İshal Yapan Yiyecekler Listesi, Hangi Gıdalar İshale Neden Olur?

02/08/2018 - Sağlık

İshal, normal şartlarda katı bir yapıya sahip olan dışkıların vücuttan atılması sırasında form değiştirmesi ve bazen sıvı olarak vücuttan uzaklaştırıldığı duruma denir. Söz konusu durumun ortadan kaldırılması adına, bazı ilaçlardan, bitkilerden ve meyvelerden, yani kısacası ishale yol açan besin değerlerinden belli bir süreliğine uzak durulması gerekir. İshal olma durumunu tetikleyen farklı etkenler bulunmaktadır. Ayrıca bu etkenler, kişiden kişiye de değişkenlik göstermektedir.

İshal Yapan Yiyecekler, Hangi Gıdalar İshal Yapar?

İshale yol açan başlıca sebepler ise, alerji, gıda zehirlenmesi, bakteri kaynaklı besinlerin tüketilmesi, enfeksiyon geçirme, yanlış ilaç kullanımı, Hipertiroid hastalığı ve sindirim sisteminin doğru çalışmaması gibi nedenlerdir.

Ayrıca diyabete bağlı olan hastalıklarda, ishal olma nedenlerine örnek verilebilir. Bireyin yaşamış olduğu ishal probleminin ana kaynağı tüketmiş olduğu besin değerleri ise, bu durum sindirim sisteminin farklı yiyeceklere karşı göstermiş olduğu hassasiyetti belirtmektedir. Söz konusu hassasiyet tıp dünyasında ‘Laktoz İntoleransı’ diye adlandırılmaktadır. Örneğin, laktoz intoleransı şikâyeti ile ishal olan hastaların ortak sorunu aşırı süt veya süt ürünlerinin tüketilmesidir. Yani bu gibi besin değerleri, söz konusu hastalık tanısının ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

İshal hastalığının oluşmasına neden olan farklı besinlerin tüketilmesinin dışında, vücudun bu gibi durumlarda göstermiştir olduğu ekstren tepkilerle de ilgili olabilmektedir. Yani, tüketilmiş olan yiyeceklerin farklı sorunlara yol açması ve bu sorunlar da ishal hastalığını oluşumunu tetiklemesidir. Ayrıca bu gibi durumlarda, yaşanan ishal hastalığı 2 veya 3 gün içerisinde geçmektedir. Ancak bu süre içerisinde tuvalete çıkma ihtiyacı da sıklık göstermektedir. İshal oluşumunun diğer bir nedeni ise, aşırı miktarda içilen alkol ve sigaradır. Halk arasında en çok rastlanan sağlık sorunlarında biri olan ishal, bireylerin herhangi bir hastalığa sahip olup olmama durumuna göre değişkenlik göstermemektedir. Hiçbir sağlık sorunu bulunmayan kişilerde, bahsedilen nedenlerden dolayı kolay bir şekilde ishal olabilirler. Yani aşırı sigara ve alkol tüketmek veya ishali tetikleyen yiyecekleri yemek, söz konusu hastalığa yakalanmak için yeterli etkenlerdir.

İshale Neden Olan Besinler

Kafein içeren içecekler: Bireylerin gün içerisinde sık sık kafein içeren içecekler tüketmesi, hem sindirim sistemini hem de vücudun genel çalışma yapısını hızlandırmaktadır. Gündelik yaşamda en çok tercih edilen içecekler denilince akla ilk gelen çay, kahve gibi ürünlerin içerisinde bol miktarda kafein bulundurmaktadır. Bu içeceklerin tüketimi uygun ölçülerde ayarlanmalı ve vücuda aşırı bir şekilde gönderilmemelidir.

Meyveler

Meyvelerin içerisinde bulunan ve üretiminden başlayıp, tüketimine kadar gelen Fruktoz, bir çeşit şeker maddesidir. Bu maddenin fazla bir şekilde tüketilmesi, kişinin ishal sorunu ile karşılaşmasına olanak tanımaktadır. Ayrıca bahsi geçen Fruktoz maddesi, meyvelerde bulunduğu gibi, farkı yiyecek gruplarında da karşılaşılmaktadır. Bu nedenle beslenme düzenini önemsenmeli ve meyve tüketimi uygun ölçülerde de dengelenmelidir.

İshal Yapan Yiyecekler, Hangi Gıdalar İshal Yapar?

Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri içerisinde bulunan laktoz, yani şeker maddesi, vücutta intolerans oluşumuna neden olmaktadır. Bu oluşum, süt ve benzeri besin grubunun tüketilmesi ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle ishalle beraber, karın ağrıları, baş dönmesi, mide krampı ve gaz problemlerini de beraberinde getirmektedir.

İshal Yapan Yiyecekler, Hangi Gıdalar İshal Yapar?

Alkol

Gün içerisinde aşırı miktarda tüketilen alkol, diğer bir güne ishal olarak uyanılmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda ishal sorunu ortadan kalkana kadar alkol tüketimine ara verilmelidir. Ayrıca her alkol alımında, ishal sorunu yaşayan bireylerin, söz konusu içeceği azaltması da önerilmektedir.

İshal, yetişkin insanlarda görüldüğü gibi, bebeklerde de rastlanan sorunların başında gelmektedir. Kişinin psikolojisini, günlük yaşantısını ve iş hayatının akışını bozan bu sorun, sinirsel olarak da rahatsız edici etkiler uyandırmaktadır. Ayrıca bebeklerin gelişim dönemleri süresince metabolizmalarının daha hassas olması nedeni ile anne babaların bebeklerine vermiş olduğu besin değerlerini iyi araştırması gerekir. Yani tüm bireylerin yapması gereken ortak konu, tükettikleri yiyeceklerin ishal sorununu ortaya çıkarıp çıkarmadığı hakkında bilgi sahibi olmaktır. Ancak her ne kadar besin değerleri bilinçli bir şekilde tüketilse de, bazı bireylerde ishal olma durumu farklı nedenlerden dolayı da gerçekleşebilir.

İshal Yapan Yiyecekler, Hangi Gıdalar İshal Yapar?

Hava sıcaklığının artması, besinlerde bulunan bakteriyellerin daha kolay bir şekilde ürüyebilmesine neden olmaktadır. Besinlerin depolanması koşullarına bağlı olarak, üreyen mikroplar ve toksinlerde artış görülmektedir. Bu mikrop ve bakteriyelleri içeren besinleri tüketen bireyler, Gastroenterit olarak bilinen ishal sorunu ile karşılaşmaktadır. Bu nedenle uzun süre dışarda açık bir şekilde depolanmış olan gıdalardan uzak durulmalıdır. Ayrıca, açık büfelerde satılan yiyecekler, süt, krema, mayonez ve et içerikleri gibi besin değerlerinin bol miktarda tüketilmesi ishal oluşumunun nedenlerindendir. Çocuk yaştaki bireyler, dondurma, çikolata gibi sıcağı görünce eriyen ve çabuk bozulabilen yiyeceklerden uzak tutulmalıdır. Yine hijyenik olmayan ve sağlıksız bir şekilde depolan suların, içerisinde var olan mikroplarda ishal oluşumunu hızlandırmaktadır. Özellikle de yaz tatillerinde çocuklar tarafından kullanılan havuzlar, söz konusu hastalığın başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ise, havuzlarda bulunan mikroplu ve toksinli sulardır. Bu sular, yetişkinlerinde sağlığını tehdit etmekte ve yine ishal oluşumuna neden olmaktadır. Bu yüzden yaz tatillerinde sık sık banyo yapılmalı ve beslenme düzenine dikkat edilmelidir.

İshalin Nedenleri

 • Kronik nedenler
 • Gıda zehirlenmesi
 • Aniden yapılan beslenme değişikliği
 • Parazitler
 • Müshil gibi maddelerin kullanımı
 • İlaç türlerinin yan etki yapması
 • Bağırsak hastalıkları
 • Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Diş çıkarma

İshal Belirtileri

İshal belirtileri, hastalığının şiddetine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin kişi, az miktarda sıvı kaybetmişse, söz konusu hastalığın belirtisi susuzluk olarak kendini belli etmektedir. Fakat orta derece sıvı kaybına uğrayan hastalar da ise, ağızda kurumu, huysuzluk ve idrar miktarında eksilme gibi belirtiler ön plana çıkmaktadır. Vücutta oluşan yüzde onluk sıvı kaybı, ishal hastalığının belirtileri daha şiddetli bir şekilde ortaya çıktığı görülmektedir. Genel olarak bu hastalığın belirtileri şu şekildedir;

 • Aşırı miktarda sıvı dışkılama
 • Sürekli tuvalet ihtiyacı duyma ve katı dışkısını tutamama
 • Susuzluk
 • Fazla dışkılama
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Karın bölgesinde şiddetli ağrı ve gaz
 • Halsizlik, bitkinlik ve sürekli yorgunluk hissi duyma
 • Şiddetli ateş

İshal Yapan Yiyecekler, Hangi Gıdalar İshal Yapar?

Yaz ayların ortaya çıkan bakteriyel enfeksiyonlar, ateş, kusma, mide bulantısı ve karın ağrısı gibi sorunları meydana getirmektedir. İshal hastalığını yaşayan bireyin vücudunda ki ateş 39 derecenin üzerine kadar çıkmaktadır. Bu dönemde bulunan çocuklar için en büyük tehlike kusma ve şiddetli ağrıdır. Ayrıca ishal hastalığına birde kusma eşlik ettiğinde, söz konusu çocuk yeteri miktarda beslenemediği ve sıvı tüketemediği için metabolizmasının düzenli bir şekilde çalışması da söz konusu değildir. Bu gibi durumlar karşısında önlem alınmadığı zaman vücutta var olan sıvının eksikliği, ilerleyen dönemlerde böbrek yetmezliği gibi ağır sorunlara neden olabilir. Yapılması gereken en önemli nokta ise, İshal olan çocukları bol bol su ve ayran gibi sıvı takviyesi ile desteklemektedir. Bu sayede yaşanan sıvı kaybı da telefi edilmiş olur.

İshal tedavisi, dışkının incelenmesinden sonra uygun bir metot ile yapılmaktadır. En doğal tedavi yöntemi ve kesin çözüm ise, ishal süresi boyuncu düzenli bir şekilde beslenmektedir. Ayrıca bu dönemde yağlı, ağır ve lifli gıdalardan uzak durulması gerekir. Yine ishal döneminde sık sık vücudun potasyum eksikliğini karşılayan yiyecekler tüketilmedir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+