İdrarda Lökosit (WBC) Düşüklüğü Ve Yüksekliği Nedir? Normal Değeri Kaç Olmalıdır?

03/08/2018 - Sağlık

Lökosit, kanda bulunan beyaz kan hücrelerine denilmektedir. Lökositler, bağışıklık sisteminde önemli bir role sahip olmakla beraber enfeksiyon ve hastalıklara karşı da savaşan bir koruma kalkanı oluşturmaktadır. İdrarda lökosidin fazla çıkması çeşitli hastalıkların ve enfeksiyonun habercisi niteliğindedir. İdrarda lökosit bulunması tehlikeli bir durum oluşturmamaktadır. Ancak tedavisi yapılmazsa başka hastalıklara neden olmaktadır. İdrarda belirli bir miktarda lökosidin bulunması normal kabul edilir. Bu oran; 0-5 WBC/HPF aralığında olmaktadır. Vücutta enfeksiyon oluşmuşsa, enfeksiyonun idrar yoluyla atılması için idrarda lökosit üretimi de artar.

LÖKOSİT NASIL TEST EDİLİR?

İdrardaki lökosit seviyesinin tespit edilebilmesi için çubuk testi denilen strip testi uygulanmaktadır. Doktorun bir rahatsızlıktan şüphelendiği veya başka durumlarda mikroskobik test istenip, uygulanmaktadır. Evde de idrardaki lökosidin tespit edilmesini sağlayan bazı testler yapılabilmektedir.

İdrarda Lökosit (WBC) Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

LÖKOSİT'İN YÜKSEK OLMASININ NEDENLERİ:

İdrarda yüksek oranda lökosit seviyesinin çıkması muhtemelen bir enfeksiyon kaynaklıdır. Ancak sadece enfeksiyon kaynaklı olarak yükselmezler. Bazı durumlar söz konusu olduğunda da idrarda lökosit seviyesi çıkabilmektedir. Bunlar:

Böbrek Enfeksiyonu: Böbrek enfeksiyonları idrardaki lökosit seviyesinin artmasına neden olmaktadır. Enfeksiyonun idrar yollarından böbreğe yayılması sonucu oluşur ve bağışıklık sistemi zayıf ise böbrek enfeksiyonun görülme riski artmaktadır. Cinsellik yoluyla da bakteriler yayılıp idrar yollarına taşınabilir. Bu nedenle hastalık teşhis edildiğinde cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Gebelik: Hamilelik sırasında vajina kirlenerek lökosit oluşumunu arttırabilmektedir. Ayrıca hamilelik esnasında sadece idrarda lökosit artışı değil protein sayısının artışı da gözlemlenmektedir.

İdrarın Uzun Süre Tutulması: İdrarın sürekli olarak uzun süreler tutulması birçok idrar yolu rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Uzun süre tutulan idrar, idrar kesesinin zayıflamasına ve idrar kesesinin boşalım sisteminin zorlaşmasına neden olmaktadır.

İdrarda Lökosit (WBC) Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

İdrar Yolunda Tıkanıklık: İdrar yollarında gerçekleşen tıkanıklar idrardaki lökosit oranını arttırır aynı zaman da idrar kanamaya neden olabilmektedir. Leğen kemiği zedelenmesi, leğen kemiği tümörü, idrar kesesi veya böbrek taşları gibi ciddi hastalıklara da sebebiyet vermektedir. İdrar yolunda yabancı madde bulunması veya prostat büyümesi boşaltım sistemine zarar vermektedir.

Böbrek taşı ve safra kesesi taşları: İdrar yolunda lökosit oranının yüksek olması, böbreklerde veya safra kesesinde taş olma ihtimaline yoğunlaştırmaktadır. Bu taşlar, idrar yollarında tıkanıklığa, karın ağrısına, sancılı idrar yapmaya neden olabilmektedir.

İdrarda Lökosit (WBC) Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Kanser: Bir kanser durumuyla karşıya kalındıysa eğer idrarda lökosit seviyesi normalden yüksek çıkmaktadır.

İlaçların yan etkisi: Bazı ilaçların ağır yan etkileri olabilmektedir. Yan etkileri ağır olan rifampin, kan sulandırıcı nitelikte olan anti koagulen gibi ilaçlar nedeniyle değerler yüksek çıkabilir.

Kateter kullanmak: Mesaneye mikrop ve bakterilerin girmesine yol açarak idrar yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

YÜKSEK LÖKOSİT BELİRTİLERİ:

  • Bulanık ya da kokulu idrar görülebilmektedir.
  • Boşaltım sırasında acı görülmesi de belirtiler arasındadır.
  • Sık bir şekilde idrara çıkmak en sık görülen belirtilerdendir.
  • Ateş görülebilir.
  • Titreme görülebilir.
  • Böbrek iltihabı yaşanan sorunlardandır.
  • İdrar kesesi tümörü görülebilmektedir.
  • Sistemik lupus eritematozus hastalıklarıyla karşılaşılabilmektedir.
  • İdrarda kanama olabilmektedir.

YÜKSEK LÖKOSİT TEDAVİSİ:

İdrardaki lökosidin birebir tedavisi değil, neden olduğu enfeksiyon ve hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. İdrarda yüksek oranda lökosit bulunması sonucunda uygulanacak olan tedaviler ve kolay ve basit yöntemler şeklinde olmaktadır.

Enfeksiyonun temizlenmesi: Gerekli doktor muayenelerinden geçildikten sonra enfeksiyonun temizlenmesi için çeşitli antibiyotiklere başvurularak ilaçla tedavi edilmesi sağlanır. Ancak hastalık ileri bir boyuta taşınmış ise hastanede yatış gerçekleştirilerek tedavi edilir.

Kişisel bakım: Enfeksiyonun geçmesi ve bakterilerin yok olması için kişisel hijyenin yapılması gerekmektedir. Cinsel organın su ve yumuşak sabunlarla temizlenmesi ve kurulanması gerekir. Enfeksiyon geçene kadar cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Çünkü cinsel ilişki, bakterilerin idrar yollarına taşınmasına neden olur. Günlük olarak temiz iç çamaşırları giyilmelidir. Vücut için kullanılan havluların günlük olarak değiştirilmesi gerekir. Cinsel organa el ile temas yapılmaması gerekir. Eller dışarıdaki bakteri ve virüsü cinsel organa taşıyıp enfeksiyonun yayılmasına neden olmaktadır.

İdrarda Lökosit (WBC) Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Beslenme alışkanlığı: Yaban mersini ve yaban mersini suyunun idrar yolu hastalıkları yaşandığında içilmesi önerilmemektedir. İdrar yolundaki iç tarafa bakan bakterileri bir astar oluşturarak yapışmasını sağlar. Yaban mersinin tüketimi başka hastalıklara da sebebiyet verebileceği için kaçınılmalıdır. İdrar yollarında enfeksiyon bulunduğu durumlarda su ve karbonatın karışımdan oluşan bir içecek ile boşaltım sisteminin PH seviyesi değiştirilebilir. Sadece su ve karbonat konularak yapılan içecek, enfeksiyona neden olan bakterilerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Lökosit oranın yüksek olduğu zamanlarda mutlaka B ve C vitaminleri de tüketilmesi gerekmektedir.

LÖKOSİT'İN DÜŞÜK OLMASININ NEDENLERİ:

Viral enfeksiyonlar: EBV, CMV ve influenza gibi enfeksiyonlardan kaynaklı olabilmektedir.

Bakteriyel enfeksiyonlar: Tüberküloz, tifo ve tularemi gibi bakteri kaynaklı olabilmektedir.

Brusella: Türkiye’de yaygın görülen çiğ süt ve süt ürünleri tüketimi, hayvan dışkısı, hayvan idrarı ve vücut sıvıları ile bulaşan mikrobik hastalıklardır.

Bazı parazit enfeksiyonları: Sıtma ve leişmanya gibi hastalıklar nedeniyle düşük olabilir.

Histoplazma: Bazı mantar hastalıkları nedeni ile lökosit, normal değerlerin altında olabilmektedir.

AIDS: Cinsel yolla bulaşan HIV virüsü kaynaklı olabilmektedir.

B12 eksikliği: Demir eksikliği gibi vitamin eksiklerinden kaynaklı olabilmektedir.

Kemoterapi ve ışın tedavisi: Kanser tedavisi gören kişilerde düşük olabilir.

Beslenme bozuklukları: Ciddi anlamda beslenmeyle ilgili problemler yaşanıyorsa idrarda lökosit düşüklüğü görülebilir.

Bazı ilaçlar: Antibiyotikler, epilepsi ilaçları, alerji ilaçları ve tiroit ilaçlarından bazıları idrardaki lökosit seviyesini düşürmektedir.

YÜKSEK LÖKOSİT TEDAVİSİ:

Lökosit seviyesinin sürekli olarak düşmesi sonucunda uzman doktorlar hastayı ilaç tedavisine yönlendirmektedir. Bu ilaçlar, filgrastim, sargramostim ve pegfilgrastim gibi ilaçlardan oluşmaktadır. Bu süre zarfında bağışıklık sistemi normal düzeninde çalışmayabilir bu nedenle bu ilaçlara ek olarak bağışıklık sisteminin düzenlenmesi için ilaçlar verilebilmektedir.

Tedavi sırasında en çok beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Suşi gibi pişmemiş gıdalar asla tüketilmemeli, yenilen yiyeceklerin iyice yıkandığından emin olunmalıdır. Zakkum özü ve astragalus kökü gibi takviye besinler alınarak, vücudun organizmalara karşı korunması sağlanabilir. Çinko, selenyum, c vitamini ve başka mineral takviyesi alınabilmektedir.

Bu tedavilerin yanında yaşam kalitenizi arttırmak için bazı durumlara dikkat etmeniz gerekir. Stresi mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarmalı, bol bol su tüketmeli, yağlı gıdalarda uzak durulmalı ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.

LÖKOSİT RAHATSIZLIKLARINA BİTKİSEL ÇÖZÜMLER:

Çok su tüketimi: En etkili doğal tedavi yollarındandır. Günde en az 10-12 bardak su tüketilmelidir. İçine limon ilave edilerek içilmesi ise aynı zamanda toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

Sıcak su torbası: İdrar yollarında enfeksiyondan kaynaklı olarak alt karında ve kasıklarda ağrı olduğunda, ağrı olan bölgelere 10-15 dakika kadar sıcak su torbası konması ağrılara iyi gelmektedir.

İdrarda Lökosit (WBC) Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Ekinezya çayı: Ekinezya çayı, günde bir kez tüketilmesi ile enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

İdrarda Lökosit (WBC) Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

C vitamini: Dutsu meyveler, turunçgiller, kavun ve lahana gibi besinler tüketilmelidir.

Yoğurt: Yoğurt, probiyotik içerdiği için lökositleri doğal yoldan yok eder.

Elma sirkesi: İdrar yolları enfeksiyonuna sebep olan bakterileri öldüren enzim, potasyum ve diğer yararlı mineraller açısından zengindir. 2 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 bardak suya ilave edilerek içilebilmektedir. Ayrıca içine limon suyu ve bal karıştırılıp birkaç gün kullanıldığında etkisi görülmektedir.

İdrarda Lökosit (WBC) Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Maydanoz suyu: İdrar akışını arttırma etkisi olduğundan bakterilerin idrarla atılmasını sağlar ve vücudu temizler.1 yemek kaşığı ezilmiş maydanozu bir bardak kadar kaynamış suya atıp bir tutam daha karıştırıyoruz. Daha sonra karışımı ocaktan alıp, 5 dakika kadar demlenmeye bırakıyoruz. Demlenen karışım biraz soğutulduktan sonra içilmeye hazırdır. Günde iki kere tüketilip, 2 hafta boyunca uygulandığında idrar yolları enfeksiyonuna iyi gelmektedir.

İdrarda Lökosit (WBC) Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Başka bir yöntem ise, çeyrek su bardağı kadar maydanoz suyunun için yardım bardak su, biraz bal ve limon suyu eklenerek karışım hazırlanır. Günde 2 kere içildiğinde 1-2 hafta içinde etkisi görülmektedir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+