Göz Çizdirme Ameliyatı İçin Yaş Nedir? Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir? Ameliyat Fiyatı Nedir?

10/09/2018 - Sağlık

Göz çizdirme, gözlük kullanan insanların gözlükten kurtulmak ve daha estetik bir duruşta görünmek için yaptırdıkları ufak bir operasyondur. Çeşitli görme bozuklukları yaşayan insanların sağlığına kavuşması için uygulanan bir göz operasyonudur.

Göz çizdirme, lazer ile yapılacak olup amaç kaliteli bir görüş sağlamaktır. Gözün kornea bölgesinde lazer ile yapılan göz çizdirme operasyonu ile şekillendirme yapılmakta ve şekillendirme ile gözün daha net görmesi sağlanmaktadır.

Göz Çizdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz çizdirme ameliyatı, astigmat, hipermetrop ve miyop rahatsızlıklarına sahip olan kişilere uygulanmaktadır. Göz çizdirme ameliyatı, dünyada yaygın olarak kullanılan ve çok fazla tercih edilen bir ameliyat olmaktadır.

Göz çizdirme ameliyatları 3 farklı şekilde olabilmektedir. En yaygın kullanılan yöntem ve günümüzde herhangi bir problemle karşılaşılmadığında kullanılan yöntem olan “lasik yöntemidir.” Lasik yöntemi ile yapılan operasyonda gözün kornea tabakasının üst kısmı kesilerek, hasarlı bölgenin onarımı yapılmaktadır.

Göz Çizdirme Nedir ve Nasıl Olur? Zararları ve Riskleri Nelerdir?

Bu operasyon ile hastanın gözlük ile kullanımında gördüğü kadar görülmesi sağlanmaktadır. Lasik yöntemine “excimer lazer” de denilmektedir. Diğer kullanılan yöntemler ise PRK yöntemi ve Lasek yöntemidir.

PRK yöntemi günümüzde artık önemini yitirmiş ve artık kullanılmayan bir yöntemdir. PRK ve lasek yöntemi ile yapılan operasyonların ortak özelliği, ikisi de önce gözün dışındaki epitel dokunun kaldırılıp daha sonra lazer operasyonun uygulanmasına dayanmaktadır.

PRK yönteminde bu işlem yapılırken gelişmemiş teknolojinin etkisiyle cerrahi alet edevat kullanılırken, Lasek yönteminde ise alkol ile gözün dışındaki dokunun kaldırılması yapılmaktadır.

Göz çizdirme ameliyatları, FDA onaylı olarak yapılmaktadır ve gelişen teknolojinin imkânlarından yararlanılmaktadır. Lazer ile gerçekleştirilen bir ameliyat olup tek bir gözün ameliyat edilmesi, 30 saniye gibi çok az bir sürede yapılmaktadır.

Bu nedenle ağrı ve kanama yaşanmayıp, aynı gün içinde taburcu olmak mümkündür. Göz çizdirme ameliyatı sırasında sadece göze damla olarak anestezi uygulanır ve bu sayede narkozun etkisi yaşanmamaktadır. Operasyon ortalama 5-10 dakika sürmektedir.

Göz Çizdirme Ameliyatı Zararları

 • Göz çizdirme ameliyatının, iyi bir lazer makinesiyle ve tecrübeli bir doktor ile yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde gözde hasarlar oluşabilmektedir.
 • Lasik yöntemi ile yapılan göz çizdirme operasyonunda korneadaki duyu sinirleri kesilerek uygulandığından dolayı buradaki kornea kendini onaramayabilmektedir.
 • Göz çizdirme operasyonlarında sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biri ise göz kuruluğudur. Göz çizdirme ameliyatı sonrasında gözde fark edilebilir ölçüde kuruluk görülebilmektedir.
 • Göz çizdirme operasyonunda gözün içindeki kornea tabakası kesildiği için göz bir müddet açık kalacaktır ve böylece gözün mikrop kapma olasılığı artacaktır. Bu nedenle temiz ve steril ortamlarda bu operasyonun uygulanması gerekmektedir.
 • Göz çizdirme ameliyatının zararlarından biri de kornea da erime meydana gelmesidir.
 • Göz çizdirme ameliyatı yapıldıktan sonra gece görüşünde problemler yaşanabilmektedir.
 • Göz çizdirme ameliyatı sonrasında kısa süreli, görme problemleri ve görme bozuklukları yaşanabilmektedir.

Göz Çizdirme Operasyonunun Riskleri

Göz çizdirme ameliyatının da diğer ameliyatlar kadar riski bulunmaktadır. Ancak mevzu göz olunca, 5 duyu organından birini kaybetmeyi kimse istemez. Bu nedenle göz çizdirme ameliyatı yapmadan önce bazı risklerin bilinmesi gerekmektedir.

Bunlardan ilki ise, göz çizdirme ameliyatı ile gözün kornea tabakasında zedelenmeler ve hasarlar oluşabilmesidir. Göz çizdirme ameliyatı sonrasında daha önce kullanılan gözlük numarası büyüyebilir ve değişebilir.

Göz çizdirme ameliyatının bazı durumlarda hayalet yansıma olarak da bilinen gece görüşünde problem yaratması da olası risklerdendir. Ayrıca göz çizdirme ameliyatlarında gözyaşı salgısında ciddi bir azalma yaşanıp beraberinde göz kuruluğunu getirebilmektedir.

Göz Çizdirme Nedir ve Nasıl Olur? Zararları ve Riskleri Nelerdir?

Göz çizdirme ameliyatının riskleri doktor tarafından öğrenilmeli ve karar ona göre alınmalıdır. Bu olasılıkların hepsinin gerçekleşme ihtimaline karşı, hiçbirinin gerçekleşmeme ihtimali de bulunmaktadır. Göz çizdirme operasyonu herkese yapılmamakta olup, doktorun gerekli tetkikleri yapması sonucunda uygun bulduğu durumlarda, operasyon gerçekleştirilmektedir.

Göz Çizdirme Ameliyatı Kimlere Uygulanabilmektedir?

 • Göz çizdirme operasyonu yapılabilmesi için öncelikle 18 yaşından büyük olunmalıdır.
 • Göz çizdirme ameliyatı görme bozukluğu olan, gözlük veya lens kullanan kişilere uygulanabilmektedir.
 • Göz çizdirme ameliyatı, göz dereceleri bir yıl içinde neredeyse hiç değişmemiş olanlar ve 0,5 diyoptriden fazla değişmemiş olan kişilere uygulanabilmektedir.
 • Göz çizdirme ameliyatı, -10 diyoptriye kadar miyop hastalığı olan kişilere uygulanabilmektedir.
 • Göz çizdirme ameliyatı -6 diyoptriye kadar astigmatı olan kişilere uygulanabilmektedir.
 • Göz çizdirme ameliyatı, +4 diyoptriye kadar hipermetrop hastalığı olan kişilere uygulanabilmektedir.
 • Göz çizdirme ameliyatı, diyabet ve romatizma hastalıklarına sahip olmayan kişilere uygulanabilmektedir.
 • Göz çizdirme ameliyatı yapılabilmesi için gözde başka bir hastalığın bulunmaması gerekmektedir.
 • Göz çizdirme ameliyatının yapılabilmesi için öncelikle doktorlar tarafından gerekli muayene ve tetkikler gerçekleştirilir ve göz çizdirme ameliyatına uygunluk tespit edilirse, operasyon gerçekleştirilmektedir.

Göz Çizdirme Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

Göz çizdirme ameliyatı sonrasında göze zarar gelmemesi açısından, gözün fazlaca ovuşturulmaması ve göze bir baskı yapılmaması gerekmektedir. Göz çizdirme ameliyatından sonra gözde yanma ve batma hissi oluşacağından doktor tarafından verilen damlaların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Yaz mevsiminde yapılan ameliyatlar için hastanın bir hafta sonrasında denize ve havuza girmesinde bir sakınca görülmemektedir. Göz çizdirme ameliyatı gerçekleştikten 3-6 ay sonrasında dışarı çıkarken güneş gözlüğü takılmalı ve güneşli ortamlarda bulunulacağı zaman mutlaka bir güneş gözlüğü temin edilmelidir.

Göz Çizdirme Ameliyatının Fiyatı

Göz çizdirme ameliyatlarının fiyatı, ameliyatın yapılacağı kuru ve kuruluşlara, ameliyatı yapacak olan doktora bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Göz çizdirme ameliyatını SGK karşılamamakta olup yaklaşık olarak ameliyatın maliyeti 2000 TL olmaktadır.

Göz Çizdirme Operasyonu Hakkında Merak Edilenler

Göz çizdirme ameliyatı ile gözlük ile görülme oranı ne kadar ise o kadar bir görme oranı sağlanmaktadır.

Göz çizdirme operasyonundan sonra bazı durumlarda gözde ilerleme yaşanabilmekte ve tekrar gözlük takılması sonucuyla karşılaşılabilmektedir.

Göz çizdirme ameliyatı geçiren kişilerin başka bir göz operasyonu geçirmesinde sorun olmamaktadır.

Göz çizdirme ameliyatının yöntemine karar verilmesi için hastanın gerekli tetkiklere tabi tutulması ve tetkiklerin sonucunda gereken yöntem uygulanmaktadır. Göz çizdirme yöntemi, kişinin göz numarasına bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir.

Göz Çizdirme Nedir ve Nasıl Olur? Zararları ve Riskleri Nelerdir?

Göz çizdirme ameliyatı, kısa süreli bir lazer operasyonu olduğu için hastaneden aynı gün taburcu olunabilir ve ertesi gün günlük ritüellere devam edilebilmektedir. Çalışan kişiler, göz çizdirme ameliyatı sonrasında ertesi gün işe gidebilmektedir.

Göz çizdirme operasyonu geçiren kişiler, spor ile uğraşıyor ise bu uğraşlarına kaldığı yerden devam edebilir, yürüyüş, aerobik ve bisiklet sürmek gibi spor aktiviteleri ile uğraşabilmektedirler.

Göz çizdirme ameliyatı olanların yolculuk yapmasında ve uçağa binmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Göz çizdirme ameliyatından sonra güzellik ve estetik görüntü amaçlı lens kullanmak isteyenler ameliyattan 1 ay sonra kullanabilmektedir.

Göz çizdirme ameliyatı geçiren kişilerin ilk muayenesi, ameliyattan 6 ay sonra gerçekleşmektedir. Bu kontroller sırasında, olağandışı bir duruma rastlanırsa, hasta tekrar ameliyata tabi tutulmaktadır. Gözde numara kaldığı tespit edilme durumlarında da ameliyatın tekrarı söz konusudur.

Göz çizdirme ameliyatından sonra 1 hafta içinde makyaj malzemeleri kullanılabilmektedir. Gözün içine doğrudan temas etmeyen makyaj malzemelerinin kullanımında bir sıkıntı oluşmamaktadır.

Göz çizdirme ameliyatı sonrasında doktorun verdiği ilaçlar ve damlaların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Düzenli kullanılmayan ilaçlar, hastanın ağrısının dinmesi sağlamaz ve gözde başka reaksiyonlar meydana gelebilmektedir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+