BALKON DEKORASYONU FİKİRLERİ

03/08/2018 - Aile

Çoğunlukla evdeki gereksiz eşyaların bulunduğu ya da kombinin monte edildiği yer olan balkonlar işin aslına bakıldığında göz ardı edilemeyecek kadar önemli alanlardır. Çünkü bu alanlar büyük ya da küçük olsun hem en keyifli çay sohbetlerinin yapıldığı hem de temiz hava bakımından da en verimli ortamlardır.

Balkon Dekorasyonu Neden Önemlidir?

Özellikle güneşli günlerde bu alanların önemi daha çok anlaşılmaktadır. Bu nedenle birçok insan balkonlarını estetik açıdan daha da güzelleştirebilmek için çeşitli balkon dekorasyonu fikirlerinin arayışına girmiştir. Oysa ki balkonunuzun havasını değiştirmek için birkaç sihirli dokunuş yapmak çoğu zaman yeterli olabilmektedir. Genellikle balkonları güzelleştirmek için en yaygın kullanılan objeler balkon kenarlarına koyulan rengarenk çiçeklerdir.

Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Bu göz alıcı çiçeklerin yanında bir balkon için olmazsa olmazlardan birisi de balkonun boyutuna uygun bir masa ve sandalyelerdir. Sandalye seçiminde plastik malzemeden yapılmışları kullanabileceğiniz gibi ahşap modelleri de tercih edebilirsiniz.

BUNU DA İNCELE

Masa seçiminde ise balkonunuzun büyüklüğünün yanında masayı yemek için mi yoksa sadece güzel günlerde çay içmek amacıyla mı kullanacağınız faktörü belirleyici olmalıdır. Eğer balkonunuz çok küçükse bu alanın kullanışlı olabilmesi için mobilya seçimleriniz küçük modellerden yana olmalıdır. Ayrıca duvara yaslanmış şekilde bitişik duran L tipi oturma takımı da koyarak hem alandan tasarruf edebilirsiniz hem de daha rahat bir ortam oluşmuş olur.

Balkon için en uygun masa tipleri mutfak için kullanılan küçük boyutlu masalardır. Masayı oturma grubunuz ya da sandalyelerle uyumlu malzeme ve renkte seçmeniz etkileyici bir tasarım ortaya çıkaracaktır. Ayrıca oturma grubun üzerine renkli minder ve yastıklar koyarak enerjik bir balkon ortaya çıkarabilirsiniz.

Özellikle halı konulamayacak kadar dar olan balkonların zemini için tercih edilen en popüler eşyalar ise kilimlerdir. Güzel motiflere sahip kilim ya da kilimlerle balkon zeminini kaplayarak dekorasyonda son dokunuşları da gerçekleştirmiş olursunuz. Ancak kilim seçerken eğer birden fazla kilim alacaksanız aynı desende olmasında dikkat edin.

Ayrıca masa ya da oturma takımıyla da belli bir renk uyumu yakalaması göz yoran bir ortam oluşmasını önleyecektir. Tüm bunların yanında balkonunuzda seçeceğiniz eşyaların kumaşlarının kir tutmayan, güneş ışınlarına karşı dayanıklı olan ve yağmur ihtimaline karşı da ıslanmayan özellikte olması yapmış olduğunuz dekorasyonun daha uzun ömürlü olmalarını sağlayacaktır.

BUNU DA İNCELE

Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Balkonu etkileyici kılan bir diğer detay da ışıklandırmadır. Duvarlara asacağınız küçük ledler ya da mumluklar ile ortama daha hoş bir hava katabilirsiniz. Ayrıca uygun bir ortam varsa balkona şömine eklemek de hem ısınma hem de aydınlanma ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Cam Balkon Dekorasyonu

Cam balkon dekorasyonunuzu yaparken ortamın etkileyici bir görünüme kavuşmasını sağlamanın yanında rahatınızdan da ödün vermemelisiniz. Balkon duvarını dekore ederken öncelikle karar vermeniz gereken şey bu alanda ne yapmak istediğinizdir.

Balkonunuzdan boş vakitlerde zaman geçirmek, gereksiz eşyaları depolamak, çeşitli uğraşlarınızı yapmak için bir mekan ya da bitki yetiştirme alanı şeklinde faydalanabilmeniz mümkündür. Bunun yanında eğer birkaç eylemi aynı anda yapabileceğiniz bir alan yaratmak istiyorsanız bu konuda balkonunuzun alan bakımından uygunluk durumunu kesinlikle gözden geçirmelisiniz.

BUNU DA İNCELE

Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Cam balkonlar kapalı alanlar olduğu için buraya perde, halı ve koltuklar koyarak bu bölgede küçük bir oda oluşturmuş olabilirsiniz. Ayrıca evde çocuk, evcil hayvan ya da yaşlı kişiler de bulunuyorsa tasarımda gerekli özeni göstererek daha güvenli bir ortam oluşturmanız gerekir. Bu aşamaları tamamladıktan sonra öncelikle balkonunuzda ihtiyacınız olmayan şeylerden kurtulun ve aklınızda bir tasarım planı oluşturun. Zemin döşemeleri ve aksesuarların seçimi yapıldıktan sonra en son boya rengine de karar verilerek işlem tamamlanmalıdır.

Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Cam balkonlar her ne kadar açılır ve kapanır özellikli olsa da dış ortamdaki olumsuz hava koşullarını içeriye geçirebilmektedir. Bu nedenle boya ve zemin döşemelerinde kesinlikle soğuk, nem ve ısıdan etkilenmeyecek ürünleri tercih etmelisiniz. Bunun yanında güneşten korunmak amacıyla güneşlik ve eğer evcil hayvanınız buluyorsa da evcil hayvan kapısı yaptırabilirsiniz. Ayrıca cam balkon seçimi yaparken bütünlüğü bozmamak adına kesinlikle binanın dış cephesiyle uyumlu olan model ve renkte olmasına özen göstermelisiniz.

BUNU DA İNCELE

Camekan Balkon Dekorasyonu

Camekan balkonlar sadece yaz aylarında değil kış aylarında da oturulabilen oldukça kullanışlı balkon tipleridir. Bu nedenle bu tip balkonlarda daha fazla vakit geçirildiği için tasarımına dikkat edilmelidir.

Camekan balkonlarda çoğunlukla perde yerine siyah camlar tercih edilmektedir. Ancak bu güneşin yoğun olduğu zamanlarda camın ısınmasına neden olabilir. Bu nedenle camların arkasına ek olarak cam metallerinin kenarına monte edilen açılabilir perde sistemleri yaptırılabilir. Ancak yine de cam renginin güneş ışınlarını az geçiren bir tonda olmaması daha güzeldir.

Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Camekan balkonlar ortamın her mevsim kullanılabilir olmasını sağlarken aynı zamanda da dışarıda olumsuz etkenlerden koruyarak temiz kalmasına yardımcı olur. Camekan balkonunuzun cam sisteminin raylı ve katlanabilir özellikte olması size kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca açıldığında az yer kaplayan ve ray sistemi kaliteli olan modelleri tercih etmelisiniz.

Balkon Duvar Dekorasyonu

Balkonda her bölgede birkaç dokunuş yaptıktan sonra duvarları es geçmek olmaz. Balkonunuzun duvarlarına kendi zevkinize göre raflar, aksesuarlar, birkaç tablo, resim, duvar saksıları ya da küçük biblolar asmak balkonda etkileyici bir ortam oluşturacaktır.

Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Bunun yanında eğer balkonunuz masa koymak için çok küçükse duvara monteli halde bulunan açılır kapanır bir masa da balkon duvarınıza ekletebilirsiniz.

Duvara koyduğunuz saksı ve çiçeklerle uyumlu bir duvar rengi seçerek ya da bu işlem için çeşitli desenlerdeki duvar kağıtlarını kullanarak harika bir dinlenme alanı oluşturabilirsiniz.

BUNU DA İNCELE

Balkon Çiçek Dekorasyonu

Balkonlara farklı bir hava katmak ve ortamı hareketlendirmek adına farklı bölgelere canlı çiçekler koyabilirsiniz. Çiçekleriniz için ahşap malzemeden kendiniz bir saksı yapabileceğiniz gibi bunu dışarıdan hazır da alabilirsiniz.

Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Ahşap saksılar görünüş olarak daha hoş durmakla birlikte iç kısımları suyun etkisiyle zamanla yıpranacağı için saksının iç kısmının kesinlikle koruyucu bir plastikle kaplanmış olması gerekir. Eğer ahşap saksılar sizin için çok uğraştırıcı geliyorsa ahşap renk tonlarında olan plastik saksıları da tercih edebilirsiniz. Bunların yanında düşünceniz balkonunuzu klasik bir havadan çıkarıp renk cümbüşüne döndürmekse tavandan sarkıtmalı olan renkli saksıları da kullanabilirsiniz.

Çiçek seçiminde ise asmalı saksılara sarmaşık türünde olan bitkileri dikebilirsiniz. Bu tür bitkiler aşağıya doğru uzadıkça hem güzel bir görüntü oluşturur hem de sizi güneşten kısmen koruyabilir. Balkon çiçek dekorasyonlarında yaygın bir şekilde yapılan diğer tasarım ise duvarlara yapılan sıra halindeki raflara dizilen saksılardır.

Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Balkon dekorasyonlarında en çok tercih edilen sarkan çiçeklerden birisi de kırmızı, mor veya pembe renkli çiçekler açan petunyadır. Hem hızlı büyümesi hem de bakımının kolay olması nedeniyle askılı saksılara bu çiçekleri dikebilirsiniz. Bunun dışında hem dekor hem de hobi amaçlı balkonunuzda bulundurabileceğiniz çiçekleri önerileri için begonya, lobelya, cam güzeli, sardunya, hercai menekşe, aslan ağzı ve bol güneş alan balkonlar için de kasımpatı gibi bakımı kolay çiçek türlerini sayabiliriz. Bulundukları her ortama ayrı bir güzellik katan çiçekler aynı zamanda bu balkonunuzda vakit geçirirken sizin yaşam enerjinizi de arttıracaktır.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+