Çocuklarda Kabızlığın Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir? Ateş Yapar Mı?

10/09/2018 - Sağlık Bebek

Çocuklarda kabızlık yaşanması sık yaşanılan bir durumdur ve çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

Çocuklar, dışkılarını uzun süre tuttuklarında, tuvalet ile ilgili ceza aldıklarında, aşırı katı gıdalarla beslendiklerinde ve çok az su tükettiklerinde kabızlık problemi yaşamaktadır.

Kabızlık; 2 hafta veya daha uzun bir süre boyunca dışkılama yapılamaması ile oluşan bir rahatsızlıktır. Bazı çocuklarda bağırsak hareketleri yavaş olabilir veya sert kuru dışkı şeklinde dışkılama oluşabilmektedir.

Birçok nedene bağlı olarak gelişen kabızlık problemi, kabızlığa neden olan sorunlar ortadan kaldırıldığında düzelebilmektedir.

Çocuklarda Kabızlık Belirtileri

Çocuklarda kabızlık yaşandığında, haftada 3 kereden daha fazla tuvalete çıkma görülmektedir. Ayrıca çocukta kaka yaparken ağrı oluşumu ve ıkınma, kakanın sıvı bir halde olması, çocuğun karın ağrısı çekmesi, kakanın küçük ve sert bir yapıda olması gibi durumlar görülmektedir.

Çocuklarda Kabızlığa Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Ayrıca çocukta, acil kaka yapma isteğinin olmaması, çocuğun poposunda ağrı oluşması, popoda kötü koku oluşumu ve idrar kaçırma gibi durumlar söz konusu olmaktadır.

Çocuklarda kabızlık yaşandığında, çocuk tuvaletini yaparken ağrı yaşadığı için tuvalete gitmekten korkabilir veya kaçabilmektedir.

Çocuklarda Kabızlık Oluşmasının Nedenleri?

 • Çocuklarda kabızlık, yeterli miktarda vücuda sıvı ve lifli besin girmemesinden kaynaklı olarak yaşanabilmektedir. Aynı zamanda çocukların çok fazla sebze ve meyve tüketmemesi de kabızlığı teşvik eden durumlardandır.
 • Çocuklarda kabızlık, çocukların dışkılarını tutması ve tuvalete gitmemesi nedeniyle oluşabilmektedir.
 • Çocuklarda kabızlığın oluşma nedenlerinden biri de doğuştan meydana gelen sorunlar olabilmektedir.
 • Çocuklarda kabızlık, çocuğun aşırı stres, üzüntü veya psikolojik sorunlar yaşaması sonucunda gerçekleşebilmektedir.
 • Çocuklarda günde 2 bardaktan fazla inek sütü içilmesinden kaynaklı olarak kabızlık sorunu il karşılaşılabilmektedir.
 • Çocuklarda hipotiroid veya tiroit bezlerinde yaşanan bir problem var ise kabızlık sorunu ortaya çıkabilmektedir.
 • Çocukların makatlarında çatlak olması nedeniyle kabızlık yaşanabilmektedir.
 • Çocukların sürekli olarak katı gıdalarla beslenmesi sonucunda kabızlık problemi ortaya çıkabilmektedir.
 • Çocukların muz, patates, makarna, pilav ve pirinç gibi besinleri sıklıkla tüketmesi sonucunda kabızlık sorunu ortaya çıkabilmektedir.
 • Çocukların rectol bölgesindeki sinirlerinin tam gelişmemiş olması nedeniyle hastalık yaşanması sonucunda kabızlık yaşanabilmektedir.
 • Çocuklara düzenli olarak verilen bir ilaç nedeniyle de kabızlık sorunu yaşanabilmektedir.
 • Çocukların kalın bağırsaklarının iyi çalışmamasından kaynaklı olarak da kabızlık problemi yaşanabilmektedir.

Çocuklarda Kabızlığı Önlemek ve Geçirmek İçin Neler Yedirilmelidir?

 • Çocuklarda kabızlığın geçirilmesi için ev yapımı yoğurtların çocuklara yedirilmesi gerekmektedir. Ev yapımı yoğurtların içinde yararlı bakteriler bulunur ve bu bakteriler kabızlık sorununa iyi gelmektedir. Probiyotik içerir ve ev yapımı yoğurt gibi probiyotik içeren yiyeceklerin çocuklara yedirilmesi gerekir. Tarhana ve kefir gibi yiyeceklerinde yedirilmesi faydalı olmaktadır.
 • Çocuklarda kabızlığın giderilmesi için bol yulaf içeren besinler tüketilmesi sağlanmalı, yulaf ezmesi, keten tohumu, erik pestili, üryani eriği, posalı erikler, mürdüm eriği, kayısı, dut ve çilek gibi besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.
 • Çocuklardan kabızlığın önlenmesi için tüm orman meyvelerinde yedirilebilmekte ayrıca pırasa, bamya, semizotu, ıspanak, pazı, balkabağı ve tam tahıllı ürünlerin bolca çocuğa yedirilmesi gerekmektedir.
 • Çocuklarda bağırsakların çalışmasını sağlamak için arpa yedirilmesi gerekmektedir.
 • Çocuklarda kabızlığı önlemek ve tuvalete çıkmayı kolaylaştırmak için yemeklerde ve salatalarda zeytinyağı kullanımına özen gösterilmelidir.
 • İnek sütünün fazla tüketilmesi ile çocuklarda kabızlık oluşabileceği için onun yerine keçi sütü tercih edilmelidir.
 • Çocuklarda kabızlığın önlenmesi geçirilmesine yönelik olarak yemeklerden beyaz unu çıkarıp, tam tahıllı veya çavdarlı ürünler kullanılmalıdır.
 • Çocukların sürekli katı gıdalarla beslenmesi önlenmeli, fast food yiyeceklerden uzak durması sağlanmalıdır.
 • Çocuklarda kabızlık oluşumunun en büyük etkenlerinden biri su içmede yetersiz kalınmasıdır. Bu nedenle çocuklara su içme alışkanlığı kazandırmalı ve gün içinde su tüketmesine özen göstermelisiniz.
 • Çocukların kabızlığına iyi gelecek kuru meyvelerden elde edilen marmelatlar yapılabilmektedir.
 • Kabızlığa neden olacak siyah çay, kafesin ve asitli gıdalardan uzak tutulmalıdır.
 • Hareketsiz bir çocuğa sahipseniz, hareket etmesini sağlamalı, çocuğu bir spora yazdırmalı veya evde sizle beraber egzersiz yapmasını sağlamalısınız.

Çocuklarda Kabızlığı Geçiren Kürler

Çocuklardan kabızlığın geçmesinde faydalı olan çeşitli bitkisel tarifler bulunmaktadır. Bu tariflerin düzenli bir şekilde çocuğa uygulanması ile kabızlık problemleri ortadan kaldırılmaktadır.

Kuru Meyveler Kürü:

Bu kürde kurutulmuş meyveler kullanılarak kabızlığın önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Kullanılacak olan malzemeler; 1 adet kuru incir, 2 adet kuru kayısı ve 2 adet kuru erik olmaktadır.

Bütün malzemeler, ufak bir şekilde doğranarak 1 buçuk çay bardağı kadar kaynatılmış suyun içine atılır ve hem demlenmesi için hem de ılıması için bir süre bekletilir.

Çocuklarda Kabızlığa Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Daha sonra içine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilir ve çocuğa gün içinde ara ara içirilir. Bu şekilde kabızlık sorunu ortadan kalkacaktır.

Ceviz ile Kür:

Ceviz kürü, bir gece önceden hazırlanır ve sabahları aç karnına çocuklara içirilir. Gece yatmadan önce bir bardak suyun içine 2-3 adet ceviz atılır ve ağzı kapatılarak sabaha kadar bekletilir.

Sabah çocuğa aç karnına bu su içirilir ve bu kür en az 1 hafta uygulanır. 1 haftanın sonunda faydası görülmeye başlanacaktır.

Kuru Üzüm ile Kür:

Kuru üzüm, lifli besinler arasında yer alıp, sindirim sisteminin çalışmasında etkili olan besinlerdendir. 1 avuç kadar kuru üzüm, geceden suyun içine atılır ve sabah aç karnına süzülerek, taneleri çocuğa yedirilir. Bu şekilde bağırsakların çalışması sağlanır ve kabızlık problemi ortadan kalkar.

Zeytinyağlı Kür:

Zeytinyağı, bağırsakların çalışmasında etkili ve doğal besinlerden biridir. Bunun için 1 tatlı kaşığı zeytinyağına 1 tatlı kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyu karıştırılır ve sabahları aç karnına olacak şekilde çocuklara içirilir. Bu karışım ile kabızlık sorunu ortadan kalkmaktadır.

Rezene Tohumları ile Kür:

Rezene tohumları ile yapılan bu kür, kabızlık sorununda kullanılan etkisi yüksek kürlerdendir. Kesin ve doğal çözüm olmaktadır. 2 bardak kadar su bir cezvenin içine konulur ve 1 tatlı kaşığı rezene tohumu atılarak kaynatılır.

Daha sonra karışım ocaktan alınır ve 10-15 dakika kadar demlenmesi için bırakılır. Demlenen karışım ılıdıktan sonra çocuğa ara ara içirilmelidir. Bu sayede sindirim sistemi çalışıp, bağırsaklar harekete geçmektedir.

Hint Yapı ile Kür:

Hint yağı ile yapılan kür, bir müshil kıvamında olup çocukların tuvalete çıkamama problemini çözmektedir. Bu uygulama 2 yaşın üzerindeki çocuklarda kullanılmalıdır. bunun için 1 bardak kadar sütün içine 1 tatlı kaşığı kadar Hint yağı damlatılır ve güzelce karıştırıldıktan sonra çocuğa içirilir.

Çocuklarda Kabızlık Ateş Yapar Mı?

Kabızlık, metabolizmada değişiklikler yarattığı için, vücudun sisteminde değişiklikler meydana gelmekte ve böylece ateş oluşabilmektedir. Kabızlık sorunun yanında çocuklarda ateş görülebilir ancak yetişkinlerde ateş oluşmamaktadır.

Çocuklarda Kabızlığa Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Çocuklarda oluşan ateş, bağışıklık sisteminin kabızlığa tepki vermesi sonucunda gerçekleşmektedir. Çocuklarda, yetersiz beslenme sonucunda, kabızlığın uzun süre oluşması durumunda, az su tüketilmesi durumunda ve halsizlik yaşandığında ateş artışı yaşanabilmektedir.

Çocuklarda Kabızlıkla Beraber Ateş Çıktığında Ne Yapar Mı?

Çocuklarda kabızlıkla beraber ortaya çıkan ateş durumunda, öncelikle çocuklara ılık su içirilmelidir. Daha sonra ılık bir duş yaptırılıp ateşin düşmesi sağlanmalıdır. Vitamin açısından zengin besinler tüketmesi sağlanarak, bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanmalıdır.

Bu işlemler uygulandıktan sonra ateş belirli bir süre kaybolacaktır ancak ateşin tekrar oluşma riski bulunduğu için çocukların bir doktora götürülmesinde fayda bulunmaktadır.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+