Çakraların Özellikleri Nelerdir? En Önemli 7 Ana Çakra Nedir?

17/09/2018 - Sağlık

Vücudumuzdaki belirli bölgelere küçük enerji girdapları şeklinde konumlanan çakaralar genel enerji akışını düzenleyerek yaşam gücü veren ana enerji merkezleridir. 7 temel çakra sağlık bir şekilde çalıştığında kişinin hayatını pozitif yönde iyileştirmesinin yanında çeşitli organların ve duyuların işlevlerinin de düzenlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca manevi yönden de kişiyi yükseltebilme gücüne sahip olan çakralar bazı yönlerden gizemlerini koruyan oldukça mucizevi enerji kümeleridir.

Omurgamızı ana iskelet gibi düşündüğümüzde ana enerji kaynağı olan çakralar bu omurga hattı boyunca dizilerek enerji akışını gerçekleştirirler. Ana hat olan omurga da bu merkezlerden aldığı enerjiyi diğer organ ve dokulara kanallar aracılığıyla dağıtarak bir iletim ağı oluşturur.

Ayrıca buralardan aldığı sinyalleri de ana yönetim merkezi olan beyne ileterek görevini tamamlar. Eğer vücudunuzdaki çakralar sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa ve enerji akışında herhangi bir tıkanıklık yoksa organlarınız ve beyniniz normal yapması gereken işlevleri düzgün bir şekilde gerçekleştirir.

Çakra nedir? Çakra Açma Yöntemleri Nelerdir?

Bunun sonucunda da hem ruhsal hem de bedensel olarak kendinizi iyi hissedersiniz.

Çakraların Özellikleri

Vücudumuzda enerji akışı gerçekleşen çok sayıda çakra bulunuyor olsa da bunlar içerisinde en önemli olan 7 ana çakra bulunmaktadır.

Kök Çakrası

Kök çakrasının rengi koyu kırmızıdır ve vücutta kuyruk sokumu ile kasık kemiğinin arasında kalan bölgede bulunur. Kök çakrası enerjisiyle kişiye güç, yaşam sevinci, para, mutluluk ve mücadele gibi kavramları aşılar.

Bu çakranın vücutta etkilediği alanlar ise omurilik, böbrekler, hücreler arası iletişim ve adrenalin hormonu şeklinde sıralanabilir.

Sakral Çakra

Sakral çakranın rengi turuncudur ve vücutta karın bölgesinin alt kısmında bulunmaktadır. Sakral çakra içerdiği enerjiyle kişiye özgüven, inanç, kendini önemseme ve cinsel güç gibi kavramları aşılar.

Bu çakranın vücutta etkilediği alanlar ise yumurtalıklar, testisler, erkeklik hormonu ve yumurtalık hormonları şeklinde sıralanabilir.

Karın Çakrası

Karın çakrasının rengi koyu sarıdır ve vücutta göbek deliğinin olduğu kısımda bulunmaktadır. Karın çakrası sahip olduğu enerjiyle kişiye duygusallık, sağlık, hedeflere emin adımlarla yürüme, kişisel irade, gücün farkına varılması, sindirim sorunları gibi kavramları aşılar.

Bu çakranın vücutta etkilediği alanlar ise mide ve bağırsak başta olmak üzere bazı sindirim sistemi organları ile pankreas ve safra kesesini uyaran hormonlar şeklinde sıralanabilir.

Kalp Çakrası

Kalp çakrasının rengi lacivert ve petrol yeşili tonlarının karışımı şeklindedir ve vücutta göğüs kafesinin bulunduğu bölgenin hemen alt kısmında yer alır. Kalp çakrası diğer çakralarla enerji alışverişi yapar ve kişiye telepati yeteneği aşılar.

Ayrıca hücresel iletişimin de kaynağı olan bu çakra yıldız uyumları olan kişiler arası bağların sağlanmasında da etkilidir. Bu çakranın vücutta etkilediği alanlar kalp, dolaşım sistemi, akciğerler ve solunum yollarıdır.

Gırtlak Çakrası

Gırtlak çakrasının rengi parlak turkuaz mavidir ve vücutta boğazın alt kısmında bulunur. Gırtlak çakrası sahip olduğu enerji ile kişiye ilahi aşk, gerçekler, merhamet, konuşma, iletişim, kendini ifade edebilme yeteneği, masumiyet, kalp gözünün açıklığı ve sevgiyi aşılar.

Eğer bu çakrada bazı enerji sorunları yaşanırsa kişide pişmanlık, suçluluk duygusu ve mutsuzluk hissi oluşur. Bu çakranın vücutta etkilediği alanlar bağışıklık sistemi, ses telleri, kalp, dolaşım sistemi, boğaz, tiroid hormonları, guatr ve büyüme hormonları şeklinde sıralanabilir.

Üçüncü Göz Çakrası

Üçüncü göz çakrasının rengi çivit mavisidir ve vücutta iki gözün tam orta noktanın birkaç parmak yukarısında bulunur.

Üçüncü göz çakrası sahip olduğu enerji ile kişinin altıncı hissini arttırır, ruhsal gelişim sağlar, manevi yönünü geliştirir, hayal gücünü ve sezgilerini güçlendirir. Bu çakranın vücutta etkilediği alanlar hipofiz bezi, sinir sistemi, endokrin hormonu şeklinde sıralanabilir.

Taç Çakrası

Taç çakrasının rengi beyazdır ve vücutta bulunduğu yer başın tam tepe noktasıdır. Taç çakrası sahi olduğu enerji ile kişiye ilahi bilgelik, hafıza, Tanrıyla bütünleşme ve maneviyat gibi özellikler yükler.

Bu çakranın vücutta etkilediği alanlar epifiz bezi ve hücre yenilenmesi, uyku düzeni sağlama ve antioksidan özelliği bulunan melatonin hormonu şeklinde sıralanabilir.

Çakra Açma Yöntemleri

Çakraların bazı nedenlerden dolayı enerji yoğunlukları azalarak işlevsel bozukluklar meydana gelebilir. Bu tür tıkanan çakraları açarak onları tekrar eski enerji seviyelerine getirmek için aşağıdaki bazı uygulamalar yapılabilir.

Kök Çakrası Açma

Kök çakrasının çalıştığını kişi fiziksel zevk, tüylerin diken diken olması, ürperme, titreşim ve vücudunda gezinen bir enerji akışı şeklinde fark eder. Bu çakranın tıkanık olduğu kişinin çok içine kapanık olması, sosyalleşmeden korkması ve hayata karşı oldukça karamsar bir ruh haline bürünmesinden anlaşılır.

Kök çakrasının güçlendirilmesi amacıyla kişinin öncelikle korkuların sıyrılması gerekir ve bunun yanında yürüyüş, gevşeme egzersizleri ve meditasyon yapılabilir. Ayrıca sinirlilik, alınganlık ve dış çevreden soyutlanma bu çakranın enerjisini azaltan unsurlardır.

Sakral Çakra Açma

Cinsel çakra olarak da bilinen sakral çakranın kişisel yatkınlıkları ve insanların birbiriyle olan ilişkilerini doğrudan etkileyen bir özelliği vardır. Kişinin duygusal açıdan huzurlu olmasını sağlayan bu çakra cinsel olarak gerçekleşen dürtülerde enerji bakımından yoğunluk kazanır.

Üreme sistemiyle bağlantılı olan sakral çakrada tıkanıklık varsa bu durumdan en çok cinsel organlar etkilenmektedir. Duygusal olarak hissedilen bu çakranın enerji dengesi meditasyon ve cinsel hazzın yaşandığı anda yükselmektedir.

Karın Çakrası Açma

Kalp ile bağlantılı olan karın çakrası zihinsel eylemlerin denetimini gerçekleştirmektedir. Hayal gücünün artmasını sağlayan bu çakra daha çok sezgilerle keşfedilebilmektedir. Bu çakrayı açmak için ayağa kalkarak dik bir şekilde durun ve elinizi karnınıza hafif bastırır şekilde tutun.

Çakra nedir? Çakra Açma Yöntemleri Nelerdir?

Daha sonra her nefes alışınızda elinizi karnınıza doğru biraz yaklaştırın, nefes verirken de elinizi uzaklaştırın ve bu uygulamayı birkaç kez tekrarlayın. Ayrıca bu çakranın tıkanmasına neden olan öfke duygusundan da olabildiğince uzaklaşmanız gerekir.

Kalp Çakrası Açma

Kalp çakrası yetenek, sevgi, hoşgörü ve muhabbeti temsil eden kalp çakrası korku ve bağımlılık gibi duygulardan olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle kişinin vücuttaki en önemli çakralardan birisi olan kalp çakrasını temizleyebilmesi için öncelikle korkularından sıyrılması gerekir.

Gırtlak Çakrası Açma

Ses tellerinin bulunduğu yerde olan ve dürüstlüğü aşılayan gırtlak çakrası iletişimin sembolüdür. Bu çakranın tıkanmasına neden olan inkar, yalan ve sert tutumlardan kişinin sıyrılması ve ses tellerini harekete geçirecek tınılar yapması ya da müzik eşliğinde yoga bu çakranın enerji düzeyini dengeleyebilir.

Üçüncü Göz Çakrası Açma

Üçüncü göz çakrası kişinin benliğinin farkına varması, huzur ve zihinsel yetenekleri içerir. Kişinin yaşadığı bunalım ve zihinsel karmaşıklıklar üçüncü göz çakrasının tıkanmasına neden olur.

Bu çakrayı açmak ve temizlenmesini sağlamak amacıyla meditasyon eşliğinde kişinin içinde bulunduğu ruhsal sorunların asıl kaynağına inerek bunları çözümlemesi gerekir.

Taç Çakrası Açma

Bütün bedeni etkileyen önemli bir çakra olan taç çakrası acı, keder ve üzüntü gibi olumsuz durumlarda enerji yönünden düşüklüğe uğrar. Bu çakra kapalıysa kişi ruhsal açıdan mutsuzdur ve bilinçli davranışlarda bulunamaz.

Bu çakrayı açmak amacıyla kişinin meditasyon yapması, yürüyüş, üzüntülerden olabildiğince uzak durması ve manevi yönünü geliştirmesi gerekir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+