DİŞ AĞRISI NEDEN OLUR? HAMİLELERDE VE GEBELİKTE DİŞ AĞRISI NEDEN OLUR, NE İYİ GELİR?

06/08/2018 - Sağlık

Diş ağrısı yaşam kalitesini düşürme konusunda oldukça başarılıdır. Hiç beklenmedik zamanda gelen diş ağrısına, doktora gidilemeyecek zamanlarda nelerin iyi geldiğini bilmek oldukça işe yarayacak bir bilgidir.

Herkes bir kere bile olsa diş ağrısı çekmiştir. Bir anda ortaya çıkabileceği gibi bazen dişleri zorlayarak da diş ağrısına sebep olunabilmektedir. Diş ağrısına nelerin iyi geldiğini bilmeden önce neden diş ağrısı olur sorusunun cevabını bilmekte önemlidir.

Neden Diş Ağrısı Olur?

Bir birinden bağımsız birçok neden, diş ağrısına sebep olabilmektedir. En bilinenler arasında 20 yaş dişleri çıkarken, diş çürümesi, diş eti iltihabı, diş arasındaki boşluklar ve diş dolgusunda oluşabilecek problemler gibi sebepler diş ağrısı oluşmasına sebep olabilmektedir.

Diş ağrısı, ağrıya iyi gelen yöntemler ile azaltılabilir ya da tamamen dindirilebilir fakat diş hekimine en kısa sürede gitmeniz büyük bir önem taşımaktadır. Diş ağrısı, besin tüketimi ardından başlar ya da şiddetlenir.

Bu durum yüzünden yemeklerin diş ağrısına sebep olduğu zannedilir. Fakat işin doğru kısmı, diş aralarında biriken yemek parçaları belirli bir süre sonra asit üretimi yapacağından ve asidin diş sinirlerine zarar vererek ağrıya sebep olmasıdır. Bu sebepten ötürü besin tüketimi sonrası dişleri iyi bir şekilde temizlemek oldukça önemlidir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısının Farklı Etkileri Olabilir

Diş ağrısı her tekrar ettiğinde geçici yöntemler ile ağrıyı engelleyerek hayata devam etmek oldukça kötü bir hareket olacaktır. Diş ağrıması, çürük ile direk bağlantılı ve önemsenmiyorsa ilerleyen zamanlarda büyük bir enfeksiyona sebep olabilir.

Enfeksiyon ile acı dindirilemeyecek seviyeye gelebilir ve yüz bölgesinde şişliklerin oluşmasına sebep olabilir. Diş ağrısı, çene ve diş ağrılarını da tetikleyebilir. 20’lik dişlerin çıkma esnasında çene ve kulağın alt taraflarında ki bölgelerin büyük bir ağrı oluşmasını sağlayabilmektedir.

Diş Ağrısına Evde Doğal Çözümler Nedir?

 • Diş Temizliği Ve Besin Artıklarından Kurtulma

Diş ağrısının en temel ve bilinen etkeni besin artıkları, besin artıkları yüzünden oluşan asit ve bakterilerdir. Besin tüketimi sonrasında, diş temizliği yapılmaz ise besin artıkları zamanla oldukları yerde asit ve ya bakteri üretmeye başlarlar. Bu durum sonrası diş sinirlerinde oluşacak baskı ile diş ağrısı başlar. Bu sebep ile gün içerisinde belirli zamanlarda diş temizliği yapmak gerekmektedir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • Diş İpi Ya Da Kürdan

Diş fırçalama imkanınız olmadığı durumlarda diş ipi ya da kürdan kullanımı ile diş aralarındaki besin artıklarını temizlemek oldukça faydalı bir hareket olacaktır.

 • Gece Ağrısı

Genel olarak diş ağrıları, gece uyku esnasında ya da uyandığınızda başlar. Bu durumun sebebi yatarken kan basıncı kafaya ve çeneye oldukça fazla olduğundan sinirler de fazla çalışır ve zonklama hissi gelir. Çözüm olarak yüksek bir yastık seçimi ile kan basıncının kafa ve çene üzerindeki etkisi azaltılabilir.

 • Soğuk Uygulama

Buz çoğu ağrılı durumda işe yaradığı gibi diş ağrısında da işe yaramaktadır. Ağrının olduğu bölgeye havlu veya beze sarılmış bir buz ile soğuk uygulama yapmak ağrıyı dindirmeye yardımcı olabilir.

 • Gargara Yapmak

Sirke ile ya da tuzlu su ile gargara yapmak hızlı ve kısa süreli bir çözüm olacaktır.

 • Doğal Antibiyotik

Doğal olarak iltihabı önleyen besinler arasında olan sarımsak ile diş ağrısı ve diş iltihabı giderilebilir. Bir miktar sarımsağı ezip ağrıyan dişin bulunduğu bölgeye sürmek bir miktar bekleme sonrası ağrıyı ve iltihabı giderebilmektedir.

 • Salatalık

İyi bir şekilde tuzlanmış bir dilim salatalığı dişinizin üstüne koyup, bir süre bekledikten sonra diş ağrınıza iyi geldiğini görebilirsiniz.

 • Oksijenli Su

Oksijenli suyu, normal içme suyu ilave ederek seyrelttikten sonra gargara yapmakta diş ağrısına iyi gelebilmektedir.

 • Bitki Özleri

Limon, nane, badem ve vanilya bitki özlerinden birini pamuk ile dişin üzerine koymak ağrıya iyi gelecektir.

 • Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağını biraz pamuk üzerine döktükten sonra dişinize koymanız ya da suya birkaç damla damlatıp o su ile gargara yapmanızda diş ağrınız için oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

 • Karanfil, Karanfil Yağı

Karanfil tanesini çiğnemek sadece kötü kokuları gidermekle kalmayıp diş ağrısı içinde iyi gelmektedir. Karanfil yağı kullanmak ise daha etkili bir çözüm olacaktır. Karanfil yağı dökülmüş bir parça pamuğu ağrıyan dişi üzerine koymanız yeterli olacaktır.

 • Karbonat

Bir miktar ılık suya karbonat eklenerek yapılan gargarada oldukça etkili bir yöntemdir. Ek olarak ıslak bir pamuk karbonata batırılarak ağrıyan dişin üzerine konulabilir.

 • Özel Kür

Kırmızı acı biber ve zencefil tozları karıştırılır ve bir damla su ile macun kıvamına getirilir. Elde edilen macun ağrıyan diş üzerine sürülür. Diş ağrısı ve boğaz ağrısına oldukça iyi gelmektedir.

 • Çörek Otu

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile bilinen çörek otu, ağrıyı dindirebilme gibi bir özelliğe de sahiptir.

Hamile Kadınlarda Diş Ağrısı Ve Diş Ağrısına İyi Gelecek Öneriler

Gebelik döneminde yaşanan diş ağrıları genel olarak vücuttaki kalsiyum eksikliği ile bağdaştırılmaktadır. Fakat gebelik döneminde diş ağrısına sebep olacak ilk etken hormonsal değerlerin değişkenliğidir.

Hormonsal değişimler, dişte ve ya diş etinde oluşacak enfeksiyona karşı gebeyi oldukça duyarlı hale getirmektedir. Gebe kadınlar için diş ağrısına iyi gelecek öneriler;

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • Yeşil Çay

Şiş olan diş etlerinin şişkinliğini azaltmakta yardımcı olmak ile birlikte dişlerde oluşabilecek plaklar için ise antioksidan içermektedir. Günde bir bardak yeşil çay içmek oldukça faydalı olacaktır.

 • Zeytinyağı

Dişleri güçlendiren zeytinyağı, salatanızda mutlaka yer almalıdır. Gebelik döneminde zeytinyağı tüketimi, diş eti problemleri ve kemik kaybı gibi sorunları durdurmaya yardımcı olmaktadır.

 • Bal

Doğal ilaçlar arasında gösterilen bal, içerdiği vitaminler ve sahip olduğu antibakteriyel özelliği ile diş eti korumasına oldukça faydalı olacaktır.

 • Aloe Vera

Diş sorunları konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Diş eti iltihabı, şişlik, kanama gibi sorunların azalmasını sağlamaktadır. Aloe Vera özünü direk kullanabileceğiniz gibi Aloe vere özü eklenmiş olan jel, gargara ve diş macunu gibi ürünleri de kullanabilirsiniz.

 • Triphala

Diş çürümesi, diş eti iltihabı ve plak gibi sorunlara neden olan ağızdaki bakteriler ile savaşmak için iyi bir yöntemdir. Toz halini tuz ve su ile karıştırılarak gargara yapmanız yeterli olacaktır.

Bu öneriler diş ağrısına iyi gelmektedir. Gebelik döneminde hiç diş ağrısı yaşamamak için yapabileceğiniz birkaç öneri daha çok işinize yarayacaktır.

Gebelik Döneminde Diş Ağrısı Oluşması Nasıl Önlenir?

 • Gebelik dönemi boyunca sağlıklı ve dikkatli beslenmek, bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Fakat bu beslenme seçimlerinde kalsiyum içeren besinler tüketmeniz diş ağrıları oluşmasını önleyebilmektedir.
 • Diş temizliğine daha bir özen gösterilmelidir. Gebe iken çok acil olmadıkça diş çekme gibi bir durum olmamaktadır. İlaç kullanmak ise bebek sağlığını ne yönden etki edeceği konusunda kafa da soru işaretleri bırakacağından. Diş temizliğine oldukça önem verilmelidir.
 • Aşırı sert gıda tüketiminden kaçınılmalıdır. Diş hassasiyetini arttırabilir.
 • Diş çürümesine sebep olacak asitli, şekerli besinleri tüketmemeye özen gösterilmelidir.
 • Aşırı sıcak ve ya aşırı soğuk içecekler tüketilmemelidir. Ek olarak sıcak bir besin tüketimi ardından soğuk bir besin tüketimi yapılmamalıdır. Bu durum diş minesi hassasiyetini arttırmaktadır.

Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+