Elektrik Süpürgesi Emiş Gücünü Arttırmanın Yolları ve Kokusunu Giderme

07/08/2018 - Aile

Elektrik süpürgeleri; evimizde kullandığımız ve ev temizliği yaparken vazgeçemediğimiz elektrikli temizlik aletlerinin başında yer alır.

Emiş gücü ile tozları ve toz partiküllerini emerek evimizin temiz, hijyenik bir ev olmasını sağlayan elektrik süpürgelerinin bakımlarını zamanında ve doğru bir şekilde yapmadığınızda ömürleri kısalır.

Ömrü kısalan bir elektrik süpürgesi size ekstra maliyet olarak geri dönecek ve bütçenizde bir delik açılmasına neden olacaktır. Elektrik süpürgesi bakımını mutlaka yapmalısınız. Bakımı yapmadığınız elektrik süpürgeleri önce kötü bir koku oluşmasına neden olacak sonra arıza vererek sizi tamirciye gönderecektir.

Dikkatli bir bakım ve temizlik yapılmadığında ise elektrik süpürgesi ömrünü tamamlayacaktır.

Elektrik Süpürgesi Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Elektrik Süpürgesi Bakımı ve Temizliği

Eğer torbalı tip elektrik süpürgesi kullanıyorsanız temizlik işlemi bittikten sonra torba ve filtre temizliği yapmalısınız.

Torbanın tamamen dolmasını beklemeden filtre temizliği yapmak emiş gücünün düşmesini ve daha fazla elektrik harcayarak daha az temizlik yapmasını önleyecek, kabarık bir elektrik faturası gelmesini de önleyecektir.

Eğer sulu sisteme sahip bir elektrikli süpürge kullanıyorsanız her temizlikten sonra elektrikli süpürge su haznesini boşaltmalı ve kirli suyu bekletmemelisiniz.

Kirli su ikinci kullanımda kötü bir kokunun eve yayılmasına neden olacaktır. Su haznesi dikkatli bir şekilde yıkanmalı ve temizlenmelidir. Emilen tozlar su haznesinin çeperine yapışarak mikroplar için yaşam alanları oluşturabilir.

Elektrik süpürge temizliği ve bakımında filtre temizliği hayati öneme sahiptir. Torbalı elektrikli süpürge filtreleri her temizlikten sonra silinmeli ve tıkanması beklenmemelidir.

Sulu sistem elektrikli süpürgelerde ise her temizlikten sonra filtreler yıkanarak temizlenmelidir. Yıkadığınız filtreleri kurutmadan yerine koymamalısınız. Aksi durumda ıslak filtreler daha fazla toz tutacak ve emiş gücünü azaltacaktır.

Elektrik Süpürgesi Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Elektrik süpürgelerinin bakımı yapılırken boru giriş ağızları ve boru içleri temizliği unutulmamalıdır. Boru girişlerinde biriken tozlar nem ile birlikte katılaşarak emiş gücünün azalmasına neden olur. Bu nedenle her iki tip elektrik süpürgesinde boru giriş ağzı temizlenmelidir.

Elektrik süpürgesi dış yüzey bakımı ve temizliği de her ev temizliğinden sonra yapılmalıdır. Dış kasa ve bağlantı elemanları ile birlikte birleşim ağızlarını da temzilemelisiniz.

Dış yüzeyi silerek ve nemli bir bezle durulayarak elektrikli süpürge bakımını tamamlamış olursunuz.

Emiş Gücünü Artırmanın Yolları

Elektrik süpürgesinde bir motor gücü bir de emiş gücü vardır. Emiş gücü elektrikli süpürgenin ana gücüdür. Bu nedenle evde temizlik yaparken emiş gücü yüksek bir elektrik süpürgesi kullanmanız gerekir.

Satın alacağınız elektrik süpürgenin motor gücü emiş gücünden düşük olabilir. Siz satın alırken emiş gücüne bakmalısınız. Emiş gücü birimi watttır. Satın aldığınız elektrik süpürgesinin emiş gücünü artırmanın yolları vardır. Bu yolları özetleyecek olursak;

  • Elektrik süpürge filtresini sürekli temiz tutarak emiş gücünü artırabilirsiniz. Filtreleri kirli bir elektrik süpürgesi emiş gücünün daha aşağı bir güçte çalışacaktır.Bu nedenle filtleri temiz tutmalı ve emiş gücünden maksimum fayda sağlamalısınız.
  • Elektrik süpürgesi ile uzun süre temizlik yapacaksanız aşırı ısınan elektrik süpürgesini soğumaya bırakmalı ve soğuduktan sonra tekrar kullanmalısınız. Isınan motor tam verimle çalışmayacağı için emiş gücünü maksimum olarak kullanamazsınız. Bu nedenle ara ara dinlendirip kullanmanız sizin için faydalı olacaktır.
  • Eğer elektrik süpürgenizde emiş gücü kademsi varsa en üst kademe de çalıştırmamalısınız. Emiş gücü kademesini orta kademeye getirip ideal çalışma koşullarında stabil çalıştırarak elektrik süpürgesini kullanabilirsiniz. Bu durum emiş gücünden maksimum fayda sağlamanızda size yardımcı olacaktır.

Elektrik Süpürgesi kokusu giderme

Elektrik süpürgeleri, evimizdeki tozları emen ve evimizi temizleyen bir alet olduğu için kötü kokular yayabilir. Torbalı elektrikli süpürgeler torbaları dolduğunda veya filtreleri tıkanmaya yakın zamanlarda kötü koku oluşturur.

Bu durumda torbalı elektrik süpürgesi ile temizlik yaptıktan sonra filtreyi çıkarmalı ve temizlemelisiniz. Bu işlem ile filtre üzerinde toz ve partikül kalmasını önleyeceğiniz gibi kötü koku oluşmasının da önüne geçmiş olursunuz. Kötü koku oluşumunun bir diğer sebebi de elektrik süpürgesi torbasından kaynaklıdır.

Elektrik Süpürgesi Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Torbalar tamamen dolana kadar bekletildiğinde torba içindeki tozlar ve diğer partiküller kötü kokuların yayılmasına neden olacaktır. Uzun süreli toz birikmesi evin her noktasında kötü koku oluşturacağı gibi elektrik süpürgesi içinde de kötü koku oluşturur.

Elektrik torbası dolu bir elektrik süpürgesini çalıştırdığınızda kötü koku evinizin her alanına yayılacaktır.

Sulu sistem elektrik süpürgelerinde de durum aynıdır. Su haznesi içinde bulunan su temizlik sırasında emilen tüm tozları yutar.

Su haznesindeki tozlar uzun süre temizlenmediğinde su kötü bir koku yaymaya başlar. Kötü koku su haznesi içinde kalsa da elektrik süpürgesi tekrar kullanıldığında emilen havayı oda içine verecek ve kötü koku odanın her köşesine yayılacaktır.

Bu nedenle elektrik süpürgesi ile yapılan temizlik çalışması bittiğinde su haznesi boşaltılmalı ve iyi bir şekilde temizlenmelidir. Bu sayede elektrik süpürgesi içinde kötü koku oluşmasının önüne geçmiş olursunuz.

Sulu sistem elektrik süpürgesi içinde yer alan filtreler de kötü kokunun sebeplerinden biridir. Temizlik işlemi sonrasında emilen hava içindeki tozları tutan filtreler yıkanıp temizlenmediğinde kötü bir koku oluşturur.

Bu durumun oluşmaması için temizlik sonrasında filtre çıkarılmalı, temiz su ile yıkanmalı ve kurulandıktan sonra yerine takılmalıdır. Kurulanmadan yerine konulan filtreler toz tutmaya devam edeceği için kötü koku oluşur.

Torbalı veya sulu elektrik süpürgelerinde belirli aralıklar ile çalışmalarından kaynaklanan kirlenmeler meydana gelecektir.

Dış yüzeyler, kapak ağızları ve birleşim noktaları gibi alanlarda oluşacak olan kirlilik uzun süreler sonunda koku yapacaktır. Bu durumda kokunun kaynağını bulana kadar bu kötü koku devam edecektir.

Kötü bir koku oluşmaması için her temizlikten sonra elektrik süpürgesinin dış kasası, kapağı, birleşim noktaları temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Temizliğini yaptığınız elektrik süpürgesinde hiçbir koku oluşmayacaktır

Sulu Elektrik Süpürgesi Bakımı

Elektrik süpürgesi bakımı evde kolay bir şekilde yapılabilir. Sulu elektrik süpürgesi veya torbalı elektrik süpürgesi bakımı yapmak için dikkatli olmanız yeterli olacaktır.

Elektrik Süpürgesi Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

  • Sulu elektrikli süpürge kullanıyorsanız öncelikle emiş borusunu çıkarmalı, emiş borusu ağzını iyice temizlemelisiniz. Emiş borusu ağzı temiz olmadığında toz birikecek ve elektrik süpürgesi motoru daha fazla çalışmak zorunda kalacaktır. Bu durum daha fazla elektrik harcamak zorunda kalacaksınız.
  • Sulu elektrik süpürgesi bakımı yaparken su haznesini dikkatli bir şekilde çıkarmalı, su haznesinin içine temizlemelisiniz.
  • Su haznesi ile motor bölümü arasında kalan birleşim alanı dikkatli bir şekilde temizlenmelidir.
  • Sulu elektrik süpürgesi filtrelerini dikkatli bir şekilde temizlemelisiniz. Filtre temizliği hem elektrik süpürgesinin maksimum güçte temizlik yapmasını sağlayacak hem de elektrik süpürgesinin ömrünü uzatacaktır. Bu nedenle filtreleri temizlikten sonra çıkarmalı, yıkadıktan sonra kurulayarak yerine takmalısınız.
  • Her temizlikten sonra bu temizliği yapmadığınızda filtre tıkanacak ve sulu elektrik süpürgesi işlevini yerine getirmeyecektir.
  • 4 ) Sulu elektrik süpürgesi motor bakımını siz yapamayabilirsiniz. Motor üzerinde biriken tozları ve partikülleri temizlemesi için elektrik süpürgesinin bir servise veya tamirciye gitmesi gereklidir. Servisin yapacağı bakım sayesinde elektrik süpürgesinin ömrünü uzatabilir ve tam verimde emiş gücü sağlayabilirsiniz.

Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+