CRP YÜKSEKLİĞİ NEYİ GÖSTERİR VE TEHLİKESİ? CRP YÜKSEKLİĞİ KANSER BELİRTİSİ MİDİR?

03/08/2018 - Sağlık

Crp testi, vücutta iltihap olup olmadığının tespiti için yapılan bir kan tahlilidir. Bu iltihaplar karaciğer tarafından üretilmektedir. Crp’nin kan değerlerinde yüksek olarak bulunması vücutta bir iltihaplanmanın söz konusu olduğu anlamına gelmektedir. İltihaplanmalar, çeşitli enfeksiyonlardan kansere kadar çok çeşitli koşullardan kaynaklanabilmektedir. Ayrıca crp değerinin yüksek çıkması kalp ve damarlarda bir iltihaplanmanın da habercisi olabilir. Bu da kalp krizi riskinin yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Crp değerinin açılımı C-Reaktif protein şeklindedir.

Kanser veya lupus romatoid artrit gibi hastalıklardan şüphelenildiği takdirde crp kan tahlili yaptırılmaktadır. Bu iltihaplanma karaciğer tarafından üretilen kompleks bir protein türüdür. Bağışıklık sistemini doğrudan etkilemekte ve herhangi bir dokuda enfeksiyon meydana gelmesi durumunda vücut daha fazla iltihap üretmeye başlar.

CRP Nedir? Yüksekliği Belirtileri

CRP YÜKSEKLİĞİNİN NEDENLERİ:

Crp değerinin yüksek olmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak şu şekildedir:

 • Kalp damar hastalığına sahip insanlarda görülebilmektedir.
 • Enfeksiyonel rahatsızlıkları bulunan kişilerde bu değer yüksek çıkabilmektedir.
 • Bazı kanser türlerinden kaynaklı olabilmektedir.
 • Pasif sigara içiciliği birçok hastalığa neden olurken vücutta iltihaplanmaya da neden olmaktadır.
 • Ciltte daha önceden meydana gelen bir yanığın iyileşmemesi sonucunda oluşabilmektedir.
 • Pnömoni veya tüberküloz gibi enfeksiyonların görüldüğü kişilerde yüksek çıkmaktadır.
 • Bir kaza sırasında darbe alma veya bir yaralanma durumunda vücut iltihaplanma oluşturabilmektedir.
 • Daha önceden geçirilmiş bir kalp krizi nedeniyle oluşmuş olabilir.
 • Yüksek miktarda işlenmiş gıda tüketiminden kaynaklanabilmektedir.
 • Hormon tedavisi veya takviyesi alınılan durumlar dolayısı ile oluşabilmektedir.
 • Aşırı miktarda duygusal stres veya fiziksel strese maruz kalınması sonucunda oluşabilir.
 • Geçirilen bir cerrahi müdahale sonrasında crp değeri yüksek olmaktadır.
 • Dokuların yaralanması, zarar görmesi sonucunda olabilmektedir.
 • Tamamen genetik faktörlerden kaynaklı yüksek çıkabilmektedir.
 • Lupus, vaskülit veya romatoid artrit gibi kronik inflamatuar hastalıklar nedeniyle olabilmektedir.
 • Dokuların ölümü nedeniyle görülebilmektedir.
 • Organ nakillerinde organın uyum sağlamaması sonucunda değerin yüksek çıkması gözlemlenebilmektedir.
 • Bağışıklık sisteminde ortaya çıkan hastalıklar sonucunda oluşabilmektedir.
 • Boğaz, böbrek ve idrar yollarında oluşan enfeksiyondan kaynaklanabilmektedir.
 • Sinüzit, bronşit, zatürree gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklı olabilir.
 • Vücutta fazla yağ birikimi olan selülitler dolayısı ile gelişmiş olabilir.
 • Kemik, bağırsak, menenjit gibi durumlar yaşandığı takdirde değerler yüksek çıkabilir.
 • Abseler, verem, eklem ve kalp dokusunda değişiklik meydana geldiğinde değerler yüksek çıkabilmektedir.

CRP YÜKSEKLİĞİNİN BELİRTİLERİ:

CRP Nedir? Yüksekliği Belirtileri

Crp yüksekliğinin en temel görünen ve gözle fark edilebilen belirtisi halsizlik ve yorgunluk oluşudur. Diğer belirtilere sıklıkla rastlanmasa da yine de crp yüksekliğinde görülebilecek belirtiler arasındadır. Bunlar; ateş, karın ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrısı, öksürük, balgam, bulantı durumu, kusma, ishal, baş ağrısı, nefes darlığı ve göğüs ağrısıdır.

CRP YÜKSEKLİĞİNİN TEHLİKELERİ:

Enfeksiyona bağlı gelişen yüksekliklerde görülen enfeksiyonun tipine ve yaygınlığına bağlı olarak tehlikeli olup olmadığı tespit edilmektedir. Bazı iltihaplanmalarda tehlikeli bir durum söz konusu olmaz ve antibiyotikler ile tedavi edilmektedir. Ancak menenjit, verem ve kemik gibi enfeksiyonlar yolu ile değerler yükselmiş ise tehlikeli durumlar söz konusu olabilmektedir.

CRP YÜKSEKLİĞİNİN TEDAVİSİ:

Crp yüksekliği tek başına bir hastalığa özgü olmamaktadır. Ancak birçok hastalığı peşinde getiren tehlikeli bir durumdur. Değerlerinin yüksekliği, hastanın şikâyetlerine, hayat hikâyesine ve test sonuçlarına göre doktor tarafından şekillendirilmektedir. Crp değerlerinin neden yükseldiğinin tespiti yapılır ve buna uygun tedavi yöntemi uygulanır. Enfeksiyondan kaynaklı bir yükselme söz konusu ise antibiyotik ilaçlarla tedavi edilmektedir. Romatizmal hastalıklardan kaynaklı bir durum söz konusu olduğunda ise ilaç kullanımından çok daha farklı tedavi yöntemlerine gidilmektedir.

CRP YÜKSEKLİĞİ İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER:

Crp yüksekliği riskli durumlara sebebiyet vermektedir. Bu nedenle bu değerin yükselip vücutta tahribat oluşturmasını istemiyorsanız bazı önlemler almanız gerekecektir. Bunlar:

 • Egzersiz Yapmak: Düzenli bir egzersiz programı ile gün içinde yeterli hareket oranını sağlamanız gereklidir.
 • Sigara İçmemek: Sigara birçok hastalığın tetikleyicisi olduğu gibi crp değerinin yüksekliğini de tetiklemektedir. Bu nedenle sigarayı bırakmalı veya sigar kullanmıyorsanız içilen ortamlardan uzak durmanız gerekmektedir.
 • Kolesterol Kontrolü: Kolesterol seviyenizi düzenli olarak ölçtürmeli ve kolesterolünüz yüksekse düşürmek için gerekli önlemleri almalısınız.
 • Şeker Kontrolü: Şeker hastalığına sahipseniz aynı kolesterol gibi değerlerinizi sürekli kontrol altında tutmalı ve yüksek olduğu durumlarda gerek ilaçla gerekse de diğer yöntemlerle uygun seviyeye getirmelisiniz.
 • Beslenme Alışkanlığı: Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirip tamamen sağlıklı bir yaşama geçmelisiniz. Zararlı olan gıdalardan uzak durmalı ve düzenli doktor kontrolünden geçmelisiniz.

YÜKSEK CRP NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Crp değerlerinin düşürülmesi için vitamin açısından zengin bazı yiyeceklerin tüketimi faydalı olmaktadır. Antioksidan özelliğine sahip, içinde C vitamini, E vitamini ve beta karaten içeren meyve sebzelerin aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekir. Bu meyve sebzelerin tüketimi iltihaplanmayı tam anlamıyla kurutmamakta ancak ilerlemesine bir nebze de olsa yardımcı olmaktadır. Ayrıca kilo fazlalığı olan kişilerin kilolarından acilen kurtulmaları gerekir. Düzenli bir egzersiz programı işe yarayacaktır. Haftada iki üç porsiyon somon, sardalya, ton, alabalık, rige veya hamsi gibi balıklardan tüketmeniz gerekmektedir. Öğünlerinizde mutlaka zeytinyağı bulundurmaları, salatalarınızda kullanmalısınız. Mümkün olduğunca stresten uzak durmalı ve düzenli uyku uyumalısınız.

CRP Nedir? Yüksekliği Belirtileri

CRP YÜKSEKLİĞİ NEYİ GÖSTERİR?

Crp yüksekliği birçok durumun göstergesi olabilir. Kalp krizi veya inme riski olasılığının yüksekliğini göstermektedir.

CRP TESTİ NASIL YAPILIR?

Crp kan testinin yapılması için özel bir hazırlık gerekmemektedir. Normal yiyecekler yenilebilir. İlk olarak deri antiseptik madde ile temizlenir ve kolun üst kısmına bir bant sarılır. Dirseğin içindeki damardan veya elin arkasındaki damardan kan alınır. Normal kan alma işlemi gibi basit ve acısızdır.

CRP NORMAL DEĞERLERİ KAÇ OLMALIDIR?

Sağlıklı bir bünyede crp değerinin 0-0,5 mg/L arasında olmaktadır. Bu değerden yüksek ve 1mg/L ye kadar ise kardiyovasküler hastalık riski düşük olmaktadır. 1 ile 2,9 mg/L arasında bir değerde ise orta düzeyde risk söz konusudur. 3 mg/L değeri ve üzerinde ise risk yüksek olmakta ve kalp damar sistemi hastalıkları için yüksek risk taşımaktadır. Bu yükseklikte meme kanseri, akciğer kanseri, kalın bağırsak kanseri, yumurtalık ve rahim kanserleri riski ortaya çıkmaktadır. Değerlerin 10 mg/L ve üzerinde olması durumunda vücudun iltihaplanmalarının nedenini belirlemek için ileri bir teste ihtiyaç duyulacaktır.

10 mg/L değerinin üzerinde olanlarda:

 • Bir kemik enfeksiyonu veya osteomiyaliz,
 • Otoimmün artrit parlama,
 • Lupus, bağ dokusu hastalıkları ve diğer ottoimmün hastalıkları,
 • Tüberküloz,
 • Kanser, özellikle lanfoma,
 • Pnömoni veya diğer önemli enfeksiyonlar görülebilmektedir.

CRP Nedir? Yüksekliği Belirtileri

YÜKSEK CRP DEĞERİ KANSER BELİRTİSİ MİDİR?

Kanser gibi birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Kalp damar hastalıklarının belirtisi, iltihaplanmalar, üst solunum yolu enfeksiyonlarına kadar giden geniş bir iltihaplanma olabilir. Net bir bilgi verilebilmesi için neyden kaynaklı olduğu ve vücutta ne kadar iltihaplanma olduğu tespit edilmelidir. Bazı durumlarda ise crp değeri yüksek olsa dahi kanser oluşmamaktadır.

HANGİ İLTİHAPTAN HANGİ KANSERLER OLUŞUR?

CRP DEĞERİNİN YÜKSELMESİNE NEDEN OLAN DURUMLAR

CRP DEĞERİ YÜKSELDİĞİNDE GÖRÜLEN KANSERLER

Epstein Barr Virüsü

Boğaz Kanseri

Safra Kesesi İltihabı

Safra Kesesi Kanseri

Hepatit B- Hepatit C

Karaciğer Kanseri

Cilt İltihaplanması

Cilt Kanseri

Yemek Borusu İltihaplanması

Yemek Borusu Kanseri

HPV Enfeksiyonu

Boğaz ve Rahim Ağzı Kanseri

Bağırsak İltihabı

Bağırsak Kanseri

Akciğer İltihabı

Akciğer Kanseri


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+