Bel Ağrısına İyi Gelen Şeyler

18/09/2018 - Sağlık

Bel ağrısı, her insanda görülebilen ve beli incitme, ağır kaldırma gibi günlük hareketler sonucu kısa süreli olarak meydana gelebilen bir sorundur. Buna rağmen bazen daha büyük bir rahatsızlık ya da sakatlanma sonucu meydana geldiğinden daha uzun süreli olabilir ve önüne geçilmezse daha kötü bir hal alabilir.

Bel sorunu kronik hale gelerek kişinin ömrü boyunca en ufak bir ters hareketinde yeniden başlayabilir. Bel ağrısı ister kısa süreli olsun ister kronik hale gelsin; her şekilde ağrı çeken kişinin günlük yaşamını kötü yönde etkileyerek yaşam kalitesini düşürür ve hareket kabiliyetinde kısıtlanmaya yol açar.

Bel bölgesinde nedenine göre hareket ettikçe gelişen ya da hareketsizken de var olan bir ağrı şeklinde görülen bel ağrısına bazen şu belirtiler de eşlik edebilir:

 • Bel ile birlikte sırt, bacak ve kalça bölgesinde de baş gösteren ağrılar.
 • Dizlerin hareket ettikçe ağrıması.
 • Tuvalet yaparken zorlanma yaşama.
 • Ateşin yükselmesi.
 • Kilo kaybetmeye başlama.
 • Vücudun belirli bölgelerinde meydana gelen uyuşmalar.
 • Çabuk yorulma ve hareket etmekte zorlanma.

Bu gibi belirtiler birlikte görüldüğünde önemli bir durumun söz konusu olabileceğini unutmayın. Bu nedenle uzun süren, şiddeti gün geçtikçe artan, sürekli kendini hatırlatan ve bahsettiğimiz belirtilerle birlikte seyir eden bel ağrılarında mutlaka bir uzmana görünmeli, gerekli görülüyorsa fizik tedavi desteği alınmalıdır.

Bel Ağrısı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Bunun dışındaki bel ağrısına ne iyi gelir diye düşünüyorsanız; size vereceğimiz önerilerden destek alarak bel ağrılarınızın şiddetinin hafiflemesini sağlamanız mümkün.

Bel Ağrısı Neden Olur?

İnsan vücudunun temelinde iskelet ve kas sistemi bulunur; bunların hepsi birbirine bağlıdır ve kaslardan tendonlara, eklemlerden kemiklere kadar çok parçalı, bölümlü olan bu yapımız totalde bir bütün halindedir.

Bu nedenle vücudumuzun herhangi bir yerinde meydana gelen incinmeler bile birbirini tetikleyerek bir başka bölümde ağrıya yol açabilecek durumdadır.

Vücudun tüm yükünü taşıyan ve iskelet sistemimizin en önemli bölümü olan omurgaya bağlı olan belde meydana gelen ağrılar tüm vücut sistemini etkileyerek belli başlı komplikasyonlara neden olur.

Bel ağrısını meydana getiren en bilinen nedenler şunlardır:

 • Kasların çeşitli nedenlerle kasılması,

 • Ağır eşyaları dikkat etmeden kaldırmak,

 • Ters ve incitici hareket yapmak,

 • Ani hareket yapmak,

 • Kaslarda meydana gelen spazmlar,

 • Omurgada meydana gelen disk sıkışması, kayması, bozulması, şişmesi gibi bazı durumlar,

 • Bel fıtığı,

 • Siyatik sorunu (Bacak ve bel bölgesindeki sinirlerle ilgili olan bir rahatsızlık),

 • Omurgada var olan yapısal bozukluk ve eğrilmeler,

 • Kemik erimesi,

 • Ağır mobilyaları çekmek ya da itmek gibi bel zorlayıcı bazı davranışlar,

 • Fazla hareket etmek, ayakta fazla durmak ve yorulmak,

 • Kaslarda strese bağlı meydana gelen gerginlikler,

 • Böbrek ve bağırsaklarda meydana gelen büyük bir hastalığın bele vurması,

 • Omurga ve kemik tümörleri,

 • Gebelikle birlikte gelen bel ağrıları,

 • Fazla kilolu olma yüzünden belin ağırlığı taşıyamaması,

 • Sinir sistemi hastalıkları bel ağrısına neden olabilir.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel ağrılarının birçok nedeninden bahsettik; bunlar arasında kesinlikle uzmanlardan yardım alınması gereken zararlı ve oldukça önemli olan nedenler bulunmakla birlikte geri kalan ağrılar için evde tedavinizi destekleyici uygulamalarda bulunabilirsiniz.

Çünkü bel ağrısı kişinin gün içinde ihtiyacı olduğu şekilde hareket etmesini zorlaştırdığından gerek iş, gerek okul, gerekse ev hayatında yapılacakların sekteye uğraması ve kişinin yaşamında zorlanması kaçınılmaz hale gelir.

Bu nedenle 'Bel ağrısına ne iyi gelir' önerilerimizle dikkat ederek bel ağrılarının hafiflemesini sağlayabilir, onlardan kurtulabilir ya da hiç meydana gelmeden oluşmasını önleyebilirsiniz.

Düzgün Bir Duruş Edinin

Birçok kol, bacak, omurilik ve bel ağrısının nedeni düzgün bir duruşa sahip olmamaktır. Çoğu insan günlük hayatı içinde kendini salarak duruşuna dikkat etmez ve rahat edebileceği pozisyonda oturmayı ya da durmayı dener.

Bunun yerine dik durmaya dikkat ederek, eğer yanlış duruyorsa vücudunu dik konuma getirmeyi bir tür alışkanlık haline getirerek ortaya çıkabilecek olan bel ağrılarının önüne geçebilir.

Bel Ağrısı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Kambur durmak, eğri oturmak, ayakta dururken ağırlığı yanlış vermek ya da dik durmayı önemsememek bel ağrılarının başlıca nedeni olduğundan bu şekilde sorunu halletmek mümkündür.

Özellikle de işi masa başı olanlar, oturma pozisyonlarında bellerini destekleyici yastıklar kullanarak ve dik durmayı daha çok önemseyerek kronik hale gelen bel sorunlarından kurtulabilirler.

Ters Hareketlerden Kaçının

Aniden yapılan ters bir hareket, uzun süre boyunca çekeceğiniz şiddetli ağrılara maruz kalmanıza yol açabilir.Hatta sırf ters ve ani bir hareket yaptığınız için beliniz tutulup kitlenebilir ve çözülmesi zor bir sürece girerek ağır sıkıntılar çekebilirsiniz.

Bu yüzden telaşlı, hızlı ve ani hareket eden bir yapınız varsa bunu düzeltmeye çalışın ve oturup kalkarken, hareket ederken daha sakin ve temkinli davranmayı adet haline getirin.

Ağır Yükler Kaldırmayın

Bazen ağır yükler taşımak zorunda kalabilirsiniz fakat vücudunuzu zorlayıp onun kaldırabileceği yükten çok daha fazlasını taşımaya çalışırsanız, belinizi fazlasıyla zorlayabilir ve kronik hale gelebilecek ağrı oluşumunu tetikleyebilirsiniz.

Örneğin asansörleri düşünün: Kaç kişilik kapasitesi olduğu bellidir ve kapısında bunu belirten bir etiket yapışık olur. Bu kişi sayısından fazla kişi bindiğinde uyarı verir ve zorlanırsa halatları koparak büyük kazalara neden olabilir.

Bel Ağrısı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

İşte vücudumuz da tıpkı böyledir: Eğer ona taşıyabileceği yükten fazlasını yükleyip taşımasını beklerseniz ya beliniz incinir ya bağlarınız kopar ya da kaslarınız zedelenir. Bu nedenle ağrılara yol açmamak için mümkün olduğunca bu davranıştan uzak durun.

Özellikle belinizde kronikleşmiş bir ağrı varsa, en ufak yüklerin bile size fazla geleceğini hesaba katarak hareket etmeye çalışın.

Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

Bir önceki maddede bahsettiğimiz gibi vücut fazla ağırlık kaldıramıyor; taşıdığınız eşyaları bir süre taşıyıp onları bir kenara bırakmak bir yana, hep sizinle olan fazla kiloları nasıl taşımasını beklersiniz?

Fazla kilolar vücutta duruş bozukluklarına yol açarak bel ağrılarına sebebiyet verebilir. Buna ek olarak vücudun ağırlık merkezini öne doğru çekerek yine bel ağrılarına yol açabilir.

Vücut kapasitesini aşarak fazlalıkları taşımakta zorlanıp tekrar bel ağrılarına maruz kalabilir. Her şekilde sonu bel ağrılarına çıkan fazla kilolardan kurtulmak, 'Bel ağrısına ne iyi gelir' sorusunun en önemli cevaplarından biridir.

Ağrılara Buz Kompresi Uygulayın

Önlemini alamadınız ve yukarıdaki nedenlerle bel ağrılarınız başladı. Öyleyse ilk olarak buz kompresi yaparak ağrıların şiddetini azaltmaya çalışın. Buzunuz bulunmuyorsa buzluktaki donmuş yiyecek ya da içeceklerden birini de kullanma şansınız var.

Buzlu nesnenizi bir beze sarıp ağrıyan bölgede 15 dakika kadar tutun. Bunu yaparken arada birer dakikalık molalar vermeyi ihmal etmeyin. Bu uygulamayı birkaç set halinde ve her set arasında 15-20 dakika ara vererek tekrar edebilirsiniz.

Masaj Terapilerinden Faydalanın

Kaslara giren kramplar ya da oluşan kasılmalar, en güzel masaj terapileri yardımıyla geçirilir. Eğer kas sorunları nedeniyle bel ağrısı yaşıyorsanız, hem bel bölgenize hem de omuz ve sırtlarınıza yaptıracağınız masaj terapisi ağrılardan kurtulmanızda yardımcınız olabilir.

Tabi bunu mutlaka alanında uzman olan bir masaj terapistinin yapmasına, doğru ve etkili bir uygulama olmasına dikkat edin. Hatta bu masaj terapisinde okaliptüs ya da badem gibi aromatik ve etkili yağlardan da destek alarak tam bir rahatlama sağlayabilirsiniz.

Bitkisel Yöntemlerden Destek Alın

Bitkisel yöntemler, bel ağrısına ne iyi gelir diyenlerin doğal çaresi olabilir. Bel bölgenize ezip sürebileceğiniz zencefil, sık sık içebileceğiniz papatya çayı, yapacağınız güzel bir süt banyosu size çok yardımcı olacaktır.

Eski yıllardan bu yana tercih edilen lahana macunu da bu tercihlerden biri olabilir. Bunun için lahanayı parçalara ayırıp bir bardak süte ekleyerek kaynatın ve macunumsu bir forma sokarak bel ağrılarınız için doğal bir krem niyetine sürün. Aynı işlemi hindistan cevizi ya da hint yağı ile de uygulayabilirsiniz.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+