BOYUN FITIĞI NASIL GEÇER? BOYUN FITIĞI EGZERSİZLERİ VE HAREKETLERİ

06/08/2018 - Sağlık

Çeşitli travmalar, boyun bölgesini aşırı derecede zorlayacak hareketlerin yapılması, uzun süre hareketsiz kalmak, yaş ilerlemesine bağlı olarak diskteki su kaybı sonucunda disklerde aşınma ve fonksiyon kaybı meydana gelebilir. Diskin dış tabakasının zamanla aşınması ve yırtılması sonucunda içinde bulunan jelantinöz sıvı omur ve sinirlerin aralarına sızar. Bunun sonucunda oluşan rahatsızlığa boyun fıtığı denir. Disk zamanla normal özelliğini kaybeder, deformasyona uğrar ve kireçlenir. Daha sonra da etrafındaki sinirlere baskı uygulamaya başlar ve boyun fıtığı sorununa işaret eden belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Boyun Fıtığı Nedenleri

Boyun Fıtığı Belirtileri, Ameliyatı ve Tedavisi

  • Boyun fıtığının başlıca nedenleri hareketsiz kalmak, uzun süre tek bir noktaya bakmak, bilgisayar başında çok fazla zaman geçirmek, egzersiz yapmamak ve soğuk klimaların karşısında çok uzun süreler kalmak şeklinde sıralanabilir.
  • Ayrıca sigara kullanımı da boyun fıtığı oluşumunda etkilidir. Özellikle çok küçük yaşlarda sigara kullanmaya başlayanlarda boyun yapısı çok kolay bir biçimde bozulabilmektedir.
  • Bazen de sorun sadece yapısal olabilir. Bunun yanında boyun fıtığı hastalığında genetik kodda oldukça önemli bir faktördür. Aile bireylerinden herhangi birinde boyun fıtığı gözlenmiş ise kişinin kendisinde de boyun fıtığı oluşması riski oldukça yüksektir.
  • Boyun bölgesine alınan darbeler ve kazalar da boyun fıtığı oluşma ihtimalini artırır.
  • Boyun fıtığı aynı zamanda bir meslek hastalığı olarak da karşımıza çıkabilir. Evlere temizlik için giden kadınlarda, uzun süreler bilgisayar başında kalan memurlarda, bankacılarda ve şoförlerde sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun ağrısı toplumda sıkça görülen bir rahatsızlıktır ve genelde temel sebebi boyun fıtığıdır. Boyun fıtığı genellikle 5. ve 6. omurlar arasında ikinci sıklıkla 6. ve 7. omurlar arasında görülür. Bunun sebebi ise bu omurlarımızın en çok hareket eden ve strese maruz kalan omurlarımız olmasıdır. Boyun fıtığının belirtileri ise genel olarak aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

Boyun Fıtığı Belirtileri, Ameliyatı ve Tedavisi

  • Boyun, kol, sırt ve omuzlarda şiddetli ağrılar
  • Kollarda his kaybı ve karıncalanma
  • Kollarda güçsüzlük ve başın kaldırılamayacakmış gibi hissedilmesi
  • Reflekslerin zamanla yavaşlamaya başlaması
  • Kollarda ve boyun bölgesinde incelme

Boyun Fıtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Hasta doktora boyun fıtığı şikayetleriyle gittiği zaman doktorun fiziksel olarak incelemesi sonucunda şüpheli bir durumla karşılaşılırsa MR, bilgisayarlı tomografi veya EMG gibi görüntüleme sistemleri ile fıtık oluşumu var mı, varsa nerelerde oluşmuş gibi sorulara yanıt bulunmaya çalışılır. Ayrıca fıtığın şiddeti ve bu rahatsızlıktan sinirlerin etkilenme oranını belirlenmesi amacıyla doktor tarafından bazı testler de yapılabilmektedir.

Boyun Fıtığı Belirtileri, Ameliyatı ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Tedavide ilk önce hasta eğitilir. Çünkü hastaya doğru duruş ve oturma pozisyonu mutlaka öğretilmelidir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak tedavi yöntemleri değişebilir. Pek çok hasta cerrahi operasyona gerek kalmadan ilaç ve egzersiz tedavisi ile iyiye gidebilmektedir.Cerrahi olmayan tedavinin amacı fıtıklaşmış diskten kaynaklanan tahrişi yok etmek, ağrıyı gidermek ve hastanın genel sağlık durumunun iyiye gitmesini sağlamaktır.

Boyun fıtığına bağlı boyun ağrılarınız ilk başladığı zamanlarda 1-2 gün boyunca istirahat etmeniz yeterli olacaktır. Bu iki günlük istirahat sonrasında yeniden fiziksel aktivitelere başlamak ve kendinizi zorlamadan günlük hayata devam etmek eklem sertliği ve kas güçsüzlüğü problemleri yaşamamak adına önemlidir.

Boyun Fıtığı Belirtileri, Ameliyatı ve Tedavisi

Ayrıca fizyoterapist kontrolünde boynunuzu kuvvetlendirmeye yönelik bazı özel egzersizleri de öğrenmelisiniz. Bu egzersizleri evde kendi başınıza yapabileceğiniz gibi ihtiyaç dahilinde de özel bir program yapılarak bir fizyoterapist eşliğinde yapmanız gerekebilir.

Boyun fıtığında daha hızlı bir iyileşme kaydedebilmek için egzersizleri fizyoterapistin size anlattığı şekilde aynen yapmanız oldukça önemli bir konudur. Boyun fıtığı tedavisinde çekme ve germe yöntemi, sıcak uygulama, soğuk uygulama ve elle masaj gibi bazı fizik tedavi uygulamaları yapılarak boyun fıtığı sorununu ve disklerde oluşmuş tahrişi azaltabilmek mümkündür.

Boyun Fıtığında İlaç Tedavisi

Boyun fıtığında ağrıyı kontrol etmek için kullanılabilen ağrı kesiciler vardır. Çoğu durumda reçetesiz satılan ve streoid olmayan ağrı kesiciler ile belirtiler kontrol altına alınabilir. Eğer kullandığınız ilaçlara rağmen durmak bilmeyen bir ağrı varsa bu durumda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Doktorlar genellikle hastanın ağrılarının azalması amacıyla narkotik analjezikleri reçeteli olarak yazabilmektedir. Çeşitli durumlarda ağrı kesicilere ek olarak kas gevşetici ilaçlarda ekleyebilir. İlaçlardan yüksek dozda kullanmak ağrının hafiflemesi veya iyileşme sürenizin hızlanması gibi bir etki göstermez. Hatta size bulantı, kusma, ateş, sersemlik, dengesizlik ve kabızlık gibi bazı yan etkiler meydana getirir ve bunların yanında ilaçların yüksek dozda kullanımı vücudunuzda bağımlılık yaratabilir.

Boyun Fıtığı Belirtileri, Ameliyatı ve Tedavisi

Doktorunuzun kullanmanızı uygun gördüğü tüm ilaçlar eczacınızın önerdiği şekilde ve dozda kullanılmalıdır. Ayrıca doktorunuza kullandığınız tüm ilaçları mutlaka belirtmelisiniz. Size yazmış olduğu bir ilacı daha önceden kullanmışsanız, o ilaç sizde yan etki yapmışsa ya da size iyi gelmemişse mutlaka doktorunuza bunu bildirin.

Reçeteli veya reçetesiz olarak eczaneden satın aldığınız ağrı kesici ve NSAID 'leri uzun süre kullanmanız mide kanaması veya mide bulantısı gibi bazı sağlık problemlerine yol açabilir ve bu sorunların mutlaka doktorunuz tarafından takip edilmesi önemlidir.Kortikosteroid ilaçlar (tablet veya iğne şeklinde) çeşitli durumlarda şiddetli kol ve boyun ağrısı yaşayan hastalar için kuvvetli anti-inflamatuar etkisi olması nedeniyle önerilebilmektedir. Bunun yanında NSAID 'ler gibi kortikosteroidlerin de yan etkileri oluşabileceği için bu ilaçların faydaları ve yan etkileri hakkında da yine doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Boyun Fıtığı Tedavisinde Spinal Enjeksiyon Yöntemi

Spinal enjeksiyonlar boyun fıtığı hastalığına bağlı olarak kol bölgesinde oluşan ağrıları gidermeye yardımcı olmaktadır. Epidural boşluğa (spinal sinirler etrafındaki boşluk) doktorunuz tarafından yapılan kortizon (kortikosteroid) enjeksiyonlarıdır. İlk enjeksiyon sonraki zamanlarda bir veya iki enjeksiyon ile desteklenebilir. Bu enjeksiyon tedavisi genellikle rehabilitasyon ve tedavi süreci içinde yapılır. Bu enjeksiyonun amacı sinir ve diskteki aşınmayı azaltmaktır.

Boyun Fıtığı Belirtileri, Ameliyatı ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Tedavisinde Cerrahi Müdahale

Boyun fıtığı hastalığı tanısı konan ancak cerrahi olmayan tedavi yöntemlerinden fayda görmemiş hastalar için son çare olarak cerrahi müdahale işlemi gerçekleştirilebilir.Boyun fıtığı ameliyatının amacı diskin sinire baskı yapan kısmının cerrahi operasyon ile çıkarılmasıdır. Bu diskektomi olarak da adlandırılan bir işlemle yapılmaktadır. Diskin yerine göre operatör doktorunuz, omurganıza ulaşmak için boynun ön ya da arka tarafından bir kesik atar.

Boyun Fıtığı Belirtileri, Ameliyatı ve Tedavisi

Ameliyatın boynun ön kısmından mı yoksa enseden mi yapılacağıyla ilgili konu ve teknik karar disk aşınmasının tam konumunun doğru belirlemesi ve ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahın tecrübesi doğrultusunda belirlenir. Ameliyat aşamasında hangi tarafın açıldığı fark etmeksizin diskin sinire baskı yapan bölümü genelde hastayı olumsuz yönde etkileyecek bir olay yaşanmadan başarı ile çıkartılır. Ancak boynun ön kısmından açılırsa aşınma olan diskin parçasına ulaşabilmek için diskin oldukça büyük bir bölümü de çıkartılmaktadır.

Boyun Fıtığı Protez Uygulaması

Boyun Fıtığı Belirtileri, Ameliyatı ve Tedavisi

Bunun dışında boyun fıtığı ameliyatında yapılan bir başka tedavi yöntemi de çıkartılan sorunlu diskin yerine hareketli protezler yerleştirildiği uygulamadır. Bu yöntemde amaç hastanın günlük hayatında daha az sorun yaşaması ve hareket halinde herhangi bir ağrı hissetmemesidir. Ancak hareketli protez uygulaması da her hasta için uygun sayılmayabilir. Genç yaştaki hastalar, eklemlerinde henüz bozulma olmamış ve disk aralıkları nispeten korunmuş olan hastalara önerilen bir uygulamadır. Protezin yapılıp yapılmayacağına doktorun sizi detaylı bir şekilde muayene ettikten sonra ihtiyaç dahilinde karar verilmektedir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+