Mısır Patlamanın Püf Noktaları Nelerdir? Kullanılan Malzemeler ve Tarifleri

06/09/2018 - Beslenme

Patlamış mısır, film veya dizi izlerken sıklıkla aradığımız, olsa da yesek dediğimiz atıştırmalıklardan biridir. Patlamış mısır yapmak için uzun zaman harcamak ve büyük uğraş vermeye gerek yoktur.

Ayrıca büyük sinema salonlarına veya marketlere giderek hazır patlamış mısır almak hem ekonomik açıdan hem de zaman açısından problem oluşturmaktadır. Bunun için bir çözüm yolu tabi ki bulunmaktadır.

Evde pratik bir şekilde patlamış mısır hazırlayıp, filminizin, dizinizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Evde Pratik Patlamış Mısır Yapmak

Evde hızlı ve pratik bir şekilde mısır patlatmak için gerekli olan malzemeler; 1 çay bardağı kadar mısır, 4 yemek kaşığı ayçiçeği veya zeytinyağı, 1 çay kaşığı tuz.

Yapılışı: Mısır patlatmak için kullanılacak olan tencerenin ince tabanlı olması mısırlara ateşin daha çabuk iletilmesini sağlayacağından tercih edilmelidir. Eğer ince tabanlı bir tencereye sahip değilseniz kalın tabanlı olan tencereleri önce yüksek ateşte ocağın üzerinde ısıtabilirsiniz.

İnce tabanlı kullanılan tencere orta düzeyde ısısı olan bir ocağa alınır ve içine tercihe bağlı olarak ayçiçeği veya zeytinyağı dökülür. Yağın üzerine mısırlar atılarak yağla iyice bütünleşmesi için bir kaşık yardımıyla karıştırılır.

Evde Patlamış Mısır Nasıl Yapılır?

Mısırlar ısınmaya başladıktan sonra üzerine tuz eklenir ve tencerenin kapağı kapatılır. Tencerenin kapağı, mısırların patlaması bitene kadar açılmamalıdır. Olan mısırlar tencerede pat diye ses oluşturur ve bütün sesler durduğunda tencerenin altı kapatılarak kapağı açılır. Böylece patlamış mısırlar oluşmuştur. Afiyetle yiyebilirsiniz.

Mısır Patlatmanın Püf Noktaları

  • Evde patlamış mısır yapılacak ise cin mısırı veya Arjantin mısırı tercih edilmelidir. Patlamış mısırda en iyi sonuç veren mısırlar cin mısırı ve Arjantin mısırıdır.
  • Mısır patlatılırken kullanılan yağ çok önemlidir. En lezzetli patlamış mısır ayçiçeği yağı ile yapılmamaktadır ancak isteğe bağlı olarak çok fazla ağır olmayan zeytinyağı da kullanılabilmektedir. Onun dışındaki diğer yağlar mısırın tadını bozmakta ve özellikle tereyağı mısırların kararmasına neden olmaktadır.
  • Mısır patlatılırken kullanılan tencerenin de ince bir tabana sahip olması gerekmektedir. İnce tabanlı çelik tencereler mısırın ısıyı daha çabuk almasını ve daha rahat patlamasını sağlamaktadır.
  • Patlamış mısır yapmak için kullanılacak mısırın uzun bir süre evde beklememiş olması gerekir. Özellikle mutfakta muhafaza edilen mısırlar, yemek buharı ve nemi içlerine çeker ve pişirme sırasında bu da patlamalarına engel olur. Bu nedenle uzun bir süredir evde bulunan mısırlar kullanılmamalıdır.
  • Patlamış mısır yapmak için mikrodalga fırın da yeterli olmaktadır. Mikrodalga fırında mısır yapılacak ise derinliği çok olan bir cam fanus tercih edilmeli ve malzemeler cam fanusa yerleştirilmelidir. Mikrodalga fırında yapılacak olan patlamış mısır için çok fazla yağ kullanmaya gerek yoktur, az miktarda yeterli olacaktır. Malzemeler konulduktan sonra cam fanusun üzeri streç film ile kapatılmalıdır.
  • Patlamış mısır yapma makineleri ile de hem yağ kullanmadan kalorisiz mısırlar patlatılabilmekte hem de zamandan tasarruf edilebilmektedir.

Değişik Lezzetlere Açık Olanlar İçin Farklı Patlamış Mısır Tarifleri

Çikolata sosu ile tatlı patlamış mısır: Patlamış mısır denilince akla hemen tuzlu ve klasik mısırlar gelmektedir. Ancak bu tarif, ezber bozan cinsten olup, damaklara yeni bir tat yerleştirmektedir.

Çikolata sosu ile hazırlanan bu patlamış mısırda kullanılacak olan malzemeler; yarım su bardağı kadar mısır, 1 su bardağı kadar kavrulmuş fındık, ¾ su bardağı çikolata sosu, 1 yemek kaşığı tereyağı, ¼ tatlı kaşığı kadar tarçın ve yarım tatlı kaşığı kadar da toz kahve yer almaktadır.

Yapılışı: Öncelikle mısırlar tuzsuz olarak patlatılır. Daha sonra bir kabın içinde fındıklar dövülür ve patlamış olan mısırların üzerine ilave edilir. Fındıklı mısırlar bir fırın tepsisine yerleştirilir ve 150 derecede 15 dakika kadar pişmeye bırakılır. Fırının önceden ısıtılmış olması gerekmektedir.

Evde Patlamış Mısır Nasıl Yapılır?

Fırında mısırlar pişerken ayrı bir kapta diğer malzemeler eritilip, güzelce harmanlanır. Daha sonra bu karışım fırından sıcak sıcak çıkan mısırların üzerine eklenir ve karıştırılır. Çikolata soslu mısırlarınız böylece hazırdır.

Kekik ile mısırın uyumu: Kekik ile mısırın bu kadar yakışacağını tahmin etmemiş olabilirsiniz ancak diğer malzemeler ile bütünleştiğinde, bir cipsi andıran tat elde etmek mümkündür.

Kekikli patlamış mısır için gereken malzemeler; ¼ su bardağı kadar mısır, 1 çorba kaşığı tereyağı, 1 tatlı kaşığı kadar limon kabuğu, yarım limonun suyu, 1 tatlı kaşığı kadar kekik, isteğe göre değişecek ölçüde tuz ve karabiberdir.

Yapılışı: Öncelikler mısırlar patlatılır. Mısırlar patlatılırken başka bir kapta tereyağı eritilerek, içine kekik, limon kabukları ve limon suyu eklenir ve oluşan karışımda mısırların üzerine dökülür. Daha sonra tuz ve karabiberde eklenerek güzelce harmanlanır ve yenilmeye hazırdır.

Acı severlere özel acılı mısır: Acı tutkunu olanlar için mısırın içine acı da katmışlar. Acıyla bütünleşen mısır, damaklarda cipsi andıran bir tat bırakmaktadır.

Acılı mısır için gerekli olan malzemeler; yarım bardak kadar mısır, 1 tatlı kaşığı sarımsak tozu, 1 tatlı kaşığı kadar dereotu, yarım tatlı kaşığı kadar kimyon, 1 tatlı kaşığı kadar tuz, 4 yemek kaşığı kadar tereyağı ve 2 yemek kaşığı acı sos kullanılmaktadır.

Yapılışı: İlk önce mısırlar patlatılır ve daha sonra tereyağı ayrı bir kapta eritilir. Eriyen tereyağının içine acı sos ilave edilerek karıştırılır. Geri kalan malzemeler ayrı bir kapta karıştırılır.

Oluşan iki ayrı karışımdan ilk olarak yağ ve acı soslu karışım sıcak olan mısırların üzerine dökülür ve daha sonra diğer karışımda ilave edilerek mısırlar harmanlanır. Acılı patlamış mısır hazırdır.

Peynirli patlamış mısır: Patlamış mısırın içine peynir de katılarak farklı bir aroma kazandırılabilmektedir.

Peynirli patlamış mısır içi gerekli olan malzemeler; 1 tatlı kaşığı sarımsak tozu, 1 su bardağı mısır, 2 yemek kaşığı, zeytinyağı, 2 tatlı kaşığı biberiye, yarım su bardağı kadar parmesan peyniri ve istenilen ölçüde tuz, karabiber konulmaktadır.

Yapılışı: Biberiyeler ince ince kesilerek hazırlanır ve üzerine sarımsak tozu, tuz, karabiber ve peynir eklenir. Bu arada mısırlar patlamaya bırakır. Patlayan sıcak mısırların üzerine bu karışım eklenerek güzelce karıştırılır ve servise hazırdır.

Tatlı patlamış mısır: Yalnızca tatlı malzemeler kullanılarak hazırlanan bu karışımda tatlı ihtiyacınız fazlasıyla giderilecektir. Tatlı mısırda kullanılacak olan malzemeler; ¼ su bardağı mısır, 1 su bardağı beyaz çikolata, 1,5 yemek kaşığı reçel ve 1 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesi kullanılmaktadır.

Yapılışı: Beyaz çikolatalar bir kap içinde eritilerek iki ayrı kaba konur ve bu sırada mısırlar patlatılır. İki kaba ayrılan beyaz çikolatanın birinin içine fıstık ezmesi konulup karıştırılırken diğerine de reçel eklenerek karıştırılmaktadır.

Evde Patlamış Mısır Nasıl Yapılır?

Sıcak olan mısırlar bu iki ayrı kaptaki karışımlara ayrı ayrı batırılıp yenilebilmektedir. Mısırlar istenilen ölçüde harmanlandıktan soğumaya bırakılır ve soğuduktan sonra servis edilmeye hazırdır.

Nane aromalı patlamış mısır: Ferah bir tat almak isteyenler için nane aromalı patlamış mısır tarifi uygundur. Nane aromalı mısır için kullanılacak olan malzemeler; ¼ su bardağı mısır, 3 yemek kaşığı kadar bal, 2 yemek kaşığı kadara tereyağı, bir tutam kadar vanilya, yarım tatlı kaşığı nane aroması, birkaç damla gıda boyası ve 1-2 yemek kaşığı kadar damla çikolata bulunmaktadır.

Yapılışı: Mısırlar patlatılır ve ayrı bir kapta tereyağı eritilir. Tereyağının içine bal ilave edilir ve ocaktan alınarak bir köşede ılıması için bırakılır. Tereyağlı karışım ılıdıktan sonra içine damla çikolatalar hariç tüm malzemeler eklenir ve mısırların üzerine dökülür.

Oluşan karışım önceden 160 derecede ısıtılmış olan fırının içine atılır ve 5 dakika kadar pişirmeye bırakılır. Mısırlar fırından alındıktan sonra damla çikolatası üzerine dökülerek servis edilmektedir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+