BÖBREK AĞRISI NASIL OLUR? AĞRI BELE VURUR MU BİTKİSEL ÇÖZÜMLERİ NEDİR?

03/08/2018 - Sağlık

Böbreklerin kandaki zararlı hücreleri filtreleme, vücutta tuz ve su dengesini korumak gibi görevleri bulunmaktadır. Böbrek ağrıları, sık karşılaşılan sağlık problemlerinden olmakta ve çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Böbrek ağrıları, enfeksiyon veya böbreklere zarar verebilecek hastalıkların sonucu olabildiği gibi başka birçok hastalığın habercisi niteliğinde olabilmektedir. Genellikle bel ağrısı ile böbrek ağrısı birbirine karıştırılır. Böbrek ağrısı alt kaburgaların hemen altında ve karnın arka kısmında yer almaktadır. Bu nedenle sanıldığının aksine vücutta daha yukarıda yer almaktadır.

BÖBREK AĞRISI BELİRTİLERİ:

Böbrek ağrısı, böbreklerin görevini iyi yapamaması sonucu oluşur ve oluşan ağrılar kimi zaman bir saat sürer kimi zaman ise aniden gelip geçebilmektedir. Böbrek ağrısının yanında diğer görülen belirtiler:

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir ve Neden Olur?

 • Sırt ağrıları: Belirli aralıklar gelip geçebilmektedir. Ağır bir yük kaldırma sonucunda ağrılarda yoğunlaşma hissedilir.
 • Sık idrara çıkma: İdrarda köpüklenme, yanma, kan, bulanıklık ve gece sıklıkla idrara çıkma böbrek ağrısının sık görülen belirtilerindendir.
 • Kusma ve kalp çarpıntısı: Birçok nedene bağlı yaşanabilmektedir.
 • Nefes darlığı: Kalp çarpıntısı ile beraber nefes almada güçlük meydana gelebilir.
 • Yüksek tansiyon ve şiddetli ateşlenme: Yüksek tansiyon böbrek ağrılarına neden olan bir durumdur bu nedenle kontrol altında tutulması gerekmektedir. Şiddetli ateşlenme de bu aşamada görülebilir.
 • İşitme kayıpları: Çok sık rastlanan bir semptom olmasa da böbrek ağrısının yanında görülebilen şikayetlerdendir.
 • Cildin renk değiştirmesi: Cildin sarımsı ve kahverengi renklere dönüşmesi olabilmektedir.
 • Özel bölgede ağrı: Kasıklarda, genital bölgede karna ve sırta vuran ağrıların olması görülen belirtilerdendir.
 • Ağızda metalik tat: İltihap kaynaklı ağızda tat alma duyusunun değiştiği ve metali andıran bir tadın olması da böbrek ağrısıyla beraber görülen belirtilerdendir.

Böbrek ağrısının belirtileri her yal grubundan kişi için aynı şekilde seyir etmektedir. Bu belirtilerin yanında, doktor tarafından yapılan testlerde idrarda kan ve iltihap hücreleri bulunabilmektedir. Ayrıca testlerde, idrarda protein yüksek çıkabilir, ürik asit seviyesi yüksek olabilir, kanda kan üre, kan kreatin fazla çıkabilir ve ödem oluşumu saptanabilmektedir.

BÖBREK AĞRISI NEDEN OLUR?

Birçok nedene bağlı ağrılar oluşabilmektedir. Bunlardan biri böbrek taşı olma olasılığıdır. Böbrek taşı, her zaman ağrı yaratmamakta olup, böbrekten çıkıp hareket halinde olduğunda ağrı oluşturmaktadır. Ağrının nedenlerinden diğeri, böbrek apsesi olmasıdır. Böbrek apsesi, kronik ve akut şekilde olabilmektedir. Belirtilerinde ise kusma, ateş, bel ve sırt kısmında yoğun ağrıların olmasıdır. Böbrek ağrısına neden olan diğer bir hastalık ise böbrek büyümesidir. Böbrek boşluğuna idrarın yerleşmesinden kaynaklı olarak böbrek büyüyerek şişmeye başlar. Şişlik sonrasında ağrılar oluşmaktadır.

BÖBREK AĞRISI HANGİ HASTALIKLAR GÖRÜLEBİLİR?

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir ve Neden Olur?

Böbrek ağrısı, basit bir üşütmeden kaynaklı olabildiği gibi tehlikeli durumlar oluşturabilecek hastalıklar nedeniyle de oluşabilmektedir. Bu nedenle böbrek ağrısı ciddiye alınmalı ve böbrek ağrısı yaşandığından emin olunduğunda, mutlaka bir doktor ile görüşülmelidir.

 • Böbreklerin yüzeyinde kist oluşabilir.
 • Böbreklerde kanser olabilir.
 • Böbrekte büyüme oluşabilir.
 • İdrar yollarında ur, enfeksiyon ya da farklı hastalıklar oluşabilmektedir.
 • Doğuştan böbrek ile hastalıklar, ağrılar nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.
 • At nalı ismi verilen böbrek hastalığı oluşabilir.
 • Böbreklerdeki damarların tıkanıklığı olabilir.
 • Geçirilmiş cerrahi operasyonlar sonucunda oluşan idrar yolu daralması oluşabilir.
 • İdrar yolunun tıkanmasına sebep olan böbrek tümörü görülebilmektedir.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Diyabet hastaları, yüksek tansiyona sahip kişiler, kalp damar hastalıklarından muzdarip olanlar ve ailesinde böbrek hastalıkları geçirmiş kişiler bulunanlar yüksek risk altındadır. Ayrıca obezite sorunu olanlar, böbrek taşı olan kişiler, sigara kullananlar, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu yaşayanlar, devamlı olarak ağrı kesici ilaçlar kullananlar ve bağ dokusu hastalıklarına sahip kişiler de risk altındadır.

BÖBREK AĞRISI TEDAVİSİ:

Tedavi için öncelikle gerekli testler yapılır ve ağrıların nedeni saptanarak ona uygun bir tedavi yöntemine gidilir. Eğer ağrıların nedeni enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antibiyotik ilaçlar ve ağrı kesicileri ile tedavi yöntemine gidilir. Ağrının nedeni böbrek kanseri nedeniyle ise, kemoterapi ve radyoterapi tedavisine başlanılmaktadır. Böbrek taşı nedeni ile ağrılar oluşuyorsa, böbrek taşının kırılıp düşürülmesi veya ilaçla düşürülmesi yoluna gidilmektedir. Bu yöntemler ile böbrek taşı düşmüyor ise ameliyatla tedavi edilmektedir.

SAĞLIKLI BÖBREKLER İÇİN YAPILMASI GEREKENLER:

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir ve Neden Olur?

Cildimiz nasıl bizden bakım isterse, bakım yapılmadığında soluklaşır ise organlarımızda bizden bakım ister ve iyi bakılmadığı takdirde hasar görür. Bu nedenle böbrekler başta olmak üzere organların sağlıklı olarak çalışmasını istiyorsak bazı durumlara dikkat etmemiz gerekir. Bunlar:

Bol sıvı tüketmek: Özellikle bolca su tüketmek böbrek sağlığı açısından çok önemlidir. Su tüketimi ile böbrekler vücuttaki fazla üreyi ve mikrobu idrar yolu ile atmanızı sağlar.

Düzenli beslenme: Tuzlu ve hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Özellikle böbrek ağrıları yaşanıyorsa böbreği zorlayacak ve fazladan çalışmasını sağlayacak gıdalar tüketilmemektedir. Sebze ağırlıklı beslenilmeli, sebze, meyve ve tam tahıllı besinleri hayatınızda mutlaka bulundurmalısınız.

Egzersiz: Düzenli hareket etmek ve egzersiz yapmak böbrek dahil bütün iç organlarına iyi gelmektedir.

Uygun kilo: Obezite ve fazla kilolar böbrek hastalığın tetikleyicisi olabilmektedir. Bu nedenle yaşınız, kilonuz ve boyunuzun orantılı bir şekilde olması gerekir ve bu kontrolün düzenli olarak sağlanması gereklidir.

Yeşilaycı olmak: Böbrekleri zorlayan ve hastalıklarda başrol oynayan etkenlerden biri de alkol ve sigara tüketimidir. Sağlıklı böbrekler için sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.

Tansiyon: Yüksek tansiyon böbrek hastalıklarını tetikleyici bir unsur olmakta ve bu nedenle tansiyonun sürekli kontrol altında tutulması gerekmektedir.

HASTALIĞA SEBEP OLAN BEZ:

Böbrek rahatsızlıklarına sebep olan, böbreklerin üst kısımlarında yer alan böbrek üstü bezleridir. Böbrek üstü bezleri, vücuttaki hormonsal ve kimyasal faktörleri düzenleyen bezlerdir.

BÖBREK AĞRILARINA NE İYİ GELİR? BİTKİSEL TEDAVİLER:

Limon suyu: Strik özellikte bir besin olduğu için böbrek taşının parçalanması ve çeşitli böbrek ağrılarının giderilmesinde kullanılır. Sabah aç karnına taze sıkılmış limon suyu içmek iyi gelmektedir. Ayrıca ağrı olduğu sırada, 4 kaşık limon suyuna bir miktar su eklenerek karıştırılıp içildiğinde 20 dakika içinde rahatlama oluşmaktadır.

Su: Su böbrek rahatsızlıkların en kolay tedavi yöntemlerindendir. Böbrekteki toksinlerin atılmasını sağlar. Bu nedenle böbrek rahatsızlıkları yaşayanlar bolca su tüketmelidir. Bir günde en az 8-10 bardak su içilmelidir.

Isırgan otu: Hem mesanede hem de böbreklerde düzgün bir su akışı sağlanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle böbrek ağrılarını hafifletici etkisi bulunmaktadır. Günde en az 2-3 bardak ısırgan otu çayı içilmelidir.

Meksika fasulyesi: Böbrek taşı, böbrek enfeksiyonu ve diğer böbrek ağrılarında etkili olan bir bitkisel üründür. Kabuklarının içindeki fasulyeler çıkarılarak, düşük ısıda kaynatılır. Yumuşak hale gelen fasulyeler ocaktan alınır ve soğuması beklenilir. Günde birkaç bardak içildiğinde faydası görülebilmektedir.

Tam buğday ekmeği: İçinde besleyici birçok madde bulunduğundan sürekli tüketilmelidir.

Fesleğen: Böbrek ağrıları ve tedavisinde kullanılan bir tonik niteliğindedir. Bal ile karıştırılıp içilen fesleğen suyu ağrılara iyi gelmektedir. Yaklaşık olarak 5 ay yapılmalıdır.

Kereviz: Anti septik özelliklere sahiptir, bu nedenle kerevizin suyunun içilmesi toksinlerin atılmasında yardımcı olmaktadır.

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir ve Neden Olur?

Nar: Hem suyunun hem de çekirdeğinin tüketilmesi oldukça faydalıdır. Böbrek ağrılarına ve enfeksiyonlara iyi gelmektedir. Gün içinde mutlaka tüketilmelidir.

Karpuz: İdrardaki asidi düzenleyerek böbreklerdeki taşın atılmasına yardımcı olmaktadır.

Domates suyu: Sabahları aç karnına hiçbir şey yiyip içmeden bir bardak domates suyu içilip üzerine hemen bir bardak su içildiğinde ağrılar kaybolmaktadır.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+