İSHALE NE İYİ GELİR, HANGİ BESİNLER İYİ GELMEZ?

03/08/2018 - Sağlık

İshal, sürekli tuvalete çıkma isteği uyandıran, karın ağrısı gibi semptomları bulunan bir hastalıktır. Dışkı, sulu bir biçimde ve şekilsiz olmakla beraber kişinin tuvalete bağımlı hale gelmesine neden olan bir hastalıktır. Peki, ishale ne iyi gelir? İshal, yanlış beslenme ve sıvı kaybı yoluyla herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlık olduğundan dolayı, öncelikle vücudun sıvı kaybının önlenmesi gerekmektedir. Sürekli olarak tuvalete çıkmak, vücuttaki sıvı miktarını azaltmaktadır bu nedenle ishale yakalanan kişiler mümkün mertebe su tüketmelidir.

Sıvı tüketimi ishalde en önemli unsurlardan biri olduğundan dolayı, sadece su değil sıvı olan ancak içinde asit bulundurmayan her türlü sıvı gıda tüketilmektedir. Yenilenecek olan besinler de ishalin hemen düzelmesi için önem taşımaktadır. Bu nedenle lifli yiyecek tüketimi, bağırsakların düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır. İshalin hemen geçmesini ve evde tüketilebilecek besinler yoluyla iyileşmesini istiyorsanız, aşağıda yer alan maddeleri okumanızda yarar var.

İSHALE İYİ GELEN YİYECEKLER:

 • Her Derde Deva Olan Türk Kahvesi:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Türk kahvesi, ishalin kesilmesine yardımcı olurken aynı zamanda ishalin beraberinde getirdiği kusmaya da iyi gelmektedir. Bir yemek kaşığı kahvenin içine damlatılan birkaç damla limon suyu veya nar ekşisi yutulduğu takdirde, bağırsaklar daha düzenli çalışmaya başlamakta ve sıvı olarak çıkan dışkının katılaşmasında rol oynamaktadır.

 • Potasyum Harikası Muz:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Muz, içerdiği potasyum sayesinde ishal olan kişilerin tüketmesi gereken yiyecekler arasındadır. Ancak unutmamalısınız ki, muz tek başına ishalin durmasına yeterli olmamaktadır. Muz sayesinde vücudun ishal yoluyla kaybettiği potasyum ve mineraller geri kazanılmaktadır.

 • Milli İçeceğimiz Ayran ve Yapımında Kullanılan Yoğurt:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Yoğurt ve ayran, çeşitli bakterilerden oluşan bir besindir. Bu nedenle vücuttaki iyi olan bakterilerin kazanılmasına ve korunmasına yol açmaktadır. Yapacağınız uygulama ise çok basit. Sadece günde iki kâse yoğurt veya iki bardak doğal ayran içtiğiniz takdirde ishalde azalma göreceksinizdir.

 • Rize’den Gelen Güzellik: ÇAY

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Memleketimizin bir değeri olan çayı, koyu yani demli bir şekilde tüketmenin de ishal tedavisinde faydalı olduğu bilinmektedir.

 • Elma Suyu veya Elma Sirkesi Mucizesi:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Hiç elma sirkesi içilir mi diye düşünmeyin. Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı kadar damlatılan elma sirkesi çokta rahat bir şekilde içilmektedir. Hemen hemen herkesin evinde bulunabilen bir ürün olan elma sirkesi, bakterilerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Elma sirkesi evinizde bulunmuyorsa bunun yerine doğal elma suyu da tüketebilirsiniz.

 • Diyet Yemeği Edasındaki Patates Haşlaması:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Her ne kadar patatesin kızartmasını tercih edecek olsanız da ishal durumunda kızartma ve yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Patates haşlaması, ishalle karşılaşıldığında midedeki yiyeceklerin tutulmasını sağlayan çok önemli bir besindir. Gün içinde dilediğiniz kadar haşlanmış patates tüketebilirsiniz.

 • Pirinci lapa seven veya yapanlar için geliyor: Pirinç Lapası

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Pirinç, içinde lif oranını en düşük seviyede barındıran besinlerden biridir. Lapa bir şekilde tüketilen beyaz pirinç, dışkının katılaşmasında ve normal haline dönmesinde rol oynamaktadır. Ancak bahsettiğimiz pirinç türü beyaz pirinçtir, esmer pirinç bağırsakları yumuşatır ve ishali arttırıcı etkisi vardır. Bu nedenle sakın esmer pirinç tüketip sonra ishalim neden arttı diye düşünmeyin.

 • Bugs Bunny’le Sevdiğimiz: Havuç

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Havuç içinde lif olan besinlerden biridir. Bu nedenle, ishal sırasında tüketilmesi gereken yiyeceklerden biri olmaktadır. Eğer havucu sade tüketmek istemiyorsanız, havuç suyu içerek hem vücudun sıvı ihtiyacını karşılamış olursunuz hem de havucun içinde barındırdığı vitaminler sayesinde rahatlama yaşarsınız.

 • Doğal Antibiyotik Olan Sarımsak:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Sarımsak evde kolayca tüketebileceğimiz doğal bir antibiyotik türüdür. İshal ile mücadelede vücutta bağışıklığı kuvvetlendirerek vücut direncini arttırmada etkili olmaktadır. Yemesi ve kokusu zor geliyorsa gün içinde 2 veya 3 diş sarımsağın yutulması da faydalı olmaktadır.

 • Hastalık Denildiği Zaman Akla Gelen Zencefil:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Zencefil, doğrudan ishalin kesilmesinde etkili olmamaktadır ancak vücudun kaybettiği sıvının kazanılmasında ve ishalle beraber gelen rahatsızlıkların giderilmesinde büyük etken taşımaktadır. Kullanımı ise; yemeklerden sonra bir bardak çay şeklinde içmektir.

 • Bal:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Rahatsızlık esnasında su tüketiminde zorlanıyor iseniz bir litre suyun içine karıştıracağınız 4 yemek kaşığı bal ile hem suyun tadını tatlı yapıp içilebilir kılarsınız hem de ishalin oluşma nedeni bakteri kaynaklı ise bakterilerin azalmasına yardımcı olursunuz.

 • Surat Ekşiten Besin: Limon

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Adını duyar duymaz yüzünüzün ekşidiğiniz ve şekilden şekle girdiğinizi tahmin edebiliyorum. Ancak bilindiği üzere limon ve limon suyu birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Limon, ishalle beraber gelen mide bulantısının azalmasını sağlarken aynı zamanda da vücutta oluşan patojenlerin yok olmasına neden olmaktadır. İshal probleminden muzdaripseniz gün içinde 3-4 kez taze sıkılmış limon suyu içmenizde fayda vardır.

 • Maden suyu:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Maden suyu, doğal bir içecek olduğundan dolayı vücutta kaybedilen minerallerin kazanılmasını sağlamaktadır. İshal rahatsızlığı geçirenlere önerilen bir içecek türüdür.

İSHALE İYİ GELMEYEN YİYECEKLER:

İshal için iyi gelen yiyeceklerden bahsetmişken iyi gelmeyecek ve ishali daha kötü durumlara getirecek besinlerden bahsetmemek olmaz. Bazı yiyecek türleri var ki, ishal durumunda tüketildiğinde vücudun direncini daha çok düşürmekte ve sıvı halinde olan dışkının sürekli olarak devam etmesine neden olmaktadır. Bu gıdalar içine, baharatlı ve acı besinler, çok yağ içeren ve kızartma türü yiyecekler, kepekli ve diyet ürünleri gibi birçok ürün girmektedir. Ayrıca ishalken katı gıdalar ve çiğ sebzeden uzak durulmalıdır. İşte ishal hastalığına yakalananların tüketmemesi gereken yiyecekler:

 • Vücudun Düşmanı Alkol:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

İshal durumunda sıvı kaybı yaşanırken aynı zamanda alkol tüketilirse vücut daha fazla sıvı alma ihtiyacı duyacaktır, sıvı alamayınca da toksinlerini atamayacak ve ishal kesilmeyecektir. Aynı zamanda alkol, metabolizmayı bozmakta ve hazımsızlığa neden olma özelliği ile ishalken tüketilmemesi gereken ürünlerdendir.

 • Kafein:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Kahvenin pişirilmeden limon veya nar ekşisi yardımıyla yutulması ne kadar faydalı ise pişirilip içilmesi de bir o kadar zarar taşımaktadır. İçinde kafein barındıran besinler ishali tetikler nitelikte olduğundan tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

 • Süt:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Sütün içinde yer alan laktoz, mide ekşimesine neden olmakta bu nedenle mideyi daha çok yorarak enerji sarf etmesine neden olmaktadır. Hastalık durumunda süt tüketimi ishalin şiddetlenmesine neden olmaktadır.

 • Brokoli, Lahana, Karnabahar, Pırasa, Soğan, Bürüksel Lahanasından Uzak durun.

Bu yeşil sebzeler, içinde fazlaca karbonhidrat bulundurdukları için sindirimi güç kılmaktadır. İshal durumunda zaten sindirim sistemi düzensizlik yaşarken bir de bu gıdalar tüketilirse ishalin daha fazla ilerlemesine neden olur.

 • Yeşil Fasulye:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Zaten sevmiyordum, oh yemeyeceğim diyenleri duyar gibiyim. Yeşil fasulye ve hatta kuru bezelye tüketimi de ishalin etkisinin artmasına yol açacak yiyecekler arasındadır.

 • Çikolata:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Özellikle kadınlar için bir vazgeçilmez olan çikolatalar, ishal hastalığında maalesef önerilmemektedir. Tatlı krizine yakalananlar için önerilecek tek tatlı ise bal olmaktadır.

 • Kuruyemişler:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Kuruyemişler, sindirimi zor olan yiyeceklerdir. İshalken, midede şişkinlik ve tahriş yapma ihtimali bulunduğu için kuruyemişlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

 • Baklagiller:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Baklagiller birçok kişinin bildiği üzere midede gaza ve şişkinliğe neden olmaktadır. Ayrıca içerisinde lektin bulundurmalarından dolayı bağırsaklarda bir iltihaba sebebiyet verebilmektedir. İshalken baklagiller tüketimi hiç olmamalıdır.

 • Yeşil Biber:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Yeşilbiberin birçok faydası bulunsa da ishal rahatsızlığına yakalananlar için tüketilmesi önerilmeyen sebzeler arasındadır.

 • Tatlandırıcılar:

İshale İyi Gelen ve İyi Gelmeyen Yiyecekler

Son olarak tatlandırıcılar da ishalken tüketilmemesi gereken ürünlerdendir. Tatlandırıcılar bulantıya ve kusmaya neden olmakla beraber ishal durumunda gaz da oluşturmaktadır. Gaz oluşumu ishal olan kişide büyük rahatsızlıklara neden olduğundan, gaz yapabilecek her türlü gıdadan uzak durulmalıdır.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+