Gilaburu Suyu Zayıflatır Mı, Kimler Kullanmalıdır, Yan etkileri Nelerdir ve Böbrek Taşı Düşürür Mü?

06/09/2018 - Sağlık

Gilâburu meyvesi, görüntüsüyle üzümü andıran bir meyve olup, ağaçta ve genel olarak İç Anadolu bölgesinde yetişen bir meyve olmaktadır. Rengi kırmızı ve tadı biraz acıdır. Acı tat vermesi nedeniyle genellikle salamurası yapılarak tüketilmektedir.

Türkiye’de en çok bulunduğu şehirler; kayseri, Yozgat, Sivas ve Konya’dır. Gilâburu meyvesinin yetişme mevsimi sonbahar olmakla beraber, olgunlaştıktan sonra salamurası yapıldığı takdirde 3 ay kadar tüketme süresi bulunmaktadır.

İçinde bol miktarda C vitamini bulunması nedeniyle gilâburu suyunun tüketilmesi son derece sağlıklıdır. İsteğe bağlı olarak salamura yapılırken şeker ilave edilebilir ancak şeker problemi olanlar ve şeker hastalığına sahip olan kişiler tarafından şeker ilave edilmesi önerilmez.

Gilaburu Suyu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Acılığının geçmesi için salamura yapılması yeterli olmakta ve içine şeker koyulması gerekmemektedir.

Gilaruba Suyunun Faydaları

 • Böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılmakta olup, böbreklere iyi gelmektedir.
 • Bazı karaciğer hastalıklarının ve safra kesesinde oluşan bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Astımı olan kişilere iyi gelmektedir.
 • Romatizmalı hastalıkları olan kişilere ve eklem ağrısı çeken kişilere iyi gelmektedir.
 • Yüksek tansiyona sahip tansiyon hastalarına iyi gelmektedir.
 • Epilepsi hastalarına iyi gelmektedir.
 • Kabakulak geçiren çocuklar ve yetişkinlere iyi gelmektedir.
 • Gilâburu suyu, kadınların doğumdan sonra yaşadıkları kramp ve spazmlara karşı etkili olmaktadır.
 • Uyku problemi çekenlere ve düzensiz bir uyku rejimi olan kişilere iyi gelmektedir.
 • Spor sonrası veya herhangi bir nedenden dolayı oluşan kas gerginliklerine de iyi gelmektedir. Ayrıca vücudun herhangi bir yerindeki krampın geçmesinde etkili olmaktadır.
 • Vücudu kansere karşı koruyup, var olan kanser tümörlerini azaltmada etkili olmaktadır.
 • Düzenli kullanımı ile genç kalmak mümkündür. Yaşlanmayı erteleyen ve cildi dinç tutan özelliklere sahiptir.
 • Kadınların ağrılı ve yoğun adet dönemlerindeki ağrıların geçmesinde etkili olmaktadır.
 • Menopoza giren kadınların ve adet kanaması çok yoğun olan kadınların kanamalarını azaltmada rol oynamaktadır.
 • Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle damarlarda oluşan tıkanıklık ve daralma gibi durumlara müdahale edip damarların açıcı, genişletici etki yaratmaktadır.
 • Kas gevşetici olarak da kullanılabilecek bir doğal şifa ürünüdür.
 • Belirli bir yaştan sonra erkeklerde oluşan ve can sıkıcı bir durum olan prostat ile de mücadele etmekte ve iyi gelmektedir.
 • Gilâburu suyu, idrar yolunda oluşan rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
 • Belirli bir süre düzenli olarak kullanılması ile tuvalete çıkamama sorunları ortadan kalkmaktadır.
 • İdrar yolların yararlı bir bitki olduğu için idrar sırasında yanma veya zorlanma yaşanıyor ise bu sorunlarında ortadan kaldırılmasında etkilidir.
 • Böbrek hastalıklarına iyi gelmesinde yanında böbreklerde oluşan taşların parçalara ayrılıp idrar yolu ile atılmasını da sağlama özelliği bulunmaktadır.
 • Yavaş çalışan böbreklerin çalışma hızının düzene girmesinde gilâburu suyu etkili olmaktadır.
 • Gilâburu suyu, hemoroit sorunlarına iyi gelmektedir.
 • Rahatlatıcı bir etkisi olduğu için insana dinginlik verir ve uykuya dalma sürecinde yardımcı olur.
 • Şeker katılmadan içilmesi, şeker hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Vücuttaki şişkinliklerin ve ödemin sökülmesinde yardımcı olur.
 • Gilâburu suyu, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerinde de kullanılmaktadır.

Gilaburu Suyunun Böbrek Taşına Faydaları

Gilâburu suyunun düzenli olarak tüketilmesi sonucunda birçok böbrek hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Bunlardan biri de böbrek taşının düşürülmesi veya böbreklerde taş oluşumunun engellenmesidir.

Gilâburu suyu vücutta böbreklerde var olan böbrek taşının ufak parçalara ayrılmasını ve bu sayede de idrar yoluyla vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca gilâburu suyunun düzenli tüketiminde olası bir böbrek taşına karşı koruma görevi görmektedir.

Böbrek taşının düşürülmesi evresinde ağrı oluşumunu keser ve böbrek hareketinin düzene girmesine yardımcı olmaktadır. 1 ay boyunca düzenli kullanımında etkili olmaktadır.

Böbreklerdeki taş veya kumların vücuttan atılması idrar yolu ile gerçekleşir ve bu sırada da ağrı hissedilmez. Gilâburu suyu sert bir etki yarattığı için birçok yöntemin düşüremediği böbrek taşını düşürebilmektedir.

Gilaburu Suyu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Gilâburu suyunun etkisi, içilmeye başlanılan ilk hafta içinde görülebildiği gibi bu süre böbrek taşının büyüklüğüne bağlı olarak 1 aya kadar da uzayabilmektedir.

Gilâburu suyu bazı böbrek kistlerinin tedavisinde de kullanılmakta ve böbrek kistlerine iyi gelmesiyle de bilinmektedir. Böbrek taşları, böbreklere zarar veren ve ağrı oluşturan maddelerdir ancak gilâburu suyu içildiğinde böbreklerin, böbrek taşından dolayı hasar görmesi minimuma inmektedir. Bu sayede böbreklerin sağlığı korunmakta ve ömrü uzamaktadır.

Gilaburu Suyunu Kimler İçebilir

Gilâburu suyunun bilinen bir yan etkisi olmadığı için her yaştan kişinin tüketimine uygundur. Gilâburu suyu tamamen bitkisel bir su olup, şifa kaynağı olmaktadır.

Her yaştan kişi ve kadın, erkek ayrımı olmadan gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.

Gilaburu Suyunun Yan Etkileri

Gilâburu suyunun bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır anca bazı durum ve hastalıklara sahip kişilerin kullanmadan önce bir uzmana danışması gerekmektedir. Gilâburu suyu, midede asidi arttırabileceğinden ülser hastalarının kullanması önerilmemektedir.

Hamilelikte gilâburu suyu kullanılabilir ancak ilk 4 ay bir risk olmaması adına kullanılması önerilmemektedir. Ayrıca gilâburu suyu kullanılırken aspirin gibi ilaç kullanımı olmaması gerekir. Herhangi bir şeye alerjisi olan kişilerin kullanımına da uygun olmamaktadır.

GİLÂBURU SUYUNUN KULLANIM ŞEKLİ: Gilaburu Suyunun Kullanım Şekli

Gilâburu suyunun çocuklar tarafından kullanılması, günde en fazla 3 çay bardağı kadar olmalıdır. Çocuklara çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle gilâburu suyu veriliyor ise etkinin görülebilmesi için bir aylık ve düzenli bir kullanım söz konusu olmalıdır.

Gilaburu Suyu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Gilâburu suyunun yetişkinler tarafından kullanılma oranı ise günde 3 su bardağı kadar olmalıdır. Yetişkinler içinde herhangi bir hastalığın etkisinin geçmesi için gilâburu suyunun bir ay kadar tüketilmesi gerekmektedir. Gilâburu suyunu isteğe bağlı olarak aç veya tok tüketebilirsiniz.

Gilaburu Suyu Zayıflatır Mı?

Gilâburu suyunun vücuttaki şişkinleri ve ödemi söktürücü etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle herhangi bir diyet eşliğinde kullanıldığında zayıflama etkisi görülebilmektedir.

Ayrıca gilâburu suyu, metabolizmayı çalıştırıp, yavaş olan metabolizmaların hız kazanmasına yardımcı olmaktadır. Hızlı çalışan metabolizma yağ yakmaya başlar ve bu sayede de kilo verilir.

Gilaburu Suyunun Yapımı

Gilâburu suyunun yapımı kolay ve maliyetsiz olmaktadır. Gilâburu suyu yapmak için gereken malzemeler sadece gilâburu meyvesinin kabuğu ve su olmaktadır. Gilâburu meyvesinin kabukları güzelce yıkandıktan sonra ince ve ufak dilimler halinde kesilir.

Bu kabuğun ölçüsü bir tatlı kaşığı kadar olmaktadır. Bir tatlı kaşığı gilâburu meyvesinin kabukları, bir bardak kadar soğuk bir su içine atılır ve düşük dereceli ocağa alınır. Ocağın ısısı düşük olmalı ve bu şekilde kaynaması beklenmelidir.

Karışım, kaynayana kadar karıştırılır ve kaynama işlemi 10-15 dakika kadar olduktan sonra ocaktan alınarak bir süzgeç yardımıyla süzülür. Süzülen gilâburu suyu içileceği zaman mutlaka taze yapılmalı ve sıcak olarak tüketilmelidir. Bu şekilde hazırlanan gilâburu suyunun günde 3 bardak kadar içilmesi uygun olmaktadır.

Gilaburu Suyunun Adet Ağrıları İçin Olan Tarifi

Gilâburu suyunun adet ağrıları, yumurtalık ağrıları ve dölyatağı ağrılarına karşı kullanımında karışımın içine ekstradan kedi otu kökü katılmaktadır. Kedi otu kökü, düşük tehlikesine karşı gilâburu suyunun içine eklenilmektedir.

Kedi otu kökü, yarım tatlı kaşığı kadar alınıp, kaynamış olan yarım bardak suya atılır ve 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Oluşan bu çay, gilâburu suyu ile beraber eşit miktarda karıştırılarak tüketilmektedir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+