonuçlarının yüksek çıkmasının altında lösemi ve iltihaplar gibi nedenler yatabilmektedir.

LYM YÜKSEKLİĞİ NEDENLERİ:

 • Özellikle küçük çocuklarda suçiçeği geçirirken lenfosit değerleri yükselebilmektedir. Çocukluğunda suçiçeği geçirmeyen yetişkinlerde ise çok daha ağır bir şekilde hastalık geçirilebilmektedir.
 • Öpücük hastalığı denilen hastalık dolayısı ile lenfosit değerleri yüksek çıkabilmektedir.
 • Kan kanseri yaşanıyor ise yüksekliğin sebebi olmaktadır. Bilinmiyor ise kan kanserinden şüphelenilmektedir.
 • Boğmaca hastalığı kaynaklı yükseklik söz konusu olabilmektedir.
 • Rubella hastalığı nedeniyle lym değerlerinde yükseklik yaşanabilir.
 • Tüberküloz nedeniyle de kan tahlili lym değerlerinde artış olabilmektedir.
 • Hepatit hastalığı kaynaklı değerler yüksek olmaktadır.
 • Grip gibi basit rahatsızlıklar nedeniyle lym değerleri yüksek olmaktadır.
 • AIDS gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan dolayı yüksek değerler çıkabilmektedir.
 • Kabakulak rahatsızlığı geçiren çocuklarda veya yetişkinlerde lenfosit değerleri yüksek çıkmaktadır.
 • Hayvanlarda da görülen bir hastalık olan brusella nedeniyle lenfosit değeri yükselebilmektedir.
 • Düzenli olarak kullanılan bir ilaç varsa, o ilaçların yan etkisi olarak kan tahlillerinde yükseliş görülebilmektedir.
 • Kan nakli yapan kişilerde bu değerler yükselebilir.
 • Akut lenfosittik veya kronik lenfosittik hastalığı nedeniyle değerler yüksek olabilir.
 • Ottoimmün bozuklukları nedeniyle genetikten gelen rahatsızlıklar oluşabildiği için değerler yükselebilmektedir.
 • Toksoplazma nedeniyle yükselebilir.
 • CMV enfeksiyonu nedeniyle de lym kan tahlili değerleri yüksek oranlarda çıkabilmektedir.

LYM YÜKSEKLİĞİ BELİRTİLERİ:

Vücutta lenfosit yüksekliği ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği ve ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilecek bir hastalıktır. Ancak lym değerlerinin yüksek olması sonucunda vücutta herhangi bir reaksiyon oluşmamaktadır. Yapılacak olan testler sonucunda ve tesadüfen ortaya çıkabilmektedir. Vücutta oluşan belirtiler ise lenfosit yüksekliğinden değil, yüksekliğe neden olan hastalıktan dolayı oluşmaktadır.

LYM YÜKSEKLİĞİ TEDAVİSİ:

Tedavinin yapılabilmesi için öncelikle hastalığın neyden kaynaklı olduğunun bulunması gerekmektedir. Lenfosit yüksekliğinin nedeni ile birçok rahatsızlık bağdaştırıldığından, hastalığın teşhisi için başka testlere başvurulmaktadır. Bu testler sonucunda çıkan hastalıklar doğrultusunda uzman doktor uygun tedavi yöntemini şekillendirip uygulamaya geçmektedir. Kan tahlili lym değerlerinin iltihaptan kaynaklı olarak yükseldiği gözleniyorsa öncelikle antibiyotik tedavisine başlanılır. Eğer lenfosit yüksekliği kullanılan ilaçların oluşturduğu yan etkilerden kaynaklanıyorsa ilaçlar bırakılmalı ve doktorun önerdiği alternatif ilaçlarla değiştirilmelidir. Kanserden dolayı oluşan bir yükseklik söz konusu ise ışın tedavisine ve kemoterapilere başlanmaktadır. Lenfosit yüksekliği fark edildiğinde vakit kaybetmeden bir doktor ile görüşülmelidir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+