Bronşit Nedir? Akut ve Kronik Broşit Belirtileri, Çocuklarda Bronşit

02/08/2018 - Sağlık

Bronşit, alt solunum yollarında enfeksiyon görülmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Akciğerlere giren hava, bronş tüpleri vasıtasıyla taşındığından burada herhangi bir nedenden oluşan iltihaplanma, bronşite neden olmaktadır. Bronşitin iki çeşidi vardır. Bunlardan biri soğuk algınlıkları nedeniyle oluşan akut bronşit olurken diğeri ise iltihaplanmanın fazla olması nedeniyle oluşan kronik bronşittir.

Bronşit Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Akut bronşit: Soğuk havaların etkisiyle geçirilen gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, kızamık, boğmaca veya tifo gibi hastalıklar sonucunda oluşabilmektedir. Ortalama olarak 1ile 3 haftalık bir süre zarfında iyileşmek mümkündür.

Kronik bronşit: İltihaplanmanın fazla olduğu ve akut bronşitten daha riskli olan bir bronşit türüdür. Tedavi sürecinde aceleci olunmalı ve geciktirilmemelidir. Uzun bir süre oluşan kuru öksürük ile kendini gösterebilir ancak genelde balgamlı öksürük yaşanması ile fark edilen bir bronşit türüdür. Tedavi uygulandıktan sonra iyileşme süresi 1 ay içinde olmaktadır.

Akut Bronşitte Görülen Belirtiler:

1 ya da iki hafta boyunca kişinin sürekli olarak öksürük yaşaması sonucunda şüphelenilmektedir. Öksürük en yaygın görülen belirtisidir. Öksürükten sonra en çok rastlanan belirti ise burun akıntısı, burun tıkanıklığıdır. Ayrıca nefes alıp vermede güçlük yaşanabilir ve hırıltılı şekilde nefes alıp verme oluşabilir. Balgam çıkarılması ve balgamın renginin şeffaf, ilerlemiş durumda ise sarımsı ve yeşilimsi renklerde olması belirtileri arasındadır. Akut bronşitin neden olduğu durumlardan diğerleri ise halsizlik, ateş ve ürpermedir. Ateşin etkisiyle üşüme, ürperme görülürken vücut direncinin düşmesi nedeniyle de halsizlik baş gösterir. Öksürüğün şiddetli olması nedeniyle de göğüs kısmında kasılmalar ve ağrı oluşabilmektedir.

Kronik Bronşitte Görülen Belirtiler:

Akut bronşitte görülen belirtilerin aynıları kronik bronşit vakasında da görülmektedir. Ancak kronik bronşitte iltihaplanma daha fazla yaşandığından görülen problemler daha ağır bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Akut bronşitten tek farkı, kronik bronşitte daha uzun bir süre içinde belirtilerin olmasıdır. Çok uzun süren öksürük krizleri yaşanabilirken, öksürüğün iyileşmesi ise bazı durumlarda 3 aya kadar ulaşmaktadır. Özellikle soğuk havalarda, kış mevsiminde üşütmenin de etkisiyle kronik bronşitin belirtileri çoğalarak rahatsız edici bir duruma ulaşır.

BRONŞİT NEDEN OLUR?

Akciğerlere hava taşıyan tüplerin, çeşitli etkenlerden virüs kapmasından dolayı oluşmaktadır. En sık görülen bronşit türü, akut bronşittir. Akut bronşiti etkileyen birçok neden bulunmaktadır. Bunlar; sigara ve tütün kullanımı, sigara dumanına maruz kalmak, akciğerlerin tahriş olmasına neden olacak maddelerle temas halinde olmaktır.

Bronşit Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Kronik bronşitin görülme nedenleri ise, tahrişin birçok kere olması ve tedavisinin yapılmaması, fabrika dumanı gibi ağır kokulara maruz kalmak olabilmektedir. Kronik olarak görülen bronşit genel olarak yetişkin insanlarda görülmektedir.

BRONŞİT TEDAVİSİ:

Bronşitin tedavisi, hastanın geçirdiği bronşitin türüne, bronşitin ne kaynaklı yaşandığına ve hastanın yapısına göre farklılık göstermektedir. Genellikle doğal yollar ile tedavi edilmesi önerilir, tedavi edilemediği durumlarda ilaç tedavisine başvurulur. Kullanılan ilaçlar arasında antibiyotikler, öksürük şurupları, mukolitik ilaçlar ve başka ilaçlar yer almaktadır.

Antibiyotikler, her durumda verilen bir ilaç olmamakla beraber, bronşitin bakteri kaynaklı yaşandığı düşünüldüğü durumlarda verilmemektedir. Öksürük şurupları da balgam çıkarmaya yardımcı oldukları için öksürüğün şiddetli yaşandığı durumlarda rahatlatıcı olması adına verilebilmektedir. Ancak kısa süreli bir kullanım olmalıdır.

Bronşit Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Mukolitik ilaçların da öksürük şurupları gibi balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır bu nedenle doktorların önerdiği ilaçlar arasında yer almaktadır. Bronşitin yanında başka rahatsızlıklardan muzdaripseniz doktorunuzla konuşup size uygun ilaç tedavisinin başlatılmasını isteyebilirsiniz.

Bronşitin tedavisi 1-2 hafta içinde yapılmaktadır. İyileşme süreci ise hastanın durumuna ve hastalığın şiddetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu süre içinde hastanın bol su ve sıvı tüketmesi, sigara kullanıyor ise kullanmaması, kullanmıyorsa kullanılan ortamlardan uzak durması gerekir. Bronşitin teşhisi için akciğer filmi, akciğer fonksiyon testi ve kandaki oksijenin ölçümü yapılır, daha sonra tedavi yoluna karar verilir.

Doktorun bulduğu bulgularda herhangi bir risk taşıyan durumlar var ise ameliyat ile akciğerde dokusu çıkarılabilmektedir.

ÇOCUKLARDA BRONŞİT:

Bronşit, çocukların ve hatta bebeklerin bile karşılaşabildiği hastalıklardan biridir. Çocukların bağışıklık sisteminin oluşmaması veya tam gelişmemesi olması nedeniyle hastalıklara karşı daha duyarlı olabilmektedirler. Bu nedenle mümkün olduğunca bakteri ve virüslerle karşılaşılabilecek ortamlardan uzak tutulmalı ve yoğun kokulara, hava şartlarına maruz bırakılmamalıdırlar.

Bronşit Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

ÇOCUKLARDA BRONŞİT BELİRTİLERİ:

Yetişkinlerde yaşanan problemlerin aynı çocuklarda da görülebilmektedir. Hastalık kendini, öksürük, balgamlı öksürük, nefes darlığı, göğüste ağrı, yorgunluk ve burun akıntısı ile göstermektedir.

ÇOCUKLARDA BRONŞİT TEDAVİSİ:

Çocukların hassas bedenine fazla ilaç takviyesi yapmak doğru değildir. Bu nedenle doğal yollardan tedavi yöntemlerine başvurulur. Özellikle solunum egzersizi takviyeleri yapılır ve buhar makinesi ile çocuğun rahatlatılması sağlanır. Ebeveynlerin eve hava nemlendiricisi kullanmaları ve çocukların bol sıvı almalarını sağlamaları gerekmektedir. Çocuğunuz eğer 4 yaşından küçük ise uyurken başının altına bir kat daha yastık koyarak rahat nefes alması sağlanabilir.

BRONŞİT İÇİN EVDE YAPILMASI GEREKENLER:

  • Kuru iklimi olan bir bölgede yaşıyorsanız veya evinizde kuru bir hava hâkimse, havanın nemini arttırmak için hava nemlendiricisi kullanmalısınız. Hava nemlendiricisine sahip değilseniz bir tencerenin içinde su kaynatarak, buharının eve yayılmasını sağlamalısınız. Kış aylarında ise bir kâsenin içine su konularak ısıtma cihazınızın üzerine koyduğunuzda daha nemli bir havaya sahip olursunuz.
  • Hastalıklarla baş etmenin en etkili yollarından biri su tüketmektir. Günde en az 10 bardak kadar su tüketilmesi vücuttan zararlı hücrelerin atılmasını sağlamaktadır.
  • Bronşitin tedavisinde birde çorba gibi sıvı gıdalar tüketmek faydalı olabilmektedir. Bol vitaminli çorbalar içilerek bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca hastalık boyunca kafeinli ürünler ve alkolden uzak durulmalıdır.
  • Vücut bronşit hastalığından dolayı bakterilerle savaş halindeyken yorulur ve bu nedenle halsizlik oluşur. O yüzden hasta kişinin dinlenmesi, kendisini yoracak işlerden kaçınması ve düzenli uyuması gerekmektedir.
  • Bronşit problemi, akciğer organıyla doğrudan ilgili bir hastalık olduğundan sigara kullanıldığında akciğerler problem yaşamaktadır. Bu nedenle sigara tüketmemelisiniz.
  • Soğuk havalardan mümkün olduğunca kendinizi korumalı ve sıkı giyinmelisiniz.
  • Ağır kokular da bronşiti olan kişilerin boğazında tahriş yaratabileceği için çok ağır parfümlerden kokulardan, boyalardan uzak durulmalıdır.
  • Hastalıkla mücadelede bitki çayları da her zaman yardıma koşmaktadır. Her türlü bitki çayları tüketilmesi, bronşitin belirtilerinin hafifletilmesinde yardımcı olmaktadır.

İYİ GELEN BESİNLER:

Zencefil: Zencefil, boğazı rahatlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Soğuk algınlıkları ile ilgili yaşana hastalıklarda sıkça kullanılmaktadır.

Bronşit Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Zerdeçal: İçeriğinde anti inflamatuar özellikleri barındıran zerdeçal, aşırı öksürük yaşandığı durumlarda hastaya iyi gelen besinlerdendir.

Bronşit Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Sarımsak: Doğal antibiyotik isimli bir gıda olması dolayısıyla bronşitle mücadelede kullanılır.

Bal: Balın balgam söktürücü özelliği sayesinde kuru öksürüğe sahip ve balgam çıkaramayan kişilerde etkili bir bitkisel çözüm olmaktadır.

Soğan: Sarımsak gibi güçlü vitaminler barındıran soğan, boğaz iltihabının kurutucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.

Kekik: Kekik, çay olarak tüketildiği takdirde bronşite iyi gelmektedir. Akciğerlerin güçlenmesini sağlayacak mikroorganizmalara sahiptir.

Meyan kökü: Meyan kökünün de çay olarak tüketilmesi uygundur.

Bronşit Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Ispanak: Sebze ve meyvelerin çoğunluğu hastalıklara iyi gelmektedir. Özellikle ıspanak gibi yeşil yapraklı olan sebzeler bronşit tedavisinde kullanılır. Tadından hoşlanılmıyor ise bal ile karıştırılarak tüketilebilmektedir.

Susam: Susam bronşite iyi gelirken, susam yağı ile de ağrıyan yerlere masaj yapılması özellikle göğüs ağrılarını gidermektedir.

Portakal: C vitamini açısından zengin olduğu için vücutta zararlı bakterilerle savaşıp, vücut direncini yükseltir.

Badem: Magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi güçlü mineraller barındırması dolayısıyla bronşit tedavisinde kullanılabilir.

Yeşil çay: Yeşil çayın antioksidan özelliği bulunmaktadır ve toksinlerin atılmasını sağlar. Bağışıklık sistemini de güçlendirerek bronşit hastalığına iyi gelmektedir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+