EPİLEPSİ HASTALIĞI NEDEN OLUR VE ÖLÜMCÜL MÜDÜR? EPİLEPSİ TEDAVİSİ NASILDIR?

03/08/2018 - Sağlık

Günümüzde yaygın bir biçimde görülen epilepsi hastalığı hakkında ki bilgileri öğrenmek oldukça yarar sağlamaktadır. Denk geldiğinizde ya da yakın çevrenizde epilepsi hastası olan biri varsa bu bilgiler işinize yarayacaktır.

Epilepsi Sara Hastalığı Nedir?

Vücudu beyin yönetmektedir. Bu yönetme esnasında yapılması gerekenler beyin hücreleri arasında ki elektriksel bağlantı ile gerçekleştirilmektedir. Hücreler arası elektriksel bağlantının aniden kesilmesi ya da aşırı yüklenme ile boşalmasının sebebi epilepsidir. Bir defadan fazla gerçekleştiğinde ve belirli tetkikler sonrası tanısı konulmaktadır.

Epilepsi Sara Hastalığı Nedir ve Belirtileri?

Halk arasında “sara hastalığı” olarak adlandırılmıştır. Epilepsi hastalığı nöbetler şeklinde kendini göstermektedir. Oldukça yaygın olan bu hastalık dünyada yaklaşık olarak 40 milyon insanda varken. Türkiye’de yaklaşık 700 bin kişide vardır.

Toplum olarak epilepsi hastalığına sahip ve epilepsi krizi geçiren kişiye kötü bir yaklaşım mevcuttur. Bu oldukça yanlış bir tavırdır. Epilepsi hastalığı sinir sistemi hastalığıdır. Bu sebep ile hastanın zekasal herhangi bir problemi yoktur.

Epilepsi Hastalığı Neden Olabilir?

Genel olarak epilepsi hastalığının kesin bir nedeni bulunmamaktadır. Sık olarak çocukluk çağında karşımıza çıkan bu hastalık için bazı etkenler olduğu bilinmektedir. Epilepsi hastalığına neden olan etkenler;

  • Doğum esnasında bebeğin beynine oksijen gitmemesi ve ya zedelenmesi, kromozomlarda oluşabilecek hastalıklar, enzim eksikliği gibi sebepler doğuştan epilepsi hastalığına sebep olabilmektedir.
  • Beyin zarı enfeksiyonu, beyin tümörleri ve menenjitte epilepsi hastalığına sebep olabilmektedir.
  • Gebelikte oluşabilecek bebeğin gelişimini önleyen birkaç hastalık ve annenin gebelik esnasında alkol, sigara ve uyuşturucu kullanması da epilepsiye sebep olabilmektedir.
  • Travma, beyin zedelenmesi ve ağır ateşli havale geçirmek epilepsiye neden olabilmektedir.

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Epilepsi hastalığının en bilindik belirtisi nöbetlerdir. Epilepsi nöbetleri farklı şekillerde kendini gösterebilmektedir.

Bilinç kaybı ile birlikte görülen epilepsi nöbetinde kişi, yaptıklarının ve yaşadıklarının farkında değildir. Nöbet sonrasında da bu farkında olmama durumu devam etmekle birlikte elleri ve kolları anlamsız şekilde hareket edebilir. Nöbet sonrası göz önünde nokta oluşması ve sersemleme yaşanabilir.

Başka bir nöbet biçiminde ise yine bilinç kaybı vardır. Hasta yere düşer ve çırpınmaya başlar, ağzından köpükler gelebilir. Yaklaşık olarak dört-beş dakika sürebilmektedir. Nöbet sonrası hasta halsizlik hissetmektedir. Fakat bu halsizlik hali biraz süre sonra geçmektedir.

Epilepsi Sara Hastalığı Nedir ve Belirtileri?

Bazı nöbetlerde ise vücudun belirli bir gölgesi etkilenmektedir. Bunun sebebi epilepsinin bütün beyini etkilememesinden kaynaklanmaktadır. Bilinç kaybı yoktur, vücuda etki eden bölge kontrol dışı hareket edebilir ya da kasılabilir.

Bilinç kaybı olmadan yaşanan başka bir epilepsi nöbetinde hasta donuk bakışlar ile dalgın bir hal alır ve kısa bir süre sonra geçer.

Epilepsi hastalarının hayat standartları, nöbet yüzünden oldukça düşmektedir. Bu nöbetler normal yaşantıyı oldukça zor bir hale sokmaktadır. Fakat kontrol altına alınabilecek bir hastalıktır. Epilepsi hastalığında en önemli nokta, hastalık kendini gösterdikten sonra tedaviye başlamak ve nöbetlerin arka arkaya gelmesini engellemektir. Bu koşullar sağlandığında hastalığı kontrol altında tutmak kolaylaşmaktadır.

Epilepsi Nöbetinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hasta epilepsi nöbeti geçirdiği esnada yapılması gereken en önemli şey hastayı rahatlatmak olacaktır.

  • Kişiyi tutmaya çalışmak, bilinç kaybı varsa uyandırmaya çalışmak oldukça yanlış bir harekettir.
  • Kişinin başını yana çevirmek, nefes almasını kolaylaştıracaktır.
  • Kasılmalar ve sarsıntılar nedeni ile kendine zarar verecek etrafta bulunan materyalleri kaldırmak ve kişinin başına yumuşak gelecek yastık, ceket gibi malzemeler koymak yeterli olacaktır.
  • Epilepsi nöbeti esnasında sert müdahale yapılmamalı kişinin krizi geçmesi beklenmelidir. Kriz esnasında ki davranışları da iyice takip etmek önemlidir.
  • Hasta dilini ısırmaması için çeneyi açık tutmak önemlidir. Ayrıca ağzında yiyecek tarzı bir şey var ise çıkartılmalıdır ki kişinin boğazına kaçmasın.
  • Kriz esnasında tokat, su dökme ve kolonya ile ayıltmaya çalışılmamalıdır.

Sakin kalınmalı kriz bittikten sonra hekime gidilmeli ve kişinin kriz esnasında ki davranışlarını hekime aktarmalısınız.

Epilepsi Sara Hastalığı Nedir ve Belirtileri?

Epilepsi Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Epilepsi hastalığının teşhisinde, hasta yakınının hekime verdiği oldukça önemlidir. Kişinin nöbet geçirirken davranışlarını, ne kadar sıklıkla nöbet geçirdiği gibi bilgiler hastanın yakını gördüğü ve bildiği için dikkatli ve detaylı bir şekilde anlatmalıdır. Hekim ile hastanın yakını arasındaki iletişim oldukça önemli bir rol almaktadır. Ailede bu tip nöbet yaşayan ya da yaşamış bireylerin varlığı sorulur. Fakat epilepsi hastalığının tedavi süreci oldukça uzun olduğu için kesin teşhis konulması gerekmektedir. Kesin teşhis için Bilgisayarlı tomografi, MR (Emar), EGG ve bazı testler istenmektedir. Bu tetkikler sayesinde hastalığın kesin teşhisi konulabilir.

Epilepsi Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

Epilepsi hastalığının tedavisinde nöbetleri azaltmaya ve kontrol altına almaya yönelik ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Fakat uzun süreli gözlem ve tedavi süreci vardır. Bu uzun sürenin kişiyi yıldırmaması için aile, arkadaş gibi çevresinden destek görmesi oldukça önemlidir. Epilepsi hastalığının sebepleri fazla olduğundan kesin tedavi edilebilme gibi bir durum olmasa da hastanın tedaviye isteği ve ilaç alımına dikkati sonucu nöbetlerin kontrol altına alınması oldukça kolaydır.

İlaç İle Tedavi

Epilepsi hastalarının ilaç ile tedavisinde, ilaçların kesin tedavi için değil de nöbet ve diğer belirtileri bastırmak amacı ile kullanıldığını unutmamak gereklidir. İlaç tedavisi ile epilepsi hastalarının büyük bir çoğunluğunda tek tip bir ilaçla kesin kontrol sağlanmaktadır.

Cerrahi Müdahale

Uygun epilepsi hastalarına cerrahi müdahale yapılarak, epilepsiden kurtulma imkanı sağlanabilmektedir.

Epilepsi Sara Hastalığı Nedir ve Belirtileri?

Pil Tedavisi

Epilepsi hastalığının tedavisinde kullanılan bu yöntemde uygun olan hastalara cerrahi yöntem ile pil ekleme yapılması ile epilepsi tedavi edilebilir.

Epilepsi Hastalığı Ölümle Sonuçlanır Mı?

Epilepsi hastalığında çok nadir olsa da ani ölümler gerçekleşmededir. Bunun tam bir sebebi bulunamasa da araştırmalara göre nöbet esnasında kişinin solunum ve dolaşım yollarında oluşan farklılıklar sebep olabilmektedir. Genel olarak bu değişimler kişinin hayatını riske atmasa da kanda ki oksijen miktarını oldukça düşürebilmektedir. Bu tip ölüm ile sonuçlanabilecek epilepsiler, kontrol altına alınmamış epilepsi krizleri yüzünden olmaktadır. Oldukça sık yaşanacak epilepsi krizleri ani ölüm ile sonuçlanabilmektedir.

Epilepsi Sara Hastalığı Nedir ve Belirtileri?

Epilepsi hastalarının ölüm ile sonuçlanması genel olarak da dış etkenlere bağlıdır. Kontrol altına alınmış olsa da ara ara kriz geçiren hastalar, kriz anında boğazına bir cisim kaçması sonucu solunum durması sebebi ile hayatını kaybedebilmektedir. Kriz anında bilinç kaybı sebebi ile kişi kafasını sert bir şekilde bir yere çarparak, beyin travması sonucu oluşan beyin kanaması da ölüme yol açabilmektedir. Bu gibi durumları önlemek adına epilepsi krizi geçiren birine nasıl müdahale edilmesi gerektiğini bilmek oldukça önemli bir durumdur. Ayrıca epilepsi hastalığı teşhisi konulmuş bir kişi araba sürememektedir. Ehliyet almadıysa alamaz, var ise sürmemesi gerekmektedir. Araç kullanım esnasında yaşana bilecek epilepsi krizi yüzünden hem kişi hem çevrede ki kişilerin can sağlığı riske girebilmektedir.

Epilepsi Sara Hastalığı Nedir ve Belirtileri?

Dış etkenler harici, kriz sebebi ile ölüm riski oldukça düşüktür. Epilepsi hastalığında ölüm genel olarak dış etkenler ile gelmektedir. Bu durum ise bilinçli hasta ve hasta yakınları sayesinde önlenebileceği ve epilepsi hastalığı kontrol altına alındığında dış etkenler sebebi ile ölüm riski ortadan kalkmaktadır. Epilepsi hastasıysanız ya da çevrenizde epilepsi hastası var ise ne yapmanız gerektiğini mutlaka bilmelisiniz.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+