GÖZ ALTI MORLUKLARI TEDAVİSİ VE GÖZ ALTI MORLUKLARI İÇİN DOĞAL YÖNTEMLER

06/08/2018 - Sağlık Güzellik

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Estetik açıdan güzel bir görüntü oluşturmayan göz altı morlukları genellikle uykusuzluk ya da bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmekten dolayı oluşmaktadır. Hem bayanların hem de erkeklerin en çok şikayetçi olduğu cilt sorunlarından birisi olan göz altı morlukları yorgunluğun dışında kişinin kemik yapısı ya da genetik faktörlere bağlı olarak da oluşabilmektedir. Bazı kremler ve çeşitli cilt bakım ürünleriyle bu durum önlenebileceği gibi bitkisel karışımlar uygulanarak da koyu renkli halkaları azaltmak mümkündür. Peki göz altı morluklarının genel olarak nedenleri nelerdir?

Göz Altı Morlukları Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Yaşlanma

Yaş ilerlediği zaman göz altındaki derimizde incelme ve sarkmalar meydana gelir. Bu durum sonucunda da göz altı morlukları oluşmaya başlar. Ayrıca hassas bir yapıda olan bu deride yaşlanmaya bağlı olarak hücresel yıpranmalar başladıkça göz kapaklarını destekleyen kaslar işlevini kaybederek göz torbaları oluşmaya başlar. Bütün bu durumlar sonucunda da gözleri destekleyen yağ kesecikleri öne doğru itilerek göz altı morlukları meydana gelir.

Yorgunluk ve Stres

Gece geç saatlere kadar çalışma, uykusuzluk ya da günün büyük bir çoğunluğunu bilgisayar ekranına saatlerce bakarak geçirme gibi durumlar karşısında gözlerimiz fazlasıyla yıpranır. Bu tür yorucu aktiviteler sonucunda da gözlerde ağrı hissi ve göz altı morluklarının oluşmasına ihtimali artar.

Göz Altı Morlukları Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Genetik Etkenler

Yapılan birçok araştırmada göz altı morluğu sorunu olan kişilerin bu rahatsızlıktan ailesinden herhangi bir kişide de bulunduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle kişide göz altı morluğunu tetikleyecek herhangi bir neden olmasa bile kalıtsal olarak bu cilt problemi ortaya çıkabilmektedir.

Alerji ve Soğuk Algınlığı

Sinüzit, grip, alerjik reaksiyonlar ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar nedeniyle de göz altı morlukları oluşabilmektedir ya da mevcut bir oluşum varsa da daha da koyulaşabilmektedir. Gözleri Ovmak Veya Kaşımak

Göz altındaki derimiz hassas bir yapıya sahip olduğu için çok bastırmadan bile ovuşturduğunuzda buradaki sinirler ve hücreler hemen tepki vererek şişebilir ve rengi de buna bağlı olarak değişebilir.

Hamilelik ve Regl Dönemi

Regl döneminde vücutta bazı hormonal değişiklikler meydana gelir ve vücudunuz su tutmaya başlar. Bu nedenle regl döneminde göz altı morlukları daha çok belirgin bir hale gelir. Bu durum regl döneminde birkaç gün boyunca devam eder. Ayrıca hamilelik döneminde de göz altı morlukları ve göz altı torbaları yine hormonal değişimler nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

Sigara ve Alkol Kullanımı

Sigara hem cilde zarar verir hem de gözlerin kurumasına neden olarak o bölgede tahrişe yol açar. Göz kuruluğu, gözlerde yanma ve batma hissine yol açan oldukça rahatsız edici bir durumdur. Ayrıca sigara içmek kadar sigara dumanının yoğun olduğu ortamlarda da bulunmak aynı sorunlara neden olur. Bunun yanında alkollü içeceklerin tüketilmesi ise vücudunuzu yine susuz bırakır ve bu durumda da göz altınızda morluk ve torbalar meydana gelir.

Güneş Işınları

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak ciltte leke ve yanmalara neden olabileceği gibi göz çevresinin güneş gözlüğü kullanılmadan güneş ışınlarıyla çok fazla temas etmesi durumda da göz altı morluklarının oluşabilir. Ayrıca bu durum göz sinirlerini yıpratıcı bir etki de yapmaktadır.

Göz Altı Morlukları Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Ağlamak

Gözyaşının içerdiği yoğun tuz göz altlarının şişmesine ve morluk oluşumuna neden olur. Uzun süre boyunca geçmeyen bu durumu önlemek amacıyla iyi bir şekilde dinlenmeniz gerekmektedir.

Sodyum

Sodyum bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi vücudun su tutarak ince bir dokuya sahip olan göz altında şişkinliklerin oluşmasına ve renk değişimine neden olur. Patates cipsi, turşu, hazır soslar ya da fast food ürünleri gibi yoğun tuz içeren yiyecekleri çok fazla yiyen kişilerde göz altı morluklarının görülme ihtimali oldukça fazladır.

Ödem

Vücudunuzun ödem oluşturması genellikle fazla tuz tüketimine bağlı olabileceği gibi çeşitli hastalıklar, iltihaplanmalar ya da yorgunluk gibi olumsuz durumlar karşısında da gerçekleşebilir. Bu durumda da göz altı morluklarının belirginleşme artar.

Göz Altı Morluklarına Karşı Alınabilecek Önlemler

  • Sağlıklı ve vitamin değeri yüksek gıdalarla beslenin
  • Vücudun ihtiyacı olan sıvı miktarını karşılayın
  • Gözleri ovuşturmak ya da kaşımak gibi eylemlerden kaçının
  • Düzenli uyku alışkanlığı edinin
  • Eğer burnunuzda tıkanıklık varsa bir an önce tedavi olun
  • Makyajı temizleyeceğiniz ürünü doğru seçmek önemli bir konudur. Çünkü yanlış makyaj temizleme ürününü kullandığınızda göz altında oluşabilecek hassasiyet nedeniyle gözler tahriş olabilir, o bölgede iltihap oluşabilir ve kılcal damarlar hasar görebilir. Bu durumlar sonucunda da göz altında koyu renkli halkalar meydana gelir.
  • Yüz yıkarken çok sıcak su kullanımı göz altlarında şişkinliği arttırarak koyu renkli halkaların oluşmasına neden olur. Bu yüzden sıcak suyla yüzünüzü yıkamaktan kaçının
  • Alkol, sigara ve tuz tüketimini olabildiğince azaltın
  • Ayrıca göz altlarına çok hafif masajlar yaparak kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları İçin Doğal Yöntemler

Göz altı morlukları herkesin korkulu rüyası olsa da eğer doğru işlemler yapılırsa güzelliğe gölge düşüren bu durumdan kurtulmak hiç de zor değildir. Bu yazımızda sizlere evinizde bulunan birkaç malzemeyi kullanarak çok kolay bir şekilde yapabileceğiniz göz altı morlukları için doğal tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Salatalık

Bol sulu bir salatalığı ince dilimler halinde kesin ve göz altı morluklarınızın olduğu bölgeye bu salatalık dilimlerini koyun. Bu şekilde yaklaşık 15 dakika boyunca beklemeniz salatalığın faydalı içeriğinin cilt hücreleriniz tarafından emilmesi için yeterli olacaktır. Bu uygulamayı her gün düzenli olarak tekrarladığınızda göz altı morluklarınız zamanla azalacak ve bir süre sonra da tamamen yok olacaktır.

Göz Altı Morlukları Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Limon ve Domates Suyu

Taze limon ve domates suyu kullanarak hazırlayacağınız doğal bakım maskesi ile göz altı morluklarınız ve şişliklerinizden en kısa zamanda kurtulabilmeniz mümkündür. Bu işlem için 1 çorba kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı domates suyunu karıştırdıktan sonra göz altlarınıza hafif masaj yaparak sürün. Maskeyi sürdükten sonra yaklaşık 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Bu uygulamayı 1 hafta boyunca günde 2 kez yaptığınızda etkili sonuçları kısa süre içerisinde göreceksiniz.

Poşet Çay

Göz Altı Morlukları Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Poşet çayları kullanarak çay demledikten sonra genellikle çöpe atılan poşetler göz altı morluklarını gidermede kullanılan en etkili ürünlerdir birisidir. Bu işlem için çay demledikten sonra poşet çayların soğumasını bekleyin ya da soğuk suya batırarak ılıklaştırdıktan sonra morlukların olduğu bölgelere koyun.

Patates Maskesi

Patates maskesi için uygun bir kaba 2 çay kaşığı patates suyu, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı buğday yağı ekleyerek tüm malzemeyi güzelce karıştırın. Daha sonra hazırladığınız maskeyi göz altlarınıza hafif parmak hareketleriyle sürün ve 4-5 dakika beklettin sonra nemli bir pamukla cildinizi temizleyin. Bu uygulamayı günde bir kere olmak üzere düzenli olarak tekrarladığınızda etkili sonuçları kısa sürede fark edeceksiniz.

Gül Suyu Maskesi

Gül suyu maskesi için 1 çorba kaşığı gül suyuna 1 tatlı kaşığı süt koyun ve iki malzemeyi güzelce karıştırın. Hazırladığınız maskeye küçük bir pamuk parçasını batırın ve morlukların olduğu bölgeye sürüp 15 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık suyla temizleyin.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+