ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER? İBRAHİM SARAÇOĞLU: ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEN TARİFLER

02/08/2018 - Sağlık Bebek

Hava şartlarının soğuk olması veya çocuğun solunum yollarına bir madde kaçması nedeniyle öksürük oluşabilir. Öksürük, çocuklarda bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi boğaza veya solunum yollarına kaçan bir maddenin belirtisi olabilmektedir. Öksürük sayesinde çocuğun akciğerlerinde veya solunum yollarındaki balgam sökülüp atılmaktadır. Kuru öksürük genelde ciddi bir hastalığın belirtisi olmamakla beraber öksürüğün şiddeti değiştiği takdirde başka rahatsızlıklardan şüphelenilmektedir. Çocuklarda oluşan bazı öksürüklerin nedeni bilinmeyebilir ve soğuk algınlığı nedeniyle oluşabilmektedir. Çocuğun yanında sigara içilmesi, çocuğun uzun süre bu tip kokulara maruz kalması sonucunda boğazı tahriş olabilir ve bu kokular öksürüğe neden olabilmektedir.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru öksürük, balgamın olmadığı ve çocukların sürekli karşı karşıya kaldıkları bir öksürük türüdür. Alerjik astıma bağlı olarak, evde oluşan tozlardan ya da sigara dumanına maruz kalmaktan dolayı oluşabilmektedir. Mevsim geçişlerinde çoğu çocuk karşılaşır ancak geçmesi uzun sürmez.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamlı olarak görülen öksürüklerde, çocuğun vücudunda bir enfeksiyon olmasından şüphelenilir. İlk olara akciğerlerde yaşanan bir sıkıntı olması ihtimali doğmaktadır. Öksürükle beraber yüksek ateş belirtileri de gözlemleniyor ise zatürree veya verem hastalıklarından şüphelenilmektedir. Bu kötü ihtimallerin yanında bir de mutlaka soğuk algınlığı bulunmaktadır. Bu dönemde çocuk iyi izlenmeli ve belirtileri iyi tespit edilmelidir.

ÖKSÜRÜĞÜN GİTMESİ İÇİN NE YAPILMALI?

Çocuğunuz balgamlı bir öksürüğe sahip ise öksürük şurubu kullanmak doğru olmamaktadır. Balgamın atılmasında zorluk yaşanıyor ise öksürük krizi geldiği zaman çocuğu yüzüstü olacak şekilde dizinize yatırmalı ve balgamı çıkarmasını sağlamak için sırtına vurmalısınız.

Çocuğunuz, geceleri sürekli ve ağır bir şekilde gelen, boğaza gıcıklık veren bir öksürüğe sahipse, çocuğun yattığı yastığın altına bir yastık daha konularak başının dik tutulması sağlanır. Böylece öksürük geldiği anda balgamın boğazdan aşağı akmasını engellemiş olursunuz.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuğun uyuduğu odanın nem seviyesi iyi ayarlanmalıdır. Kuru ve havasız kalan ortamlar, boğazın tahriş olmasını sağlar ve öksürüğün şiddeti artar. Nemli bir oda için odanın penceresi hafif aralık bırakılabilmektedir.

Uykudan önce, öksürüğü olan çocuklara süt içirilmemelidir. Süt, boğazda balgam oluşmasını teşvik ederek çocuğun huzursuz uyumasına neden olmaktadır. Uykudan önce çocuğun yaşına uygun bitki çayları ve ılık içecekler verilebilmektedir.

NE ZAMAN DOKTORA GİDİLMELİDİR?

Genelde çocukların öksürüğü bir hafta içinde iyileşmektedir. İyileşmeyen ve şiddeti artan öksürükler 2-3 haftadan uzun sürüyor ise bir doktor ile görüşülmelidir. Öksürük halsizliğe neden olmuş ve çocuğun günlük aktivitelerini kısıtlıyor ise doktora götürülmelidir. Öksürük şiddetliyse ve öksürüğün arkasından kusma yaşandıysa mutlaka bir doktor ile görüşülmelidir. Balgam çıkarırken balgamında kana rastlanırsa, 3 aydan daha küçük bebeklerde görülmüş ise ve çocuğun vücudunda morluklar varsa mutlaka vakit kaybedilmeden bir doktor ile görüşülmelidir.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük çocuklarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman ciddi bir problem teşkil etmemekte ve basit soğuk algınlıklarından kaynaklanmaktadır. Yalnızca ateşli ve şiddetli görülen öksürüklerde başka bir hastalığın şüphesi bulunduğu için bir doktor ile görüşülmelidir.

ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ:

Öksürüğün neden olduğu ve nasıl bir şekilde görüldüğüne bağlı olarak tedavi yöntemleri de değişiklik göstermektedir. Her öksürükte öksürük şurubuna başvurmak doğru bir davranış olmamaktadır. Aynı şekilde her öksürükte antibiyotikte kullanılmamaktadır. Gribal enfeksiyona bağlı gelişen öksürüklerde antibiyotik kullanımı etkili olmamaktadır. Bazı öksürükler tedaviye gerek kalmadan 1 hafta içinde düzelebilirken bazıları içinde uygun tedavi şeklinin belirlenmesi doktorlar sayesinde olmaktadır. Çocuğun bu evrede bol miktarda su tüketmesi ve bedenini yoracak hareketlerden kaçınması gerekmektedir. Balgamlı öksürüğe sahip ise su tüketimi büyük önem taşır. Sıvı gıdalarla beraber, sıcak duşlar ve sıcak içeceklerde çocuğa iyi gelecektir.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN ÇOCUKLARIN ÖKSÜRÜĞÜNE İYİ GELEN TARİFLER:

Keçiboynuzu: İbrahim Saraçoğlu keçiboynuzu ile çocukların öksürüklerinin son bulacağını savunmaktadır. Tarifi ise çok basit. Yarım litre kadar suyun içine 7-8 adet keçiboynuzu atılır ve kaynatılır. Kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılarak ılıması ve demlenmesi için 10 dakika kadar beklenir. Ilıdıktan sonra keçiboynuzu içilmeye hazırdır. Bu tarif sabahları aç karnına çocuklara içirildiğinde öksürüğü azaltmaya yardımcı olacak ve kısa bir sürede öksürüğü geçirecektir.

Soğan: Soğan da öksürükleri çare olan bitkisel tedavi yöntemlerindendir. Orta boy bir soğanın 8 parçaya bölünmesi ve 2 bardak kadar suyun içine atılarak kaynatılması yapılır. Kaynayan karışım ocaktan alınır ve ılıdıktan sonra çocuklara içirilir.

ÖKSÜRÜĞÜN GEÇMESİ İÇİN DOĞAL YÖNTEMLER:

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Elma kabuğu ile çay: Elma kabuğu ile çekirdeği ile yapılan bir çay olup öksürüğü olan çocuklara iyi gelmektedir. Malzemeleri; 1 adet elmanın kabuğu ve çekirdekleri, bir tutam ıhlamur, 1-2 adet karanfil, 1 adet çubuk tarçın ve bir dilim limondur. Bu malzemelerden oluşan ve çay haline getirilen karışım 1 yaşından büyük bütün çocukların öksürüğü için kullanılabilir. Çayın tadını tatlandırmak için bir tatlı kaşığı kadar bal ilave edilebilmektedir.

Pekmez: Pekmez ve karabiber konularak hazırlanmış olan bu karışım çocukların boğazını yumuşatıp öksürüğü kesmektedir. 2 tatlı kaşığı kadar dut pekmezinin içine bir tutam kadar karabiber konulur ve çocuğa gün içinde 1 kaşık verilir. 2 gün sonra çocuğun öksürüğü kesilmiş olur. 1 yaşından büyük bütün çocuklara verilebilmektedir.

Karışık karışım: İçinde birçok bitkinin bulunduğu son derece kuvvetli bir karışımdır. 1 yaşından büyük bütün çocukların kullanımına uygundur. İçinde okaliptüs, hatmi çiçeği, çubuk tarçın, nane, ıhlamur, meyan kökü, adaçayı, kekik ve elma kabuğu bulunmaktadır. Hepsi karıştırılarak çay haline getirilir. Çocuklara verilirken içine bal veya pekmez eklenebilir.

2 malzemeli tarif: Bu tarifte adında anlaşılacağı gibi sadece iki malzeme bulunmaktadır. Bunlardan biri bal biri de karabiberdir. 1 çay kaşığı karabiber ile 1 tatlı kaşığı bal karıştırılır ve 1 yaşından büyük her çocuğa gönül rahatlığıyla içirilir.

Tereyağlı ve pekmezli karışım: 6 aylık bebeklerden büyük her yaş kesiminden kişi için uygun bir tariftir. 2 yemek kaşığı tereyağı eritilir ve üzerine 1 yemek kaşığı pekmez 1 tatlı kaşığı su ile karıştırılarak eklenir. Karışım ılıdıktan sonra çocuklara içirilir ve hızlı bir şekilde öksürüğü keser.

Ayva yapraklı çay: Bir cezvenin içinde ayvanın yaprakları, bir tutam ıhlamurla beraber kaynatılır ve süzülüp çocuğa içirilir. 1 yaşından küçük çocuklara da uygulanabilmektedir.

Soğan karışımı: 1 adet beyaz soğan küp küp olacak şekilde doğranır. Bir tabağa alınarak üstü tamamen örtülecek kadar şeker ile kaplanır. 1 saat içinde soğanlar şekeri emerek suyunu bırakmış olur ve çıkan su çocuklara bir yemek kaşığı kadar içirilir. Gün içinde istenen sıklıkta, istenildiği kadar bu karışımdan içirilebilir.

Turpla öksürük kesmek: Bu karışım için lazım olan malzemeler; bir tane küçük turp ve bir miktar baldır. Turpun başı kesilerek, içi dolma oyulur gibi oyulur. Oyulan turpun içi yıkanır ve sonra ağzına kadar bal ile doldurulur. Daha sonra turp bir kâsenin içine oturtularak 8-10 saat kadar bekletilir. Geceden yapılıp, sabah içirilebilmektedir. Bu süre zarfında turpun suyu dışarı akarak kâseye taşar. Taşan sudan günde 3 kere çocuklara bir yemek tatlı kaşığı kadar içirilir. 3-4 boyunca bu karışımdan içirilebilir, ancak içirilmeye devam ediliyorsa 12 saatte bir turpun içine bal ilave edilmelidir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+