ZEYTİNYAĞI, SÜT VE ELMA KABIZLIĞA İYİ GELİR Mİ? ÇOCUKLARDA VE HAMİLELERDE KABIZLIK

01/08/2018 - Sağlık

Kabızlık, bağırsakların zayıf çalışması ve yanlış beslenme sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Dışkılama süresi haftada 2 ve daha az oluyorsa kabızlıkla karşı karşıyasınızdır. Kabızlığa iyi gelecek ve sizi rahatlatacak şeyler aslında ufak ve basit tüyolardan oluşmaktadır. Kabızlık sorunu çekmek istemiyorsanız öncelikle bolca su tüketmelisiniz. Su ve sıvı tüketimi bağırsakları harekete geçiren en önemli unsurlardandır. Mümkün olduğunca katı gıdalardan kaçınmalı ve öğünlerinizde çorba veya sulu yemeklere yer vermelisiniz.

Gün içinde mümkün mertebe hareket halinde olmak, kabızlığa iyi gelmektedir. Masa başı bir işte çalışıyor veya hareket alanınız gün içinde sınırlı oluyorsa elinizden geldiğince ufak egzersizler yapmaya özen göstermelisiniz. Sebze ve meyve tüketimi de oldukça önem taşımaktadır. Vücut sebze ve meyvelerin öğütülmesini daha çabuk yapmakta ve kabızlığın önüne geçmektedir. Bu nedenle yemeklerinizin yanında salatanın bulunmasına dikkat etmelisiniz.

KABIZLIĞI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILMALI?

Kabızlığı önlemek için yapılması gereken bazı durumlar ve tüketilmemesi gereken bazı yiyecekler vardır. Bu besinleri hayatınızdan bir süreliğine çıkarırsanız, problemlerinize iyi geldiğini de fark edeceksiniz. Yaşam konforunuzu sınırlandıran ve vücudunuzda huzursuzluk oluşturan bu rahatsızlıktan kurtulmak için aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz.

Kabızlığa Ne İyi Gelir? Çözüm Yoları, Çocuklarda ve Hamilelerde Kabızlık

 • Aşırı kafein tüketmemek: Gün içinde fazla kafein içeren besinler almak bağışıklık sistemine zarar vermektedir.
 • Su tüketimi: Günde en az 2 litre su içilmeli ve yaz mevsiminde bu oran daha da artırılabilmektedir.
 • Süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesi: Kabızlık sorunu yaşayanların süt ve süt ürünlerinin tüketimini minimuma indirmeleri gerekmektedir. Fazla tüketiminde ince bağırsaklar sütün içindeki proteini sindiremez ve kabızlığa neden olur.
 • Lokmaların çiğnenmesi: Yiyeceklerin çok fazla ağızda öğütülüp yenilmesi gerekir. Çok fazla çiğnenmeden yutulan besinler kabızlığa neden olur.
 • Hareket yapmak: En az 30 dakika yürüyüş yapılmalı, imkân bulunamıyor ise evde yapılabilecek basit egzersiz hareketleri uygulanmalıdır.
 • Ilık su içmek: Sabah uyanır uyanmaz aç karnına içilen ılık bir bardak su bağırsakları çalıştırmaktadır.
 • Tuvalet tutmamak: Yapılan en büyük hatalardan biri ise uzun süre tuvaleti tutmaktır. Bu hareketin yapılması kabızlığa yol açmaktadır.
 • Fast-food tüketiminin olmaması: Ağır ve yoğun kalorili gıdalar olduğundan mide tarafından sindirilmesi zor olmaktadır. Bu nedenle katı gıda ve hamburger gibi fast food yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

İYİ GELEN YİYECEKLER:

Sürekli karın ağrısı çekmek ve tuvalette zorlanmak sorunundan kurtulmak için yemeklerinizden ayırmamanız gereken bazı yiyecekler vardır. Bu besinlerin tüketimi, metabolizmayı hızlandırıp, daha iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır.

 • Fasulye ve Baklagiller: Lif bakımından zengin yiyecekler olduğundan bağırsakların çalışmasında rol oynarlar.
 • Kuru erik, kuru kayısı, kuru incir: Sabah uykudan uyanır uyanmaz kuru meyvelerden birkaç tane tüketilip üzerine bir bardak ılık su içildiği takdirde sindirim sistemi harekete geçmektedir.
 • Lifli Gıdalar: Elma, erik, kayısı, muz, üzüm pancar, avokado, ıspanak, lahana, bürüksel lahanası, kızılcık ve kereviz gibi gıdalar yoğun lif barındırmaktadır. Bu sayede bağırsak sistemini harekete geçirmektedir.
 • Kekik ve zeytin: Kahvaltılarda rahatlıkla tüketilebilecek olan zeytinin üzerine zeytinyağı ve kekik dökülerek tüketildiğinde kabızlığa iyi gelmektedir.
 • Zeytinyağı: Aç karnına bir tatlı kaşığı zeytinyağı yenilmesi, tuvalete rahat çıkmanıza yardımcı olacaktır.
 • Yoğurt: Yoğurdun içinde yer alan yararlı bakteriler, vücutta oluşan zararlı bakterilerle savaşarak onları yok etmektedir.
 • Beyaz et: Kırmızı etin sindirimi mide için zor olmasına karşın balık ve tavuk eti için aynı şey geçerli değildir. Bağırsakları zorlamazlar ve kırmızı etin yerine bir süre problemler geçene kadar tüketilmelidir.
 • Keten tohumu: Zayıflatıcı ve sağlık yönünde iyi etkileri bulunan keten tohumu, salatalara ve yoğurda eklenerek yendiğinde tuvalete çıkmayı destekleyici besinlerden olmaktadır.

EVDE ÇÖZÜM YOLLARI:

Evde hazırlanabilecek kolay ve ekonomik tariflerle kabızlığın önüne geçilebilmektedir. Evde pratik yapılacak tariflerden biri, yaz mevsiminde ortaya çıkan siyah eriklerle yapılan şuruptur. Eriğin sindirim sistemini çalıştırıcı etkisi olduğundan günde bir-iki kez tüketimi faydalı olmaktadır. Hemen hemen herkesin evinde bulunan meyvelerden bir kaçı olan elma ve armutların sularının sıkılarak kabızlık sorunu ile karşılaşıldığında tüketilmesi gerekmektedir. Kuru meyvelerden yapılan hoşaflarda tuvalete gidememe probleminin önüne geçmektedir. Kuru kayısı, kuru erik ve kuru incir hoşaf için uygun besinlerdir. Yoğurt veya kefir de bu rahatsızlığa iyi gelen ve bulunması kolay olan gıdalardandır.

Hastalığın atlatılması için evde yapılacak basit tariflerden biri ise patates suyunun sıkılıp içerisine ananas dilimlerinin karıştırılarak içilmesidir. Kabızlık, fazla katı gıda tüketiminden kaynaklı olabileceği için iyileştirmek için genellikle kullanılan besinlerin sıvı halde olması gerekmektedir. Çemen otu tohumu veya karnıyarık tohumunun öğütülerek kullanımı da evde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemler arasındadır.

ÇOCUKLARDA KABIZLIĞA NE İYİ GELİR?

Çocuklarda fazla süt tüketiminden kaynaklı veya çeşitli çevre şartlarından dolayı oluşan bu rahatsızlığın önüne geçmek ve iyileştirmek için çeşitli kürler bulunmaktadır. Çocukların bünyesi büyüklere göre daha hassas olduğundan her besin ile tedavi edilmeleri uygun değildir. Çocuklarda kabızlığa iyi gelen yöntemler ve yiyecekler şu şekildedir:

Kabızlığa Ne İyi Gelir? Çözüm Yoları, Çocuklarda ve Hamilelerde Kabızlık

 • Aç karnına çocuklara 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı içirilmelidir. Zeytinyağı çocukların tuvalette zorlanmalarını engelleyerek tuvalet korkularını yenmeye yardımcı olacaktır.
 • Bebeklere dahi gönül rahatlığıyla verilebilecek olan doğal erik hoşafı içirilebilir.
 • Doktorunuz öneriyorsa eğer Duphalac Şurup çocuklara kabızlık için verilen ilaçlardandır.
 • 6 aydan büyük bebeklere armut, şeftali, kayısı suları sıkılarak günde iki kere içirilebilmektedir.
 • Zeytinyağının limon ile karıştırılıp çocuklara açken verilmesi de sindirimi kolaylaştırmaktadır.
 • Mümkün olduğunca evde ev yapımı yoğurtları tüketmeleri sağlanmalıdır.
 • Yoğurdun sade olarak tüketilmesi sağlanmıyorsa eğer yoğurtla yapılan tarhana çorbası çocuklara içirilmelidir.
 • Siyah çay, kahve ve asitli içecekler bu aşamada verilmemelidir.
 • 1 kuru incir, 2 kuru kayısı, 2 kuru eriğin ufak dilimler şeklinde doğranıp, kaynayan bir buçuk çay bardağı kadar suya atılması ve üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağı eklenmesi şeklinde yapılan basit kür tarifi de çocuklara içirilen ve kabızlığa iyi gelen kürlerdendir.

GEBELİKTE KABIZLIĞA NE İYİ GELİR?

Hamilelik döneminde, normal zamanda olan bütün uygulamalar maalesef uygulanamamaktadır. Kabızlık sorunu hamile olan kadınların yüzde %50’sinde görülen bir rahatsızlıktır.

Kabızlığa Ne İyi Gelir? Çözüm Yoları, Çocuklarda ve Hamilelerde Kabızlık

 • Gebelik döneminde kabızlık sorunların en düşük seviyeye indirgenmesi için meyve tüketiminin arttırılması gerekir. Meyve tüketimi, hem vitamin kaynağı olurken hem de tuvalet probleminin önüne geçer. Tüketilmesi önerilen meyveler; incir, kayısı, elma, erik ve üzümdür.
 • Lif içerikli olan sebzelerden pırasa, lahana, ıspanak, havuç, kuşkonmaz, brokoli ve bürüksel lahanası tüketilmelidir.
 • Tamamen bitkisel olan ürünler kullanılmalıdır. Bunlardan biri ise sinamekidir.
 • Zeytinyağı, ceviz, yoğurt, kefir, meyve suları, yulaf, arpa, mısır, kepekli tahıl, baklagiller ve fasulye tüketimi arttırılmalıdır.
 • Kabızlığa iyi gelmesinin yanında gaz sancısını engelleyen ve uyku problemlerini azaltıcı etkisi olan ıhlamur günde iki fincan kadar içilmelidir.
 • Roka da gebelikte çiğ bir şekilde tüketildiğinde kabızlığa iyi gelen yiyeceklerdendir.

ZEYTİNYAĞI, SÜT VE ELMA KABIZLIĞA İYİ GELİR Mİ?

Zeytinyağının kabızlık sorununda kullanıldığından yukarıda bahsettik. Zeytinyağı sindirim sistemini uyararak çalışmasını sağlar ve yiyeceklerin kolay sindiriminde yardımcı olur. Şişkinliği ve midede veya bağırsaklarda oluşabilecek herhangi bir tahriş durumunu engellemektedir. Bu nedenle tuvalete çıkamama problemi yaşayanlara önerilen en temel besinlerden biridir. Sağlığa hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Süt ve süt ürünlerinin fazla tüketimi tuvalete çıkamama sorunu ile boğuşan kişilere önerilmemektedir. Aşırı tüketimde sütün içindeki proteinler vücutta tutulmakta olup kabızlığı tetiklemektedir. Gün içinde yetişkinler için en fazla bir bardak tüketilmeli ve fazlasından kaçınılmalıdır.

Elma ve elma suyu vücudun metabolizmasını hızlandıran ve sindirim sisteminin dostu besinlerdir. İçinde lif olan meyveler arasında yer aldığından dolayı bağırsak hareketlerini hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Rahatsızlık esnasında kullanılmasında sakınca görülmeyen besinlerdendir.

Sindirime Yardımcı Besinler

Genel olarak bir sıralama yapacak olursak sindirimi kolaylaştıran ve metabolizmayı hızlandıran yiyecekler kısaca şunlardır; erik, armut, elma, böğürtlen, ahududu, kayısı, şeftali, incir, ananas, fıstık, badem, patates, haşlanmış brokoli, bürüksel lahanası, kuşkonmaz, havuç, yulaf, arpa, mısır, keten tohumu, esmer pirinç, kuru kayısı, kuru erik, pazı, enginar, ıspanak ve barbunyadır.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+