HEPATİT B NASIL BULAŞIR VE BİTKİSEL TEDAVİSİ NEDİR? HEPATİT B NASIL BULAŞIR?

02/08/2018 - Sağlık

Hepatit B; HBV yani hepatit B virüsü ile oluşan, karaciğer hastalığı olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Ömür boyu sürebilecek kronik siroz ve kronik karaciğer kanseri gibi hastalıklara yol açabileceği gibi virüs olarak da karaciğerde kalabilir.

Hepatit B virüsü bulaşan kişilerde hepatit B enfeksiyonu meydana gelir ve bu enfeksiyon 6 aydan uzun süreli olduğunda kronik bir karaciğer hastalığı meydan agelmiş olur. Hepatit B hastalığının kronikleşerek uzun süreli haline gelmesi kişinin yaşı ile orantılıdır.

Bebeklerin vücut dirençleri düşük olduğu için bebeklerde kronikleşme oranı % 90 oranında iken, yaş ilerledikçe bu oran azalmakta 1 – 5 yaş aralığında bu oran % 25 oranına düşmektedir. % yaşın üzerindeki kişilerde bu oran % 5 civarında seyretmektedir.

Hepatit B Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B Belirtileri ?

Bir karaciğer hastalığı olan hepatit b Hastalığı kişilerde çok farklı belirtiler gösterse e ortak belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Hepatit b enfeksiyonu oluşan kişi de aşırı yüksek ateş oluşur. Yüksek ateş durumu uzun süreli devam eder.
 2. Hepatit b virüsü karaciğerin işleyişini bozduğu için kişilerde halsizlik ve aşırı halsizlik şeklinde iki türlü halsizlik görülebilir.
 3. Hepatit b enfeksiyonu kişilerde iştahsızlık oluşturur ve kişiler enfeksiyon boyunca iştahsız kalırlar.
 4. Karaciğer hormon salgılanmasında oluşan bozulmalar kişilerde bulantı hissi ve yalancı kusma etkilerini gösterir.
 5. Karaciğerde meydana gelen hepatit be enfeksiyonu sonucu karaciğer hormonları düzenli çalışmaz. Bu durumda kişinin idrarında koyulaşma ve sararma meydana gelir. Bu durum uzun süreli devam ederse kişi idrarında kan oluşması da söz konusu olabilir.
 6. Sarılık, karaciğer hastalıklarının hemen hemen tamamında oluşan bir durumdur. Hepatit b hastalığının bir belirtisi olan sarılık enfeksiyon süresince devam edebileceği gibi kısa süreli ( akut sarılık ) olarak da görülebilir.
 7. Hepatit b rahatsızlığının bir belirtisi de eklem ağrılarıdır. Eklem ağrıları tüm hepatit b vakalarında görülmese de görülme sıklığı % 10 civarındadır.
 8. Karaciğer üzerinde oluşan enfeksiyona bağlı olarak karaciğerde normalin çok üzerinde büyüme meydana gelir. Karaciğer büyümesine bağlı olarak mide ile karaciğer arasında bir ağrı oluşur.

Hepatit B Nasıl Bulaşır?

Hepatit b virüsü kişiye vajina sıvısı, kan, semen ve vücut sıvılarının bulaşması ile oluşur. Bu sıvılar bir insana şu yollarla geçebilir;

 1. Doğum esnasında anneden bebeğe bulaşabilir,
 2. Cinsel ilişki sırasında vajinal sıvı ve semen sıvısı aracılığı ile bulaşabilir,
 3. Uyuşturucu kullanan kişilerin kullandıkları şırıngalar aracılığı ile bulaşabilir,
 4. Dış fırçası, tırnak makası, jilet gibi kesici özelliklere sahip araç gereçlerin ortak kullanımı ile kişiye bulaşabilir,
 5. Kişilerin kan vermesi sırasında taşıyıcı nitelikte bir hastanın kanını alması ile bulaşabilir,
 6. Kesici alet yaralanmalarında kişiye hepatit b enfeksiyonu bulaşabilir.
 7. Hastahanelerde kullanılan serum iğnelerinin daha önce kullanılmış olması ile hepatit b bulaşabilir.

Bu yollarla bulaşan hepatit b virüsü; ortak çatal, bıçak, kaşık, tabak, tencere ve diğer kullanım eşyaları ile kişiden kişiye bulaşmaz.

Hepatit B Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B Bitkisel tedavi

Hepatit b hastalığı için tıp dışında alternatif tedavi yöntemleri de vardır. Bu yöntemler arasında bitkisel tedaviler yer alır. Bitkilerin dünyası antioksian bakımından çok zengin olduğu için farklı kürler uygulayarak hepatit b virüsünü ortadan kaldırabilirsiniz. Bitkisel tedavi olarak İbrahim Saraçoğlu’nun maydonoz kürünü uygulayabilir ve tedavinizi yapabilirsiniz.

Hepatit B: Maydonoz Kürü

Bir tencere için yarım litre su koyup 10 dakika kadar kaynatın. Kaynayan su içine 10 – 15 tel maydonoz ekleyin ve ağzını kapatarak 5 dakika kadar kaynatmaya devam edin. Elde ettiğiniz maydonoz suyunu sabah aç karnına ve akşam yemeklerden sonra birer bardak şeklinde için. Maydonoz suyunu her gün taze bir şekilde yapmalısınız. Uzun süre bekleyen maydonoz suyu tansiyon rahatsızlığını tetiklediği için tansiyonunuz yükselebilir. 10 gün kadar bu şekilde uygulayacağınız maydonoz suyu ile bitkisel tedavi yöntemi uygulayarak hepatit b virüsünü yok edebilirsiniz.

Hepatit B Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B: Lavanta Kürü

Lavanta, içerik olarak da karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelen bir bitkidir. Karaciğer kanserine karşı kullanılan etkin ilaçların temelinde lavanta içeriği yer alır. İbrahim saraçoğlu tarafından yapılan kürü uygulayarak karaciğer hastalıkları, hepatit ve hepatit b virüslerini yok edebilirsiniz. Lavanta çiçeği kurusunu kaynatarak demlenmeye bırakın. Demlenmiş olan lavanta çayının içine bir miktar pekmez ekleyerek için. 15 gün boyunca sabah ve akşam olmak üzere günde 2 bardak şeklinde tüketeceğiniz lavanta çayı ile hepatit b ye karşı bitkisel tedavi yapmış olursunuz. 15 gün sonunda karaciğer fonksşyonlarınızın hızla düzeldiğini görebilirsiniz.

Hepatit B: Enginar – Karahindiba Kürü

Marketten alacağınız enginarı ezerek püre haline getirin. Elde ettiğiniz enginar püresini bir kap içine koyun ve üzerine bir miktar limon suyu ekleyip karıştırın. Son olarak karahindiba bitkisini bu karışıma ekleyin ve iyice karıştırıp blenderdan geçirin. Elde edeceğiniz püreyi dolaba koyarak katılaşmasını bekleyin. Dolaptan çıkarıp sabah öğle ve akşam olmak üzere günde üç defa 2 şer kaşık bu püreden yiyin. 10 – 12 gün arasında bu kürü uyguladığınızda karaciğer hastalıklarında, hepatit b virüslerinin yok edilmesinde ve karaciğer metobolik hareketlerinde hızlı bir iyileşme olduğunu göreceksiniz.

Hepatit B Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B Testi Aşısı

Hepatit b virüsü saptanmış kişilere bitkisel tedavi dışında uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de hepatit b testi aşısıdır. Hepatit b aşısı zayıflatılmış hepatit virüsünün aşı yolu ile kana verilmesidir. Bu sayede vücudun bu virüse karşı antikor üretmesi sağlanarak hastalık virüsünün yok edilmesi sağlanır. Hepatit virüsü kanda gizlendiği için vücudun her tarafını sarar. Bu nedenle aşı ile hastalığa karşı konulması gereklidir. Hepatit aşı devlet hastanelerinde yapılan ve belirli bir ücreti olan bir aşıdır.

Hepatit B Aşısı;

Hapatit b hastaları ile cinsel temasta bulunmuş veya bulunacak kişilere, bebekler eve 1 – 5 yaş arası çocuklara, erişkin bireylere, hemodiyaliz hastalarına, kronik karaciğer rahatsızlığı bulunan kişilere, HIV virüsü taşıyanlara, hemofili hastalarına, sürekli farklı bölgelere seyahat edenlere, diş doktorlarına, eşcinsel bireylere, 60 yaşının altındaki şeker hastalarına yapılır. Bu hastaların dışında isteyen bireyler doktor kontrolünde bu aşıyı yaptırabilir.

Hepatit B Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Hepatit b aşısının bazı yan etkileri vardır. Bu yan etkiler arasında; gözlerin şişmesi ve yanması, ciltte kuruluk, nadiren kurdeşen dökme, yutkunmada zorluk, burun içi kızarıklık, kaslarda güçsüzlük hissi gibi yan etkilerin bazıları veya birkaç tanesi aynı anda görülebilir. Hepatit B bulaşıcı olan, aşı ile tedavisi yapılabilen bir hastalıktır.

Hepatit B Bulaşıcı Mı ?

Hepatit b virüsü bulaşıcı bir virüstür. Kan yolu veya vajinası sıvısı yolu ile bulaşan bu virüs ortak kullanılan araç gereç ve eşyalardan dolayı bulaşmaz. Bulaşıcı bir virüs olan hepatit b, ortak kullanılan kesici aletler ile, uyuşturucu şırıngası ile, kesici aletler ile, doğum sırasında, cinsel ilişki sırasında, diş fırçası aracılığı ile bulaşabilir. Ancak giysilerin veya mutfak araç gereçlerinin ortak kullanılması veya aynı ortamda bulunan bir hepatit taşıyıcısı ile aynı havanın solunması ile bulaşmaz.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+