C VİTAMANİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR VE SAĞLIĞIMIZA FAYDASI NEDİR?

02/08/2018 - Sağlık Beslenme

C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan C vitamini sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlardan birisidir. Bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için vücutta belirli oranda bulunması gereken bu vitamin aynı zamanda savunma mekanizmasının mikroplara karşı yetersiz kaldığı durumlarda da dokuları koruma görevi üstlenir.

C vitamini suda eriyen bir vitamin çeşididir ve yüksek ısıda yapısı bozulduğu için bu vitamini içeren besinlerin pişirilmesi onun faydalı içeriğinin kaybolmasına neden olabilir. Ayrıca yaşlanma, sigara içmek, alkol kullanımı, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalma ve bazı hastalıklar vücuttaki C vitaminini azaltıcı etkide olduğundan bu tür olumsuz durumlar karşısında C vitamini yönünden zengin gıdaların bolca tüketilmesi gerekir. Yapılan araştırmalara göre sağlık bir vücut için günlük en az 500 mg C vitamini alınmalıdır.

C Vitamini Faydaları Nelerdir ve Hangi Besinlerde Bulunur?

C vitamini yönünden yetersiz beslenme göz hastalıkları, cilt kırışıklıkları, mantar enfeksiyonları, kalp ve damar rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir. Vücut ihtiyacından daha fazla miktarda alınan C vitaminini belirli bir kısmını kullandıktan sonra geri kalanını idrarla birlikte dışarıya atmaktadır. Bu nedenle C vitamininin fazla alınması herhangi bir sağlık problemine yol açmamaktadır. Ancak yine de uzmanlar günlük 2000 mg ve üzeri C vitamini alımını önermemektedir.

C Vitamininin Sağlığımız Üzerindeki Faydaları

C Vitamini Soğuk Algınlığına İyi Gelir

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun bakteri ve virüs gibi zararlı mikroorganizmalara karşı direncini arttırır. Bu yönüyle soğuk algınlığı, grip, nezle, boğaz ağrısı ve öksürük gibi özellikle kış aylarında görülen hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltmaktadır. Ayrıca C vitamini vücudun demir emilimini büyük ölçüde arttıran bir vitamin olduğu için solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da koruma sağlamaktadır.

C Vitamini Faydaları Nelerdir ve Hangi Besinlerde Bulunur?

C Vitamini Yaraları İyileştirir

Vücudun kolajen üretimini arttıran maddelerin başında C vitamini gelmektedir. Bu nedenle C vitamini yönünden zengin besinlerin bol miktarda tüketilmesi yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kanamaları durdurmak, kemik kırıkları, yanıklar ve yaranın iltihap kapmasını önlemek amacıyla da C vitamininden yararlanabilirsiniz.

C Vitamini Kalp ve Damar Hastalıklarını Önler

Uzmanlar yeterli miktarda C vitamini alınmasının kalp krizi, inme, kalp ritminde bozukluk ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimalini düşürdüğünü belirtmektedir. Yapılan araştırmalarda kişinin kanındaki C vitamini oranı ne kadar yüksekse kalp krizine yakalanma ihtimalinin de o derecede düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında kan akışını düzenleyerek yükselen kolesterol oranını düşürür. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan C vitamini arterlerin duvarında biriken ve kalp hastalıklarına neden olan serbest radikalleri de yok edici bir özelliğe sahiptir.

C Vitamini Görme Kabiliyetini Arttırır ve Katarakt Oluşumunu Önler

C vitamini göz damarlarını besleyerek görüş yeteneğini arttırır ve gözlerde katarakt oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Özellikle yaşlı kişilerde oluşan katarakt kişinin göz merceğini kaplayarak görüş alanını sınırlar ve erken tedavi edilmezse de zamanla kişiyi kör edebilir. Bu durumu önlemek amacıyla bol miktarda C vitamini takviyesi yapılarak serbest radikallerin yapısının bozulması sağlanabilir. Böylece göz tabakaları onları etkisizleştirerek bulundukları bölgeden dışarıya atarlar. Aynı zamanda C vitamini gözün oküler tabakasını besleyerek katarakt oluşumunu büyük ölçüde azaltır.

C Vitamini Faydaları Nelerdir ve Hangi Besinlerde Bulunur?

C Vitamini Kanseri Önler

C vitamini güçlü bir antioksidan olduğu için kanser oluşumuna neden olan serbest radikallerin elektron yapısını bozarak onları etkisiz hale getirir. Bu nedenle C vitamini yönünden zengin besinlerin tüketilmesi akciğer kanseri başta olmak üzere ağız, gırtlak, lenf, mide ve bağırsak kanserine yakalanma ihtimalini en aza indirmektedir.

C Vitamini Stresin Zararlı Etkilerin Korur

Beyin ve sinir sisteminin uyarılmasında etkili bir madde olan C vitamini bu yönüyle kişiyi stresin zararlı etkilerinden korumaktadır. Günlük alınması gereken C vitamini ihtiyacı karşılandığında adrenalin ve noradrenalin hormonları yeterli düzeyde salgılanarak stresin beyin üzerindeki tahrip edici etkileri ortadan kalkar.

C vitaminin yukarı belirtmiş olduğumuz faydalarının dışında sağlığımız üzerindeki diğer olumlu etkileri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • C vitamini kan şekerini düzenleyerek diyabeti önler.
  • Beta karoten ve likopen gibi maddeleri bol miktarda içerdiğinden dolayı ruhsal hastalıkların önlenmesi amacıyla C vitamini yönünden zengin besinlerin tüketilmesi önerilir.
  • Tüberküloz, solunum yetmezliği, astım, bronşit ve çeşitli akciğer hastalıklarının tedavi sürecine katkı sağlar.
  • Damarlarda oluşan kan pıhtılaşmasını azaltarak damar tıkanıklıklarının oluşmasını engeller.
  • Mantar ve bakterilerden kaynaklı birçok enfeksiyon hastalığının iyileşme sürecini hızlandırır.
  • İdrar yolu enfeksiyonunu önler, böbrekleri güçlendirir ve çalışma fonksiyonlarını düzenler.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücut sağlığımız için en önemli bileşenlerden birisi olan C vitaminini kapsüller şeklinde ya da yediğimiz bazı besinlerden alabilmekteyiz. Peki C vitamini yönünden zengin besinler hangileridir?

C Vitamini Faydaları Nelerdir ve Hangi Besinlerde Bulunur?

Çilek

Potasyum, lif, manganez ve kalsiyum yönünden de zengin bir meyve olan çileğin 100 gramında günlük almamız gereken C vitamininin neredeyse tamamı bulunmaktadır.

Papaya

Papaya ülkemizde çok bilinmeyen bir meyve olsa da C vitamini yönünden en zengin besinlerin başında gelmektedir. Ancak şeker yönünden de yoğun bir meyve olduğu için tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir.

Yeşil Biber

A ve K vitaminlerini de içeren besleyici bir sebze olan yeşil biberden sadece bir tane yiyerek günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılamak mümkündür.

Brokoli

100 gr haşlanmış brokoli 89 mg C vitamini içerir. Ancak brokoli tüketilirken C vitamininin özelliğini kaybetmemesi için çok fazla ısıya maruz bırakılmamalıdır.

Kivi

C vitamini deposu olan bir diğer meyve de kividir. Kivi aynı zamanda E vitamini, bakır potasyum ve K vitamini yönünden de zengin bir besindir.

Portakal

C vitamini denildiğinde ilk akla gelen meyvelerden birisi olan portakaldan 1 adet yiyerek günlük almanız gereken C vitamininizi karşılayabilirsiniz.

Kavun

150 gr kavun günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılayabilmektedir. Ancak kavun bol miktarda şeker de içerdiği için tüketiminde çok aşırıya kaçmamak gerekir.

Greyfurt

Greyfurt da tıpkı portakal gibi yüksek oranda C vitamini içeren meyvelerden birisidir. Tadı biraz acı gibi olsa da bir adet greyfurt tüketerek günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Bunların yanında taze kekik, maydanoz, dereotu, ıspanak, mandalina, limon, ananas, ahududu, kara lahana, domates, bal kabağı, taze fasulye, rezene, karnabahar, kuşkonmaz, bezelye, tatlı patates, yaban mersini ve soğan gibi gıdalar da C vitamini yönünden oldukça zengindir.

C Vitamini Eksikliğinde Görülen Rahatsızlıklar

En önemli vitaminlerden birisi olan C vitamini deri, kıkırdak, eklem, kemik, kas, tendonlar, damarlar, akciğerler, karaciğer, böbrek, diş ve daha birçok organımızın sağlıklı bir şekilde işlevini gerçekleştirebilmesi için oldukça önemlidir.

Eğer vücudumuzun C vitamini ihtiyacını karşılayamazsak iskorbüt hastalığı, kas ağrıları, ciltte kızarıklıklar, cilt kuruluğu, yaraların geç iyileşmesi, saç dökülmesi, burun kanamaları, yorgunluk ve eklem ağrıları oluşabilir.

C Vitamini Faydaları Nelerdir ve Hangi Besinlerde Bulunur?

Ayrıca bağışıklık sistemi çökebilir, dişler kolay bir şekilde çürür, ağızda yaralar oluşur ve kemiklerde şekilde bozuklukları görülebilir. Eğer bu tür hastalıklara ait belirtiler taşıyorsanız ileride daha büyük sağlık problemleriyle karşılaşmamak adına kesinlikle bir doktora muayene olarak C vitamini takviyesi almanız gerekir.

Ayrıca tedavi sürecinden sonra da C vitamini yönünden zengin bir içeriğe sahip olan gıdalar tüketerek tekrar aynı rahatsızlığa yakalanma ihtimalinizi en aza indirgersiniz.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+