BEBEKLERDE VE KADINLARDA KABIZLIK NASIL GEÇER? EN ÇABUK KABIZLIK GEÇİRME

03/08/2018 - Sağlık

Kabızlık birçok insanın hayatının bir evresinde mutlaka yaşadığı, şişkinlik ve kendini rahatsız hissetmesine neden olan bir problemdir. Kabızlık bazı kişilerde 1-2 hafta sürüp, yaşam kalitesini düşürmekte ve mide problemlerine neden olmaktadır. Bağırsakların düzenli çalışmamasından kaynaklı olan kabızlık, çoğu zaman yanlış beslenme, aşırı katı gıda tüketme ve çok fazla hareketsiz yaşamdan kaynaklanmaktadır.

Kabızlık Nasıl Geçer ve Kabızlık İçin Bitkisel Tedaviler

Kabızlığın çok uzun bir süre devam etmesi beraberinde ciddi sağlık problemlerini getirmektedir. Kolon kanseri ve rektum kanseri gibi ciddi hastalıklarla karşılaşma riski yüksek olduğundan kabızlık ile beraber aşırı karın ağrısı, kilo kaybı, karında şişlik ve makatta kan oluşuyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

KABIZLIK BELİRTİLERİ:

Kabızlığın ilk belirtisi, tuvalete çıkamamanın 2-3 günden fazla olması ve çıkıldığında sert ve ufak bir dışkıya sahip olmaktır. Kabızlık nedeniyle tuvalete çıkılamadığında, karında ağrı ve şişlik görülür, kusma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Vücudun genelinde şişlik ve rahatsızlık hissi oluşur.

KABIZLIĞIN NEDENLERİ:

 • Kabızlığa neden olacak ilk durum vücudun aşırı hareketsiz kalmasıdır. Hareketsiz kalan vücudun bağırsak fonksiyonları yavaşlamaktadır.
 • Yanlış uygulanan diyetler de kabızlık yaratmaktadır. Bu nedenle bilinçli ve diyetisyen eşliğinde diyet yapılmalıdır.
 • Kabızlığın uzun bir süre devam etmesi, bağırsak kanserinden şüphelenilmeye neden olur.
 • Kişinin süt ve süt ürünlerini aşırı tüketmesi sonucunda kabızlık problemi ortaya çıkmaktadır.
 • Beslenme düzeninde yapılan yanlışlıklar ve düzensiz beslenme sonucunda kabızlık oluşabilir.
 • Huzursuz bağırsak sendromu adı verilen hastalık nedeniyle kabızlık problemi ortaya çıkabilir.
 • Parkinson hastalığı nedeniyle hastada kabızlık görülebilir.
 • MS ve benzer özellikte hastalıklar nedeniyle kabızlık görülebilir.
 • Kadınlar, hamilelik döneminde kabızlık problemi yaşayabilirler.
 • Gün içinde yeterli su tüketmemek ve vücuda yeterli sıvı alınmaması sonucunda kabızlık oluşur.
 • Hemoroit hastalığına sahip insanlarda kabızlık görülür.
 • Sindirim sisteminde problemleri olan insanlarda kabızlık görülür.
 • Yoğun stres yaşayan ve depresyon nedeniyle kabızlık görülebilir.
 • Kalsiyum veya alüminyum içeren ilaç kullanan insanlarda kabızlık görülür.
 • Antideprasan ve demir ilacı kullanan kişilerde kabızlık problemi oluşabilmektedir.
 • Sürekli seyahat halinde olan insanlarda kabızlık problemi oluşabilmektedir.

Kabızlık Nasıl Geçer ve Kabızlık İçin Bitkisel Tedaviler

KABIZLIĞI ÖNLEMEK İÇİN YAPILACAKLAR:

 • Kabızlığı önlemek için yeme alışkanlıkları gözden geçirilmeli ve yanlış beslenildiği düşünüldüğü durumlarda buna engel olunmalıdır.
 • Kabızlığı önlemek için lif içeren besinlerin çok fazla tüketilmesi ve sebze-meyve tüketiminin arttırılması gerekir.
 • Kafeinin aşırı tüketimi kabızlığı tetiklemektedir. Ancak hiç içilmemesi anlamına gelmemektedir. Günde bir kere Türk kahvesi içmenin bağırsaklara olumlu yönde etkisi vardır.
 • Kabızlığı önlemenin en birinci kuralı gün içinde 2 litreden fazla tüketilmesidir.
 • Kabızlığın oluşmasını engellemek için süt ve süt içeren ürünlerin tüketimi sınırlandırılmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır.
 • Kabızlığın oluşumun nedenlerinden biri olan hareketsizlik ortadan kaldırılıp, egzersiz veya yürüyüş yapılması sağlanmalıdır.
 • Kabızlığın önüne geçecek nedenlerden biri de fazla tuvalet tutmamanız olacaktır. Tuvaletiniz geldiğinde aşırı bir süre onu tuttuğunuz vakit kabızlık problemi ve başka problemler ortaya çıkmaktadır.

KABIZLIĞIN TEDAVİSİ:

Kabızlık Nasıl Geçer ve Kabızlık İçin Bitkisel Tedaviler

Kabızlığı önlemek ve kabızlık oluşumunu ortadan kaldırmak için öncelikle yukarıda yazan öneriler uygulanmalı ancak hala kabızlık geçmediyse bitkisel tedavi yollarına gidilmelidir. Kabızlığın bitkisel yollar ile de geçmediği durumlarda bir doktor ile görüşülüp ilaç tedavisine başlanabilmektedir. Doktorların yetişkinler için önerdiği ilaçlar; osmotik ilaçlar, yumuşatıcılar, uyarıcılar ve lifli ilaçlardır. Bu ilaçlar sayesinde bağırsakların çalışması teşvik edilebilir, dışkının yumuşatılması ve dışkının kolayca dışarı çıkabilmesi sağlanmaktadır. Doktor önce fiziksel muayene yapıp daha sonra proktolojik muayene, laboratuar testleri, kalın bağırsak testleri veya kolonoskopi yapmaktadır. yapılan bu testler sonucunda kabızlığın neden olduğu hastalık teşhis edilir ve ilaçlarla beraber tedavi yolu ona göre belirlenir.

KABIZLIĞI EN ÇABUK GEÇİREN YÖNTEMLER:

Bağırsakların çalışmasını sağlamak için sabahları aç karnına içilen ılık ve limonlu suyun oldukça faydası olmaktadır. Aynı zamanda aç karnına tüketilen bu su ile mide rahatlatılır ve dışkıda yumuşama olur. Bir bardak suyun içine yarım limonun sıkılıp ılık bir vaziyette içilmesi uygundur.

Kafeinin fazla tüketimi zararlı ancak günde bir bardak Türk kahvesinin faydalarından bahsetmiştik. Kabızlık problemini hızlı çözecek yöntemlerden biri de Türk kahvesidir. Günde bir bardak içildiğinde bağırsakların çalışmasına büyük oranda katkı sağlar. İsteğe bağlı olarak içine 2 limon damlası da damlatılabilir. Kahve içildikten yarım saat sonra etkisini gösterecektir.

Bitki çayları kabızlık problemleri ile mücadele etmede ve bağırsakların hızlı çalışmasında rol oynamaktadır. Bitki çaylarının içinde ıhlamur, yeşil çay, papatya ve adaçayı boşaltım sistemi için kullanılacak çaylardandır. Gece yatmadan önce bir bardak kadar içilmesi uygundur.

Evde yapılan yoğurtlar, içinde yararlı bakterileri bulundurduğundan dolayı boşaltım sistemine yardımcı olan ve kabızlığı hızlı geçirecek olan yöntemlerdendir. Bu nedenle gün için ev yapımı yoğurtlar tüketilmesi, tuvalete çıkmayı kolaylaştırmaktadır.

Kabızlığa hızlı çözüm arayanlar için zeytinyağı da önerilmektedir. Sabah uyanır uyanmaz aç karnına 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı içilmesi bağırsakları harekete geçirecektir. Gün içinde de yemeklerde ve salatalarda bolca kullanılabilir.

BEBEKLERDE KABIZLIK NASIL GEÇER?

Bebeklerde kabızlık sorunu genetik faktörlerden etkili olabilmekte ve anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin yemek yeme şekilleri nedeniyle kaynaklanabilmektedir.

Kabızlık Nasıl Geçer ve Kabızlık İçin Bitkisel Tedaviler

 • Anne sütü ile beslenen ufak bebeklerin kabızlık çekmesi durumunda günde bir iki kere çay kaşığı kadar zeytinyağı bebeğe içirildiğinde, kabızlık problemi ortadan kalkacaktır.
 • Anne sütü ile değil de mama ile beslenen bebeklerde ise mamalarının içine zeytinyağı atılarak içirilebilir.
 • Bebekler yapıları gereği bütün gün uyudukları için çok hareketsiz kalıp kabızlık problemi yaşayabilirler. Bu nedenle mümkün olduğunca bebeğin bacaklarını karnına doğru iterek basit egzersizler yapılıp, bağırsakların çalışması sağlanmalıdır.
 • Kakasını yapmakta zorluk yaşayan bebeklere, kulak çöpünü zeytinyağına batırıp poposunun etrafında sürebilirsiniz.
 • Kuru meyvelerden yapılan kompostolarda bebeklerin kabızlık problemini çözmektedir.
 • Taze elmanın sıkılıp suyunun bebeğe içirilmesi de kabızlığına iyi gelmektedir.
 • Zeytinyağı ile bebeğin karnı ovulup bağırsakların harekete geçmesi teşvik edilebilir veya kaka fitili kullanılabilir.

KADINLARDA KABIZLIK NASIL GEÇER:

Kadınlar, erkeklerden daha fazla kabızlık problemi yaşamaktadır. Kadınlarda kabızlığa iyi gelecek yöntemler şöyledir:

Kabızlık Nasıl Geçer ve Kabızlık İçin Bitkisel Tedaviler

 • Kahvaltı öğünü atlamamalı ve kahvaltıda mutlaka portakal, portakal suyu, yulaf ezmesi, tahıllı besinler veya kepekli besinler yer almalıdır.
 • Gece saatlerinde yemek yemek midede hazımsızlığa neden olur ve sonucunda kabızlık oluşabilir. Bu nedenle kadınların akşam 7 den sonra ağır yiyecekler tüketmemeleri gerekir.
 • Kadınlar erkeklerden daha fazla sebze ağırlıklı beslenseler de kimi zaman bu yeterli olmayabilir. Bu nedenle sebze ağırlıklı beslenme arttırılmalı, özellikle patlıcan ağırlıklı beslenilmektedir.
 • Kabızlığa iyi gelen yollardan biri de meyvelerin kabukları ile tüketilmesidir.
 • Kadınların uzun süre evde hareketsiz kalmaları sonucunda da kabızlık oluşabilmektedir. Bu nedenle ev içinde hareket halinde olmalı, egzersiz yapılmalı veya kısa yürüyüşlere çıkılmalıdır. Aynı zamanda yemeklerin içinde katı yağlar yerine zeytinyağı tercih edilmelidir.

KABIZLIK İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ YOLLARI:

Kuru meyveler kabızlık için birebirdir. Bu nedenle kuru erik, kuru kayısı ve mürdüm eriği gibi kuru meyvelerin gün içinde aç karnına tüketilmesinde fayda vardır.

Sabah kahvaltıda yenilebilecek hem lezzetli hem de kabızlığın çözümü olacak bir besin vardır ki adı da zeytindir. Zeytinin üzerine kekik baharatından konulup, birde zeytinyağı döküldüğünde kabızlığa iyi gelmektedir.

Keten tohumunun kendisi de yağı da birçok hastalık gibi kabızlığa da iyi gelmektedir. Keten tohumunu salatalara ve yoğurtlara katarak kabızlığın önüne geçebilirsiniz.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+