Hint Kınası Modelleri Nelerdir? Çiçekli, Kelebekli ve Sarmaşıklı Modeller

06/08/2018 - Güzellik

Hint kınaları son zamanlarda gelinlerin kına gecelerinde sıklıkla tercih ettikleri popüler bir aksesuar haline gelmiştir. Uzun bir geçmişe sahip olan Hint kınaları, kalıcı olmaması ve şık bir görüntü oluşturması nedeniyle gençler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Çeşit, model ve desen olarak çok fazla seçeneğe sahip olan bu kınalar, tarz bir görüntü oluşturmaktadır.

Hint Kınası Dövmesi Nasıl Yapılır?

Hint kınası modelleri, tamamen hayal gücüne dayalı ve uçsuz bucaksız bir şekilde yapılabilmektedir. Yapılan motifler, kişinin tercihine göre şekillenmektedir. Farklı renklerde yapılabilmesi nedeniyle de genç kızların ilgisini toplamayı başarmaktadır.

Genellikle ellere yapılan Hint kınası isteğe bağlı olarak avuç içine ve kollara kadar uzanacak şekilde yapılabilmektedir. Son zamanlarda kalıcı dövme yaptırmak istemeyen ve kalıcı dövmeyi bütün bir ömür üzerinde taşırken sıkılacağını düşünen gençler, Hint kınasına yönlenmektedir. Bohem bir havası olan kına, beyaz, gümüş, bordo, karamel, kestane, kızıl, siyah, kahverengi gibi renklerde yapılabilmektedir.

Hint Kınası Dövmesi Nasıl Yapılır?

Geleneksel modeller her ne kadar dikkat çekip tercih edilse de farklı egzotik modeller de asil bir görüntü oluşturmaktadır. Vücudun yüz hariç her bölgesine kolaylıkla uygulanabilir özellikte olmalarının yanında bir de 15 günlük bir süre içinde geçmeleri nedeniyle, günümüz gençlerinin sıkılgan yapılarına ayak uydurmaktadır. Bu sayede 15 gün sonunda dövme değiştirilip farklı renkte ve modelde vücuda yaptırılabilmektedir.

Hint Kınası Dövmesi Nasıl Yapılır?

Hint kınası, kına ağacı yapraklarının belirli işlemlere tabi tutularak ve öğütülerek elde edilmektedir. Sadece elleri süsleyen bir aksesuar olmamakla beraber saça da boya yerine kullanılan bir güzellik ürünüdür. Boyanın saça verdiği hasarları vermez ve cilde uygulanırken dövme gibi tahriş etmez. Can acıtmadan yapılan sistemi ile de özellikle yaşı tutmayan ve dövme merakı olan gençler için heveslerini almalarına yarayan bir yöntemdir. Vücuda yapılan farklı motifleriyle özellikle yazın görsel bir şölen yaratmaktadır. En ünlü Hint kınası modeli etnik desenlerin olduğu ve ellere yapılan modellerdir.

Hint Kınası Dövmesi Nasıl Yapılır?

KOLAY HİNT KINASI MODELLERİ:

Hint kınasını evde yapmak ve basitten başlamak isteyenler için kolay Hint kınası modellerini yazımızda toparladık.

 • Çiçekli Modeller: Çiçek desenleri, kolaylıkla herkesin yapabileceği ve en yaygın kullanılan motiflerdendir. Basit yapılması hoş bir görüntü oluşturmayacağı anlamına gelmemektedir. Çiçek deseni her yerde zarafetin ve narinliğin simgesidir. Bu yüzden ellerle veya vücudun herhangi bir yerine yapılan çiçek desenli Hint kınaları narin bir duruş sergilemektedir.
 • Kelebekli Modeller: Kelebek motifi sembol dilinde dinamizmi, huzuru, değişimi ve gençliği simgelemektedir. Çok keski bakışlı ve sert duruşlu insanlar tarafından tercih edildiğinde içlerindeki ruhları ortaya çıkarmış ve daha sempatik bir duruş sergilemelerini sağlamaktadır.
 • Sarmaşık Modelleri: Sarmaşık motifleri, karmaşık bir ruh halinin aksine hayatının kendisinde var olan uzun ve zorlu yolları anlatan bir desendir. Sarmaşıkları kolun tamamına kadar uzatmak mümkündür. Otantik bir duşu vardır ve sarmaşıklar her zaman gizemli bir imaj bırakmayı sağlarlar.
 • Sembolik Modeller: Sembolik tarzda Hint kınalarının ucu bucağı olmamaktadır. Kişinin tercihine bağlı olup, hayal gücüyle sınırlıdır. Kişinin önemli gördüğü bir sembol, bir motif ve herhangi bir figür kolaylıkla vücuda resmedilebilmektedir.
 • Kalpli Modeller: Çiçek desenlerinden sonra en çok tercih edilen romantizmi simgeleyen modellerdir. Kalplerin içine ve etrafına değişik figürler ve sarmaşıklar eklenebilir. Aşk dolu yanını dışa vurmak ve göstermek isteyenler için iyi bir tercihtir.
 • Yıldızlı Modeller: Dünya çapında bir sürü ünlü tarafından da tercih edilen yıldız motifleri, büyükten küçüğe doğru sıralanan yapıda, Halley yıldızları şeklinde ve hayal gücünün yetebildiği her boyutta çizilebilmektedir. Yıldızlarının yanına ay da eklenerek ülkemizin bayrağının sembolü vurgulanmaktadır. Yıldızlar ve ay gecenin gizemini ve büyüleyici yapısını simgelemektedir.
 • Yaprak Modelleri: Son zamanlarda tek bir yaprak figürü, yaygın olarak kullanılan Hint kınası modellerindendir. Yanına sarmaşıklar ve başka motifler, kuşlar eklenerek havalı bir görünüm oluşturmaktadır.
 • Kuş Modelleri: Özgürlüğü simgeleyen kuş motifleri özellikle kendi içinde sıkışmış ve özgürlük isteyen veya ruhunun uçsuz bucaksız ve özgür nitelikte olduğunu duyurmak isteyenler için vazgeçilmez bir imgedir. Kuş motifleri, Hint kınasına çok yakışan modellerdendir.

HİNT KINASI İLE DÖVME NASIL YAPILIR?

Hint kınasının yapımı uzun bir uğraş gerektirmese de emek ve beceri gerektirmektedir. Kınanın geçme süresi, 15-20 gün arasında olduğundan tatil yerlerinde, gençlerin veya gelinlerin sıklıkla tercih etmelerini sağlamaktadır. Yapımı kolay ve pratiktir. Aynı zamanda ekonomiktir. Uygulanacak bölgenin tüysüz ve temiz olması gerekmektedir.

HİNT KINASI DÖVME MALZEMELER:

 • Hint kınası
 • Stabilo kalem
 • Oksijenli su
 • Krem formundaki koltukaltı nemlendiricisi
 • Aydınger kağıdı
 • İsteğe göre Alman taşı

HİNT KINASI DÖVME YAPILIŞI:

Öncelikle uygulama yapılmadan önce kınanın oda sıcaklığında bir saat bekletilmiş olması gerekir. Bir kabın içine oksijenli su, uygulanacak motifin boyutuna yetecek kadar kına ve alman taşı konulup kaynatılır.

Alman taşı kişinin tercihine bağlıdır. Kullanılmaması durumunda değişen bir şey olmamaktadır. kaynatılıp bir kıvam alan karışım ocaktan alınarak rengini test etmek için görülmeyen bir yerde denenir. Ayrıca bazı vücut tiplerinde Hint kınaları reaksiyon göstermelerine neden olmaktadır. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için öncelikle vücudun görünmeyen ve ufak bir alanında denenmesi gerekir.

Hint Kınası Dövmesi Nasıl Yapılır?

Yapılan testlerden sonra herhangi bir durumla karşılaşılmadığı takdirde oluşan karışım alınarak daha önceden istenilen desenin çizildiği aydınger kağıdının üzerinden arzu edilen bölgeye stabilo kalem ile çizilir. Çizim işlemi bittikten sonra krem formundaki koltukaltı nemlendiricisi dövme uygulanan bölgeye sürülür. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri ise koltukaltı nemlendiricisinin roll-on başlığında ve ıslak şekilde değil, krem formunda olmasıdır. Krem sürüldükten sonra aydınger kağıdı ters çevrilerek bölgeye basılır. Bu şekilde desenin kabataslak hali oluşmuş olur.

Hint Kınası Dövmesi Nasıl Yapılır?

Son olarak aydınger kağıdından çıkan çizgileri, incelikle ve titizlikle Hint kınası karışımı ile üzerinden geçilmelidir. Bu aşamalar takip edildikten sonra dövme hazır olmaktadır. Ancak kuruması ve şeklinin bozulmaması için 30 dakika hiçbir yere değmeden ve temas etmeden durulması gerekmektedir. 30 dakika sonra bölge kurumuş olur ancak yavaş yavaş toz haline gelen taşlaşmaya başlayan kınanın yıkanması için en az 3 saat geçmesi gerekmektedir. 3 saatin sonunda ovalamadan su ile durulayabilirsiniz. Dövmeniz artık hazırdır.

HİNT KINASI ZARARLARI:

Hint kınasının özellikle cilde verdiği bir hasar bulunmamaktadır. Ancak her insan birbirinden farklı olduğu üzere cilt tipleri de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle hassas cilt tipine sahip kişilerde bazı yan etkiler görülebilmektedir. Bunlar şöyledir:

 • Uygulanan bölgede kızarıklık
 • Uygulanan bölgede morarma
 • Uygulanan bölgede kaşınma
 • Uygulanan bölgede kuruma
 • Uygulanan bölgede pürüzlenme
 • Uygulanan bölgede yanma ve acı hissi
 • Uygulanan bölgede kabarcık oluşumu

Bu gibi reaksiyonlarla karşılaşıldığında mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.

HİNT KINASININ FAYDALARI:

Hint Kınası Dövmesi Nasıl Yapılır?

Hint kınasının saça ve cilde uygulandığında besleyici ve onarıcı etkileri bulunmaktadır. Görsel olarak da güzel görünen bu kınalar yıpranmış saçlar için kullanılması gereken ürünlerdendir.

 • Saça uygulandığında canlılık verir.
 • Saçta parlak bir görüntü oluşturur.
 • Saç tellerinin kalınlaşmasını sağlayarak, sağlıklı uzamasında da etkilidir.
 • Saçlardaki beyazları kapatmaya yardımcı olur.
 • Yıpranmış saçları onarıcı etkidedir.
 • Saçtaki bit ve kepekleri öldürür.
 • İçinde kimyasal bulunmadığı için diğer dövme ve boyalardan daha faydalıdır.
 • Dövme şeklinde cilde uygulandığında ciltteki pürüzleri geçici bir süre için de olsa saklamaktadır.

Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+