GÜL HASTALIĞI TEDAVİSİ VE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

02/08/2018 - Sağlık

Gül hastalığı genel olarak yüz bölgesinde görülen, bulaşıcı olmayan kronik ve iltihaplı bir cilt hastalığıdır. Tedavisinin yapılmaması ve önlemlerinin alınmaması durumunda zaman içinde hastalık ilerleyebilir. Gül hastalığına yakalanan kişilerin ömür boyu ciltlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Gül Hastalığı Nedir ve Neden Olur?

Yaygın olarak bahar aylarında görülür ve ciltte döküntüye varabilen belirtiler gösterir. Her yaştan insanda gül hastalığı görülebilir ancak genel olarak 30 ve 60 yaş arasındaki insanlarda görülmektedir. Erkeklerle kıyaslanınca da gül hastalığı, kadınlarda daha fazla görülmektedir. Hastalığı tetikleyen bir sürü durum vardır ve bu durumların ömür boyunca kaldırılması gerekmektedir. Gül hastalığı, kısaca yüzdeki kılcal damarların enfeksiyonu olarak yorumlanmaktadır. Oluşan belirtilerinden bazıları öncelikle geçici olarak gerçekleşip zamanla kaybolurken daha sonrasında kalıcı bir duruma dönüşebilmektedir. Erken müdahale edilmesinde fayda vardır.

Gül hastalığı zaman zaman oluşup kaybolabilme özelliğine sahiptir. Atakları geldiğinde ciltte farklı semptomlar görülür. Tedavi ile beraber iyileşme süresi bir iki hafta olabiliyorken bazen de 1 yıla kadar uzanabilmektedir.

GÜL HASTALIĞI NEDEN OLUR?

 • Sindirim sistemi hastalıklarından kaynaklı olarak oluşabilmektedir.
 • Aşırı sıcak su ile yıkanmak cilde zarar verdiğinden dolayı gül hastalığına neden olabilmektedir.
 • Çok aşırı sıcak olan içeceklerin tüketilmesi sonucunda vücut reaksiyon gösterir ve gül hastalığı oluşabilir.
 • Safra yollarında problem olması nedeniyle oluşabilir.
 • Aşırı sıcak iklimlerde ve havalarda güneşe çok fazla maruz kalmak dolayısı ile oluşmaktadır.
 • Alkollü içeceklerin fazla tüketiminden kaynaklı olarak oluşabilmektedir.
 • Demodeks folliculonum ismi verilen bir parazitten kaynaklı olarak gül hastalığı oluşabilmektedir.
 • Sıkıntı, stres ve psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle oluşabilir.
 • Isı değişiklikleri yaşamak kaynaklı olabilir.
 • Tansiyon da gül hastalığını tetikleyen durumlardandır.

GÜL HASTALIĞI BELİRTİLERİ:

Gül Hastalığı Nedir ve Neden Olur?

 • Cilt pütürlü bir görüntüde olabilir.
 • Sürekli olarak yüz bölgesinde kaşıntı ve kızarıklık olur.
 • Yanma hissi sıklıkla hissedilir.
 • Kızarıklıkların boyutu değişebilir ve kalıcı bir hale gelebilir.
 • Burun, yanak ve alın bölgesinde küçük kan damarları oluşup kötü bir görüntüye neden olabilir.
 • Yüzde kızarıklarla beraber iltihaplı sivilceler oluşabilir.
 • Yüzün herhangi bir bölgesinde şişlik görülebilir.
 • Belirtiler göze sıçrayarak, gözdede yanma ve kaşıntı oluşabilmektedir.
 • Burun yapısı bazı durumlarda değişiklik gösterebilir ve burun şiş ve kırmızı hal alabilir.
 • Genellikle yüz bölgesinde görülse de bazı durumlarda kulak arkasında, boyunda ve sırtta da görülebilmektedir.

GÜL HASTALIĞI GÖRÜLME RİSKİ YÜKSEK OLAN KİŞİLER:

Genellikle açık tenli ve renkli gözlü insanlarda görülür. Ayrıca ailede daha önceden bu hastalığı geçirmiş olan kişiler var ise risk taşırsınız. Çiftçilik ve inşaat işçisi gibi mesleklerle uğraşan kişiler uzun süreli güneş ışınlarına ve kışın soğuğa maruz kaldıkları için onlarda görülme riski yüksektir. Gül hastalığı yaygın olarak kuzey Avrupa soyundan olan kişilerde görülmektedir.

GÜL HASTALIĞINI TETİKLEYEN GIDALAR:

Çok acı ve baharatı yiyecekler gül hastalığını tetikleyen başlıca besinlerdendir. Çok aşırı sıcak içecekler, çay kahve ve çikolata gül hastalığını tetiklemektedir. Alerjiniz olan tüm gıdalar tüketilmemeli, süt ürünleri ve işlenmiş gıdalar da gül hastalığını tetikleyici olduğundan kullanımı aza indirilmemelidir. Kızarmış gıdalar ve trans yağ içeren ürünlerin de tüketimi zararlı olmaktadır.

GÜL HASTALIĞI İÇİN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Gül Hastalığı Nedir ve Neden Olur?

 • Alınması gereken önlemlerden ilki, beslenme düzenini değiştirmek ve hayatınızdan çok acı ve baharatı çıkarmak olmalıdır.
 • Alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Güneşe çıkarken en az 30 faktörlü güneş kremleri kullanılmalı ve kremlerin içeriğinde UVA UVB ışınlarına etkili bulunması gerekmektedir.
 • Yaz mevsimlerinde kışa oranla cildi koruma önlemleri daha çok arttırılmalıdır.
 • Cildin kuru kalmasına izin vermemelisiniz. Doğal ve alkol içermeyen bir nemlendirici ile cildinizi sürekli nemlendirin.
 • Belirli aralıklarla ve doktorun tavsiyesi ile lazer tedavisi yapılabilmektedir.
 • Kullanılan sabunların, şampuanların, nemlendirici ve güneş koruyucuların içinde alkol olmamalıdır.

GÜL HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Gül hastalığının belirlenmiş net bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak belirtilerin hafifletilmesini sağlayan ve cildi ferahlatıcı tedavi yöntemleri uygulanır. Gül hastalığından muzdaripseniz mümkün olduğunca güneşten kaçınmalı ve güneşe çıkarken yoğun koruyucu içeren güneş kremleri kullanmalısınız. Sigara ve diğer tütün ürünleri de hastalığı tetikleyebildiği için sigara tüketimi durdurulmalıdır.

Uygulanacak tedavinin ilk başında iltihap ve döküntüleri götürmeye yönelik antibiyotikler, kremler ve jeller verilmektedir. Kullanılacak kremlerin metronidozol ve retinoid içermesi gereklidir. Bu özellikleri içeren kremler gül hastalığının tedavisinde kullanılır ancak fazla kullanımı ciltte tahrişe neden olabilmektedir. O yüzden doktor kontrolünde ve doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Antibiyotik tedavileri genellikle 3 ve 6 hafta arasında değişen uzun bir dönemde gerçekleştirilmektedir. Antibiyotik tedavisi tamamlandıktan sonra rahatlatıcı olan krem ve jellerin kullanımı devam edebilmektedir. 3 ile 5 haftada bir kere olmak koşulu ile lazer tedavileri uygulanabilmektedir. Lazer tedavisi ciltteki kızarıkların ve döküntülerin kaybolmasını sağlamaktadır.

GÜL HASTALIĞINDA KULLANILAN KREMLER:

Pişik kremi, atak geldiği sırada günde 3-4 kere kullanıldığında kırmızı olan görüntünün ufalmasını ve yok olmasını sağlamaktadır.

Sudocrem, kremi içinde çinko barındıran, gül hastalığının yanında sivilcelere de iyi gelen bir kremdir. Kullanılması önerilir.

Gül Hastalığı Nedir ve Neden Olur?

Bepanthol krem de gül hastalığı sonucunda oluşan rahatsız edici kaşıntı ve kızarıklığın hafifletilmesinde yararlı olmaktadır.

Gül Hastalığı Nedir ve Neden Olur?

Ayrıca içinde eritromisin, klindamisin, sodyum, sulfasetomid, tacrolimus ve pimecrolimus içeren kremler de gül hastalığına iyi gelmektedir. Kremlerin kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Herkesin cilt yapısı farklı olduğu için kullanılacak kremler de değişiklik göstermektedir.

GÜL HASTALIĞINDA KULLANILMASI GEREKEN BİTKİLER:

Bitkilerin çoğunda iltihaplara ve hastalıklara iyi gelecek özellikler bulunmaktadır. Bu nedenle hemen hemen her hastalığın tedavisinde bitkisel ürünlerin faydası bulunmaktadır. Gül hastalığına sahip kişilere iyi gelen bitkiler; zerdeçal, zencefil, aloe vera jeli, saf yağ, çay ağacı yağı, lavanta, okaliptüs, papatya, gül, kekik ve biberiyedir.

Gül Hastalığı Nedir ve Neden Olur?

DOĞAL TEDAVİ YOLLARI:

Gül hastalığı ile evde doğal yollarla mücadele etmek istiyorsanız beslenme düzeninizi değiştirmelisiniz. Alerji olan besinlerin tüketilmesi halinde ve gül hastalığına iyi gelmeyecek besinlerin tüketilmesi durumunda cilt tahriş olabilmektedir. Organik sebze ve meyve, sağlıklı yağlar, yüksek kaliteli proteinler bolca tüketilmelidir.

Güneş koruyucu kremleri ile cildinizi mümkün mertebe güneşten ve zararlı ışınlardan korumalısınız. Güneş ışınları gül hastalığını tetikleyici bir unsur olduğu için kaçınılmalıdır.

Gül Hastalığı Nedir ve Neden Olur?

Cildin bakımını doğru bir şekilde yapmak büyük önem taşır. Cildin nemini kazanması ve kuru cildin yok olması için alkol içermeyen ve sağlıklı nemlendiriciler, kremler ve kozmetik ürünler kullanılmalıdır. Ayrıca güneşe çıkarken güneş gözlüğü de mümkün olduğunca kullanılmalıdır.

Gül hastalığının tetikleyici olan stresten de uzak durulması gerekmektedir. Stres, bir çok hastalığın baş düşmanıdır ve hastalığın tedavisi esnasında stres oluşturabilecek durumlardan kaçınılmalıdır. Kızarıklıklar nedeniyle kötü bir cilde sahip olduğunuzu düşünmeniz ve bu nedenle depresyona uzanan bir duygu problemi yaşamanız yanlıştır. Bu belirtilerinde hastalığında geçici olduğunu unutmamalı ve stresinizi yönetmelisiniz. Stres atmak için egzersiz ve meditasyonlar yapılabilir, yoga ve çeşitli antrenmanlara başvurulabilir.

Bitkisel ürünlerle hastalığın oluşturduğu semptomlar azaltılabilir ve hastalığa iyi gelen bitkisel ürünlerden biri de süpürge otudur. Süpürge otunun bir bardak ılık su içine 1 çay kaşığı kadar atılıp, yemeklerden önce ve günde 3 defa olmak üzere tüketilmesiyle gül hastalığının oluşturduğu semptomlar azaltılabilmektedir. Yemeklerden yarım saat önce tüketilmesi uygundur.

Gül Hastalığı Nedir ve Neden Olur?

Limon melissa bitkisi de profesör doktor İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği bitkiler arasındadır. Kullanımı ise; bir bardak klorsuz ve kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı limon melissa atılarak kaynatılır. Kaynadıktan sonra ocaktan alınıp soğumaya bırakılır. Akşam yemeklerinden 2 saat sonra içilmesi uygundur ve 1 aylık süre boyunca düzenli olarak tüketilmelidir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+